Προς το περιεχόμενο

Install-Uninstall issues


spinmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σχετικά καινούριος στο χώρο του Linux (FC6), ήθελα να ρωτήσω 2-3 πράγματα σχετικά με την εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων.

 

1. Προσπάθησα να τρέξω το Add/Remove software χωρίς να είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο και δεν ξεκινούσε. Ούτε καν τη λίστα προγραμμάτων που είναι εγκατεστημένα δεν έδινε. Γενικά με ποιο τρόπο μπορώ να πάρω λίστα εγκατεστημένων προγραμμάτων σε offline mode;

 

2. Όταν θέλω να απεγκαταστήσω ένα package, πώς μπορώ να ξέρω ότι κάποιο από τα dependencies δεν είναι απαραίτητο κάπου αλλού ή critical, ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα μετά την απεγκατάσταση; π.χ. πήγα να απεγκαταστήσω το gthumb του οποίου dependency ήταν το Gnome-session με αποτέλεσμα να χαθεί το Gnome...

 

3. Έχω κάνει enable τη Yum cache. Αν θέλω να εγκαταστήσω κάποιο package που βρίσκεται εκεί με :

yum -C install [package]

θα κάνεις dependency check μόνο στην cache ή αν λείπει κάτι θα ψάξει και στα network repositories?

 

Thanx in advance m8s :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εγω καινουργιος ειμαι στον χωρο αλλα κανονικα τις εξαρτησεις που εχει το καθε προγραμμα πρεπει να τις βλεπεις στον package manager της διανομης σου αν και ποτε δεν εχω χρησιμοποιηση fedora.ολα τα προγραμματα δεν βρισκονται μεσα στην διανομη αλλα πρεπει να συνδευθεις με καποιον server για να κατεβασεις τα πακετα των προγραμματων που ενδιαφερεσαι.μπορεις βεβαια και να το κανει μονος σου αλλα ειναι αρκετα δυσκολο ιδιως για εναν αρχαριο.να σου δωσω ενα παραδειγμα σε ubuntu μπορεις να δεις δω το προγραμμα που θελεις να κατεβασεις μαζι με τις εξαρτησεις που χρειαζονται για να λειτουργηση

http://packages.ubuntu.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...