Προς το περιεχόμενο

L I N U X


kostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολλοί άνθρωποι που δε τους ενδιαφέρει, όμως είναι και πολλοί (οι περισσότεροι που διαβάζουν αυτό το θέμα φαντάζομαι) που αν και χρησιμοποιούν τους υπολογιστές σαν εργαλείο, θα ήταν ανοικτοί σε κάτι τέτοιο, απλά δεν έτυχε να έχουν κολήσει το μικρόβιο. Κάποιοι τους βάζουν όλους στο ίδιο καλούπι με βάση το κριτίριο ότι όλοι χρησιμοποιούν windows (τα οποία προσπαθούν να διατηρήσουν το στερεότυπο του "απλού χρήστη" επειδή έτσι τα συμφέρει). Επειδή παραπάνω είπα ότι το Linux δεν είναι κατάλληλο για τους "απλούς χρήστες", θέλησα να διευκρινήσω ότι απλοί χρήστες δεν είναι όλοι οι άλλοι εκτός απ' τα geeks, οποιοσδήποτε "απλός χρήστης" κεντρίζεται έστω και λίγο από τους υπολογιστές μπορεί να βολευτεί με ένα λειτουργικό σαν το Linux αρκεί να θέλει να ασχοληθεί στο βαθμό που χρειάζεται, και ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσει αυτό είναι να κάνει μία σοβαρή προσπάθεια. ;)

Έτσι όπως το θέτεις, ναι, μαζί σου!

@Mercyful_fate: είσαι ο γνωστός mercyful του di, πάλαι ποτέ uop ή καμία σχέση?

Αν εκείνο το "f" το κάνεις κεφαλαίο, τότε ναι, αυτός είμαι. :mrgreen:

Γεια σου ρε Γιώργο! Τί έγινε ρε? Από Αρκαδία... Σουηδία? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ίσως είναι out of context η φράση, αλλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε γιατί υπάρχουν χρήστες που προτιμούν το Linux; ;)

Παρ'όλο που είμαι και mac χρήστης, δεν θα πω πως η φράση αυτή δεν ακούγεται υπερβολική, αν την λάβουμε ως μια απόλυτη αλήθεια. Νομίζω ότι ο Jobs αναφέρεται περισσότερο στην προσπάθεια του Linux να προσφέρει τα εργαλεία που προσφέρει, αποκτώντας όμως και μια φιλικότητα, η οποία αναμφισβήτητα ήταν ο μεγάλος καημός των διαφόρων διανομών. Στον τομέα αυτό σαφώς και το ΜacOS έχει το προβάδισμα, έχοντας ως handicap το πιο περιορισμένο "καστομάρισμα" του λειτουργικού.

Βέβαια, ένας χρήστης Linux, ο οποίος θα θέλει να έχει πρόσβαση σε όλα τα επίπεδα το λειτουργικού, μπορεί να νιώθει περιορισμένος στο MacOS. Από την άλλη, ένας λιγότερο advanced user μπορεί να χαθεί εντελώς στο Linux. Το κάθε λειτουργικό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Προσωπικά τα χρησιμοποιώ και τα 2 (αν και μπορώ να πω πως περισσότερο δουλεύω σε MacOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι out of context η φράση, αλλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε γιατί υπάρχουν χρήστες που προτιμούν το Linux; ;)

 

 

Μηπως επειδη το mac κοστιζει πολυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως επειδη το mac κοστιζει πολυ;

Μα υπάρχουν χρήστες που έχουν αγοράσει Mac και τρέχουν Linux σε αυτό (αλλιώς δε θα υπήρχε port του Linux σε powerpc). :)

 

Παρ'όλο που είμαι και mac χρήστης, δεν θα πω πως η φράση αυτή δεν ακούγεται υπερβολική, αν την λάβουμε ως μια απόλυτη αλήθεια. Νομίζω ότι ο Jobs αναφέρεται περισσότερο στην προσπάθεια του Linux να προσφέρει τα εργαλεία που προσφέρει, αποκτώντας όμως και μια φιλικότητα, η οποία αναμφισβήτητα ήταν ο μεγάλος καημός των διαφόρων διανομών. Στον τομέα αυτό σαφώς και το ΜacOS έχει το προβάδισμα, έχοντας ως handicap το πιο περιορισμένο "καστομάρισμα" του λειτουργικού.

Βέβαια, ένας χρήστης Linux, ο οποίος θα θέλει να έχει πρόσβαση σε όλα τα επίπεδα το λειτουργικού, μπορεί να νιώθει περιορισμένος στο MacOS. Από την άλλη, ένας λιγότερο advanced user μπορεί να χαθεί εντελώς στο Linux. Το κάθε λειτουργικό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Προσωπικά τα χρησιμοποιώ και τα 2 (αν και μπορώ να πω πως περισσότερο δουλεύω σε MacOS).

 

Έτσι είναι, το MacOS όπως και το Linux έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του, ανάλογα τι προτεραιότητες έχει ο καθένας. Η φράση από μόνη της δεν ευσταθεί (γι αυτό είπα ότι ίσως είναι απομονομένη από τα συμφραζόμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εκείνο το "f" το κάνεις κεφαλαίο, τότε ναι, αυτός είμαι. :mrgreen:

Γεια σου ρε Γιώργο! Τί έγινε ρε? Από Αρκαδία... Σουηδία? :-D

 

Το λάθος με το "f" ήταν εκ παραδρομής, ξέρεις ο δαίμων του πληκτρολογίου, χαχα!

 

Ετσι όπως τα λες απο Αρκαδία ---> Σουηδία. Τώρα καλό είναι αυτό, κακό? δεν ξέρω ο χρόνος (και η μαμά Ericsson, ευλόγισων :D :D :D) θα δίξει.

 

Ακόμα θυμάμαι πριν 4 και κάτι χρόνια τα "Mercyful_Fate is on a killing spree!!!" χαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια στα Windows, μετά τη βασική εγκατάσταση, έχεις διαθέσιμη καμια λίστα με λογισμικό που μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις; Ή αρχίζεις το κυνήγι με τα shareware, spyware, time trial, (και ότι συνήθως συνεπάγεται της χρήσης των προηγουμένων) ή ακόμα και freeware

Όπως και να το κάνουμε όταν ένα λογισμικό, και ειδικά τόσο μεγάλο σε έκταση και πολυπλοκότητα, υπό την έννοια της ομαδικής συνεργασίας και ανάπτυξης, ανανεώνεται σχεδόν κάθε στιγμή. Λογικό δεν είναι να χρειάζεσαι γρήγορη σύνδεση για να ακολουθείς τις εξελίξεις και να μη μένεις στάσιμος;

 

Ε οχι δα! Μια φορα κατεβαζουμε και κραταει οσο θελουμε το πακετακι (το οποιο περιλαμβανει σε ενα txt file και αυτα που συνεπαγονται :) ). και αν ειναι και msi μπαινει και αυτο στην custom αυτοματοποιημενη εγκατασταση σε dvd που περιλαμβανει ολα τα updates, αυτοματο (με batch) στησιμο office, java, .net και οτι αλλο μπαινει καθε φορα μαζι με registry tweaks και ολα τα σχετικα.

 

Για τη windows φιλοσοφια που λες δεν θα διαφωνησω. Δεν αρνουμαι οτι μου αρεσουν τα windows παρολο που δεν θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου ουτε απλο χρηστη ουτε αδιαφορο σχετικα με το πως λειτουργουν οι υπολογιστες.

 

Μπορει να λες οτι υπαρχει η λυση του compile from source. Δεν εχεις αδικο αλλα αν ψαξεις στο ιντερνετ για οδηγιες πως να στησεις ενα νεο μηχανημα σε fedora, ubuntu και τα σχετικα το πρωτο πραγμα που λενε ειναι use yum, use apt κλπ. Και οι οδηγιες για το compile του mplayer ειναι σελιδες ολοκληρες που σε καθοδηγουν πως θα κανεις compile ενα σωρο βιβλιοθηκες και βιβλιοθηκες για τις βιβλιοθηκες(!) ωστε τελικα αν δεν σου χτυπησει error γιατι ο compiler που εχεις δεν ειναι ακριβως ο ιδιος με αυτον που χρησιμοποιησε ο developer να δουλεψει.

Αν πας να βαλεις το rpm, σου ζηταει καμια 20ρια dependencies της μορφης lib.so.2 (παραδειγμα) και οχι ολοκληρο rpm πακετο. Και αν τελικα βρεις μια τετοια βιβλιοθηκη που κυκλοφορει σε διαφορα πακετα μπορει παλι να μην ειναι η καταλληλη.

Τελικα πρεπει να ειναι οντως μαζοχας καποιος για να μην στησει το yum ωστε να κανει μια χαρα τη δουλεια του. Αυτο εκανα απο τη στιγμη που αγορασα ενα dsl router και τωρα το στησιμο το fedora εγινε παιχνιδακι. Παρολα αυτα παλι δεν μου αρεσει η εξαρτηση απο το internet καθως και το οτι τα πακετα (και οι διανομες) εχουν ημερομηνια ληξης. Αν αυτο σημαινει φιλοσοφια windows τοτε ειμαι ποτισμενος μεχρι το κοκκαλο σε αυτην και δεν υπαρχει ελπιδα σωτηριας.

 

Δεν θελω να παρεξηγηθω. Δεν γκρινιαζω για το λινουξ που ειναι δωρεαν, κανει (σχεδον) τα παντα και στο κατω κατω της γραφης τα προβληματα που ειχα με τον ενα η τον αλλο τροπο λυνονται. Συζητηση κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι δα! Μια φορα κατεβαζουμε και κραταει οσο θελουμε το πακετακι (το οποιο περιλαμβανει σε ενα txt file και αυτα που συνεπαγονται :) ). και αν ειναι και msi μπαινει και αυτο στην custom αυτοματοποιημενη εγκατασταση σε dvd που περιλαμβανει ολα τα updates, αυτοματο (με batch) στησιμο office, java, .net και οτι αλλο μπαινει καθε φορα μαζι με registry tweaks και ολα τα σχετικα.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ:) Και τα πακέτα στο Linux όσο θες τα κρατάς, δε σταματάνε να δουλεύουν κάποια στιγμή:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...