Προς το περιεχόμενο

L I N U X


kostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Λογικό δε σου φαίνεται; Έχεις απλά συνηθήσει στο Ένα και Μοναδικό, Πραγματικό Λειτουργικό για το οποίο κατεβάζεις ένα πράγμα και παίζει. Εδώ δεν είναι έτσι, εδώ υπάρχει πλουραλισμός.

 

Βασικά καταφέρνεις ό,τι καταφέρνεις και στα Win χωρίς γρήγορη σύνδεση: έχεις το λειτουργικό σου, τη σουΐτα γραφείου, και 5-10 πράγματα ακόμα.

 

 

 

Μια αλλα σημαντικη ενσταση.

 

Πες οτι εχω πολυ γρηγορη συνδεση στη δουλεια αλλα dial-up στο σπιτι.

Κατεβαζω τα απειρα στη δουλεια και τα κανω ινσταλλ στο σπιτι. Με τα windows ολα καλα.

 

Με Linux υπαρχει προβλημα. Μεχρι προσφατα δεν ειχα προβλημα να κυνηγαω dependencies για τα πακετα. Ποτε γενικα δεν ενιωθα ανετα με την ιδεα της εξαρτησης απο μια μονιμη συνδεση, οπως και με την ιδεα οτι τα πακετα που κατεβηκαν, εστω και αν κρατηθηκαν τοπικα θα ειναι αχρηστα οταν κανω format και αλλαξω διανομη η ακομα και εκδοση διανομης.

 

Ομως η κατασταση εχει φτασει πλεον στο απροχωρητο. Ενα σοβαρο player να βαλεις πχ mplayer η vlc στο fedora σου πεταει 30 dependencies απο βιβλιοθηκες χωρις καν να σου πει τα πακετα που θα τις περιλαμβανουν. To να ψαχνεις αυτα ειναι κυριολεκτικα βελονα στα αχυρα. Προυποθετουν πλεον το yum. Η μονη λυση θα ηταν να φερω 3-4 repositories σε τοπικο χωρο τα οποια φυσικα θα γινουν obsolete σε dt.

 

Μ'αλλα λογια η γρηγορη συνδεση στο σπιτι ειναι απαραιτητη προυποθεση για linux αλλα οχι για windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το Linux είναι ελέυθερο λογισμικό, δεν είναι τζάμπα.

“Free software” is a matter of liberty' date=' not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech”, not as in “free beer”.[/quote']

Το ελεύθερο λογισμικό είναι θέμα ελευθερίας και όχι τιμής. Για να κατανοηθεί η ιδέα, πρέπει να σκέφτεται κάποιος τη λέξη ελευθερία όπως στο "ελευθερία λόγου" και όχι όπως "ελεύθερη=δωρεάν μπύρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλα σημαντικη ενσταση.

 

Πες οτι εχω πολυ γρηγορη συνδεση στη δουλεια αλλα dial-up στο σπιτι.

Κατεβαζω τα απειρα στη δουλεια και τα κανω ινσταλλ στο σπιτι. Με τα windows ολα καλα.

 

Με Linux υπαρχει προβλημα. Μεχρι προσφατα δεν ειχα προβλημα να κυνηγαω dependencies για τα πακετα. Ποτε γενικα δεν ενιωθα ανετα με την ιδεα της εξαρτησης απο μια μονιμη συνδεση, οπως και με την ιδεα οτι τα πακετα που κατεβηκαν, εστω και αν κρατηθηκαν τοπικα θα ειναι αχρηστα οταν κανω format και αλλαξω διανομη η ακομα και εκδοση διανομης.

 

Ομως η κατασταση εχει φτασει πλεον στο απροχωρητο. Ενα σοβαρο player να βαλεις πχ mplayer η vlc στο fedora σου πεταει 30 dependencies απο βιβλιοθηκες χωρις καν να σου πει τα πακετα που θα τις περιλαμβανουν. To να ψαχνεις αυτα ειναι κυριολεκτικα βελονα στα αχυρα. Προυποθετουν πλεον το yum. Η μονη λυση θα ηταν να φερω 3-4 repositories σε τοπικο χωρο τα οποια φυσικα θα γινουν obsolete σε dt.

 

Μ'αλλα λογια η γρηγορη συνδεση στο σπιτι ειναι απαραιτητη προυποθεση για linux αλλα οχι για windows

Όλα αυτά σου συμβαίνουν γιατί προσπαθείς να προσεγγίσεις το Linux με φιλοσοφία Windows. Π.χ θα μπορούσες να βρεις από πριν ποιο λογισμικό θες να κατεβάσεις και όλα τα dependencies τους και οχι να ψάχνεις στα τυφλά για το τι θα χρειαστεί. Αν κατεβάσεις όλα τα repositories θα γίνουν obsolete σε dt (κάτι το οποίο για μένα είναι θετικό και όχι αρνητικό) ενώ από την άλλη θες να κρατήσεις και τα πακέτα των προγραμμάτων για να τα ξανα-χρησιμοποιήσεις μετά το format. Αν πειραματίζεσαι με διανομές κτλ, κατεβάζεις τον πηγαίο κώδικα και ξεμπερδεύεις. Απλά το κάνεις compile για κάθε διανομή που θες. Έχεις επιλογές!

Αλήθεια στα Windows, μετά τη βασική εγκατάσταση, έχεις διαθέσιμη καμια λίστα με λογισμικό που μπορείς να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις; Ή αρχίζεις το κυνήγι με τα shareware, spyware, time trial, (και ότι συνήθως συνεπάγεται της χρήσης των προηγουμένων) ή ακόμα και freeware

Όπως και να το κάνουμε όταν ένα λογισμικό, και ειδικά τόσο μεγάλο σε έκταση και πολυπλοκότητα, υπό την έννοια της ομαδικής συνεργασίας και ανάπτυξης, ανανεώνεται σχεδόν κάθε στιγμή. Λογικό δεν είναι να χρειάζεσαι γρήγορη σύνδεση για να ακολουθείς τις εξελίξεις και να μη μένεις στάσιμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux δεν είναι ένα λειτουργικό για όποιον θέλει απλά να παίζει mp3, να βλέπει ταινίες, να παίζει κανένα παιχνίδι, να δουλεύει τις εργασίες του και τίποτα παραπάνω, δηλαδή αυτό που εννοούν οι περισσότεροι λέγοντας "απλός χρήστης".

 

Σε καμία περίπτωση αυτό δε σημαίνει ότι είναι ελαττωματικό λειτουργικό, απλά ο κορμός του έχει σχεδιαστεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο που δίνει απόλυτη έμφαση στα τεχνικά χαρακτηριστικά και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Αν αλλάξει δε θα μιλάμε για το Linux, αλλά για ένα άλλο λειτουργικό. Κορμός του Linux δεν είναι τα γραφικά interfaces, ούτε καν το KDE ή το Gnome, ούτε καν ο Χ11. Αυτά είναι σημαντικά projects φυσικά, όμως υπόκεινται στις χαμηλότερες δομές του λειτουργικού. Είναι πολύ δύσκολο να προσφέρουν μία εμπειρία χρήσης ανάλογη με αυτή των windows επειδή δεν έχουν την ευχέρεια να κάνουν τις αλλαγές που θα τους επέτρεπαν κάτι τέτοιο απροβλημάτιστα.

 

Η "φιλικότητα" που μπορούν να προσφέρουν τέτοια projects είναι μόνο επιφανειακή, μπορεί να αφήσουν έναν χρήστη να κάνει αρχικά κάποια πράγματα χωρίς να έχει διαβάσει περί τίνος πρόκειται, όμως αργά η γρήγορα τον ανταμοίβουν με πολλά προβλήματα τα οποία δεν έχει τη δυνατότητα να καταλάβει (ακόμη και αν είναι πολύ απλά), καθώς προυποθέτουν γνώση των χαμηλότερων δομών του λειτουργικού. Οι οποίες είναι απλές.Οπότε τρέχει από forum σε forum εξαρτώμενος από το κατά πόσο θα βρεθεί κάποιος να ασχοληθεί με το πρόβλημά του και να του δόσει μία έτοιμη λύση η οποία μπορεί και να μην δουλέψει, και την οποια είτε δουλέψει είτε όχι δε θα προσπαθήσει καν να κατανοήσει.

 

Με αυτή τη λογική λοιπόν, το Linux δεν είναι για τους "casual χρήστες", αυτούς που δεν είναι διατεθειμένοι να κατσουν ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο για να βρουν τι προκαλούσε ένα πρόβλημα που "λύθηκε μόνο του". Όχι για κάποιον ρατσιστικό λόγο, αλλά απλά επειδή οι παραπάνω δε θα μπορέσουν να αξιοποιήσουν τα πλεονεκτήματα που κάνουν το Linux πανίσχυρο, αλλά απεναντίας θα το κρινουν με βάση κάτι για το οποίο δεν έχει σχεδιαστεί: την δυνατότητα χρήσης από χρήστες που δεν θέλουν να ασχοληθούν.

 

Να σημειώσω ότι τόσο ο όρος "φιλικότητα" όσο και ο όρος "απλός χρήστης" είναι άστοχοι κατά τη γνώμη μου, ο πρώτος συνηθιζεται να λέγεται αντί για το "θέλω ένα λειτουργικό που να με αναγκάζει να σκέφτομαι όσο το δυνατόν λιγότερο" και ο 2ος είναι υπερβολικά "μαρκετίστικος": προσπαθεί να μοντελοποιήσει όλους τους χρήστες που δεν είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με ένα αντικείμενο ως ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπων που δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν, και οπότε θα πρέπει αναγκαστικά να περιοριστούν σε λύσεις ειδικά για "απλούς χρήστες" whatever.gif

 

 

ΥΣ. Όπως συνηθίζεται να λέγεται, "To Linux είναι απόλυτα φιλικό, απλά διαλέγει τους φίλους του" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το photoshop μου χρειαζεται γιατι ασχολουμαι σοβαρα με την φωτογραφια....το gimp δεν περιεχει πχ τα φιλτρα μειωσης θορυβου και grain που περιεχει το photoshop...γι αυτο το χρειαζομαι.... Επισης δουλευω αρκετα αλλα φιλτρα και ενα διαστημα δουλευα και σε ενα περιοδικο οπου ολες οι photo ειχαν τρελλη δουλεια στο photoshop...οποτε προσωπικα ειναι τα αλλα 2 μου cents!!!Επετρεψε μου να εχω μια γνωμη παραπανω σε αυτο

Τότε δεν είσαι ο μέσος χρήστης και σε αυτή τη περίπτωση το Photoshop για σένα είναι εργαλείο δουλειάς και προφανώς δεν υποκαθίσταται. Προσωπικά επιμένω πάντως ότι για τον casual χρήστη μέχρι και τον ψαγμένο χομπίστα, το gimp είναι υπεραρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι τόσο ο όρος "φιλικότητα" όσο και ο όρος "απλός χρήστης" είναι άστοχοι κατά τη γνώμη μου, ο πρώτος συνηθιζεται να λέγεται αντί για το "θέλω ένα λειτουργικό που να με αναγκάζει να σκέφτομαι όσο το δυνατόν λιγότερο" και ο 2ος είναι υπερβολικά "μαρκετίστικος": προσπαθεί να μοντελοποιήσει όλους τους χρήστες που δεν είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με ένα αντικείμενο ως ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπων που δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν, και οπότε θα πρέπει αναγκαστικά να περιοριστούν σε λύσεις ειδικά για "απλούς χρήστες" whatever.gif

Διαφωνώ με αυτό που λες.

Απλός χρήστης είναι αυτός, του οποίου δεν υφίσταται καν σαν επιδίωξη το να ασχοληθεί με τα "εσώψυχα" του κάθε λειτουργικού. Δεν είναι βλάκες και χαμηλού IQ οι χρήστες που δεν θέλουν ν'ασχοληθούν με τις όποιες ρυθμίσεις και ιδιαιτερότητες έχει ένα λειτουργικό σύστημα. Προς θεού. Το ότι π.χ. εσύ θεωρείς δεδομένο ότι θα ψαχτείς και θα μάθεις το λειτουργικό και κάθε του μυστικό, επειδή πιθανότατα σ'ενδιαφέρει να το κάνεις, δε σημαίνει ότι θα κάνει το ίδιο π.χ. ο φοιτητής ο οποίος δεν αντέχει οικονομικά την αγορά των Windows, και θέλει ενα λειτουργικό απλως να κάνεις τις απλές δουλιές του. Δεν έχει κανέναν λόγο να το κάνει, δεν τον εδιαφέρει. Πως να το κάνουμε.

Και αυτό μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, δεν πείραζε κανέναν. Τελευταία, όμως, που οι διάφορες διανομές Linux έχουν αρχίσει και επιδιώκουν να φάνε από την εμπορική πίτα των "user friendly" λειτουργικών, το γεγονός ότι δεν ειναι τελικά και τόσο user friendly, έχει αρχίσει και ενοχλεί.

Γιατί ο απλός χρήστης θα ακούσει ότι π.χ. το Ubuntu είναι μια πολύ φιλική προς τον χρήστη διανομή, θα πετάξει τα Windows (και καλά θα κάνει :mrgreen: ), θα βάλει το Ubuntu, και με την πρώτη προσπάθεια που θα κάνει να παίξει ένα mp3, θα αποτύχει. Και το ίδιο με ένα avi. Και μόλις ανοίξει ένα doc που είχε γράψει στα Windows, τα μισά στοιχεία του κειμένου θα είναι χέσε μέσα. Και και και και...

Προσωπικά τα Windows αποτελούν το τρίτο, σε σειρά προτίμισης, λειτουργικό που χρησιμποιώ στο σπίτι (ουσιαστικά για κανέναν παιχνίδι μονο). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι διάφορες διανομές Linux (και κυρίως οι "free") δεν έχουν αρκετό δρόμο μπροστά τους για να γίνουν πραγματικά usable από τον μέσο χρήστη... Ούτε σημαίνει ότι, για να κρύψουμε τις όποιες δύσκολες, ως προς την κατανόηση, ρυθμίσεις και σεταρίσματα, αλλά και τα όποια προβλήματα έχουν, των διανομών Linux, θα βαφτίσουμε μπούρδα τον όρο "φιλικότητα" και βλάκες τους χρήστες που θέλους "φιλικά" συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν είσαι ο μέσος χρήστης και σε αυτή τη περίπτωση το Photoshop για σένα είναι εργαλείο δουλειάς και προφανώς δεν υποκαθίσταται. Προσωπικά επιμένω πάντως ότι για τον casual χρήστη μέχρι και τον ψαγμένο χομπίστα, το gimp είναι υπεραρκετό.

 

 

Μα δεν θυμαμαι να εγραψα οτι εχω linux για να δουλευω το gimp.... Συνεκρινα μονο τα 2 προγραμματα για ''καποιους'' που εχουν κανει το gimp ''θεο''! Οσο δεν υπαρχει προγραμμα σαν το photoshop στο linux θα χω windows.... Ειναι ο βασικοτερος λογος που στο κυριο συστημα μου εχω αυτο το ''λειτουργικο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος εγω κατα τυχη βρεθηκα να εχω σαν το συστημα για τις καθημερινες δουλειες μου(internet,κατεβασμα αρχειων,επεξεργασια φωτογραφιας,εγραφη αρχειων κτλ) το linux.και αυτο εγινε γιατι επειδη ειμαι φανατικος gamer ειδα οτι τα παιχνιδια σε windows που ειναι φωρτομενα με διαφορα αλλα προγραμματα δυστηχως σερνονται.ετσι ξεκινησα να χρησιμοποιω linux ωστε να εχω καθαρα win για εγκατασταση μονο των game και τιποτα αλλο

ασχετο που στην πορεια κολησα αυτο ειναι αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος εγω κατα τυχη βρεθηκα να εχω σαν το συστημα για τις καθημερινες δουλειες μου(internet,κατεβασμα αρχειων,επεξεργασια φωτογραφιας,εγραφη αρχειων κτλ) το linux.και αυτο εγινε γιατι επειδη ειμαι φανατικος gamer ειδα οτι τα παιχνιδια σε windows που ειναι φωρτομενα με διαφορα αλλα προγραμματα δυστηχως σερνονται.ετσι ξεκινησα να χρησιμοποιω linux ωστε να εχω καθαρα win για εγκατασταση μονο των game και τιποτα αλλο

ασχετο που στην πορεια κολησα αυτο ειναι αλλο θεμα

 

 

Σ' αυτο εχεις δικιο.... ενα συστημα με windows και αμιγως με παιχνιδια χωρις αλλα καλουδια...αντε και ενα antivirus αν θες να παιξεις τπτ Online ειναι η καλυτερη λυση... Και σαν guest συνδεδεμενος ακομη καλυτερα... Και linux για ολα τ'αλλα συμφωνω.... Επισης ξεχασαμε να αναφερουμε το πλεονεκτημα των linux για οσους ασχολουνται με προγραμματισμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός χρήστης είναι αυτός, του οποίου δεν υφίσταται καν σαν επιδίωξη το να ασχοληθεί με τα "εσώψυχα" του κάθε λειτουργικού. Δεν είναι βλάκες και χαμηλού IQ οι χρήστες που δεν θέλουν ν'ασχοληθούν με τις όποιες ρυθμίσεις και ιδιαιτερότητες έχει ένα λειτουργικό σύστημα. Προς θεού. Το ότι π.χ. εσύ θεωρείς δεδομένο ότι θα ψαχτείς και θα μάθεις το λειτουργικό και κάθε του μυστικό, επειδή πιθανότατα σ'ενδιαφέρει να το κάνεις, δε σημαίνει ότι θα κάνει το ίδιο π.χ. ο φοιτητής ο οποίος δεν αντέχει οικονομικά την αγορά των Windows, και θέλει ενα λειτουργικό απλως να κάνεις τις απλές δουλιές του. Δεν έχει κανέναν λόγο να το κάνει, δεν τον εδιαφέρει. Πως να το κάνουμε.

Είναι πολλοί άνθρωποι που δε τους ενδιαφέρει, όμως είναι και πολλοί (οι περισσότεροι που διαβάζουν αυτό το θέμα φαντάζομαι) που αν και χρησιμοποιούν τους υπολογιστές σαν εργαλείο, θα ήταν ανοικτοί σε κάτι τέτοιο, απλά δεν έτυχε να έχουν κολήσει το μικρόβιο. Κάποιοι τους βάζουν όλους στο ίδιο καλούπι με βάση το κριτίριο ότι όλοι χρησιμοποιούν windows (τα οποία προσπαθούν να διατηρήσουν το στερεότυπο του "απλού χρήστη" επειδή έτσι τα συμφέρει). Επειδή παραπάνω είπα ότι το Linux δεν είναι κατάλληλο για τους "απλούς χρήστες", θέλησα να διευκρινήσω ότι απλοί χρήστες δεν είναι όλοι οι άλλοι εκτός απ' τα geeks, οποιοσδήποτε "απλός χρήστης" κεντρίζεται έστω και λίγο από τους υπολογιστές μπορεί να βολευτεί με ένα λειτουργικό σαν το Linux αρκεί να θέλει να ασχοληθεί στο βαθμό που χρειάζεται, και ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσει αυτό είναι να κάνει μία σοβαρή προσπάθεια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lemuria: χωρίς να θέλω να μετατρέψω την συζήτηση σε flame, απλά για την ιστορία κάνω πριν κάποια χρόνια ο Steve Jobs σε μια συνέντευξη του στο Wired (νομίζω) είχε πει: "Το mac os X είναι ότι το linux θα ήθελε να γίνει".

 

Η αλήθεια είναι πως παρότι το linux έχει κάνει τεράστιες προόδους στο θέμα προσέγγισης του απο "απλούς χρήστες" (χρήστες windows θα έλεγα εγώ), ακόμα έχει πολύ δρόμο μπροστά του μιας και για να κάνεις κάτι διαφορετικό (πες το υποστήριξη κάποιου "εξωτικού" hardware, MS Office, κ.α.) πρέπει να ανοίξεις κονσόλα. Το θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι απλά να ανοίξεις την κονσόλα αλλα και να την κατέχεις.

 

Προσωπικά επιλέγω linux / bsd μόνο για το στήσιμο κάποιου server (εκει ναι το linux είναι πανίσχυρο, αλλα δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη, ούτε καλα καλά στον lower / μέσο sysadmin :P), και για desktop macos είναι ασύγκριτα απλό / σταθερό / πανίσχυρο.

 

Ας πάμε να το τσικνήσουμε,

 

-Γιώργος

 

@Mercyful_fate: είσαι ο γνωστός mercyful του di, πάλαι ποτέ uop ή καμία σχέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντος εγω κατα τυχη βρεθηκα να εχω σαν το συστημα για τις καθημερινες δουλειες μου(internet,κατεβασμα αρχειων,επεξεργασια φωτογραφιας,εγραφη αρχειων κτλ) το linux.και αυτο εγινε γιατι επειδη ειμαι φανατικος gamer ειδα οτι τα παιχνιδια σε windows που ειναι φωρτομενα με διαφορα αλλα προγραμματα δυστηχως σερνονται.ετσι ξεκινησα να χρησιμοποιω linux ωστε να εχω καθαρα win για εγκατασταση μονο των game και τιποτα αλλο

ασχετο που στην πορεια κολησα αυτο ειναι αλλο θεμα

 

Αυτή η άποψη με καλύπτει και μένα. έχω μια εγκατάσταση με παράθηρα που το μόνο που έχει εγκατεστημένο είναι παιχνίδια, τον firefox το Nod και κάνα xfire. όλα τα άλλα τα έχω στο Linux μου και είμαι πολυ υκανοποιημένος με αυτό (χαχααχ αυτό και το σάστισμα των συμφοιτητών όταν έρχονται για καφέ και παίζουν με το 3d desktop του fedora μου :-D )

 

μάλιστα, οι πιο πολλοί από αυτούς που δεν παίζουν παιχνίδια στο pc τους αλλά το έχουν για ιντερνετ καθημερινή χρήση ολοένα και ψίνονται να το γυρίσουν μόνιμα, μιας και ήδη έχουν dual boot σύστημα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χωρίς πλάκα, όσοι την βρίσκουν με το linux κουβαλάνε μπόλικο μαζοχισμό. Βέβαια, εκεί είναι για μένα όλη η κ@ύλα με τον ψωριάρη τον πιγκουίνο, αλλιώς δεν έχει πλάκα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχουν πολλές κατηγορίες χρηστών με βασικές 2 ισχυρές επαγγελματίες και χομπίστες.

 

Προσωπικό παράδειγμα στους η/υ της δουλειάς έχω Windows διότι ο αφεντικός μου υποστηρίζει πως ότι λογισμικό παράγουμε πρέπει να είναι φιλικό προς όσο το δυνατον περισσότερους χρήστες. Ωστόσο το κεντρικό μηχάνημα έχει Putty και είναι συνδεδεμένο με sun με 32σπαρκ πάνω, διότι θεωρώ χάσιμο χρόνου τη χρήση pc me win. Στο σπίτι τώρα, έχω 2 αγορασμένες άδειες για παράθυρα και μόνο slack στα μηχανήματα.

 

Όσο για αυτούς που λένε για την απλότητα των windows και τα συγκρίνουν με το linux, 400σελ είναι το εγχειρίδιο των πρώτων, σχεδόν διπλάσιες από το documentation του slack!!! Μόνο που στο δεύτερο, είναι υποχρεωτικό μία φορά να τις διαβάσεις χρησιμοποιώντας τες και μετά έχει μπει ο οποιοσδήποτε στη λογική και μπορεί να κάνει τις ρυθμίσεις που θέλει.

 

Σημ. Παιχνίδια δεν παίζω, αλλά αυτό που προτάθηκε από έναν gamer πιο πάνω καλό φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά για την ιστορία κάνω πριν κάποια χρόνια ο Steve Jobs σε μια συνέντευξη του στο Wired (νομίζω) είχε πει: "Το mac os X είναι ότι το linux θα ήθελε να γίνει".

Ίσως είναι out of context η φράση, αλλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε γιατί υπάρχουν χρήστες που προτιμούν το Linux; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...