Προς το περιεχόμενο

L I N U X


kostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,εχοντας εγκαταστησει 4-5 διανομες linux στο δισκο και αλλες 5-6 δινομες live cd ,απο τα περιοδικα πληροφορικης,θαθελα να πω τη γνωμη μου,γι'αυτο το λειτουργικο,φιλολογικες εντυπωσεις.

Κατ αρχη μου αρεσει το dos,δεν ειμαι expert,αλλα επηδει μου αρεσει εμαθα λιγα πραγματα και απορω με αυτους τους linuxarious που δινουν εμφαση,στη προσπαθεια τους να το διαφημισουν-προωθησουν, τονιζουν οτι εχει προχωρησει αρκετα και εχει ωραιο "περιβαλον εργασιας"!!,τι ενδιαφερει σε πρωτη αξιολογηση το περιβαλον εργασιας οταν για να προχωρησεις,λιγο παραπανω απο τα βασικα,θα χρειαστεις εντολες,επηδει οπως ειπα παραπανω μου αρεσει,ασχοληθηκα εστρωσα "κωλο"για να μαθω κατι παραπανω,οντως απο δω-απο κει καταφερα να μαθω κατι τις,αλλα για βαλω linux και να τοχω σε καθημερινη βασει,το απεκλεισα γιατι ολο και καπου σκονταφτο.

Τωρα αναρωτιεμαι,γιατι αυτο το λειτουργικο δεν κανει βηματα για τον απλο χρηστη,τωρα πουναι ευκαιρια,με τα Win Vista,που και πανακριβα ειναι και δεν εχουν να προσφερουν περισοτερα ουτε με τα XP ουτε με το linux,μονο πιο πολυ ευχρηστια,το τονιζω για τον απλο χρηστη.

Ερωτηματα,σε πιο ψαγμενους,ετοιμαζουν κατι?αν οχι τι φταει?μηπως το πολυ ελευθερο λειτουργικο?[κανεις δεν αντεχει την απολυτη ελευθερια] -αδυναμια συνδιασμου ευχριστιας-γραφικου περιβαλοντος? προδοσια?ερωτηματα.

Αν ετοιμαζετε κατι ενημερωστε,

Και παλι καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Sosti i paratirisi sou! Apo ta legomena sou fenese poli psagmenos kai diabasmenos ! lipon as se boithiso kai ego stis apories sou. Me mia dianomi linux opos Ubuntu px. o kathe aplos xristis mpori na kanei ta panta me ena klik

ektos ton gnoston games pou exoun graftei gia win (se auto den ftei to linux an kai auto sintoma tha alaksi) oso afora to dos bebea einai panisxiro kai episis aploustato se sigkrisi me ola ta shell pou iparxoun sta unixoidi.Asfaleia statherotita euxristia taxitita einai oti zitaei o mesos xristis kai ta perni mono apo ta win! Idietera sta win 95 - 98 !!! Alla epidi ego etixe na exo bgalei ola ta panepistimia tou kosmou kai na exo ola ta metaptixiaka kataferno na kano egkatastasi kai apo konsola!!! Opote tha sou po kai merika kolpakia gia na se boithisoun sto linux !!!!Dose basi!

 

1+1 =2 !!! kai A ,B einai ta prota gramata tis Alfabitou! Elpizo na se boithisa sinexise to psaksimo! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ... Φιλε Κωστα απ'ότι φαινεται δεν το εχεις ψαξει και πολυ το θέμα. Κι εσυ L_E_O_N μην κοροιδευεις τον ανθρωπο, μαυρα μεσανυχτα έχει...Ubuntu 4ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«γιατι αυτο το λειτουργικο δεν κανει βηματα»

 

δεν υπάρχει κανείς να «κάνει βήματα». το λίνουξ (ως λειτουργικό) είναι το συνονθύλευμα συνεισφορών απ' το ίντερνετ. υπάρχουν "οντότητες" και "αρχηγοί", όπως το linux kernel (με "αρχηγό" τον τόρβαλντς), το redhat (με κάποιο διευθυντή), αλλά κανείς δεν ελέγχει γενικά το λειτουργικό.

 

ότι κάτσει.

 

και επειδή υπάρχει τέτοια ποικιλία δεν θα γίνει ποτέ "απλό" γιατί τελικά είναι ταυτόχρονα ότι όλος αυτός ο κόσμος θέλει.

 

ίσως αυτό να είναι το καλύτερο που το διαφοροποιεί.

 

(οκ, "βήματα" μπορεί να γίνονται αλλά μόνο μερικώς. δεν υπάρχει ο μεγάλος αδερφός να πάρει τη σκούπα και να κάνει ολικές αλλαγές. η μεγαλύτερη "εξουσία" που υπάρχει είναι ο linus torvalds με το kernel, και ενώ ακόμα και αυτό θα ήταν μερική αλλαγή, ο ίδιος παραδέχεται ότι ούτε το kernel δεν ελέγχει ολοκληρωτικά διότι εξαρτάται σε μεγάλο να βαθμό από τις συνεισφορές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια το linux δεν ειναι για τους casual χρηστες των υπολογιστων αλλα για αυτους που τρωνε ωρες πανω απο το pc τους

γιαυτο οποιος νιωθει οτι βρισκεται στην πρωτη κατηγορια ας παει να σκασει ενα καρο λεφτα στην micro και να εχει το κεφαλι του ησηχο

εμεις μια χαρα ειμαστε με τo linux και να ξερεται οτι οτι βλεπεται η θα δειτε στα win(aero,virtulamachine ktl ) εμεις τα χειριζομαστε εδω και καιρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια το linux δεν ειναι για τους casual χρηστες των υπολογιστων αλλα για αυτους που τρωνε ωρες πανω απο το pc τους

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,η δεν ξερετε να διαζετε η δεν θελετε η δεν καταλαβενετε,συμφωνα με τις απαντησεις σας με ειρωνευεστε,γιατι καταλαβατε οτι υποστηριζω windows ?οτι ειμαι casual χρηστης ? εκεινο που καταλαβα εγω ειναι οτι ειστε φανατικοι με αυτο το λειτουργικο,και γι' αυτο τερματιζω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι , έχω χρησιμοποιήσει λίγες διανομές. Δεν γνωρίζω αρκετά απο το Linux γιατί τώρα άρχισα να ασχολούμαι δειλά. Αυτό όμως που παρατήρησα είναι:

 

1. με εντυπωσίασε η σταθερότητά του. Πχ στα windows είχα φτύσει αίμα για να κάνω το bluetooth dongle να δουλέψει χωρίς να κρεμάει το λειτουργικό και στο suse απλά το συνδεσα και λειτουργούσε! Αυτό με προβλημάτισε!

 

2. Όποιος έβαλε τα vista θα είδε πόσο αστείο είναι το aero συγκριτικά με το beril/compiz. Αν μάλιστα κάνουμε λόγο για την μνήμη ram που απαιτεί... Χρησιμοποιώ το compiz σε σύστημα με 512ΜΒ ram και πάει σφαίρα!

 

3. Απο τα πιο βασικά... οτιδήποτε πρόβλημα κι αν έχω, συνδέομαι σε forum και το λύνω

 

4. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ τα αντίστοιχα προγράμματα των windows για το suse. Πχ DrDivx, voipdiscount, πρόγραμμα για webcam chat, το dc++

 

5. Ή driver για τις ασύρματες κάρτες δικτύου Dlink (520+, G510), για τον card reader, κτλ κτλ

 

Οι διανομές έχουν κάνει τεράστια βήματα. Έχουν γίνει πολύ φιλικά για τον χρήστη... πχ ο πατέρας μου που δεν είχε κάτσει ποτε ξανα σε pc χρησιμοποιεί το opensuse για να σερφάρει και να κάνει βασικές λειτουργίες (εκτυπωσεις, αντιγραφές, μετακινησεις αρχείων κτλ κτλ).

Δεν έχουν φτάσει σε επίπεδο windows αλλά τα δύο αυτά λειτουργικά βασίζονται και στηρίζονται σε 2 διαφορετικές φιλοσοφίες.

Πάντως μετα απο αυτά που βλέπω απο τα windows, το Linux και o mac αρχίζουν να με κερδίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξέρεις τί κάνεις το λίνουξ τρώει λιγότερο χρόνο.

 

δεν κάνω ενστάσεις όταν οι περισσότεροι λένε ότι το λίνουξ τρώει περισσότερο χρόνο διότι όντως τρώει περισσότερο στην αρχή, μέχρι να το μάθεις.

 

το μόνο πρόβλημα νομίζω που ένας συνηθισμένος στη χρήση του αντιμετωπίζει είναι υποστήριξη από εταιρίες, π.χ. adobe προγράμματα και παιχνίδια (και σπανιότερα drivers).

 

κρατάω επίτηδες windows για κάποια παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas δεν ηθελα να σε προσβαλω ουτε να σε ειρωνευτο με αυτο που εγραψα αλλα μου φενεται ειναι μια πραγματικοτητα.σιγουρα εχουν γινει πολυ φιλικες οι διανομες για τον μεσο χρηστη αλλα linux χρησιμοποιουν ως συνηθως χρηστες που τους αρεσει να περνανε με τις ωρες πανω απο το pc τους και να εχουν τον απολυτο ελεγχο στο λειτουργικο χωρις βεβαια να μην μπορει καποιος αρχαριος να μπει στον κοσμο του linux

γιατι αυτο το support που υπαρχει και η καθημερινη ανανεωση των προγραμματων αλλα και του ιδιου του λειτουργικο μονο σε linux θα το βρεις

φανατικοι?μαλλον ναι γιατι αν εισαι τοσα χρονια με τα win και ξαφνικα ανακαληπτεις ενα λειτουργικο που ειναι free και εχει περισοτερες δυνατοτητες ε σε φανατιζει αυτο το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματα,σε πιο ψαγμενους,ετοιμαζουν κατι?αν οχι τι φταει?μηπως το πολυ ελευθερο λειτουργικο?[κανεις δεν αντεχει την απολυτη ελευθερια] -αδυναμια συνδιασμου ευχριστιας-γραφικου περιβαλοντος? προδοσια?ερωτηματα.

Αν ετοιμαζετε κατι ενημερωστε,

Και παλι καλημερα.

Εύλογα ερωτήματα αυτά. Όμως μην περιμένεις από κάποιον που μόλις έβαλε ένα λειτουργικό (οποιοδήποτε), και δεν είχε καμία επαφή μαζί του στο παρελθόν να μπορέσει να ρυθμίσει τα πάντα όπως τα θέλει χωρίς να σκάψει λίγο. Αν πεις σε έναν ανίδεο, να κάνει εγκατάσταση windows, και να βάλει τα x,y προγράμματα και τους τάδε drivers για την κάρτα γραφικών ή τον παλιό εκτυπωτή/modem κτλ φαντάζομαι θα τα βρει λίγο σκούρα. Ίσως στο Linux να θέλει λίγη προσπάθεια παραπάνω. Αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα.

Πρέπει να εξοικιωθεί κάποιος με το λειτουργικό για να μπορέσει να κάνει τα βασικά. Και ειδικά οι χρήστες windows, χρειάζεται να αλλάξουν και τρόπο σκέψης και συνήθειες, κάτι αρκετά δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι περισσοτεροι απο σας (εννοω αυτους που εφυγαν απο τα windows και πηγαν στα linux) εφυγαν για το οτι τα 2α ειναι δωρεαν....ασχετα αν μετα χαρηκαν που ειναι και ο,τι αλλο ειναι.. Δεν το λεω για να υποστηθιξω win... δεν εχω κανενα συμφεορν να το κανω...αλλωστε και τα 2 χρησιμοποιω καθημερινα...(στα linux πειραματιζομαι και αυτο μονο και μονο επειδη ειναι τζαμπε) αλλα οποιοσδηποτε χρηστης windows, θα τα παραταγε αν ειχε βαρεθει να πληρωνει ή αν ηταν ασχετος και ειχε κανεναν κολλητο πορωμενο με linux και τον πορωνε και αυτον...

 

Προσωπικα στο linux με χαλανε τα εξης :

1. Κατεβαζω ενα αρχειο πχ για ubuntu.... δεν δουλευει σε fedora... πρεπει να το ξανακατεβασω απο fedora... διαφορετικα projects...

2. Αν δεν εχω γρηγορη συνδεση δεν καταφερνω τπτ

3. Επισης το ιδιο ισχυει αν η διανομη μου δεν βρει απο την αρχη την καρτα δικτυου μου.... σε αυτην την περιπτωσημαλιστα με αναγκαζει να χω και windows μπας και μπαινω στο διαδικτυο αι ψαχνω

4. no games... και δω χρειαζονται windows και μη μου πειτε για wine και εξομοιωτες γιατι και παλι posoi τιτλοι υποστηριζονται?

5. Το γραφικο περιβαλλον gnome μιας διανομης δεν ειναι εντελως ιδιο με το gnome μιας αλλης.... γιατι? Γιατι το gnome τις fedora core 6 να μην εχει στην ιδια θεση τα εικονιδια και τις λειτουργιες με το gnome της ubuntu edgy sift ?

6. ati support...αυτο βεβαια αφορα την ati...

 

Οπως και να χει ειναι οι λογοι που δεν εχω φυγει απο windows ακομη... και οσον αφορα τα vista αν ποτε τα αγορασω θα παρω την starter ή την basic edition αλλωστε μονο για το dx10 θα τα παρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. με εντυπωσίασε η σταθερότητά του. Πχ στα windows είχα φτύσει αίμα για να κάνω το bluetooth dongle να δουλέψει χωρίς να κρεμάει το λειτουργικό και στο suse απλά το συνδεσα και λειτουργούσε! Αυτό με προβλημάτισε!

 

 

 

Αυτο απλα ετυχε....εγω παλι εχω φτυσει αιμα να κανω την ασυρματη καρτα δικτυου οπυ εχω στο laptop με το chip rt73 να βρει το δικτυο μου ενω στα windows ειχα drivers

 

2. Όποιος έβαλε τα vista θα είδε πόσο αστείο είναι το aero συγκριτικά με το beril/compiz. Αν μάλιστα κάνουμε λόγο για την μνήμη ram που απαιτεί... Χρησιμοποιώ το compiz σε σύστημα με 512ΜΒ ram και πάει σφαίρα!

 

Τα linux μαθαινουν απο τα windows εννοωντας οτι εκμεταλλευονται τα λαθη τους...μετα τα windows βγαινουν καθε 4 χρονια περιπου οποτε ο,τι κανει το linux καιρο τωρα ας πουμε ενα χρονο τα windows το εχουν τωρα...Μην περιμενες να δεις τραγικη αλλαγη στα vista μην ξεχνας οτι ο περισσοτερος κοσμος θελει απλο και ευχρηστο περιβαλλον που να θυμιζει τα παλιοτερα λειτουργικα...

 

3. Απο τα πιο βασικά... οτιδήποτε πρόβλημα κι αν έχω, συνδέομαι σε forum και το λύνω

 

εφοσον εχεις internet

 

4. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ τα αντίστοιχα προγράμματα των windows για το suse. Πχ DrDivx, voipdiscount, πρόγραμμα για webcam chat, το dc++

 

Επισης να προσθεσω εδω την απαντηση μου σε εναν μυθο. Δεν συγκρινεται το photoshop cs2 με το gimp... Το δευτερο....υποκλινεται χαλαρα...απλα ειναι δωρεαν το gimp

 

5. Ή driver για τις ασύρματες κάρτες δικτύου Dlink (520+, G510), για τον card reader, κτλ κτλ

 

 

Οι διανομές έχουν κάνει τεράστια βήματα. Έχουν γίνει πολύ φιλικά για τον χρήστη... πχ ο πατέρας μου που δεν είχε κάτσει ποτε ξανα σε pc χρησιμοποιεί το opensuse για να σερφάρει και να κάνει βασικές λειτουργίες (εκτυπωσεις, αντιγραφές, μετακινησεις αρχείων κτλ κτλ).

Δεν έχουν φτάσει σε επίπεδο windows αλλά τα δύο αυτά λειτουργικά βασίζονται και στηρίζονται σε 2 διαφορετικές φιλοσοφίες.

Πάντως μετα απο αυτά που βλέπω απο τα windows, το Linux και o mac αρχίζουν να με κερδίζουν

 

Αυτο που λες για τον πατερα σου ειναι το πιο σωστο απο ολα...καποιος που δεν εχει αποκτησει τη συνηθεια των win και τη λογικη τους μπορει να μαθει το linux αρκετα ευκολα...καποιος ομως που παιζει τα win στα δακτυλα δεν μπορει ευκολα να μπει στη λογικη του linux και σιγουρα πιο δυσκολα απο τον πατερα σου.

 

Τωρα μια απορια ...τα mac γιατι σε κερδιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι περισσοτεροι απο σας (εννοω αυτους που εφυγαν απο τα windows και πηγαν στα linux) εφυγαν για το οτι τα 2α ειναι δωρεαν....

Στη θέση σου δε θα έκανα εικασίες για το λόγο που προσέλκυσε τους περισσότερους στο Linux. Στην Ελλάδα και τα Windows δωρεάν είναι. Προσωπικά 2 παράγοντες με προσέλκυσαν: η διαφορετική, unix-like φιλοσοφία του λειτουργικού και το ελεύθερο της άδειας χρήσης του (όχι το δωρεάν).

 

Προσωπικα στο linux με χαλανε τα εξης :

1. Κατεβαζω ενα αρχειο πχ για ubuntu.... δεν δουλευει σε fedora... πρεπει να το ξανακατεβασω απο fedora... διαφορετικα projects...

Λογικό δε σου φαίνεται; Έχεις απλά συνηθήσει στο Ένα και Μοναδικό, Πραγματικό Λειτουργικό για το οποίο κατεβάζεις ένα πράγμα και παίζει. Εδώ δεν είναι έτσι, εδώ υπάρχει πλουραλισμός.

 

2. Αν δεν εχω γρηγορη συνδεση δεν καταφερνω τπτ

Βασικά καταφέρνεις ό,τι καταφέρνεις και στα Win χωρίς γρήγορη σύνδεση: έχεις το λειτουργικό σου, τη σουΐτα γραφείου, και 5-10 πράγματα ακόμα.

 

3. Επισης το ιδιο ισχυει αν η διανομη μου δεν βρει απο την αρχη την καρτα δικτυου μου.... σε αυτην την περιπτωσημαλιστα με αναγκαζει να χω και windows μπας και μπαινω στο διαδικτυο αι ψαχνω

Συνήθως το πρόβλημα με τους πρωτάρηδες είναι ότι: α) μπλέκουν με λάθος διανομές και β) προσεγγίζουν τα προβλήματα με λάθος τρόπο και windows-νοοτροπία.

 

4. no games... και δω χρειαζονται windows και μη μου πειτε για wine και εξομοιωτες γιατι και παλι posoi τιτλοι υποστηριζονται?

Προσωπικά ποτέ δε με απασχόλησε. Είμαι ευτυχής που υπάρχει το ScummVM και μπορώ και παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Για όλα τα υπόλοιπα φταίνε οι εταιρίες, δε φταίει ούτε το λειγουργικό, ούτε οι διανομές.

 

5. Το γραφικο περιβαλλον gnome μιας διανομης δεν ειναι εντελως ιδιο με το gnome μιας αλλης.... γιατι? Γιατι το gnome τις fedora core 6 να μην εχει στην ιδια θεση τα εικονιδια και τις λειτουργιες με το gnome της ubuntu edgy sift ?

Γιατί είναι διαφορετικές διανομές. Αν δεν υπήρχαν αυτές οι διαφοροποιήσεις, δε θα υπήρχε λόγος ύπαρξης διαφορετικών διανομών. Εσένα σε κάθε περίπτωση κανείς δε σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς όλες τις διανομές του κόσμου. Αν θες κάτι που να δουλεύει παντού, μάθε να δουλεύεις με κονσόλα ;-)

 

6. ati support...αυτο βεβαια αφορα την ati...

Ακριβώς, όπως και το 99% των προβλημάτων h/w.

 

Αυτο απλα ετυχε....εγω παλι εχω φτυσει αιμα να κανω την ασυρματη καρτα δικτυου οπυ εχω στο laptop με το chip rt73 να βρει το δικτυο μου ενω στα windows ειχα drivers

Εδώ φταίνε οι εταιρίες h/w, οι οποίες:

α) Δεν ανοίγουν τις προδιαγραφές του hardware

β) Έχουν υιοθετήσει τελευταία την καταπληκτική ιδέα του κλειστού firmware.

Καταλαβαίνεις ότι υπό αυτές τις συνθήκες, η ζωή των ανθρώπων που γράφουν drivers γίνεται πολύ δύσκολη.

 

Τα linux μαθαινουν απο τα windows εννοωντας οτι εκμεταλλευονται τα λαθη τους...

Τα windows και το Linux δεν είναι καν ανταγωνιστικά για να εκμεταλλεύονται ο ένας τα λάθη του άλλου. Το Linux παίζει εκτός νόμων αγοράς και πάει όπου το πάνε οι χρήστες του.

 

Επισης να προσθεσω εδω την απαντηση μου σε εναν μυθο. Δεν συγκρινεται το photoshop cs2 με το gimp... Το δευτερο....υποκλινεται χαλαρα...απλα ειναι δωρεαν το gimp

Και εγώ να δώσω τη συνήθη απάντησή μου στον εν λόγω μύθο: εσένα τι σου χρειάζεται το PhotoShop; Ξαφνικά έχουμε βρεθεί κάθε pc να έχει περασμένο το PhotoShop για να κάνουμε resize φωτογραφίες, το Corel Draw για να ζωγραφίζουμε προσκλήσεις σε πάρτυ και το Οffice Full με την Access για να γράφουμε στο Word σα να ήταν γραφομηχανή, με το 99,9% των χρηστών να μην εκμεταλλεύεται ποτέ ούτε το 0,01% των δυνατοτήτων των προγραμμάτων αυτών. Προσωπικά χρησιμοποιώ το gimp εδώ και πολλά χρόνια (5-6 τουλάχιστον), για επεξεργασία φωτογραφίας κυρίως, και ποτέ δε μου έχει χρειαστεί κάτι παραπάνω. My 2 cents.

 

 

5. Ή driver για τις ασύρματες κάρτες δικτύου Dlink (520+, G510), για τον card reader, κτλ κτλ

Δε σας φταίει κανείς αν μπλέκετε με λάθος διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το photoshop μου χρειαζεται γιατι ασχολουμαι σοβαρα με την φωτογραφια....το gimp δεν περιεχει πχ τα φιλτρα μειωσης θορυβου και grain που περιεχει το photoshop...γι αυτο το χρειαζομαι.... Επισης δουλευω αρκετα αλλα φιλτρα και ενα διαστημα δουλευα και σε ενα περιοδικο οπου ολες οι photo ειχαν τρελλη δουλεια στο photoshop...οποτε προσωπικα ειναι τα αλλα 2 μου cents!!!Επετρεψε μου να εχω μια γνωμη παραπανω σε αυτο

 

Συμφωνω απολυτα με οσα προσθετεις apoikos και απο την αρχη το ειπα οτι δεν τα γραφω ολα αυτα για να συγκρινω λειτουργικα μεταξυ τους ...αλλωστε οπως το ειπες και συ το linux παει εκει που το πανε οι χρηστες του...αυτοι το φτιαχονουν αυτοι το προωθουν ασχετα αν υπαρχουν και καποιες εταιρειες που το κινουνται εμπορικα πχ novell.

 

Η windows νοοτροπια που αναφερεις ειναι λογικο να την εχει καποιος που χρησιμοποιει πολλα χρονια windows και συμφωνω οτι ειναι λαθος να προσεγγισει κανενας το linux με αυτην ...θα μπλεξει τα μπουτια του.

 

 

Δεν εγραψα ολα αυτα για να κατηγορησω το linux μην τσιμπατε ολοι οσοι εχετε την μυγα....απλα λεω πως εχει η κατασταση για τον αρχαριο και γι αυτο δεν φταιτε εσεις ουτε το linux...φταινε οι εταιρειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...