Προς το περιεχόμενο

Τι Picture Viewer-Browser χρησιμοποιείτε;


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω δοκιμάσει τα:

  • GQview: Πολύ γρήγορος και με πολύ φοβερή ποιότητα. Αδύναμο interface
  • gwenview: Από ταχύτητα browsing πολύ γρήγορο. Το smoothing είναι λιγάκι αργό.
  • showimg: Μοιάζει με το gwevniew. Αργό και δύστροπο (και με μερικά bugs). Έχει αρκετά όμορφα thumbnails. Υποστηρίζει KexiDB για οργάνωση των φωτογραφιών σε albums.
     

Εσείς τι χρησιμοποιείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ Gqview.Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει το showimq αλλά αφού λες πως μοιάζει με το qwenview τότε δε σκοπεύω να το δοκιμάσω.

GQview: Πολύ γρήγορος και με πολύ φοβερή ποιότητα. Αδύναμο interface

Όντως από ποιότητα εικόνας σκίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι από μένα μία ψήφος εμπιστοσύνης στο GQview. Πράγματι πολύ γρήγορος και ποιοτικός, αν και προσωπικώς δε θα έλεγα ότι υπολείπεται σε interface. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για την οργάνωση των φωτογραφιών μου χρησιμοποιώ το DigiKam. Υποστηρίζει αρκετές φωτογραφικές μηχανές (USB Mass Storage και PTP), οργανώνει albums και κρατάει μετα-πληροφορίες και σχόλια σε sqlite. Επιπλεόν, σε συνδυασμό με το kipi plugin framework, κάνει τα πάντα, από δημιουργία CD/DVD με φωτογραφίες και HTML galleries, μέχρι ανέβασμα στο Flickr. Είναι από τις εφαρμογές που πραγματικά χαίρεσαι να χρησιμοποιείς (ζήτω το KDE :-) ).

 

Τώρα για πιο ελαφριές καταστάσεις, χρησιμοποιώ είτε το gwenview είτε το πολύ ελαφρύ, βασισμένο στην imlib2, feh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχετε δοκιμάσει το gliv;

Φαίνεται αρκετά γρήγορο αφού το rendering των εικόνων γίνεται σε OpenGL. Κρίμα δεν είναι να μη χρησιμοποιούμε την κάρτα γραφικών για τέτοιες δουλειές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gwevniew για μπαμ μπαμ - αν και τις πιο πολλες τις βλεπω μεσα στον konqueror

οταν εχω παει καπου και εχω τραβηξει φωτογραφιες τις βλεπω απο picasa και κατευθειαν φτιαχνω album σε video cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gwenview μου αρέσει κι εμένα, αλλά έτσι και βάλω οποιαδήποτε ρύθμιση smoothing, ξεκινά ο καταράκτης, να βλέπω την εικόνα δηλαδή να εμφανίζεται σιγά σιγά.

Για οργάνωση και ταξινομηση εννοείται οτι κι εγώ χρησιμοποιώ digikam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...