Προς το περιεχόμενο

Σβήσιμο αρχείων ρυθμίσεων μετά την απεγκατάσταση


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ξέρω που στο διάολο πάνε τα αρχεία ρυθμίσεων μετά την απεγκατάσταση. Μου έχει τύχει επανειλημένα να επεγκθιστώ ένα πρόγραμμα και την επόμενη φορά που το εγκαθιστώ να υπάρχουν οι ρυθμίσεις που είχα πριν την εγκατάσταση. Εν προκειμένω:

 

Εγκατέστησα το kmobiletools, έκανα ένα λάθος στο σετάρισμα του κινητού και θέλω να τα κάνω όλα από την αρχή. Πάω στο synaptic το λέω "σημείωση για ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ απομάκρυνση" και το απεγκαθιστώ. Το επανεγκαθιστώ και είναι μέσα φορτωμένο το Motorola μου, όπως πριν που έκανα 10 λεπτά να φτιάξω το configuration.

 

Το ξανα-απεγκαθιστώ, μετά πάω χειροκίνητα και σβήνω το ~/.KDE/share/applications/kmobiletools γιατί λέω εκεί θα ήταν, το ξαναβάζω, και πάλι οι ίδιες ρυθμίσεις.

 

Τέλος δοκίμασα με το apt-get

Έγραψα sudo apt-get remove --purge (που υποτίθεται σβήνει τα πάντα), το ξαναεγκαθιστώ, και ξανά τα ίδια.

 

Μου έχει γίνει εμμονή, πιστεύω πως θα του κάνω φορμάτ, θα το ξανα-εγκαταστήσω και θα έχει ακόμα τις ρυθμίσεις :grin:

 

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορω να βρω και να σβύσω τα πάντα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσςη με το gdebi είδα όλα τα αρχεία που εγκαθιστά το πακέτο και τα έψαξα ένα-ένα μετά την απεγκατάσταση. Δεν υπάρχει ούτε ένα από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μήπως σου έχει μείνει κάποιο configuration file? Αυτά συνήθως είναι ''κρυφά'' αρχεία στο /home/username και το χαρακτηριστικό τους είναι ότι αρχίζουν με μια τελεία (.) π.χ .kderc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφαρμογές του KDE συνήθως κρατάνε τις ρυθμίσεις τους στο ~/.kde/share/conf/ ;-) Στο ~/.kde/share/apps/κάτι/ κρατάνε τα υπόλοιπα αρχεία που χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...