Προς το περιεχόμενο

request debian package


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξα στο internet για ένα πρόγραμμα (urlgfe) και είδα ότι υπάρχει μόνο σε rpm ή σε κώδικα που για κάποιον λόγο δε μπορώ να κάνω compile.

 

Μετά το έψαξα με το συνθετικό debian, και βρήκα κάποιες σελίδες που διάφοροι χρήστες ζητούσαν να δημοσιευθούν διάφορα πακέτα σε .deb όπως και αυτό που έψαχνα εγώ, το οποίο φαίνεται πως δημοσιεύθηκε πριν από 3 χρόνια, αλλά πλέον δεν υπάρχει εκεί.

Προσπάθησα να βρω πως εγγράφομαι σε αυτό το site αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ξέρετε κάποιο τέτοιo site να το ζητήσω, ή έστω διατίθεται κάποιος να μου φτιάξει ένα deb package του urlgfe?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε παιδιά. αφού με ξέρετε :mrgreen:

Προσπαθώ πάρα πολύ για να μάθω, και ότι έχω μάθει το έχω μάθει από το forum και από προσωπικό διάβσμα. Χημικός είμαι.

 

Προσπάθησα επανειλημένα να το φτιάξω μόνος μου. Και με το alien πάλι πρόβλημα έβγαζε. Και τα λάθη ήταν τόσα πολλά που μάλλον μπέρδεμα θα προκαλούσα παρά λύση.

 

Πριν μια εβδομάδα προσπάθησα να κάνω το ίδιο με το bin2iso αλλά πάλι δεν τα κατάφερα, οπότε εγκαταλείπω μέχρι να διαβάσω καλύτερα πάνω στο ζήτημα.

 

Πολλά πακέτα τα έχω φτιάξει με alien -d και δουλέψανε, αλλά αυτό δε λέει να φτιάξει.

 

Το προγραμμα που ήθελα ήταν το urlgfe το οποίο είναι ένας D/L manager που δίνει τη δυνατότητα grouping download, δηλαδή να αλλάζει αυτόματα d/l directory ανάλογα με την κατάληψη του αρχείου που κατεβάζει. Αυτό ενώ το έχουν πολλά προγράμματα σε win, σε linux σπανίζει. Τελικά κατέληξα στο kGet που το σταθεροποίησα με μερικές επιπλέον kde βιβλιοθήκες, και έστειλα και ένα e-mail στον προγραμματιστή του gwget (frontend για το wget). Το παιδί ενδιαφέθηκε να προσθέσει αυτό το χαρακτηριστικό στο πρόγραμμά του, και μου ζήτησε απλά να το προσθέσω στο Bug Tracking System του Gnome.

 

Ανανμένω νεότερα από τον τύπο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το

>
$ ./configure
$ make

δε μου πήρε πάνω από 2 λεπτά. Αν έχεις εγκατεστημένο και το checkinstall δε θες παραπάνω από 3 λεπτά συνολικά για να έχεις το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε θέλω να γίνω κακός, αλλά μια σχετικά bloated διανομή (με την έννοια ότι δεν είναι minimal), δε βλέπω τι κέρδος έχει με το να μη βάζει τα header files μαζί με το ίδιο το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε θέλω να γίνω κακός, αλλά μια σχετικά bloated διανομή (με την έννοια ότι δεν είναι minimal), δε βλέπω τι κέρδος έχει με το να μη βάζει τα header files μαζί με το ίδιο το πακέτο.

 

Τώρα με έχασες λίγο... Explain... Please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, εξηγώ: σε όλες τις debian-based διανομές, καθώς και σε αρκετές RPM-based διανομές, οι βιβλιοθήκες χωρίζονται σε 2 πακέτα: το libτάδε και το libτάδε-dev. Το libτάδε περιέχει τα .so αρχεία, αυτά που αποτελούν την compiled μορφή της βιβλιοθήκης και είναι απαραίτητα για να λειτουργήσουν τα προγράμματα που τη χρησιμοποιούν. Το libτάδε-dev περιέχει τα header files, δηλαδή τα αρχεία εκείνα (*.h) που εκθέτουν το API της βιβλιοθήκης προς τα έξω. Για να κάνεις compile οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιεί μια βιβλιοθήκη, χρειάζεσαι τα header files της βιβλιοθήκης αυτής. Δεν μπορείς π.χ. να κάνεις compile κάτι που χρησιμοποιεί την openssl, χωρίς να έχεις το openssl/ssl.h, ο compiler απλά δε θα ξέρει τι είναι αυτή η περίεργη συνάρτηση που χρησιμοποιείς εσύ στο πρόγραμμά σου.

 

Το ubuntu, το debian, και ένα κάρο άλλες διανομές λοιπόν, δεν περνάνε τα header files μαζί με το ίδιο το πακέτο, το οποίο γενικά δεν προκαλεί προβλήματα αν παίζεις μόνο με binary packages δικά τους. Αν όμως θες να χρησιμοποιήσεις τη διανομή ως development platform ή αν θελήσεις να κάνεις compile κάτι που δεν υπάρχει έτοιμο, τότε πρέπει να βγεις στο κυνήγι, να δεις ποιες βιβλιοθήκες χρησιμοποιεί αυτό, και να περάσεις με το χέρι, ένα-ένα, τα αντίστοιχα -dev πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως apoike όπως μπορεί να θυμάσαι και από ένα άλλο comilation που είχα προσπαθήσει πριν από καμια εβδομάδα, δεν μπορούσα να βρω το open ssl. Δεν υπάρχει καν στα repositories. Να το κατεβάσω και να το εγκαταστήσω με το χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...