Προς το περιεχόμενο

απομακρυσμενη επιφανεια εργασιας (linux-XP)


PATRINOS06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους.λοιπον εχω στον φορητο linux,fedora core 6 για την ακριβεια.και στον desktop εχω Windows XP Pro SP2.αυτο το οποιο θελω να κανω ειναι το εξης.θελω να δημιουργησω μια συνδεση απομακρυσμενης επιφανειας εργασιας απ'τον φορητο στον desktop.θελω δηλ. να ειμαι σε linux και να μπορω να διαχειριζομαι την επιφανεια εργασιας του desktop,σε windows.γινεται???και αν ναι πως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εγκαταστησεις εναν VNC server στα windows (δεν εχω ιδεα που θα βρεις αλλα αποσο εχω ακουσει υπαρχουν).

Στο Linux θα ανοιξεις το krdc (μαλλον θα ειναι στο /opt/kde3/bin/) και θα δωσεις τις ρυθμισεις που απαιτουνται για να συνδεθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό http://www.rdesktop.org/ και αυτό http://www.nongnu.org/grdesktop/ χρησιμοποιώ εγώ σε Ubuntu, είναι πολύ καλό, εύκολο στην εγκατάσταση (νομίζω έρχεται με apt-get) και μοιάζει πολύ με το Remote Desktop των Windows. Τί μοιάζει δηλαδή, ολόιδιο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να βλέπεις το linux από τα XP, τότε ενεργοποίησε το Remote Login via XDMCP. Εγκατέστησε το cygwin στα XP και τρέξε σε command line:

>
XWin -query 192.168.42.42

όπου 192.168.42.42 η IP του μηχανήματος linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με cygwin και δεν πέτυχε.

Το πιο σίγουρο έιναι να κάνεις την εξής διαδικασία

Κατέβασε τον SSH client Putty από εδώ

Μετά κατέβασε έναν X- Server p.x. http://elabf.com/download/winaxe.exe

είναι shareware πρέπει να υπάρχει και κάποιος free αλλά δεν τον βρήκα ακόμη. Τον εγκαθιστάς και τρέχει στο backround.

Στο putty κάνεις τα εξής βάζεις την ΙΡ του λίνουξ μηχανήματος κα στο πάι πας

στο SSH-->X11 και κάνεις check το enable X11 forwarding

πατας open δίνεις τα στοιχεία σου.

Πάτα konqueror και είσαι έτοιμος....

Θα σου πρότεινα να μην ανοίξεις ολόκληρο το KDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εβαλα το terminal server client.το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα ειναι το εξης.οταν πω να συνδεθω μου λεει (ονομα) unable to resolve host.οπου (ονομα) ειναι το ονομα που φαινεται να εχει στο δικτυο ο υπολογιστης που παω να συνδεθω.γιατι συμβαινει αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχεις δικιο ειχα καιρο να κανω την ολη διαδικασια (την εκανα παλια στα windows...αλλα τωρα αλλαξαν οι καιροι!!)

 

ευχαριστω πολυ!

 

αν και συνδεομαι τωρα μου παρουσιαζεται αλλο προβλημα αυτο:screenshotmm2.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Για να ξέρουμε και εμείς, δηλαδή..

Στα windows έβαλες terminal server client; (που θα το βρούμε και εμείς μη ψάχνουμε άδικα για άλλους..)

Και στα Linux Krdc;

Και όλα μια χαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...