Προς το περιεχόμενο

Κατάρευση συστήματος και ασφαλές back-up


pkoutsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω ubuntu Edgy και μετά από μια λάθος κίνηση(κάποια λάθος updates) το σύστημα έχει πρόβλημα γενικότερα. Θέλω λοιπόν να κάνω ένα καινούριο install. Το /home είναι σε ξεχωριστό partition οπότε μάλλον δεν θα το πειράξω καθόλου, σωστά?

 

Το θέμα είναι το εξής: Ποιές είναι οι ενέργειες πριν αρχίσω τη νέα εγκατάσταση?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις το /home φανταζομαι εισαι οκ απο πλευρας backup αρχειων που σου χρειαζονται.

 

Δεν το ξερω το ubuntu αλλα εαν μου χρειαζοταν να κανω επανεγκατασταση στο linux θα κρατουσα επισης κ καποια αρχεια τα οποια εχω πειραξει. π.χ .conf αρχεια που εχουν δημιουργησει διαφορες εφαρμογες π.χ smb.conf, ή του συστηματος τα οποια εχω επεξεργαστει, οπως το xorg.conf, rc.conf, fstab κτλ. Τελος θα σημειωνα ρυθμισεις που εχω κανει στο συστημα οπως πχ καποια modules που θελω να τρεχουν, καποια που τα εχω disable, τις καταχωρησεις στο menu.lst του grub κτλ.

 

Γενικα δλδ θα κρατουσα οποιο στοιχειο ειναι σημαντικο για να γινει η επανεγκατασταση ευκολοτερη. Να επαναλαβω οτι μιλαω γενικα κ οτι δεν ξερω την φιλοσοφια των αρχειων συστηματος στο ubuntu.

 

Ελπιζω να βοηθησα εκτος κι εαν εννοεις κατι αλλο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις το /home φανταζομαι εισαι οκ απο πλευρας backup αρχειων που σου χρειαζονται.

 

Δεν το ξερω το ubuntu αλλα εαν μου χρειαζοταν να κανω επανεγκατασταση στο linux θα κρατουσα επισης κ καποια αρχεια τα οποια εχω πειραξει. π.χ .conf αρχεια που εχουν δημιουργησει διαφορες εφαρμογες π.χ smb.conf, ή του συστηματος τα οποια εχω επεξεργαστει, οπως το xorg.conf, rc.conf, fstab κτλ. Τελος θα σημειωνα ρυθμισεις που εχω κανει στο συστημα οπως πχ καποια modules που θελω να τρεχουν, καποια που τα εχω disable, τις καταχωρησεις στο menu.lst του grub κτλ.

 

Γενικα δλδ θα κρατουσα οποιο στοιχειο ειναι σημαντικο για να γινει η επανεγκατασταση ευκολοτερη. Να επαναλαβω οτι μιλαω γενικα κ οτι δεν ξερω την φιλοσοφια των αρχειων συστηματος στο ubuntu.

 

Ελπιζω να βοηθησα εκτος κι εαν εννοεις κατι αλλο ...

 

 

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα! Εχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...