Προς το περιεχόμενο

Εκτέλεση εντολής κατά την εκκίνηση


RevEUx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Χρησιμοποιώ ubuntu dapper σε ένα vaio fe21m. Ο υπολογιστής έχει nvidia κάρτα γραφικών και η

φωτεινότητα της οθόνης ρυθμίζεται μόνο μέσω της εντολής :

smartdimmer -s --set <level> Set brightness level (1-21).

Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή η φωτεινότητα βρίσκεται στο μέγιστο επίπεδο (21).

Για να μπορώ να δουλέψω έχω προσθέσει στα Starup Programs την εντολή smartdimmer -s12.

Όμως έτσι η εντολή τρέχει αφού φορτώσει ο gdm, κατα τον οποίο η φωτεινότητα είναι στο μέγιστο

και μετά πέφτει την ώρα που φορτώνουν ο nautilus κ.τ.λ.

 

Θα ήθελα η εντολή να τρέχει πριν τον gdm ώστε να μην υπάρχει αυτή η ενοχλητική διαδικασία.

Έψαξα μήπως βρώ λύση αλλά μπλέχτηκα με τα /etc/rc*.d και /etc/init.d

Εξάλλου αναρωτιέμαι αν αυτό που ζητάω είναι εφικτό μιας και ο nvida-kernel

φορτώνει αμέσως πριν την οθόνη του gdm και ίσως η εντολή αυτή να μην μπορεί να εκτέλεστει πριν τον πυρήνα της κάρτας

 

Αν ξέρει κανείς και μπορεί να βοηθήσει???

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να προσθέσεις στο rc.local (νομίζω σε ubuntu είναι το /etc/init.d/rc.local αλλά δεν είμαι σίγουρος) την εντολή που θες (smartdimmer). Τώρα για το οτι το module της nvidia φορτώνει πριν την εκκίνηση του gdm δεν το ξέρω σίγουρα. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις μόνο με την εντολή του smartdimmer. Αν δε δουλέψει, που σημαίνει πως όντως το module φορτώνεται αργότερα, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις την εντολή modprobe nvidia πριν την smartdimmer μέσα στο rc.local

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δούλεψε μια χαρά.

Πρόσθεσα την εντολή στο /etc/rc.local και όχι στο

/etc/init.d/rc.local επειδή σε αυτό έγραφε ότι εκτελείται

στο τέλος κάθε runlevel. Τελικά δεν χρειάστηκε να πειράξω

τo module της nvidia.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...