Προς το περιεχόμενο

ubuntu mint οτι πρεπει για αρχάριους


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

paidia ligo voitheia. tora eimai sto live cd tou mint kai ekana format to partition pou eixa valei ta windows. tora thelo sto idio partition na valo to mint alla otan to epilego mou leei: Δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων,. παρακαλώ διορθώστε αυτό το λάθος από το μενού διαμέρισης. ti na kano?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file kai egw asxetos eimai alla nomizw oti h lysh se ayto einai oti prepei na kaneis edit to partition pou thes na egatasthseis to ubuntu kai ekei pou leei mount point na valeis: /

 

mia kathetos dld, kathws epishs kalo einai na kaneis kai ena swap megethous tou misou ths ram sou,ayto de thelei mount point.

 

Elpizw na se voithisa, sou eipa eimai kainourios :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

η έκδοση αυτή όπως και η τελευταία έκδοση του ubuntu έχει ntfs write support και φυσικά live cd.Τώρα για το partitioning αν σας δυσκολεύει η διαδικασία εγκατάστασης αφήστε ενιαίο το partition και πήγέντε στην δεύτερη επιλογή για την εγκατάσταση δώστε τον χώρο που θέλετε να έχει το mint και αφήστε την διανομή να κάνει το partitioning αυτόματα.

Τώρα για το p3 μου φένετε θα του κάτσει λίγο βαρή.Καλύτερα δοκίμασε το xubuntu η το zenwalk που είναι για παλιά συστήματα.Αν δεις ότι δεν σου μπουτάρει τότε θα πας στο puppy linux που είναι για ποιο αρχαία μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήθηκε και το ελληνικό subforum του mint μέσα στο official forum χάρη στην προσπάθεια της marlene.Ας γράψουμε κανά post για να υποστηρίξουμε την προσπάθεια της.Το forum βρίσκετε εδώ

 

http://linuxmint.com/forum/viewtopic.php?p=37738#37738

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα παιδιά για να σας πω ότι αγάπησα το linux mint.

 

Θεωρώ όντως τον εαυτό αρχάριο σε linux και μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθειες με κάποιες διανομές (ο φίλος chek2fire ξέρει τι λέω) πιστεύω ότι είναι αυτό που έψαχνα.

 

Μου άρεσε το ubunt-ικό περιβάλλον και ενθουσιάστηκα με τα "συν" της διανομής, όπως restricted drivers και άλλα.

 

Για κάποιον τεμπέλη σαν και μένα που δεν χαλάει ότι δουλεύει και ψάχνετε πολύ μόνο όταν κάτι δεν δουλεύει πιστεύω ότι είναι το ιδανικό. Ναι- ναι... η Daryna είναι ιδανική για μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified

Υπαρχει προβλημα να μπουν στο ιδιο Partition με windows?

 

ναι, δεν γίνεται

πρέπει να είναι άλλο partition για το linux

 

metatron

mporeis na moy doseis ena link gia to live cd... giati koitaksa sto site k den vrika tin live cd ekdosi :(

episis anaforika me aplo modem i' to sagem 800, mipos ksereis ti ginetai? ta vriskei?

 

είναι και live cd (δες το pdf που υπάρχει)

http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/linuxmint/

http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/linuxmint/releases/

 

http://linuxmint.com/mirrors.php?id=15

 

τα "απλά" εξωτερικά (σειριακά) modem, "δουλεύουν" όλα

τα εσωτερικά (σε κάρτα - win modem), δουλεύουν μερικά

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τελικά με πείσατε!αποφάσισα να μπω και εγώ στο τριπάκι του Linux,απλά έχω μια απορία πριν ξεκινήσω.για μια πρώτη επαφή θα εγκαταστήσω το linux mint Daryna για να μπώ στο κλίμα μιας και είμαι παντελώς άσχετος.όταν όμως πάω να το κατεβάσω βλέπω να υπάρχουν διάφορες διανομές(KDE,Debian,XFCE,...).υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά αναμεσά τους;

 

η εγκατάσταση θα γίνει σε P4 1.6Ghz, 512 RAM και κάρτα γραφικών μία της NVidia 128MB(δεν θυμάμαι το τσιπάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με πείσατε!αποφάσισα να μπω και εγώ στο τριπάκι του Linux,απλά έχω μια απορία πριν ξεκινήσω.για μια πρώτη επαφή θα εγκαταστήσω το linux mint Daryna για να μπώ στο κλίμα μιας και είμαι παντελώς άσχετος.όταν όμως πάω να το κατεβάσω βλέπω να υπάρχουν διάφορες διανομές(KDE,Debian,XFCE,...).υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά αναμεσά τους;

 

η εγκατάσταση θα γίνει σε P4 1.6Ghz, 512 RAM και κάρτα γραφικών μία της NVidia 128MB(δεν θυμάμαι το τσιπάκι)

 

βαλε την XFCE ειναι η πιο ελαφρια απ ολες...(αλλα γιατι δε δοκιμαζεις xubuntu??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν έχω ιδέα απο linux και έχω την εντύπωση από αυτά που διαβάζω οτι θα έχω πρόβληματα με το σεταρισμα, τους drivers κλπ.

 

το xubuntu γιατί το προτείνεις; απλά είναι το αυτό που προτιμάς εσύ ή πιστεύεις οτι ταιριάζει περισσότερο στην περιπτωσή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.το έκανα το test και πρώτη επιλογή είναι το Kubuntu. οπότε δοκιμάσω να ξεκινήσω με αυτό. άμα δω οτι κολλάω θα βάλω το mint .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα το συστημα σου δεν ειναι οτι πιο τελευταιο...το xubuntu ειναι το πιο ελαφρυ...γι αυτο σου ειπα να το βαλεις(το kubuntu ειναι η πιο 'βαρια'εκδοση απ ολες τις αλλες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...