Προς το περιεχόμενο

ubuntu mint οτι πρεπει για αρχάριους


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά γειά σας,

 

Ειμαι πολύ νέος στο Linux και με ελάχιστη εμπειρία. Η πρώτη μου εγκατάσταση ήταν στο Fedora το οποίο με την βοήθεια διαφόρων tutorials κατάφερα να το κάνω πλήρως λειτουργικό και με Beryl.

 

Πρίν δυο μέρες είδα το Mint μου άρεσε πάρα πολύ και αποφάσισα να το δοκιμάσω. Απλό και φιλικό στην εγκατάσταση του, με άψογο μενού και καλαίσθητο περιβάλον με έχει ενθουσιάσει.

 

Τα δυό προβλήματα που με ταλαιπωρούν ακόμα είναι το Beryl και ο εκτυπωτής μου.

 

Παρακαλώ όποιον έχει την διάθεση να με βοηθήσει να τα ξεπεράσω γρήγορα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γραφείο το πρόβλημα με την ATI 9250 λύθηκε μετά από την αναβάθμιση σε Ubuntu 7.04, Feisty Fawn που μου πρότεινε. Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει στο σπίτι με την Χ1600. Χθές αργά το βράδυ που έκανα και εκεί την ίδια αναβάθμιση μου έδωσε Beryl και περιστρεφόμενο κύβο ... αλλά με ολόλευκες επιφάνειες. Δεν έβλεπα ούτε το μενού. Μερικά κλίκ στην επιφάνεια εργασίας μου απέδωσαν μερικούς νέους φακέλους όπως είδα μετα την επανεκίνηση. Καμιά καλή ιδέα απο κάποιον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδω και λίγες μέρες κυκλοφόρησε και νεα εκδόση του mint "Cassandra".Οι αλλαγες που υπάρχουν ειναι οι παρακάτω

 

 

Release Notes

 

This is Linux Mint 3.0, codename Cassandra, based on Bianca and compatible with Ubuntu Feisty and its repositories.

 

Important new features in Cassandra:

 

* The brand new "mintInstall" and the "Linux Mint Software Portal": http://www.linuxmint.com/software

* Gnome 2.18 (speed improvements)

* Kernel 2.6.20 (better hardware support)

* Ubuntu Feisty innovations (restricted-manager, desktop-effects, windows migration assistant, avahi)

* OpenOffice 2.2 (complete suite)

* Thunderbird replaces Evolution as the default email reader

* Pidgin replaces Gaim as the default messenger

* Sunbird is now installed by default

* The Gimp is installed by default

* Gnome-control-center replaces mintConfig as the default control center application

* Both mintDisk (for internal drives) and NTFS-Config (for external drives) are present for NTFS support

* Support for Gnome Templates in mintDesktop

* mintInstall replaces gnome-app-install and the upcoming Click'n Run.

* Drag & Drop support in mintMenu with many other improvements

* Sun Java 6 replaces Sun Java 5

* Compiz, Beryl and Emerald installed by default

* New artwork

 

What makes Cassandra ideal for the desktop

 

* Out of the box multimedia support

* Microsoft Windows Integration (Dual-boot, NTFS read/write support, Migration Assistant)

* One-Click install system (Linux Mint Software Portal, mintInstall)

* Desktop features, Control Center, mintMenu

* 3D Effects (Compiz and Beryl on top of AIGLX)

* Great configuration tools

* Great selection of default applications (OpenOffice, Firefox, Thunderbird, Sunbird, Gimp, Pidgin, XChat, Amarok..etc)

* Solid package base (Google Earth, Picasa, Skype.. a lot of important software present in the repositories or in the Linux Mint Software Portal, compatibility with all Ubuntu Feisty repositories and most Debian packages)

* Solid code base (Debian distribution built on top of Ubuntu Edgy. Inherits all innovations put into Bianca and default configurations from Bea)

 

Λεπτομέρειες εδω

 

http://linuxmint.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Σαν εντελώς νέος και ελάχιστα σχετικός με linux, θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Αποφάσισα να περάσω linux στο μηχάνημα στο γραφείο μου. Ο βασικός λόγος ήταν για να μην έχω τον κίνδυνο ελέγχου αυθεντικότητας software από την εφορία, αλλά το είδα και σαν ευκαιρια να εξοικειωθώ με το linux με προοπτική να σουτάρω τα windows και από το "κυρίως" pc στο σπίτι μου. Να σημειώσω ότι στο γραφείο δεν κάνω τίποτα άλλο από να κρατάω ένα αρχείο πελατών στο excel, κάποιες δουλειές με έγγραφα στο word, αποστολή fax, και κανένα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα.

Διαβάζοντας το forum κατέληξα στα kubuntu. Μάλον λάθος μου, μου πέσαν βαριά (PIII, 394ram) και τα πράγματα ψιλοσέρνονται. Επιπλέον, δεν μπόρεσα με τιποτα να δουλέψω τον εκτυπωτή (lexmark z605) ούτε το modem (ενα παλιο 28αρι zoom εξωτερικό). Το κακό είναι τι ο υπολιγιστής δεν έχει προσβαση στο internet (ούτε πριν με τα windows είχε).

Διαβάζοντας εδώ μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η περίπτωση των ubuntu mint. Μπορεί κανένας να μου πεί:

-θα είναι ελαφρύτερα από τα kubuntu;

-θα λυθούν τα προφλήματα με εκτυπωτή και modem;

-ποιά έκδοση mint;

-πώς τα εγκαθιστώ; Πάνω από τα kubuntu, ή πρέπει πρώτα να τα απεγκαταστήσω; (σημειώνω ότι στο pc είχα εναν hdd 20g με windows xp, και πρόσθεσα εναν ακόμη 30 g στον οποίον πέρασα τα kubuntu, δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το minrt έχει και περιβάλλων gnome και σίγουρα θα είναι πιο ελαφρύ απο το kubuntu.Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση απο πάνω και να σβήσεις την παλιά διανομή σου.Για τις δουλειές σου υπάρχει το open office,για τον lexmark σου είδα ότι υπάρχουν driver για linux.Βάλε την διανομή και εδω είμαστε σε ότι χρειαστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...