Προς το περιεχόμενο

ubuntu mint οτι πρεπει για αρχάριους


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια υπαρχει σταθερη εκδοση του ubuntu mint μιας διανομης με προεγκατεστιμενους driver,codecs ktl ωστε να μην χρειαζεται να κατεβαζουμε διαφορα πακετα για να μπορεσουμε να κανουμε βασικα πραγματα στο pc μας

οι διανομες ερχονται με πολλα προεγκατεστημενα προγραμματα οπως media player,firefox pluggin,drivers για nvidia,ati

και φυσικα εχουν το support της μεγαλης ubuntu κοινωτητας

αν και πολλοι θα διαφωνισετε με την φιλοσοφια τους εμενα μου φενεται οτι κατι τετοιες προσπαθεις θα δωσουν ακομα μεγαλητερη ωθηση στην διαδοση του linux

πληροφοριες,download θα βρειτε εδω :)

http://lt.k1011.nutime.de/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Διαφωνώ τελείως με την ιδέα.

 

Νομίζω ότι δεν είναι καλό να μην ξέρει ο κόσμος γιατί δεν μπορεί να παίξει MP3 και DVD στο Ubuntu ή σε όποια άλλη διανομή και γιατί μπορεί, π.χ., στα Win, δηλ. ότι η MS πληρώνει δικαιώματα στην Thomson για την αναπαραγωγή MP3, το PowerDVD και το WinDVD πληρώνουν δικαιώματα δεν ξέρω πού, κλπ. κλπ.

 

Η καλύτερη μέση λύση, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν ένα σκριπτάκι μέσα από το Ubuntu, που θα σου εξηγούσε με λίγα λόγια (πραγματικά λίγα, 40-50 λέξεις) γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται όλ' αυτά μέσα στη διανομή, και μετά θα τα κατέβαζε αυτόματα. ~ Απ' όσο έχω δει, τέτοιες ιδέες κυκλοφορούν ήδη μέσα στο Ubuntu και είναι πιθανόν να εφαρμοστούν ακόμα και στην επόμενη έκδοση...

 

Αλλά και έτσι όπως είναι τώρα, δεν το βρίσκω τραγικό. Προσωπικά, και σε ό,τι αφορά την εγκατάσταση, το βρίσκω πολύ πιο ευχάριστο να διαβάσω 10 λεπτά στο Wiki και να γράψω πέντε αράδες στην κονσόλα, παρά να εγκαθιστώ Windows και να πρέπει να ψάχνω πριν και μετά σε όλο το ίντερνετ για όλους τους οδηγούς...

 

Το μόνο που μου αρέσει στο Mint είναι τα ονόματα γυναικών στις κωδικές ονομασίες:

 

2.1 -> Bea <- έχω αδυναμία σ' αυτό. :-)

2.0 -> Barbara

 

Αλλά το Ubuntu έχει πιο έξυπνες κωδικές ονομασίες. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego to katebazo idi na to balo se mia fili mou! (to LinuxMint enoo) :twisted:

 

Simfono pantos me teties dianomes ! emis mpori na goustaroume na kseroume

se bathos to linux kai tis litourgies tou alla o aplos kosmakis pou den ton edniaferoun ta pc para mono ta theli gia diaskedasi kai ergasia, Theli mono na diabazi mail na xrisimopiei to internet na exi ena office na blepei DvD kai na akouei mp3 einai oti prepi mia tetia dianomi kai oloi kseroume oti kai autos einai enas logos pou to linux den pire megali merida stin pita ton litourgikon ! Ean thelei na parei kapio kommati tha prepei na kanei teties kinisis ! Euge! 8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μολις κηκλοφορησε η εκδοση 2.2 με το ονομα "bianca"

περισοτερες λεπτομερειες θα βρειται εδω

http://lm.ltv2.nutime.de/20070220.html

.το καλητερο προγραμμα που εχει προεγκατεστημενο αυτη η εκδοση ειναι το mintdisk ετσι γινονται αυτοματα mount οι ntfs δισκοι read/write

και μερικες φωτο

http://os-iso.de/linuxmint-bianca-p-135.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To katevasa alla den kani install.Kseri kanis pos tha to kano install?Kati grafi stis odigies alla den leei analitika pos ginete.Kai den ine .iso ine xima arxia kai fakeloi.

 

Episis katevasa kai to suse 10.2 se .iso dvd.Gia mena pou ime arxarios tha ine kalitero to mint i na pao katefthian se suse?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ τελείως με την ιδέα.

 

Νομίζω ότι δεν είναι καλό να μην ξέρει ο κόσμος γιατί δεν μπορεί να παίξει MP3 και DVD στο Ubuntu ή σε όποια άλλη διανομή και γιατί μπορεί, π.χ., στα Win, δηλ. ότι η MS πληρώνει δικαιώματα στην Thomson για την αναπαραγωγή MP3, το PowerDVD και το WinDVD πληρώνουν δικαιώματα δεν ξέρω πού, κλπ. κλπ.

 

Η καλύτερη μέση λύση, κατά τη γνώμη μου, θα ήταν ένα σκριπτάκι μέσα από το Ubuntu, που θα σου εξηγούσε με λίγα λόγια (πραγματικά λίγα, 40-50 λέξεις) γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται όλ' αυτά μέσα στη διανομή, και μετά θα τα κατέβαζε αυτόματα. ~ Απ' όσο έχω δει, τέτοιες ιδέες κυκλοφορούν ήδη μέσα στο Ubuntu και είναι πιθανόν να εφαρμοστούν ακόμα και στην επόμενη έκδοση...

 

Αλλά και έτσι όπως είναι τώρα, δεν το βρίσκω τραγικό. Προσωπικά, και σε ό,τι αφορά την εγκατάσταση, το βρίσκω πολύ πιο ευχάριστο να διαβάσω 10 λεπτά στο Wiki και να γράψω πέντε αράδες στην κονσόλα, παρά να εγκαθιστώ Windows και να πρέπει να ψάχνω πριν και μετά σε όλο το ίντερνετ για όλους τους οδηγούς...

 

:-P

 

 

Απο την αλλη δεν ειναι κριμα κι αδικο ενας αρχαριος που δεν εχει καταφερει να ρυθμισει σωστα την συνδεση του στο internet... επειδη δεν υπαρχουν drivers για την καρτα δικτυου του να μην μπορει να κανει σχεδον τπτ επειδη δεν εχει internet? Ακομη κι αν μπορεσε να τα κατεβασει απο το λογαριασμο του στα windows θα ναι προβλημα γι αυτον...και το λεω αυτο γιατι οταν πρωτοασχοληθηκα με τα ubuntu ειχα αυτο το προβλημα καθοτι η καρτουλα usb2.0 wireless που ειχα τοτε παρα το γεγονος οτι υπηρχε οδηγος ..ήταν κακογραμμενος και δεν λειτουργουσε με καμμια παναγια....Και δεν ασχοληθηκα εγω αμεσα λογω ασχετοσυνης αλλα εμπειρος προγραμματιστης... Και κατεληξα να αγορασω αλλη καρτα...! Οποτε σε αυτεσ τις περιπτωσεις τετοιες λυσεις κανουν πιο ευκολη τη ζωη τοων χρηστων ...Αλλωστε οταν δουλεψουν απο την αρχη με ανεση, θα το αγαπησουν ευκολοτερα και ειμαι σιγουρος οτι στην επομενη εγκατασταση θα ξερουν να τα κανουν μονοι τους...

 

Αυτο που λες για ubuntu και codecs ναι οντως υπαρχει και λεγεται easyubuntu... με 2-3 εντολες στην κονσολα και με μια γρηγορη συνδεση τα εγκαθιστα ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια μολις τώρα τα εγκατεστησα και τωρα γραφω απο linux mint.

Το nero τελικα βλέπει κανονικά το αρχείο και το κόβει σε cd.

Το λειτουργικο φαινεται μια χαρά.Με μια πρώτη ματιά διαφορές απο την ubuntu έκδοση : 1ον όπως βλέπετε γράφει μια χαρά ελληνικά ,και 2ον μπορείς να δεις κανονικά όλο το δίσκο που είναι ntfs format.Δυνατότητες που νομίζω δεν υπήρχαν στο ubuntu στην αρχικη εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ubuntu τα παντα πρεπει να τα εγκαταστησεις μονος σου,αυτη ειναι η διαφορα τους με το mint που στη ουσια ειναι η ιδια διανομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εδω και κατι μερες δοκιμαζω στο qemu το mint bianca.μπορω να πω πολυ ομορφη διανομη με καλη διαρυθμιση στα αρχεια του.μου φενεται ειναι οτι πιο φιλικο για τον χρηστη εχω δει απο τις διανομες που κυκλοφορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μια χαρα ειναι η διανομη και αρκετα φιλικη για τους νεους χρηστες,την εχω δοκιμασει σε virtual machine και ειδα οτι εχουν κανει φοβερη δουλεια συν οτι εχεις και την υποστιριξη της ubuntu κοινωτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...