Προς το περιεχόμενο

Linux PC για παιδί


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να κάνω δώρο έναν υπολογιστή σε μια μικρή ξαδερφούλα μου, μόλις 9 ετών. Σκέφτομαι να ΜΗΝ του περάσω windows αλλά linux μιας και είναι μικρούλα και δε θα αποκτήσει τις κακές συνήθειες που απέκτησαν πολλοί απο εμάς, επειδή μάθαμε υπολογιστές με windows. Το ζήτημα λοιπόν είναι αν συμφωνείτε, και αν ναι τότε ποιά διανομή; edubuntu; Έχετε κάτι άλλο κατα νου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia mipws tis pesei baru to linux??? diladi thelw na pw. tha blepei tis files tis pou tha pezoun ena paixnidi kai tha thelei na to paiksei kai auti. kai den tha ginetai. polu kali skepsi pantws taso. kai istera tha thesw to allo erwtima. oli i agora kalws i kakws kinitai me win. tha tuxei kapoia stigmi na katsei se periabllon windows. tote??? ti ginetai??? den ta lew auta katakrinontas to linux. kai egw sto PC (paradokso gia tin ilikia (17) den asxoloume me games) exw suse linux 10.2. apo dianomes exw doulepsei mandriva 2006 pou den emeina kai polu euxaristimenos (twra gia to 2007 den kserw ti paizei) epeidi crashare to amarok kai den mporousa na akousw mousiki (pou paizei oli mera). pantws i apopsi mou sumfwnei me ton mano. suse bale kai an deis oti den tis aresei blepeis ti kaneis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις ως τώρα απαντήσεις! Φίλε borror μαθαίνει windows στο φροντιστήριο αγγλικών οπότε θα τα μάθει είτε πρέπει είτε όχι. Αλλά αν μάθει linux, πιστεύω πως δε θα τα θέλει τα windows μετά. Αυτό που λες για τα παιχνίδια το έχω σκεφτεί ... αλλά ως πλεονέκτημα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπεις έχεις αρκετές επιλογές.

Ωστόσο σκέφτηκα ότι αν βάλεις μια από τις παραπάνω διανομές που σου προτείναμε ή ξαδέρφη σου δε πρόκειται να δει κάποιο πλεονέκτημα χρησιμοποιώντας ένα απλό Linux λόγο της ηλικίας της.. και ίσως τα θεωρήσει και χαζά αφού είδη έχει μπει στο πνεύμα των *%#$^windows.

Σου προτείνω και τα SabayonLinux 3.25 τα οποία τα δοκίμασα πριν κάνα μήνα και έπαθα πλάκα. 8)

Το γραφικό περιβάλλον είναι φοβερό, τα παράθυρα όταν τα κουνάς είναι σαν λαστιχένια και μπορείς να αλλάζεις επιφάνεια εργασίας μετακινώντας τα παράθυρα αρκετά αριστερά ή δεξιά, αφού και γω όταν τα βάλα σα μικρό παιδάκι έπαιζα και έχει διάφορα τέτοια κόλπα και το καλό είναι ότι είναι βασισμένα στα Gentoo αλλά η εγκατάσταση είναι πόλη ποιό εύκολη. Το μόνο που δε κοίταξα είναι αν είχε παιχνίδια.

Έτσι η ξαδέρφη σου πιστεύω θα τα βρει ποιο φιλικά από τα windows.. και θα κάνει ποιό δημοφιλοί τα Linux στους φίλους τις..:mrgreen:

Αν τελικά διαλέξεις τα sabay να κατεβάσεις την 32bit

 

sl-welcome_b.png

http://www.sabayonlinux.org/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabayon ναι αλλά άν έχει βαρύ desktop GUI; Αν είναι έτσι εντυπωσιακό, ίσως να μην μπορεί να το σηκώσει ένας P3-866Mhz με 256ΜΒ RAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θα την κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια στο σχολείο επειδή δεν θα είναι το pc τόσο "καλό" όσο το δικό τους που έχει windows ? :P :p

Πρέπει να τους πείσει για την ανωτερότητα του λειτουργικού, εμένα ο θείος μου είναι linuxας και δέρνει τον δικό σου τον θείο κλπ κλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ ίσα-ίσα πιστεύω πως θα κολήσουν κι άλλα το μικρόβιο... Αν της το έχω έτοιμο να ακούει μουσική, να βλέπει dvd, να παίζει όμορφα παιχνιδάκια, τότε δε θέλει και τίποτα διαφορετικό. Άλλωστε τι άλλο να κάνει ένα παιδάκι του δημοτικού; Audio & Video Editing;;; Δε νομίζω... :)

Σε αυτή την ηλικία πιστεύω πως το να ξεχωρίζει σε αυτό τον τομέα είναι καλό κι όχι κακό... Σίγουα θα υπάρξουν και χαζοί που θα την πειράξουν αλλά έχει ένα επιχείρημα πολύ καλό: ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μαθει να χειριζεται linux μετα τα win θα τις φαινονται αστεια

το θεμα ειναι να εχεις τις απαραιτητες γνωσεις να σεταρεις το λειτουργικο και να το κανεις λιγο εντυπωσιακο.μετα απο αυτο μαλλον θα την ζυλευουν τα παιδια της ηλικιας της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabayon ναι αλλά άν έχει βαρύ desktop GUI; Αν είναι έτσι εντυπωσιακό, ίσως να μην μπορεί να το σηκώσει ένας P3-866Mhz με 256ΜΒ RAM...

 

Ναι θα είναι βαρύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...