Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε Open Suse 10.2!!!


dliamas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά...Έχω πρόβλημα με τον ήχο σε laptop Acer 5601, με την διανομή Open Suse 10.2. Το πρόβλημα είναι αρχικά πως στα Windows την κάρτα ήχου την αναγνωρίζει σαν Realtek High Definition Audio, ενώ στο Suse την βλέπει (με lspci) σαν Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02).

 

Δείχνει ότι την έχει εγκαταστήσει σωστά αλλά δεν έχω πουθενά ήχο...ούτε σε μικρόφωνο, ούτε σε player, πουθενά....

 

Το παράξενο είναι πως σε live διανομές των Ubuntu 6.10 - Mandriva One 2007 ο ήχος παίζει κανονικά....αλλά τι να κάνω που θεωρώ την Open Suse 10.2 μια φοβερή διανομή και δεν θέλω να την βγάλω;;;;

 

Αν ξέρετε κάτι pls βοηθήστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ψάξιμο βρήκα την λύση για αυτήν την κάρτα ήχου.....απλά εγκατάσταση των τελευταίων alsa drivers.....και ισχύει και για άλλες διανομές...π.χ βρήκα κάποιον με το ίδιο πρόβλημα σε fc5...

 

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι το εξής:

 

http://www.icewalkers.com/download/ALSA-driver/660/dld/

 

Αν πληκτρολογήσεις αυτή την διεύθυνση ξεκινάει άμεσα το download των τελευταίων drivers alsa και τους αποθηκέυει default στο /home/το όνομά σας/alsa......

 

Μετά πας ως root στον προσωπικό σας φάκελο και γράφεις.....

 

# cd alsa-driver-1.0.14rc

# ls

# ./configure

# make

# sudo make install

# reboot

 

 

Τέλος ανοίγεις κονσόλα και με alsamixer ρυθμίζεις την ένταση σε όλα τα πεδία και ως δια μαγείας....ακούς ήχο......

 

Ελπίζω να βοήθησα.....πιστεύω πως και άλλοι θα έχουν το ίδιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...