Προς το περιεχόμενο

ellinika keimena


tonys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και Καλη Χρονια.

 

Υπαρχει καμια ιδεα για το πως θα μπορεσω να διαβασω κειμενα τα οποια ειναι γραμμενα στα ελληνικα στα fedora core 5??

Γιατι μου τα αποκωδικοποιει στα γνωστα "κινεζικα".

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για τον Internet Explorer αλλα για τα κειμενα που γραφεις στα notepad των Linux κλπ.

Γιατι παω να διαβασω καποιο κειμενο που ειναι γραμμενο στα ελληνικα και μου βγαζει "κινεζικα".

 

Αυτο ειναι το προβλημα μου,δλδ πως θα διαβασω κειμενα που ειναι γραμμενα στα ελληνικα και πως θα γραψω αντιστοιχα κειμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα γράφεις με windows?

όταν έκανες την εγκατάσταση δε διάλεξες ελληνικά για τη γλώσσα του συστήματος και για τη διάταξη του πληκτρολογίου; αμα είσαι Fedorakias γιατί δε κατεβάζεις το fedora 6; έχουν λειγότερα προβλήματα.

Αν επιμένεις στα Fedora 5 για κάποιο λόγο οκ

αλλα άμα είσαι νέος στα Linux και θες προτάσεις για άλλη διανομή εμείς και τα Forum εδώ είμαστε.. 8-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να διαβάσεις τα κείμενα που λές; Δοκίμασες να αλλάξεις την κωδικοποίηση των χαρακτήρων από κάποια επιλογή του προγράμματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγκατεστησα στην αρχη τα ελληνικα για το πληκτρολογιο γιαυτο τρεχω τωρα.

Τα κειμενα τα εχω ανοιξει και με το open office και με το αντιστοιχο notepad των Linux.Δοκιμασα και την κωδικοποιηση στα ελληνικα στο open office αλλα δεμ γινεται τιποτα,μου βγαζει στην σωστη θεση τις αγγλικες λεξεις αλλα τις ελληνικες δεν τις εμφανιζει καν.

 

Οσο για το fedora ηταν κατι προχειρο γιατι επρεπε να κανω μια εργασια για την σχολη και επρεπε να βαλω καποιο Linuχ.Ετυχε να μου δωσει καποιος αυτο και ετσι με αυτο αρχισα να δουλευω.

 

Ειναι η πρωτη φορα που εγκαθηστω lιnux στον υπολογιστη μου γιαυτο εχω τωρα αυτα τα προβληματα.

 

Εχεις μηπως καμια ιδεα για το πως θα περασω το vnc απο ssh tunneling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τα κείμενα τα έχεις γράψει σε Windows; Σε αυτήν την περίπτωση, αν file.txt είναι το κείμενο, δοκίμασε:

>
cat file.txt | iconv -f iso8859-7 -t utf8 > file-utf8.txt

Και μετά άνοιξε το file-utf8.txt

 

Για το vnc-over-ssh:

>
ssh -L 5900:localhost:5900 remote-host-name
a_vnc_viewer_here localhost:0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτώντως θα σου συνηστούσα να βάλεις FC 6 , μιας που προσωπικά χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη διανομή μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoikos σ'ευχαριστω για την βοηθεια σου.Μου ελυσες τα χερια σε καποιο επιπεδο γιατι δεν μπορουσα να διαβασω τα κειμενα που ειχα στα ελληνικα,τωρα ομως δουλεψε αυτο που μου ειπες και ειναι ολα οκ.

 

Εχω κατεβασει το "vnc-4_1_2-x86_linux[1].tar" αρχειο για να εκταταστησω το vnc στα linux.Δεν ξερω ομως τι πρεπει να κανω για την εγκατασταση του και πως θα το τρεξω αφου το εγκαταστησω.

 

Καποιος να βοηθησει!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...