Προς το περιεχόμενο

Unmounting Cds, Usb Sticks...


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ορισμένες φορές το δεξί κλικ eject σε Cds Dvds δεν λειτουργεί στο KDE και πρέπει πώτα να κάνεις unmount; Επίσεις στα Usbstick το δεξί κλικ Safe Remove δεν σταματά το Usbstick και δεν το κάνει unmount; Η επιλογή unmount δεν υπάρχει για Usbsticks. Το έχω προσέξει σε αρκετά συστήματα και όχι μόνο στο δικό μου. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το κάνεις από κονσόλα με την εντολή umount.

 

Με τον τρόπο αυτό θα έπρεπε όποιος εργάζεται στον υπολογιστή να έχει το password του root. Και αυτό δεν θα μου άρεσε καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα usb παίζει το unmount απλά πρέπει να περιμένεις να τελειώσουν πρώτα όλες οι διεργασίες και να γράψει και τα δεδομένα από την cache. Ύστερα θα γίνει κανονικά unmount.

Από κονσόλα θέλει root password. Αν το δουλεύεις σπίτι το ξέρεις, αν είναι άλλος ο admin θα έχει δώσει δικαιώματα σε χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήτανε να μην είσαι στο dir της mounted συσκευής που θα ήθελες να κάνεις umount. Τουλάχιστον στο Slackware αυτή είναι η συμπεριφορά.

Mήπως με το χρήστη, στο wheel group να απλουστεύανε κάποια πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με pumount ;-) Αυτή χρησιμοποιεί το KDE, και με την ευκαιρία διάβασε και τη manpage για pmount/pumount.

 

Σωστός.

 

Λοιπόν. Πρόσεξα το εξής. Αν κρατήσεις το παράθυρο που ανοίγεις με την ταμπέλα του Auto Insert Notification (ή την πρώτη φορά που κάνεις mount την συσκευή) ανοικτό και μετά με τα κουμπάκια πλοήγησης πας στις συσκευές το eject και το Safely Remove γίνονται κανονικά. Αν κλείσεις το παράθυρο αυτό και μετά ανοίξεις τις συσκευές για να κάνεις το ίδιο, δεν γίνεται. μήπως μένει κάποια διεργασία από το αρχικό παράθυρο....;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τρόπο αυτό θα έπρεπε όποιος εργάζεται στον υπολογιστή να έχει το password του root. Και αυτό δεν θα μου άρεσε καθόλου...

 

με την "sudo" νομίζω δε θες pass του root, κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos: Μπορείς να ρυθμίσεις τη sudo ώστε να μη ζητάει pass καθόλου ή να ζητάει το δικό σου password. Το θέμα είναι ότι το ζευγάρι pmount/pumount είναι suid root, οπότε μπορεί να το χρησιμοποιεί οποιοσδήποτε χρήστης έχει τα κατάλληλα δικαιώματα (συνήθως ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα) και να κάνει mount/umount removable devices ακολουθώντας τις ρυθμίσεις του hal, χωρίς να χρειάζεται να τον βάλεις στο /etc/sudoers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς. Στο wheel group είναι σε κάποια pam-enabled συστήματα οι χρήστες που επιτρέπεται να κάνουν su. Το sudo είναι τελείως διαφορετική ιστορία, μπορείς να δώσεις root privileges σε οποιοδήποτε χρήστη με το δικό του password ή χωρίς καθόλου password και για συγκεκριμένες εντολές ή και για όλες τις εντολές και τα δικαιώματα ρυθμίζονται μέσω του /etc/sudoers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...