Προς το περιεχόμενο

Κατάλογος mp3 αρχείων


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω αρκετά media (cd/dvd) με μουσική και δε θυμάμαι που έχω τι, έχετε να μου προτείνεται κανένα πρόγραμμα για να φτιάξω καταλόγους με τα περιεχόμενά τους;

Δοκίμασα το cdcat και το tellico αλλά το πρώτο βγάζει segmentation fault και το δεύτερο δε μου αρέσει ο τρόπος που εμφανίζει τις λίστες.

Ξέρετε κανένα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@capthookb: Τι θες να κάνεις index; Θες να κάνεις τα αρχεία, ή και τα metadata; Είχα γράψει κάποτε ένα perlοscripto που έκανε parse ολόκληρους καταλόγους και πέρναγε τα metadata από mp3, ogg και flac σε mysql με σχετική ευκολία. Γιατί δεν κοιτάς λοιπόν κάτι custom;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Και θέλω να παίζει παντού. Και με το ελάχιστο λογισμικό. :-)

 

Μέχρι τώρα, θέλοντας κάτι απλό και ανεξάρτητο από φορμάτ, προγράμματα και ΛΣ, εφαρμόζω ένα τελείως πρωτόγονο σύστημα που δεν με έχει προδώσει: ρίχνω όλο το δέντρο του CD/DVD (ονόματα καταλόγων και αρχείων ) σε ένα αρχείο .txt, που του δίνω το ίδιο όνομα με την ετικέτα του CD/DVD, π.χ., CDR20061228A ή DVD20070101B.

 

Μετά, για να βρω κάτι, θέλω απλά ένα καλό πρόγραμμα αναζήτησης ή έναν καλό text editor που ψάχνει μέσα σε πολλαπλά αρχεία (τα έχω όλα μαζεμένα σε έναν κατάλογο).

 

Δεν έχει πολυτέλειες τύπου tags κλπ., αλλά αυτά τα κόλπα που λέει ο apoikos ούτε ξέρω να τα φτιάξω :-P ούτε ξέρω αν θα παίζουν παντού με το ελάχιστο δυνατό λογισμικό.

 

Μια-δυο φορές έχω σκεφτεί να τα κάνω concatenate όλα τα .txt προσθέτοντας τα ονόματα στις ραφές, ώστε η αναζήτηση να γίνεται ακόμα και με το πιο φτωχό σημειωματάριο, αλλά δεν το έχω κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...