Προς το περιεχόμενο

laser printer


aspirin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Kalo 8a einai otan kapios exei na stelnei megales ergasies, px ena periodiko x 20 fores h kapies terasties se megethos eikones, na vlepei gia mixanima katarxin diktiako kai oxi USB ka8ws epishs na exei megalh mnhmh (128mb toulaxiston) i an ginetai akoma kalitera na exei kai sklhro disko.

Vevaia to kostos anevenei arketa alla 8a exeis to kefali sou hsixo.

Akoma an eiste se grafeio, mporite na ta efarmosete ola afta mesw tou fototipikou sas to opoio exei kai poly simferonta toner kai mikres apaithseis se sintirish k.a.

Egrwmo fototipiko me taxitita 20 selides/min metaxirismeno exei kai me 1500? isws me psaksimo vreis k pio fthno.

Exw fygei apo to topic tou ektipoth alla kalo einai na enimerwneis :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αλλαγή μοντέλου άραγε;
Υπάρχουν και τα αντίστοιχα μοντέλα 1020, 1022. Απλά ο ανταγωνισμός οδηγεί τις εταιρείες αυτό το διάστημα να βγάζουν ένα πολύ φθηνό μοντέλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να μαζέψω γνώμες σχετικά με μοντέλα που προτείνονται αυτήν την περίοδο. Ο έμπιστος i560 μού μου άφησε χρόνους και σκέφτομαι να μεταβώ σε laser. Το σκεπτικό μου είναι: Μέχρι και 230? budget, αν πρόκειται να πάω σε μοντέλο με δικτυακό interface. Ενδιαφέρει πολύ το κόστος εκτύπωσης, και δε θα πω όχι σε αναγομώσεις αν για κάποιο μοντέλο γίνονται εύκολα και ρίχνουν επαρκώς το κόστος σε σχέση με αγορά νέων αναλωσίμων.

 

 

Από μία γρήγορη ματιά ενδεικτικά σε e-shop, βλέπω τους παρακάτω ως υποψήφιους:

 

1. HP LaserJet P2014: USB, 164?

2. Samsung ML-2251N: Ο πιο φθηνός >600dpi με Ethernet, 169?

3. HP Color LaserJet 1600: Έγχρωμος (δε με καίει και πολύ), USB, 177?

4. Lexmark E250D: USB, duplex unit (πολύ καλό αυτό), 179?

...και με ένα αλματάκι στις τιμές πάμε στους

5. HP Color LaserJet 2600N: Έγχρωμος, Ethernet, 221? (αλλά μόνο 600dpi σε αυτήν την κατηγορία τιμής; χμμμ)

6. Lexmark E250DN: Ethernet, duplex unit, 222?

 

 

Να πω ότι είμαι μπερδεμένος; Λίγο θα είναι! Έχει δουλέψει κανένας σας κάποιον από τους παραπάνω βρε παιδιά; Πείτε καμμία γνώμη, μπας και αποφασίσω κάποτε ο άνθρωπας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. HP LaserJet P2014: USB, 164?

2. Samsung ML-2251N: Ο πιο φθηνός >600dpi με Ethernet, 169?

3. HP Color LaserJet 1600: Έγχρωμος (δε με καίει και πολύ), USB, 177?

4. Lexmark E250D: USB, duplex unit (πολύ καλό αυτό), 179?

5. HP Color LaserJet 2600N[/url]: Έγχρωμος, Ethernet, 221? (αλλά μόνο 600dpi σε αυτήν την κατηγορία τιμής; χμμμ)

6. Lexmark E250DN: Ethernet, duplex unit, 222?

 

1. όχι

2. ναι

3. όχι

4. ναι

5. όχι

6. ναι

 

Μην κοιτάξεις τα dpi, συχνά δε λένε τίποτα για την ποιότητα εκτύπωσης γιατί δεν είναι πάντα πραγματικά. Το ότι λέω "όχι" σε όλους τους HP δε σημαίνει ότι δεν μ' αρέσουν οι hp (αναφέρεται μόνο σε αυτά τα μοντέλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Δεν περίμενα τόσο φτύσιμο στους HP. Ακόμη κι αν πρόκειται για τα συγκεκριμένα μοντέλα που παρέθεσα, τα οποία όμως είναι 3 τον αριθμό. Κάτι σημαίνει αυτό! Κρίμα, γιατί από τα λίγα που έχω διαβάσει, σχημάτισα την εντύπωση ότι οι HP είναι οι πιο διαδεδομένοι για διαδικασία refill.

 

Η ψήφος εμπιστοσύνης στον Samsung με χαροποίησε πάντως. Τον συμπεριέλαβα μόνο και μόνο για το πλήθος χαρακτηριστικών δεδομένης της τιμής, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου γεμίζει το μάτι. Τον έχεις δουλέψει... ;

 

 

EDIT: Να προσθέσω ότι είναι απαραίτητη η Linux συμβατότητα. Τουλάχιστον, με τους HP και το hplip package έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι αν πρόκειται για τα συγκεκριμένα μοντέλα που παρέθεσα, τα οποία όμως είναι 3 τον αριθμό.
Στην ουσία δύο μοντέλα αφού 1600 και 2600 είναι ίδια μηχανή, παίρνουν τα ίδια αναλώσιμα. Και συγνώμη λάθος, ο P2014 συνιστάται ανεπιφύλακτα. Από βιασύνη "διάβασα" Ρ1014.

 

Τον έχεις δουλέψει... ;
Όχι.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξανά εδώ! :P

 

Έχω περιορίσει τις επιλογές μου στις εξής:

1. Samsung ML-2251N

2. Lexmark E250D

 

Μπορεί να με διαφωτίσει κανείς για το αν είναι δυνατή και με τί κόστος περίπου η διαδικασία refilling/ανακατασκευής toner στα συγκεκριμένα μοντέλα; Αναφέρετε και προσωπικές εμπειρίες με συγκεκριμένα καταστήματα/αλυσίδες/refill centers αν μπορείτε.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλησπερα ....

 

ρε παιδια ...τι γινεται με τους laser εκτυπωτες της lexmark ;;;; κοιταξτε εδω ...http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.LXM00224

 

λεει 25000 σελιδες με 36 ευρω ;;; ε τοτε δεν αξιζει ουτε η αναγομωση !!!! θα πηγαινουμε και θα τα δινουμε ...

 

μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα ;;;

το photoconductor unit τι ειναι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ....

 

ρε παιδια ...τι γινεται με τους laser εκτυπωτες της lexmark ;;;; κοιταξτε εδω ...http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.LXM00224

 

λεει 25000 σελιδες με 36 ευρω ;;; ε τοτε δεν αξιζει ουτε η αναγομωση !!!! θα πηγαινουμε και θα τα δινουμε ...

 

μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα ;;;

το photoconductor unit τι ειναι ;;;

 

Μπέρδεψες τα μπούτια σου... :lol:

Τύμπανο για laser εκτυπωτή είναι, δεν ειναι γραφίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέκτησα πρόσφατα τον epson m2000dn (δικτυακός και με duplex) στην τιμή των 169 ευρώ! Νομίζω πολύ καλά για αυτά που προσφέρει! Τον δούλεψα χαλαρά και μέχρι στιγμής είναι πολύ καλός! Νομίζω έκανα καλή επιλογή. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ....

 

ρε παιδια ...τι γινεται με τους laser εκτυπωτες της lexmark ;;;; κοιταξτε εδω ...http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.LXM00224

 

λεει 25000 σελιδες με 36 ευρω ;;; ε τοτε δεν αξιζει ουτε η αναγομωση !!!! θα πηγαινουμε και θα τα δινουμε ...

 

μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα ;;;

το photoconductor unit τι ειναι ;;;

 

Με επικάλυψη σελίδος...5%...; Υπάρχει κανείς που να εκτυπώνει...5-6 αράδες μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...