Προς το περιεχόμενο

laser printer


aspirin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον είχες δυσάρεστες εμπειρίες με HP μου φαίνεται!

Πάντως όπως έμαθα η σκόνη αναγόμωσης των laser είναι από τις πιο επικίνδυνες ουσίες των υπολογιστών για δέρμα, μάτια και αναπνοή και καλύτερα είναι κάνει την αναγόμωση κάποιος άλλος... Δεν είναι τόσο απλό όσο τα μελάνια... Προσοχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι δεν είχα δυσάρεστη εμπειρία. Έχω πολυμηχάνημα της ΗΡ, γιατί ψάχνωντας δεν βρήκα κάποιο καλύτερο.

 

Τόσο επικίνδυνη είναι η σκόνη? Σοβαρά? Αμαααααααααν! Έχεις κανά λίνκ? Κοίτα πιο επικίνδυνη από το κάπνισμα δε νομίζω να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηηηηηηηηηηη τον πετάξει. Έχει θησαυρό. Πάρε γραφίτη, ξεβίδωσε 2 βίδες και τον έχεις γεμίσεις μέσα σε 5 λεπτά.

 

από που παίρνουμε γραφίτη??πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία της αναγώμοσης??έχω τον 1610 και είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και 6 μήνες..αν έχεις κάποιο λινκ για την αναγώμοση θα σου ήμουν υπόχρεος :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grafiti prepei na vreis sto internet pioi tipoi einai simvatoi me pious, den mporeis na valeis oti na nai k den einai idioi.

Oso gia vides klp ka8e grafiths exei diaforetiko kolpo.

Alloi me vida alloi me kapaki alloi me mixanismo klips klp, pantws to na ton anikseis den 8a einai kai kati diskolo, to na valeis mesa ton neo grafiti isws se diskolepsei kai to na ton kliseis ksana swsta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός laser printer.

Toν 6200 της Epson τον έχει και ένας φίλος μου και γενικά είναι πολύ ικανοποιημένος.

Υπάρχει όμως ένα μικρό ελλάττωμα κατά τη γνώμη μου.Στο softaware του δεν παρέχει καλή (ή καθόλου) υποστήριξη για εκύπωση διπλής όψης.

O HP και ο Samsung ξέρει κανείς αν παρέχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός laser printer.

Toν 6200 της Epson τον έχει και ένας φίλος μου και γενικά είναι πολύ ικανοποιημένος.

Υπάρχει όμως ένα μικρό ελλάττωμα κατά τη γνώμη μου.Στο softaware του δεν παρέχει καλή (ή καθόλου) υποστήριξη για εκύπωση διπλής όψης.

O HP και ο Samsung ξέρει κανείς αν παρέχουν?

 

H diplh opsh einai xeirokinith, dld vazeis ksana thn selida gia na tin tiposei stin pisw plevra.

Twra an 8eleis aftomath diplh opsh psaxneis ektipoth pou na ypostirizei

san option thn egatastash tou "eksartimatos" DUPLEX (diplh opsh).

Sta xaraktiristika twn ektipotwn anaferoun sini8ws an yparxei duplex, H an einai option.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα να μη χρειάζεται να γυρίσω με το χέρι τις σελίδες ,αλλά να ρυθμίζει μόνο του τη σειρά εκτύπωσης μονών και διπλών (κάτι που δεν κάνει ο Epson-εκτός αν έχουν βγάλει καμιά νέα έκδοση λογισμικού)

για να μη χρειάζεται να μετράς κ να υπολογίζεις αριθμούς σελίδων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν σκέφτομαι κι εγώ την αγορά ενός laser printer.

Toν 6200 της Epson τον έχει και ένας φίλος μου και γενικά είναι πολύ ικανοποιημένος.

Υπάρχει όμως ένα μικρό ελλάττωμα κατά τη γνώμη μου.Στο softaware του δεν παρέχει καλή (ή καθόλου) υποστήριξη για εκύπωση διπλής όψης.

O HP και ο Samsung ξέρει κανείς αν παρέχουν?

Δεν ξέρω για τον 6200, αλλά κάποιος γνωστός που έχει τον 5900 (ή τον 5700?) μου είπε ότι στο manual αναφέρει να μην τυπώνετε τις σελίδες από την πίσω όψη. Ο 6200 είναι ίδιας σχεδίασης με τους 5700, 5900, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να ισχύει και για τον 6200.

Κάποιοι εκτυπωτές laser δεν επιτρέπουν εκτύπωση διπλής όψης. Κατέβασε το μάνουαλ και έλεγξε.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που παίρνουμε γραφίτη??πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία της αναγώμοσης??έχω τον 1610 και είμαι πολύ ευχαριστημένος εδώ και 6 μήνες..αν έχεις κάποιο λινκ για την αναγώμοση θα σου ήμουν υπόχρεος :-D :-D

 

Προσωπικά έχω πάρει γραφίτη από το γνωστό μας Γιάννη (στείλε μου π.μ. για details). Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και έχω τυπώσει μέχρι τώρα το διπλάσιο απ'ότι βγάζει το αρχικό τόνερ. Άσε τους άλλους να πληρώνουν για αυθεντικά προϊόντα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο επικίνδυνη είναι η σκόνη? Σοβαρά? Αμαααααααααν! Έχεις κανά λίνκ? Κοίτα πιο επικίνδυνη από το κάπνισμα δε νομίζω να είναι!
To toner των laser εκτυπωτών δεν είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Να εξηγήσω.

Το τόνερ είναι στην ουσία "πλαστικό" σε λεπτόκοκκη σκόνη. Η καρκινογόνος δράση του δεν οφείλεται στη χημική σύσταση τόσο, όσο στο γεγονός ότι η σκόνη είναι εξαιρετικά λεπτόκοκκη. Τόσο λεπτόκοκκη που δεν μπορεί να συγκρατηθεί από το φίλτρο μιας κοινής ηλεκτρικής σκούπας!! Κάτι σαν το θέμα με τους ανθρακωρύχους ή το καπνό του τσιγάρου. Δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν καπνίσει 10 μέρες. Το πρόβλημα αρχίζει να είναι πρόβλημα όταν είναι σε καθημερινή σχέση με το αντικείμενο. Π.χ. κάποιος υπάλληλος που δουλεύει σε εταιρεία αναγόμωσης για 8 ώρες τη μέρα, 200 μέρες το χρόνο. Τότε υπάρχει πρόβλημα.

Υπάρχουν ουσίες πολύ πιο επικίνδυνες από το τόνερ. Π.χ. διαλύτες σε σπρέι, βερνίκια, καθαριστικά, το ασετόν, η βενζίνη, ακόμα χειρότερα καθαριστικά καθαριστηρίων, βαφές αυτοκινήτων, κλπ.

Τυχαίναι να ασχολούμαι με το αντικείμενο, και μόνο τώρα που έχει αυξηθεί η χρήση τόνερ, αρχίζει να με απασχολεί το θέμα ασφάλειας.

Αν κάποιος θέλει να συγκρίνει μπορώ να βρω τα MSDS (material safety data sheet) από τόνερ και από άλλα προϊόντα. Θα δει κανείς ότι ακόμα και η χλωρίνη ή ένα υγρό καθαρισμού μπάνιου είναι περισσότερο επικίνδυνα.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι. Η χρόνια έκθεση στο βλαπτικό παράγοντα (πάνω από 15-20 χρόνια) μας ανησυχεί. Όσον αφορά τον περιστασιακό χρήστη που θα γεμίσει 2-3 φορές το χρόνο, η επαφή με αυτά τα σωματίδια είναι αμελητέα. Άλλωστε κάθε μέρα ερχόμαστε σε επαφή με βλαπτικά σωματίδια.

 

Τελικά, το μόνο που πρέπει να διακόψει ο σύγχρονος άνθρωπος είναι το κάπνισμα. Η αναγόμωση δε κόβεται με τίποτα :-) Είναι εξάρτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να συγκρίνει μπορώ να βρω τα MSDS (material safety data sheet) από τόνερ και από άλλα προϊόντα.
http://inkline.gr/temp/MSDS-toner.pdf MSDS για τυχαίο τόνερ (ΟΕΜ Lexmark για την ακρίβεια)

http://inkline.gr/temp/MSDS-cleaner.pdf MSDS για τυχαίο καθαριστικό (για τοίχους και πατώματα)

 

Στο πρώτο στη δεύτερη σελίδα και στο δεύτερο στην πρώτη σελίδα πάνω δεξιά, σημειωμένα με κόκκινο οι τυποποιημένες παράμετροι. Το καθαριστικό είναι περισσότερο επικίνδυνο από το τόνερ (Health: 2 σε σχέση με 1).

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Δε πρέπει να ανησυχούμε.

 

Το θέμα είναι ότι οι γυναίκες που χρησιμοποιούν καθαρίστικά δε παθαίνουν τίποτα και μας τυραννάνε για μια ζωή!!!! Πρέπει να φτιάχνουν καθαριστικά με ποιό μεγάλο δείκτη Health. Ειδικά αν προορίζονται για πεθερές :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...