Προς το περιεχόμενο

ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ!!!!


bountas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα εγκατάσταση του ubuntu 610 και δουλεύουν όλα σωστά εκτός από τον ήχο. Τα προγράμματα δουλεύουν, codecs υπάρχουν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ήχου (on board σε laptop TurboX) Δοκίμασα διάφορες μεθόδους που προτείνονται σε διάφορα φόρουμ, αλλά δεν τα κατάφερα.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτού φθάσουμε στους codecs, να δούμε σε πόσο χαμηλό επίπεδο δε δουλεύει αυτό που θέλεις.

 

Σε χαμηλό επίπεδο ο ήχος παρέχεται από μια υποδομή με το ακρωνύμιο ALSA. Υποτίθεται ότι το Ubuntu ανέλαβε μόνο του την εγκατάσταση της υποστήριξης ALSA στον πυρήνα καθώς και των απαραίτητων drivers. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να αναγνωρίζεται η κάρτα ήχου σου από εργαλειάκια όπως το "alsa-mixer" και το "alsaconf". Τα εργαλειάκια αυτά περιέχονται στο πακέτο "alsa-utils", δε ξέρω αν αυτό εγκαθίσταται by default. Αν δεν υπάρχει το εγκαθιστάς από το σύστημα πακέτων του Ubuntu. Το alsaconf θα πρέπει να το εκτελέσεις με δικαιώματα root, είναι ένα βολικό interface για την ανίχνευση του κατάλληλου driver για την κάρτα ήχου.

 

Σχετικά με το αν υποστηρίζεται η κάρτα ήχου σου από το ALSA, έλεγξε εδώ. Θα πρέπει να γνωρίζεις ποιο είναι το chip της κάρτας ήχου, το οποίο μπορείς να δεις με την "lspci". Η lspci παρέχεται από το πακέτο pci-utilities, αν δεν υπάρχει το εγκαθιστάς και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. Σε ευχαρισρώ πολύ. Απλά την κάρτα ήχου την αναγνωρίζει, όπως και το alsa-mixer υπάρχει. Το μόνο που δεν υπάρχει είναι ήχος! Θα ξανακοιτάξω όμως μηπως κάνω κάποιο λάθος. Καλά Χριστούγεννα.

Υ.Γ.1. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, απλά αυτό τον καιρό δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο δίκτυο.

2. Είμαι τελείως άσχετος από linux, τώρα προσπαθώ να μάθω κάποια βασικά πράγματα.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δως μας την εκδοση ALSA που εχεις με την εντολη:

>cat /proc/asound/version

 

κανε paste εδω τι σου βγαζει...αν εχεις την εκδοση 1.0.12 η καποια πιο παλια πρεπει να κανεις αναβαθμιση στη 1.0.13.για να μην το γραφω τσαμπα,πες μας ποια εκδοση εχεις και θα σου γραψω αν ειναι τα βηματα μετα

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Welcome to Linux Community....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quoted απο ποστ μου στο Archwiki:

For your card to work correctly you must mute the External Amplifier. To do so run alsamixer. Find the "EXTERNAL" option and mute it. Also unmute and give a setting in "Master" and "PCM" (give something not to loud, just an option to have after every boot, values about 40 will do fine) now run

 

αν δεν θες alsamixer:

στο Gnome, ανοίγεις τον volume manager, και ψάχνεις στις επιλογές να δεις το external ampilifier, uncheck it (η check it)

it might work!

 

σε KDE δεν ξέρω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά.

Σήμερα μπόρεσα να μπώ internet. Έκανα αυτό που μου είπες και σου στέλνω την έκδοση που μου έβγαλε.

Ευχαριστώ.

 

Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.12rc1 (Thu Jun 22 13:55:50 2006 UTC).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα,ενα σπαστικο προβλημα που με τπτ δεν φτιαχνεται (παλιοτερα) το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να κατεβασεις την τελευταια εκδοση ALSA απο εδω. αν δεν καταφερεις να την εγκαταστησεις μονος σου ποσταρε εδω οταν κολλησεις.αν θελεις περισσοτερες info για το θεμα στειλε PM να σου στειλω (ειναι απο αλλα forum και δεν το θεωρω σωστο να ποσταρω δημοσια)

 

καλη επιτυχια!και τωρα που μπηκες στο χορο,χορεψε,μην τα παρατησεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα και εγκατέστησα το lib 13 και τον driver 13 και παρόλα αυτά αντί να φτιάξει γαμήθηκε. Μετά το reboot μου βγάζει το παράθυρο που έχω επικολλήσει ως εικόνα.

 

Επίσης μου δίνςι το παρακάτω

>marx@marx-laptop:~$ alsactl --v
alsactl version 1.0.11

 

Τι κάνουμε?

post-53651-129062941242_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωσε!!ολα φτιαχνονται!!(βασικος κανονας στα linux και στα pc γενικοτερα!)

 

δωσε μια το μοντελο του φορητου (αν ειναι) η το μοντελο της καρτας ηχου

 

το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν εχεις στησει τους ALSA σωστα...

 

ftp με τους ALSA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως το alsactl --v δίνει alsactl version 1.0.11

ενώ το cat /proc/asound/version δίνει

Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.13rc3.

Compiled on Jan 8 2007 for kernel 2.6.17-10-generic (SMP).

 

Σας φαίνεται σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...