Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις τωρα ειδα το thread.Δεν διαβασα ολες τις σελιδες,μονο την πρωτη λιγο.Παιδια αν ειχαμε μαθει ολοι σε linux,αν στα σχολεια δουλευαν Linux,αν υπηρχε ecdl στο linux,και αν η ελληνικη κυβερνηση εκλεινε συμφωνιες με τους δημιουργους αυτου του λειτουργικου,να δειτε τι προγραμματα και παιχνιδια θα υπηρχαν.Tι photoshop και μλκς και need for speed,guitar pro.(τυχαια ταα ειπα αυτα.σαν παραδειγμα τα εφερα.μην τυχον και παρεξηγηθει κανεις.).Αν εβλεπε περισσοτερη δημοσιοτητα το θεμα και δεν το "κραταγαν" τα windows και οι συμφωνιες,μια γραμμη κωδικα να εβαζε ο καθενας μας και μια ιδεα(και πιστεψτε με ο καθενας και το εννοω θα μπορουσε να τα κανει),τοτε η τεχνολογια και η πληροφορικη και τα υπολογιστηκα συστηματα,θα ηταν 100νταδες χρονια μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

stavrakis1821 eisai sostos.Τορα οσο για τα αλλα...cool ...8-)

 

Σε αυτη τη ζωη η εννοια της μετριοτητας ειναι τα εχεις καλα με ολους

 

Τα σκουληκια που αναφερεις εχω το θαρρος να πω οτι δεν τα ηξερα(ωχ! το ειπα!..εγω που τα ξερω ολα!)

μιας και τοτε ημουν φανταρος (2001) και το PIII 800 ειχε πιασει αραχνες(αληθινες)

 

Τωρα οσον αναφορα τα σκουληκια και τους name servers που εξερευνουσαν ειναι κατι που ευτυχως/δυστηχως - στην παρουσα συζητηση - ειναι μηδαμινο εναντι των windows. Tερατωδες τοτε αλλα μηδαμινο.

 

Oμως ποσα Linux βγηκανε "αρκετα" Secure by default?

( Βλεπε SE Linux και Debian internet install )

Ποσο δυναμωσε ο τομεας security?

 

Εδω εχουνε φτασει οι admins να την πεφτουν για remote exploits στο συστημα τους!

 

>
Eidika oi seniors edw mesa estw kati tha kseroun. ektos kai an xtupousan tis portes kamias Havanezikhs trapezas gia DoS xwris na'xoun idea.

 

Και εγω ετσι πιστευα οταν μπηκα εδω,αλλα αργοτερα εμαθα οτι καποιοι απο εδω ηταν καποτε και αλλοι ειναι ακομα "μοναδες". Απλα ειναι [stealth]εξυπνοι... [/stealth]

 

Οταν ανοιξεις ενα σακουλακι με φυστικια...καποια θα ειναι τοσο κλειστα που δεν θα ανοιγουν με τιποτα...καποια θα ειναι σαπια και πικρα στη γευση....και καποια θα εχουν να σου δωσουν καρπο...απλα τα τελευταια ειναι ανακατεμενα μεσα στα αλλα και πρεπει να ψαξεις για να τα βρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ trospe

 

συνεχίζεις να απαντάς σε σημεία που έχουμε συμφωνήσει όλοι μαζί σου και παραβλέπεις αυτά που έχουμε διαφωνήσει.

 

@Coolman "Αν εγώ φτιάξω μία proprietary εφαρμογή..."

Συγνωμη αλλα αν εισαι σε τετοιο επιπεδο με qt και wxWidgets να πεσω να παιρνω 50 ρε φιλε!! Ti μου λες τωρα!

 

@mandos "στόχος θα πει: θα υπήρχαν ιοί με το κιλό, attacks με το κιλό"

 

Με ολο το σεβασμο....τι τα περασες? Πατατες?

 

Εδω τα καλα scriptakia Αργους..παρε παρε...

Συγνωμη αλλα οταν λεμε κατι παιδια πρεπει να ξερουμε να το τεκμηριωνουμε...

 

Χωρίς κανένα σκοπό για ειρωνία...μήπως δεν έχεις καμιά σχέση με τεχνικό/προγραμματιστή στον τομέα των υπολογιστών?

Eχεις δουλέψει εκεί έξω να δείς τι γίνεται και πώς είναι τα πράγματα στην πράξη και όχι στη θεωρία ??

Σε παρακαλώ λίγο πιο ήπια. Δεν γνωρίζεις ποιος είναι ποιος και δεν εξαρτάται τίποτα από αυτά τα posts. Φυσικά δεν είμαι τόσο μάγκας και φυσικά έχω δουλέψει εκεί έξω. Δεν αμφισβήτησα όμως εσένα ή τις γνώσεις σου και σου απαντώ με σεβασμό.

 

Και για να το πω και τρίτη φορά: Ναι, πολύς κόσμος στηρίζει windows αλλά επίσης κάποιοι στηρίζουν Mac και η Canonical στηρίζει Linux. Ψωμί υπάρχει για όλους. Και αν δεν ήταν τα Windows θα ήταν κάτι άλλο. Και τότε θα υπήρχε ψωμί. Και θα υπήρχαν και παιχνίδια και gadgets. Ιοι μπορεί να μην υπήρχαν αλλά όλο και κάποια στραβή θα συνέβαινε και θα πέφταν μεροκάματα.

 

 

Και για την ιστορία, είμαι και εγώ Linux-ας κάργα. Και τα δύο πισια στο σπίτι μου τρέχουν Linux. Απλά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Και όπως βλέπεις σου απαντώ σε συγκεκριμένα σημεία, δεν φωνάζω γιατί εγώ δεν θα κερδίσω κάτι, το ίδιο και εσύ ;)

 

@Apoikos: Κουβέντα να γίνετε. Απλά το ρίχνουμε και στην φιλοσοφία μιας και κάνει κρύο έξω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nske

>Έλεος ρε παιδιά, υποστηρίζετε ότι είναι καλύτερη η χαώδης κατάσταση που επικρατεί με τα ξεσκισμένα windows συστήματα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ημιμαθείς τεχνικοί (οι οποίοι πιθανότατα μένουν ημιμαθείς εξαιτίας αυτής της κατάστασης) έχουν τη δυνατότητα να βγάζουν λεφτά από αυτό το -ουσιαστικά-χάσιμο-χρόνου; Αυτοί οι τεχνικοί αν δεν είχαν να κάνουν τόσο βαρετά και μη εποικοδομητικά πράγματα θα ασχολούνταν με κάτι πιο παραγωγικό και γενικά η κατάσταση στην πληροφορική θα αναβαθμιζόταν. 

Ωπα...ωπα παιχτη γιατι τα πηρες ολα ω φερατζα!

 

κάποιοι ημιμαθείς τεχνικοί??

Ποιοι ημιμαθεις τεχνικοι?? Το 90 τοις 100 (ισως και λιγο λεω) στην Ελλαδα??

 

Εχεις βγαλει ποτε λεφτα απο Windows??

Εχεις κανει κανενα support σε πελατη με trojes??

Εχεις δουλεψει ποτε με κατσαβιδι και ασυμβατοτητε$$$??

(οι οποίοι πιθανότατα μένουν ημιμαθείς εξαιτίας αυτής της κατάστασης)

Οι τεχνικοι ημιμαθεις?? Αν δεν σε συμπαθουσα θα γελαγα αυτη την στιγμη

 

Και τι να μαθουνε nske οι ημιμαθεις τεχνικοι?

 

Opengl game prograamming?

Kernel programming?

qt and wxwidgets developing?

Linux scripting?

Kernel compilation?

Embedded java/c/c++/perl programming?

Linux security/Hacking?

 

>"Αυτο ειναι δουλεια του τεχνικου"
Ίσως, αλλά εγώ λέω ότι δε θα έπρεπε να είναι. 

A ωραια....να μην βγαζανε λεφτα οι τεχνικοι επειδη θα ηξερε ο χρηστης να τα λυνει ολα.

Ιδιαιτερα στο γραφειο με τον καφε ο κοιλαρας προισταμενος θα ειχε μεγαλη ορεξη...

 

>
"Και πως θα βγαζαμε λεφτα"
Με κάτι πιο παραγωγικό. Βλ. παραπάνω. 

Σειρα μου να το πω

 

 

Για ολα τα υπολοιπα δεν θα σχολιασω γιατι θα ξεφυγουμε ακομα πιο πολυ.

Το θεμα που εθιξα εγω ειναι τα λεφτα της αγορας απο τα windows

 

Και οσο για την απαντηση του apoikos μαλλλον ειναι ακυρη.

Καθως αυτο που θιχτηκε ειναι η σημασια των λεφτων που βγαζουν

οι τεχνικοι στην Ελλαδα απο τα windows

 

manosone

τοτε η τεχνολογια και η πληροφορικη και τα υπολογιστηκα συστηματα,θα ηταν 100νταδες χρονια μπροστα.

 

Σωστα! Ωραια τα λες!

Για πες μου ομως ποσα μορια θα ειχε ο κλαδος της πληροφορικης στην Ελλαδα?

 

Πως θα βγαζανε λεφτα οι μικρομεσαιοι τεχνικοι αν τις δουλειες τις περνανε μεγαλες εταιριες...

 

 

Και ξερετε ολοι ποσα πολλα λεφτα πληρωνουν οι μεγαλες εταιριες.....

 

@coolman

 

Sorry man με συνεπηρε. No offence

Οταν θα βγεις εκει εξω θα με θυμηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες trospe,εχει μια λογικη αν και οχι μεγαλη.Τα πραγματα εδω ειναι ετσι κι αλλιως ασχημα.Ειτε με windows ειτε με linux.Στραβη αρχη,στραβη συνεχεια.Ασχετα ομως με αυτο που ειπες,νομιζω πως αν ηταν οπως ειπα εγω τα πραγματα,θα ηταν πολυ αλλιως.Βεβαια κατι ειπα τωρα.Τοσα λαθη εχει ο κοσμος,η τεχνολογια μας μαρανε.Sorry αν ξεφυαγα λιγο,απλως αυτο ειχα στο μυαλο μου αυτο ειπα.Καλες γιορτες σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βγαλει ποτε λεφτα απο Windows??

Εχεις κανει κανενα support σε πελατη με trojes??

Εχεις δουλεψει ποτε με κατσαβιδι και ασυμβατοτητε$$$??

Και πάλι κάνεις το ίδιο λάθος.. Και να έβγαζα ακόμη το ψωμί μου αποκλειστικά καθαρίζοντας windows δε θα σήμαινε τίποτα επειδή απλά τα windows τυχαίνει είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιείται περισσότερο. Αν για παράδειγμα το Linux ήταν το κυρίαρχο λειτουργικό θα υπήρχαν ακόμη περισσότερα περιθώρια για να βγάλει κάποιος χρήματα δουλεύοντας ως τεχνικός και προσφέροντας support.

 

κάποιοι ημιμαθείς τεχνικοί??

Ποιοι ημιμαθεις τεχνικοι?? Το 90 τοις 100 (ισως και λιγο λεω) στην Ελλαδα??

 

Ενδεχομένως.. Έχει σημασία το ποσοστό;

 

A ωραια....να μην βγαζανε λεφτα οι τεχνικοι επειδη θα ηξερε ο χρηστης να τα λυνει ολα.

Ιδιαιτερα στο γραφειο με τον καφε ο κοιλαρας προισταμενος θα ειχε μεγαλη ορεξη...

 

Δε με κατάλαβες, ο τεχνικός θα αναλάμβανε να στίσει και να συντηρήσει τα μηχανήματα με τρόπο ώστε να μην παθαίνουν/προκαλούν τέτοια εξευτελιστικά προβλήματα που βλέπουμε καθημερινά σε συστήματα με windows. Αυτή θα ήταν η δουλειά του. Ουσιαστικά τώρα ο τεχνικός ασχολείται κυρίως με τα σκατά, ξεσκατίζει, συστήματα windows τα οποία "τα κάνουν διαρκώς πάνω τους", επειδή ο κοιλαράς προϊστάμενος έβαλε το χεράκι του χωρίς να έχει ιδέα και τα έκανε σύσκατα. Κανονικά η δουλειά του τεχνικού θα ήταν να φροντίσει να αποτρέψει μια τέτοια κατάσταση, κάνοντας με τον σωστό τρόπο αυτό που ο κοιλαράς προϊστάμενος προσπάθησε να κάνει με λάθος τρόπο.

 

Αλλά να το πάω και εκεί που θέλεις, έστω ο,τι αποφασίζουμε να δώσουμε την προσοχή που πρέπει στην πληροφορική και δίνουμε κίνητρα στα πιτσιρίκια να ασχοληθούν από την σχολική εκπαίδευση. Σε 100 χρόνια έστω ότι τα πράγματα πήγαιναν καλά και ο κοιλαράς προϊστάμενος ήξερε καλύψει τις προσωπικές του ανάγκες σε ό,τι αφορά τους υπολογιστές, τέλεια και σωστά, όπως τώρα ξέρει να διαβάζει και να γράφει (ευελπιστούμε :P). Γιατί θα ήταν αυτό κακό; Δόξα να χει η πληροφορική, υπάρχουν δεκάδες πεδία στα οποία θα μπορούσαν να απορροφηθούν άτομα που τους αρέσει το αντικείμενο, όλα πιο παραγωγικά.

 

Και τι να μαθουνε nske οι ημιμαθεις τεχνικοι?

 

Opengl game prograamming?

Kernel programming?

qt and wxwidgets developing?

Linux scripting?

Kernel compilation?

Embedded java/c/c++/perl programming?

Linux security/Hacking?

 

Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται κάποιος με όλα αυτά που ανέφερες για να είναι σωστός τεχνικός, αλλά υπάρχουν εκατομμύρια λόγοι να γνωρίζει κάτι παραπάνω από το να χρησιμοποιεί wizards και να εγκαθιστά windows σε θύματα. Ουσιαστικά υποτιμάς τη νοημοσύνη όσων δουλεύουν ως τεχνικοί αν θεωρείς ότι δε θα μπορούσαν ή δε θα προτιμούσαν να ασχολούνται με τίποτε άλλο από το να ξεσκατίζουν windows, αν βεβαίως είχαν το οικονομικό κίνητρο να το κάνουν (που θα το είχαν σε μια οικονομία βασισμένη σε opensource λειτουργικά). Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό τώρα, όταν έχει να ξεσκατίσει μερικές δεκάδες χεσμένα μηχανήματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποτιμαω την νοημοσυνη κανενος...απλα ειμαι αλτρουιστης με την βαρεμαρα του Ελληνα :)

 

Αnyway....μιας και ειπες για σκατα...θα σου πω κατι που μαθαινει καποιος

απο παραξενα σχολεια.........

 

Οτιδηποτε εχει πολλα σκατα......εχει πολλα λεφτα.......

 

Cheers! Καλη χρονια να εχουμε!

(Με μια καλη δουλεια) :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτως η άλλως η κουβέντα είναι θεωρητική, εσύ περιγράφεις μια φανταστική κατάσταση στην οποία τα windows (ή ένα λειτουργικό σαν τα windows) δεν υπάρχουν, αλλά όλα τα άλλα παραμένουν ίδια όπως τα ξέρουμε, οπότε όπως είναι φυσικό είναι εύκολο να εντοπίσεις ορισμένα κενά και ασυνέχειες.

 

Εγώ σε αυτήν την κατάσταση που περιγράφεις, αλλάζω μερικές μεταβλητές, πράγματα που τείνουμε να θεωρούμε δεδομένα σήμερα, για να σου δείξω ό,τι θα μπορούσαν κάλλιστα να μην υπάρχουν τα κενά που εντόπισες.

 

Τίποτε από αυτά δε μπορεί να μας οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα, είναι απλά παιχνίδι που μπορεί να φθάσει μέχρι και στη γιαγιά-πατίνι ;)

 

Πάντως όπως το παρουσίασες, είναι σα να πάμε βίαια και να εξαφανίσουμε τα windows από το χάρτη, αφήνοντας ξεκρέμαστους όσους αυτή τη στιγμή βγάζουν το ψωμί τους χάρη στην όποια τεχνογνωσία έχουν σε αυτά ή εξαρτώνται από λύσεις που τώρα υπάρχουν μόνο σε αυτά. Κάτι τέτοιο είναι άτοπο.

 

cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμως ποσα Linux βγηκανε "αρκετα" Secure by default?

( Βλεπε SE Linux και Debian internet install )

Ποσο δυναμωσε ο τομεας security?

 

Εδω εχουνε φτασει οι admins να την πεφτουν για remote exploits στο συστημα τους!

 

true.

 

Τα σκουληκια που αναφερεις εχω το θαρρος να πω οτι δεν τα ηξερα

 

to slapper htan to amore pisteuw twn sovarwn 'internet' hackers to 2002, ksanagenithike to 2005 san Linux Lupper (v2.0) kai twra etoimazete gia thn trith tou emfanish. kai to Adore ksanageniete siga siga. Skopos einai to DoS fusika kai mazi sto paketo erxontai kai ta backdoors, an doulepsoun kai an xreiastoun. Thn douleia thn kanei kai xwris privillege. einai ektos thematos auta kai to kserw alla mporeis na diavaseis kati liga legal pragmata. http://vil.nai.com/vil/content/v_136821.htm

 

Thn vasilikh korwna gia insecurities thn exei h Microsoft kai auto den tithete kan thema amfivolias. To max pou katafere to Slapper stis "xruses" tou meres htan nomizw 40,000 infected hosts (kapou diavasa ta stats palia, den exw source isws na peftw kai eksw)......sugkrine me Code Red pou xtupise 400,000 windows ton idio kero. Auta thumamai kai an eixa tis phges tha edina.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Polaki, σχετικά με το σχόλιό σου για το κατά πόσο χρείαζεται να γνωρίζει ένας web developer το αντικείμενό του σε βάθος (ουσιαστικά σε αυτό μεταφράζονται αυτά που είπες), γιατί είναι λάθος:

 

Το ότι φαίνεται να παίζει στην πράξη κάτι δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι σωστά φτιαγμένο. Αλλιώς δε θα υπήρχαν καθόλου standards. Κάτι που είναι σωστό ξέρεις ότι θα παίξει παντού και πάντα, κάτι που δεν είναι σωστά φτιαγμένο μπορεί να μην παίξει έστω και στο 0,000001% των σωστών υλοποιήσεων. Αυτό είναι απαράδεκτο και φασιστικό για τους χρήστες αυτών των σωστών υλοποιήσεων (στην προκειμένη browsers). Κάπως έτσι εδραιώνουν μονοπώλια λάθος υλοποιήσεις όπως ο internet explorer και διαιωνίζουν αυτό τον φαύλο κύκλο.

 

 

Ρε συ μου θυμιζεις τωρα κατι γραφικά τυπάκια στυλ ΚΚΕ και λοιπές σαχλαμάρες... Εσυ θα αλλάξεις τον κόσμο??? Οχι πες μου.. Θα αλλάξεις εσύ το 60% του κόσμου που χρησιμοποιεί explorer??? Ποιος ειναι ο Firefox και που ξέρεις τί αυριο θα έχει?? Ήδη η 2η εκδοση ειναι προβληματική! Εγω χρησιμοποιώ FFox εδω και 1.5 χρονο πριν καν βγει η stable εκδοση, αλλά υπάρχουν κάποια site που δεν τα βλέπω σωστα! Site γνωστων εταιριών του χώρου (πχ φτιαγμένα απο την Forthnet.). Και μη μου πεις ποια ειναι η Forthnet, γιατι θες δε θές, τα ονοματα που έχει ειναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ. Εγω συμφωνω με αυτα που λες, το θέμα ειναι τι ισχύει ΤΩΡΑ, και όχι τί θα έπρεπε να ισχύει. Εσυ θες να δουλέψεις για να επιβιώσεις ή επειδη απλά γουστάρεις? Αν κανεις τη δουλειά αυτη επειδή επιβιώνεις, τότε δεν σε νοιάζουν τίποτα απο αυτά (σχεδον) και πιάνεσαι με όποιο tool σε βοηθάει να κανεις τη δουλειά σου καλύτερα και πιο γρηγορα. Αν γράφεις κωδικα επειδη απλά γουστάρεις, και δεν περιμένεις πως και πώς την 1η του μήνα για να πληρωθεις να πληρώσεις το ενοίκιο και το αυτοκίνητο, τότε φυσικά και θα ψαχτείς και θα ενδιαφερθείς παρα πανω κλπ, γιατι πανω απολα δεν θα εχεις το αγχος. Ξαναλέω έχεις δίκιο, αλλά δεν ειναι έτσι για όλους γιατι πολλοί δεν έχουν την πολυτέλεια αν θες να ψαχτούν.

 

Και το 1996 χρησιμοποιούσα Netscape, αλήθεια εσύ τί χρησιμοποιούσες? Το μέλλον του Netscape το έμαθες. Θα μου εγγυηθεί νομίζεις τώρα ο κάθε Firefox ότι έχει μέλλον? Ε μακάρι γιατι αυτον εχω μαθει και γουστάρω. Αλλά τα λεφτά ειναι στη microsoft. Και εν πάσει περιπτώσει, εμένα σαν VIEWER των sites, τι με νοιάζει πως φτιάχνεις το site σου? Εμένα με νοιάζει να το βλέπω σωστά.

 

Μα πραγματικά νομίζετε οτι ο κοσμος εχει χρονο να ασχοληθει με firefox και explorer και δεν ξερω και γω τί άλλο? Επειδή εμείς μπαίνουμε σε ενα φορουμ και την ψάχνουμε γενικά λίγο περισσότερο νομίζετε το κάνουν όλοι? Ο κόσμος παιδιά θέλει *ΕΝΑ* πρότυπο, ΕΝΑ πρόγραμμα να κάνει τη δουλειά του. Να ξέρει θα ανοίξει το ΤΑΔΕ προγραμμα και θα δει αυτο που θέλει, οπως πρεπει να το δει. Οχι να παίζει με 30browsers. Νομίζετε οτι πολλοί χρησιμοποιούν Winamp (το οποιο έχει καταντήσει για τα μπάζα και όλοι έχουμε έκδοση 2.xx) αντι του media player που έρχεται προ-εγκατεστημένος?

 

Δηλαδή απορώ και που κάνουμε την κουβέντα δηλαδή.

 

Λοιπον τί συζητάμε και καθόλου? Σου φταιει το Dreamweaver μετά? Μακάρι να ηταν φτιαγμένα με Dreamweaver, δεν θα ειχαν προβλημα με τον Firefox...

 

Επειδή λοιπόν έχω εμπειρία απο εταιρία ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ που φτιάχνανε και websites εκτώς των άλλων, επειδή κάποιος μου είπε οτι στην Ελλάδα είμαστε 100 χρόνια πίσω (που είμαστε, συμφωνω απόλυτα), κανένας πελάτης ή επισκέπτης δεν ειχε ΠΟΤΕ γκρίνια επειδή φτιάχτηκε το site με Dreamweaver... Ουτε καν το καταλαβαίνουν. Εσυ εισαι web developer και καταλαβαινεις τη διαφορά, ε λοιπόν θα σου δώσω ενα αλλο παράδειγμα. Οταν βλέπεις ενα αθλημα που δεν το ξέρεις και ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να το μάθεις, μπορεις να καταλάβεις αν ο αθλητης έχασε 1 δευτερόλεπτο ή όχι? Μπορείς να καταλάβεις αν η McLaren στον τάδε αγωνα είχε πρόβλημα στα φρένα? Οχι. Σε νοιάζει? Πάλι όχι.

 

Θες εσύ να κάτσεις να γράφεις σα μανιακός HTML, κάτσε κάντο, αλλά το αποτέλεσμα για τον μέσο πελάτη σου θα είναι το ίδιο. Το έργο σου θα το εκτιμησει ένα 10%, μη σου πω και λιγότερο. Κατάλαβε οτι εσυ το κάνεις επειδή είσαι ψώνιο (με την καλή εννοια) με την τελειοτητα και με τον σωστό τρόπο, αλλά η διαφορά σου στο μεγαλύτερο ποσοστό των επισκεπτών δεν θα φανεί, και θα έχεις χρησιμοποιήσει 10 ώρες για μια δουλειά που το Dreamweaver μπορεί να κάνει σε 7 για παράδειγμα...

 

 

Mε αυτη τη λογική ειπα οτι καποιος που έχει μαθει να φτιάχνει site με Dreamweaver (μην κολλάς στο Dreamweaver, σε οποιοδήποτε επαγγελματικό πρόγραμμα web design που δεν θέλει να ξέρεις HTML), δεν εχει κανένα λόγο να ασχοληθεί με ενα λειτουργικό που του κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ, αλλά εν τέλει τον δυσκολεύει στη δουλειά του.

 

Να κάτσεις να εξηγήσεις τα πλεονεκτήματα του Linux σε ποιούς? Σε ανθρώπους που δεν πρόκειται ποτέ να μάθουν για το hdparm,το dd,το nmap,το etherape και άλλα πολλά?

 

DO THEY CARE THOUGH???? Not really...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τωρα ειδα το thread.Δεν διαβασα ολες τις σελιδες,μονο την πρωτη λιγο.Παιδια αν ειχαμε μαθει ολοι σε linux,αν στα σχολεια δουλευαν Linux,αν υπηρχε ecdl στο linux,και αν η ελληνικη κυβερνηση εκλεινε συμφωνιες με τους δημιουργους αυτου του λειτουργικου,να δειτε τι προγραμματα και παιχνιδια θα υπηρχαν.Tι photoshop και μλκς και need for speed,guitar pro.(τυχαια ταα ειπα αυτα.σαν παραδειγμα τα εφερα.μην τυχον και παρεξηγηθει κανεις.).Αν εβλεπε περισσοτερη δημοσιοτητα το θεμα και δεν το "κραταγαν" τα windows και οι συμφωνιες,μια γραμμη κωδικα να εβαζε ο καθενας μας και μια ιδεα(και πιστεψτε με ο καθενας και το εννοω θα μπορουσε να τα κανει),τοτε η τεχνολογια και η πληροφορικη και τα υπολογιστηκα συστηματα,θα ηταν 100νταδες χρονια μπροστα.

 

 

Ασε ρε φίλε... Οπαδοί του τσάμπα.. Κάτσε φτιάξε εσύ προγράμματα στο τσάμπα. Θα τρελαθούμε τελειώς με αυτά που ακούμε.

 

ΑΝ λοιπόν το linux ειχε τη δημοσιοτητα που λες, οοοοοοοολα αυτά τα ωραία πράγματα που λες δεν θα ήταν τσάμπα, αλλά θα πλήρωνες. Το linux έχει μπει στις κυβερνησεις κλπ αλλων κρατών επειδή δεν κοστίζει τον πάτο του και σχεδόν όλα τα προγράμματα είναι δωρεάν.

 

Ναι έχει ευαισθησίες νομίζεις τώρα η γερμανική κυβέρνηση για το αν τρώει ρεστάρτ το pc της κυράς Ursula επειδή τρέχει Word... Όχι αλλά για να τρέξει η Ursula (και οι υπόλοιπες δεκάδες χιλιάδες ούρσουλες που χρησιμοποιούν pc στο δημοσιο τομέα), έχει σκάσει η κυβέρνηση 300 € για Windows & Office στη Microsoft... Ενω βάζει ένα linux και ειναι τσάμπα.

 

Οσο για Linux διανομές, κοστίζουν, ειδικά για server, γιατί παρέχουν μια ασφάλεια, μια εγγύηση υποστήριξης. Και αν νομίζεις οτι υπάρχουν πολλοί που θα βάζανε μια τσάμπα διανομή στην εταιρία τους, κανεις λάθος. Σε ξέρω και απο χτες εγω για να σου εμπιστευτώ τα δεδομένα μου? Εφτιαξες εσυ ενα καινούριο patch, πες μου έναν λόγο να σε εμπιστευτω να το βάλω στο συστημα μου που στηρίζει μια ολοκληρη πολυεθνική (λεμε τωρα). Οχι, ενω αν μου το δώσει η ίδια η Red Hat, η Mandrake etc, νοιώθω ότι έχω μια κάποια ασφάλεια.

 

Εδω καλά καλά δεν εχουμε εμπιστοσύνη στα service packs της Microsoft που ειναι εταιρία με @@, θα εμπιστευτούμε το κάθε patchάκι που βγαινει? Ή μηπως επειδή βγηκε απο open source community σημαίνει ότι ειναι και 100% σωστό?

 

 

Εγω υποστηρίζω το linux, το γουστάρω κλπ κλπ αλλά δεν θα γίνω εγώ σταυροφόρος κανενός. Δεν πα να @@@@ και το linux και τα Windows? Ότι με βολεύει αυτό θα χρησιμοποιώ, τελείωσε. Εγω στο πρώτο μου ποστ κατέλειξα οτι το linux ακόμα δεν ειναι αρκετά ωριμο για desktop καταστάσεις, αλλά ναι έχει servers που δεν κρασάρουν. Απο κει και πέρα το αν εσυ που έχεις κάτσει να ασχοληθείς επειδή το γουστάρεις, βολέυεσαι με MacOS, Linux, ή Solaris, τον απλό κόσμο που χρησιμοποιεί το pc του γιατί ΠΡΕΠΕΙ, δεν τον ενδιαφέρει.

 

Πως να σας εξηγησω οτι την λογίστρια ΔΕΝ την ενδιαφέρει αν ειναι Linux ή Solaris? Θέλει να ειναι ευκολο στη χρήση. Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί το pc του όχι για να γράφει κώδικα, αλλά για να κάνει βασικά πράγματα που ακόμα και ένα 800άρι pc κανει με μεγάλη άνεση. Να γράφει email, να ακούει μουσική, να βλέπει καμιά ταινιούλα και στο θέμα της δουλειας να χρησιμοποιει προγράμματα στυλ excel & word.

 

Ε καθίστε τωρα εσείς αν πιστεύετε οτι έχει νοημα σ'αυτόν τον άνθρωπο και εξηγήστε του τι σημαίνει root, και ότι πρέπει να κάνει mount χειροκινητα το CD του για να παίξει.. (α, τί, δεν ακουσα? Γίνεται αυτόματα? Πολλά πράγματα γίνονται αυτόματα αλλά σας χαλάνε, κατα τα αλλα θέλετε να έχετε απόλυτο έλεγχο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μου θυμιζεις τωρα κατι γραφικά τυπάκια στυλ ΚΚΕ και λοιπές σαχλαμάρες... Εσυ θα αλλάξεις τον κόσμο??? Οχι πες μου.. Θα αλλάξεις εσύ το 60% του κόσμου που χρησιμοποιεί explorer???

Μα εγώ δεν είπα σε κανέναν τι να χρησιμοποιεί. Απλά υποστηρίζω ότι κάτι που δεν παίζει στο 40% (ή το 0.1%) του κόσμου που δε χρησιμοποιεί explorer είναι απαράδεκτο και φασιστικό γιατί προσπαθεί να τον αναγκάσει να χρησιμοποιήσει κάτι που δε θέλει (ή που δε μπορεί). Πρέπει δηλαδή το 60% να γίνει 100% για να είσαι ευχαριστημένος; :)

 

Ποιος ειναι ο Firefox και που ξέρεις τί αυριο θα έχει??

Θα έπρεπε να με απασχολεί; Γι αυτό υπάρχε υπάρχει το WWW Consortium για να μη χρειάζεται να με απασχολεί κάτι τέτοιο. Γι αυτό φροντίζω να χρησιμοποιώ browsers που υπακούνε σε ανοιχτά standards.

 

Ήδη η 2η εκδοση ειναι προβληματική! Εγω χρησιμοποιώ FFox εδω και 1.5 χρονο πριν καν βγει η stable εκδοση, αλλά υπάρχουν κάποια site που δεν τα βλέπω σωστα!

 

Δε θεωρώ τον firefox υποδειγματικό browser, αλλά είσαι σίγουρος ότι φταίει ο browser και όχι ο developer του εκάστοτε site;

Είναι εύκολο να το διαπιστώσεις:

 

http://validator.w3.org

http://jigsaw.w3.org/css-validator/

 

Και μη μου πεις ποια ειναι η Forthnet, γιατι θες δε θές, τα ονοματα που έχει ειναι ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ.

 

Είναι η forthnet ή ακόμη και η microsoft αρκετά ΤΕΡΑΣΤΕΙΕΣ για να αγνοούν τα standards; Εγώ λέω όχι. Προϊόντα πολυεθνικών εταιριών έχουν σφάλματα άγνοιας και αδιαφορίας που δεν θα τα έκανε ένας 15χρονος με ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Αν θέλεις κάνε ένα search στο αρχείο της mailling list του hellug για ένα πρόσφατο περιστατικό σχετικά με το site της Eurobank. Αυτό δεν είναι τίποτα, σε άλλες περιπτώσεις διακινδυνεύονται τα ίδια τα προσωπικά δεδομένα των πελατών.

 

Και το 1996 χρησιμοποιούσα Netscape, αλήθεια εσύ τί χρησιμοποιούσες? Το μέλλον του Netscape το έμαθες. Θα μου εγγυηθεί νομίζεις τώρα ο κάθε Firefox ότι έχει μέλλον? Ε μακάρι γιατι αυτον εχω μαθει και γουστάρω.

 

Μην εμπιστευτείς καμία εταιρία, είτε αυτή λέγεται Microsoft, είτε Netscape είτε Mozilla. Εμπιστέψου ανοιχτά standards και εταιρίες που τα σέβονται. Οι εταιρίες εξαπατούν και κλείνουν, τα standards παραμένουν και βελτιώνονται.

 

Μα πραγματικά νομίζετε οτι ο κοσμος εχει χρονο να ασχοληθει με firefox και explorer και δεν ξερω και γω τί άλλο? Επειδή εμείς μπαίνουμε σε ενα φορουμ και την ψάχνουμε γενικά λίγο περισσότερο νομίζετε το κάνουν όλοι? Ο κόσμος παιδιά θέλει *ΕΝΑ* πρότυπο, ΕΝΑ πρόγραμμα να κάνει τη δουλειά του. Να ξέρει θα ανοίξει το ΤΑΔΕ προγραμμα και θα δει αυτο που θέλει, οπως πρεπει να το δει. Οχι να παίζει με 30browsers. Νομίζετε οτι πολλοί χρησιμοποιούν Winamp (το οποιο έχει καταντήσει για τα μπάζα και όλοι έχουμε έκδοση 2.xx) αντι του media player που έρχεται προ-εγκατεστημένος?

 

Και τι αποδεικνύει αυτό; Ότι το Linux δεν είναι εθιστικό για όποιον ενδιαφέρεται για το αντικείμενο της πληροφορικής; Γιατί αυτό είναι το θέμα. Πάντως αυτό που λες μια φορά, δεν εγγυάται την τεχνική ανωτερότητα, εμένα αυτό με ενδιαφέρει. Όποιος θέλει κάποιον να του καθορίζει τις επιλογές του και να του λέει τι θα χρησιμοποιεί, μπορεί να βρει εύκολα πολλές εταιρίες-πατρόνους με ασημένια γλώσσα, αλλά να ξέρει ότι τα προϊόντα τους δεν είναι απαραίτητα τεχνικά καλύτερά. Να έχει συνείδηση ότι στην ουσία συμβιβάζεται, λόγω του γεγονότος ότι δεν έχει χρόνο να ψάξει και να διαβάσει, όπως είπες, και να μη βγαίνει στα forums να υποστηρίζει τις επιλογές που ουσιαστικά έκαναν άλλοι για αυτόν.

 

Λοιπον τί συζητάμε και καθόλου? Σου φταιει το Dreamweaver μετά? Μακάρι να ηταν φτιαγμένα με Dreamweaver' date=' δεν θα ειχαν προβλημα με τον Firefox...

 

Επειδή λοιπόν έχω εμπειρία απο εταιρία ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ που φτιάχνανε και websites εκτώς των άλλων, επειδή κάποιος μου είπε οτι στην Ελλάδα είμαστε 100 χρόνια πίσω (που είμαστε, συμφωνω απόλυτα), κανένας πελάτης ή επισκέπτης δεν ειχε ΠΟΤΕ γκρίνια επειδή φτιάχτηκε το site με Dreamweaver... Ουτε καν το καταλαβαίνουν. [/quote']

 

Και πάλι, δεν είναι θέμα dreamweaver και firefox. Είναι θέμα προϊόντος και συμβατότητας με τα standards. Αν αυτό που παρήγαγε κάποιος ακολουθεί τα standards δε με ενδιαφέρει με τι το έγραψε. Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει dreamweaver και μετά να καθήσει να καθαρίσει την html μόνος του. Με γεια του με χαρά του. Φυσικά αν το κάνει, κατά πάσα πιθανότητα θα δει ότι δεν τον βολεύει ο dreamweaver. Επειδή όμως οι περισσότεροι δεν το κάνουν, η html των περισσότερων sites που έχουν κατασκευαστεί με dreamweaver δεν παίζει με κάθε w3 compliant browser. Το οποίο θεωρώ ότι είναι υποχρέωση κάθε web developer που θέλει να λέγεται επαγγελματίας, διαφορετικά απλά δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Τελεία και παύλα.

 

Εσυ εισαι web developer και καταλαβαινεις τη διαφορά' date=' ε λοιπόν θα σου δώσω ενα αλλο παράδειγμα. Οταν βλέπεις ενα αθλημα που δεν το ξέρεις και ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ να το μάθεις, μπορεις να καταλάβεις αν ο αθλητης έχασε 1 δευτερόλεπτο ή όχι? Μπορείς να καταλάβεις αν η McLaren στον τάδε αγωνα είχε πρόβλημα στα φρένα? Οχι. Σε νοιάζει? Πάλι όχι.

 

Θες εσύ να κάτσεις να γράφεις σα μανιακός HTML, κάτσε κάντο, αλλά το αποτέλεσμα για τον μέσο πελάτη σου θα είναι το ίδιο. Το έργο σου θα το εκτιμησει ένα 10%, μη σου πω και λιγότερο. Κατάλαβε οτι εσυ το κάνεις επειδή είσαι ψώνιο (με την καλή εννοια) με την τελειοτητα και με τον σωστό τρόπο, αλλά η διαφορά σου στο μεγαλύτερο ποσοστό των επισκεπτών δεν θα φανεί, και θα έχεις χρησιμοποιήσει 10 ώρες για μια δουλειά που το Dreamweaver μπορεί να κάνει σε 7 για παράδειγμα...[/quote']

 

Δεν είμαι web developer, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίζουν ρόλο οι επαγγελματικές ταμπέλες έτσι όπως έχουν καταντήσει τα πράγματα. Αυτά που λέω προκύπτουν πολύ απλά από το γεγονός ότι βρίσκω συχνά τον εαυτό μου στο 10% των χρηστών που δε μπορούν να δουν/κάνουν κάτι σωστά επειδή ο λαμάκας ο developer ήθελε να γλυτώσει τις 3 ώρες που λες για να πάει για καφέ. Αυτός ο παλιοτεμπέλαρος "επαγγελματίας" πολλές φορές μπορεί να δουλεύει είτε για τη forthnet είτε για οποιαδήποτε άλλη "ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ" εταιρία της οποίας ο προϊστάμενος στον οποίο αναφέρεται ΔΕΝ ανήκει στο ίδιο 10% και δε γνωρίζει να αξιολογήσει το έργο του. ;)

 

Και αυτό δε θα το πω ασυναίσθητα, επειδή δε μου παίζει κάτι και θέλω κάποιον να κατηγορήσω, θα κάτσω να βρω ποιος φταίει. Οι περισσότεροι χρήστες απλά κατηγορούν όποιον τους είναι πιο εύκολο ή όποιον τους υποδειχτεί από την "άλλη πλευρά", κάτι απαράδεκτο.

 

Ασε ρε φίλε... Οπαδοί του τσάμπα.. Κάτσε φτιάξε εσύ προγράμματα στο τσάμπα. Θα τρελαθούμε τελειώς με αυτά που ακούμε.

 

Γιατί το λες σα να είναι κάτι κακό ή παράλογο, δεν καταλαβαίνω :confused: Τόσοι αξιόλογοι επιστήμονες φτιάχνουν αξιόλογες εφαρμογές και τις διαθέτουν χωρίς περιορισμούς και αντίτιμα. Επίσης τόσοι αξιόλογοι επαγγελματίες χρησιμοποιούν αυτές τις εφαρμογές καθημερινά. Άσχετα αν εσένα δε σε βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το δεύτερο post σου Polaki, δε νομίζω ότι υποστήριξε κανείς ότι το Linux είναι ένα λειτουργικό για άτομα χωρίς ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Είναι αλήθεια ότι πέρα από το έργο που θα πρέπει να παράγεις, θα πρέπει να ασχοληθείς και με πολλά άλλα πράγματα για να μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου με αξιώσεις σε τέτοια λειτουργικά. Είναι επίσης αλήθεια ότι αυτά με τα οποία θα πρέπει να ασχοληθείς θα χρησιμεύσουν σε άπειρες περιπτώσεις στην εργασία σου με τον υπολογιστή γενικά, γιατί δεν είναι πράγματα αποκλειστικά στο Linux. Είναι γνώσεις αρκετά χαμηλού επιπέδου σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας των υπολογιστών. Τις οποίες όμως δε μπορείς να μάθεις ως "υποχρέωση" αν δε σε ενδιαφέρουν.

 

Οπότε όποιος έχει αποφασίσει εκ των προτέρων ότι δεν του αρέσουν και θέλει να περιορίσει το χρόνο που κάθεται στον υπολογιστή στο ελάχιστο μπορεί να τα ξεχάσει τελείως ως λύσεις.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να κρίνει την αποτελεσματικότητά τους και να εκφέρει άποψη για το κατά πόσο άλλοι που βλέπουν αλλιώς τους υπολογιστές μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους σε αυτά αποδοτικά και σωστά. Είναι απλά λύσεις που δεν απευθύνονται σε αυτόν, ας τις αγνοήσει και ας σταματήσει να προπαγανδίζει στους αναποφάσιστους.

 

ΥΣ. Σταματήστε να χρησιμοποιείτε το παράδειγμα της κυρίας Μαρίας της γραμματέως/λογίστριας, η κυρία ούτως ή άλλως δεν ασχολείται καθόλου με υπολογιστές και θα μάθει παπαγαλία 5 πράγματα. Κάποιος θα μπορούσε να της στήσει ένα περιβάλλον σε Unix αρκετά όμοιο με αυτό των windows, να της δείξει τα 5 πράγματα που θα χρειάζεται να κάνει για τις 5 εφαρμογές που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσει και θα τέλειωνε εκεί το παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και την δικια μου ταπεινη εμπειρια...

 

αν τα linux ειναι εθιστικο για μενα ειναι.δεν θεωρω τον εαυτο μου σημαντικο σε σχεση με τους προλαλήσαντες σε γνωσεις-πρωτοετης Μηχ Η/Υ κ Πληροφορικής ειμαι στ πατρα αλλα ασχολουμε 11 χρονια με pc,και οταν λεω ασχολουμε βάζω μεσα και τα χρόνια που έπαιζα RICK στον 8088 του πατερα μου,σε DOS περιβαλλον.τελος παντων,

 

α)όσον αφορα τους τεχνικους υπολογιστων απ'οσο το εχω συζητησει με ιδιοκτητες μικρων μαγαζιων που κανουν σερβις παιρνουν αποφοιτους απο ΙΕΚ,τους ερχονται πιο φτηνοι,οσον αφορα τωρα την εκπαιδευση τους,διαβαζοντας το βιβλιο για συντηρηση υπολογιστων που διδασκονται μαθαίνουν αποκλειστικά και μόνο να διαχειρίζονται παραθυρα (στο software)

 

β)linux χρησιμοποιω εδω και 5-6 μήνες,και είχα προβλήματα απ'την πρώτη στιγμη.αν και τελειως άσχετος,κατάφερα έπειτα απο 3 μερες (10-12 ώρες εννοω την μερα) ψαξιμο να στησω dual-boot,όταν τα καταφερα στο τελος αρχισα να κερναω καφεδες απ'τη χαρα μου.αυτο το πραγμα απο τοτε με τρελαινει με την καλη εννοια στα linux (οχι δεν ειμαι μαζωχιστης).έννοω ότι αν εχεις διάθεση να ψάξεις θα βρεισ,σίγουρα θα βρεις λύση για όλα και Τ Σ Α Μ Π Α!!!!!!

 

γ)Κοιμάμαι με το κεφαλι μου ησυχο (λεμε τωρα).πανε τα crack,τα keygen,τα trial ,οι ιοι κλπ.o υπολογιστακος ειναι πεντακαθαρος,κι αν θελει ας τολμησει η οποιαδηποτε νομοθεσια και τα οργανα της να με ελεγξει.και μονο το γεγονοσ οτι αν με επιαναν με ολα αυτα θα χα φαει κατι χρονια φυλακη,κανουν να αξιζουν τον κοπο οι ωρες που διεθεσα και διαθετω,ασε που ειναι και μια καλη επένδυση για το μελλον των γνωσεων μου.

 

δ)αν εξαιρεσεις τα παιχνίδια,που έτσι κι αλλιως ποτέ δεν ήμουν φαν,απο άποψη γραφικών τα πάνε μια χαρα.και μονο αν σκεφτεις οτι μπορεισ να αλλαξεις theme αμεσωσ στο GNOME,και να αλλάξει τελειως η εμφανιση του pc,ενω στα windows πρεπει να σπαταλησεις αρκετη καρτα γραφικων,ΑΝ ΕΧΕΙΣ,γιατι εγω δεν έχω...

 

τέλος συμφωνω ότι τα win ειναι πιο σταθερα (αλλάζουν έκδοση μόνο κάθε 2 χρόνια,την τελευταια φορα μετα απο 5) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και πιο αξιοπιστα.

 

αν εισαι απλα της αρπαχτης μάθε win,αν γουσταρεις την αγρια ομορφια της αλληλεπιδρασης με το μηχανημα τοτε φιλε μου θα μεινεις στα linux,μονο και μονο για να βλεπεις terminal και γραμμη εντολων και να τρελαινεσαι(αρκει να εισαι γρηγορος στο keyboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...