Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

polaki, apo emena 5 Golden Stars gia thn apopsh sou. polu swstos!

 

kai nmap kai ettercap kai to varvarotato CAIN se windows xwris kanena provlhma trospe. an kai gia tetoia einai ontws kalutero 1000 fores to linux.

 

kai oxi bandito (kai euxomai na mhn vriseis h na thn vgaleis na thn sugkrinoume giati h apanthsh tha einai oxi. pekse monos sou me ta sxetika sou antikimena) den tha vgalei kanenas developer eksisou paragwgikh douleia me vi oso me dreamweaver. An eleges quanta+ tote polloi epaggelmaties tha isxurizontan oti kontraroun thn eueliksia tou dreamweaver. oxi omws den einai alhthes. ta doulepsa kai ta duo xronia kai den sumfwnw oute m'autous. macromedia studio einai The Way gia web developments. kai Gimp einai foverotato tool alla den einai photoshop opws kai na to kanoume. kai doksa Ton Theo pou exoume kai peiratiko aima kai epofeloumaste me dwrean tools kai emeis kai polloi alloi pou mas klene gia voithia, alla oute euxaristw den lene tis plhstes fores (allh axaristia twn windozoviwn).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

>an kai gia tetoia einai ontws kalutero 1000 fores to linux.

 

Οπως το είπες. man ;)

 

Στην αγορά (την ελληνική) τα φράγκα στην αγορά εργασίας τα έχουν τα windows.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι τώρα πλέον μετά την εξέλιξη του Debian,

(Το καινούριο θα είναι 3 DVD!)η ζυγαριά γέρνει πολύ σιγά σιγά προς το μέρος του Linux. Αν συμπεριλάβουμε και τα Voip-Pbx...

Δυστηχώς όμως θα μείνει στην προσπάθεια για χρόνια ιδιαίτερα Ελλάδα,μέχρι την τελοιοποίηση και την μεταφορά των windows style programms,και μέχρι να ξεβαρεθούνε οι Ελληνες.

 

(Ωχ...ποιος γράφει τώρα) κλικ κλικ....κλικ κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai oxi bandito (kai euxomai na mhn vriseis h na thn vgaleis na thn sugkrinoume giati h apanthsh tha einai oxi. pekse monos sou me ta sxetika sou antikimena) den tha vgalei kanenas developer eksisou paragwgikh douleia me vi oso me dreamweaver. An eleges quanta+ tote polloi epaggelmaties tha isxurizontan oti kontraroun thn eueliksia tou dreamweaver. oxi omws den einai alhthes. ta doulepsa kai ta duo xronia kai den sumfwnw oute m'autous. macromedia studio einai The Way gia web developments.

 

Ο καθένας μπορεί να μιλάει για τον εαυτό του. Το ότι εσύ ή ο περισσότερος κόσμος είναι πιο παραγωγικός με ένα εργαλείο, λόγω συνήθειας, λοιπών προαπαιτήσεων ή οποιουδήποτε άλλου λόγου δε σημαίνει ότι de-facto αυτό το εργαλείο κάνει όλους πιο παραγωγικούς. Προφανώς ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι τον βολεύει. Γιατί πρέπει το εργαλείο που σας βολεύει να είναι καλύτερο, τη στιγμή που κάποιος μπορεί να παράξει το ίδιο (ή καλύτερο) αποτέλεσμα με ένα άλλο; Δε ξέρω πως την εννοείς την παραγωγικότητα, όμως οι περισσότεροι web developers που χρησιμοποιούν dreamweaver δεν γνωρίζουν html, με αποτέλεσμα αυτό που παράγουν να μην είναι σωστό. Το Dreamweaver τους το επιτρέπει αυτό. Αντίθετα επειδή για να φτιάξεις κάτι σε Vi χρειάζεται να γνωρίζεις τι κάνεις, το αποτέλεσμα όσων προγραμματίζουν σε Vi είναι συνήθως σωστό. Αυτό σημαίνει ότι ο Vim είναι λιγότερο παραγωγικός; Μην υποτιμάτε τον Vim συγκεκριμένα αν δεν έχετε ψάξει τις δυνατότητές του, άλλο αν δε σας βολεύει το Interface του.

 

Polaki, σχετικά με το σχόλιό σου για το κατά πόσο χρείαζεται να γνωρίζει ένας web developer το αντικείμενό του σε βάθος (ουσιαστικά σε αυτό μεταφράζονται αυτά που είπες), γιατί είναι λάθος:

 

Το ότι φαίνεται να παίζει στην πράξη κάτι δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι σωστά φτιαγμένο. Αλλιώς δε θα υπήρχαν καθόλου standards. Κάτι που είναι σωστό ξέρεις ότι θα παίξει παντού και πάντα, κάτι που δεν είναι σωστά φτιαγμένο μπορεί να μην παίξει έστω και στο 0,000001% των σωστών υλοποιήσεων. Αυτό είναι απαράδεκτο και φασιστικό για τους χρήστες αυτών των σωστών υλοποιήσεων (στην προκειμένη browsers). Κάπως έτσι εδραιώνουν μονοπώλια λάθος υλοποιήσεις όπως ο internet explorer και διαιωνίζουν αυτό τον φαύλο κύκλο. Γνωρίζω χρήστες που αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν προϊόντα που δεν επιθυμούν επειδή είναι αναγκασμένοι για λόγους "συμβατότητας". Τη στιγμή που μιλάμε για ανοιχτές τεχνολογίες πλήρως τεκμηριωμένες. Γιατί να συμβαίνει αυτό; Θεωρώ επίσης ότι και σε όσους ακόμη χρήστες αισθάνονται ευχαριστημένοι, στην πλειοψηφία δε τους δόθηκε η ευκαιρία να κρίνουν αντικειμενικά τις προσφερόμενες επιλογές, αποκλειστικά και μόνο με βάση τα χαρακτηριστικά τους, χωρίς παράγοντες που δε θα έπρεπε να ισχύουν, λόγω αυτής της πίεσης (για να μην αναφέρω την πλήση εγκεφάλου του marketing).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι απαράδεκτο και φασιστικό για τους χρήστες αυτών των σωστών υλοποιήσεων (στην προκειμένη browsers). Κάπως έτσι εδραιώνουν μονοπώλια λάθος υλοποιήσεις όπως ο internet explorer. Γνωρίζω χρήστες που αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν προϊόντα που δεν επιθυμούν επειδή είναι αναγκασμένοι για λόγους "συμβατότητας". Γιατί να συμβαίνει αυτό;

 

Σωστός! Γι' αυτό και γω επανα-εκπαιδεύομαι και βασανίζομαι με το linux στα 56 μου χρόνια. Άλλωστε το 1980 που πρωτοξεκίνησα με τους υπολογιστές με DOS και UNIX δούλευα.

Και όπως περιγράφει και ο συντάκτης του άρθρου που είχα βρει κάπου (δεν θυμάμαι), όλες οι λειτουργίες που σε DOS ήταν αργές και πολύπλοκες, στα Windows είναι γρήγορες και απλές και προκειμένου να σας το αποδείξω, θα αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα:

 

Επιλογή φακέλλου:

 

Σε DOS:

 

Γράφουμε:

cd docοκτώβριοςκείμεναεργασία

 

Σε Windows:

 

Ανοίγεις το My Computer

Ανοίγεις το C:

Ψάχνεις ανάμεσα στα πολλά εικονίδια τον φάκελο "Doc"

Aνοίγεις το φάκελο "Doc"

Ψάχνεις ανάμεσα στα πολλά εικονίδια τον φάκελο "Οκτώβριος"

Ανοίγεις το φάκελο "Οκτώβριος"

Ψάχνεις ανάμεσα στα πολλά εικονίδια τον φάκελο "Κείμενα"

Ανοίγεις το φάκελο "Κείμενα".

Λες "άντε #$@#$@#, πάρα πολλά παράθυρα ανοιχτά".

Κλείνεις το My Computer

Κλείνεις το C:

Κλείνεις το Doc

Ξανανοίγεις τον φάκελο "Κείμενα" που εν τω μεταξύ είχες κλείσει κατά λάθος.

Ψάχνεις ανάμεσα στα πολλά εικονίδια τον φάκελο "Εργασία"

Κλείνεις το φάκελο "Οκτώβριος"

Κλείνεις το φάκελο "Εργασία"

Ξαναπροσπαθείς γιατί ο φάκελος δεν κλείνει

Πατάς CTRL-ALT-DEL

Παρουσιάζεται σφάλμα στον explorer και φτου κι απ' την αρχή.

 

Διαγραφή φακέλου:

 

DOS:

 

deltree c: emp

 

Windows:

 

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να διαγράψεις το φάκελο TEMP? Ναι

Μα στ' αλήθεια θες να διαγράψεις το φάκελο TEMP? Ναι

Μπορώ να μιλήσω με τους γονείς σου πρώτα; Όχι

Αδύνατο να διαγραφτεί το αρχείο PR2~~11.TMP. Το αρχείο χρησιμοποιείται από τον Explorer. Θέλετε να κλείσει ο Explorer;

....

Τώρα μπορείτε να κλείσετε τον υπολογιστή σας.

 

Επεξεργασία κειμένου

 

DOS:

 

edit text.txt

 

Windows:

 

Start => Programs => Accessories => Νοtepad

File => open=> Text.txt

To αρχείο είναι πολύ μεγάλο για το notepad. Θέλετε να ανοίξει με το WordPad? Ναι.

Το WordPad δεν είναι εγκατεστημένο. Το αρχείο θ' ανοίξει με το Word...

(10 λεπτά αργότερα)

Είναι απαραίτητη η εγκατάσταση φίλτρου για τη μετατροπή του αρχείου σε μορφή doc. Τοποθετήστε το CD του Office.

(Μισή ώρα αργότερα)

Θέλετε να μετατρέψετε το απλό κείμενο σε μορφή doc; Nαι

(Μετά από 20 λεπτά ξεκινάς)

 

Εκτύπωση περιεχομένου φακέλου:

 

DOS:

 

dir >LPT1:

 

Windows:

 

Ή πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια ειδική utility ή πρέπει να πας σε DOS καθ' ότι η εκτύπωση του περιεχομένου φακέλου είναι αδύνατη σε Windows.

 

Εκτύπωση οθόνης:

 

DOS:

 

Πατάς PrintScreen

 

Windows:

 

Πατάς PrintScreen

Ανοίγεις ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (αν δεν έχεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα)

Edit => Paste => New immage

File => Print

Παρακαλώ περιμένετε να εκτυπώσω, παρακαλώ περιμένετε να εκτυπώσω, παρακαλώ περιμένετε να εκτυπώσω, παρακαλώ περιμένετε να εκτυπώσω, παρακαλώ περιμένετε να εκτυπώσω,

 

Κλείσιμο του υπολογιστή:

 

DOS:

 

τον σβήνεις και αυτό ήταν

 

Windows:

 

Start => Shut down=> shut down

To αρχείο Text.txt άλλαξε. θέλετε να σώσετε τις αλλαγές; Ναι

Το αρχείο είναι σε μορφή doc. Θέλετε να το μετατρέψετε σε απλό κείμενο; Ναι

(περιμένετε 40 λεπτά)

It's impossibel to close the program automatically. Do you want to close anyway? Yes

(περιμένετε 5 λεπτά)

SYSTRAY has performed an illegal operation and will shut down.

(περιμένετε 15 λεπτά)

ScanDisk: Scan C:

Φεύγεις; Σε 27,3 λεπτά, αν δεν ανοίξει το screen saver, ο υπολογιστής θα κλείσει από μόνος του.

 

Πολύ καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι λειτουργίες που σε DOS ήταν αργές και πολύπλοκες, στα Windows είναι γρήγορες και απλές και προκειμένου να σας το αποδείξω, θα αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα:

 

Προφανώς το αντίστροφο, έτσι; ;)

 

Καλά τα λέει, είναι ορισμένου είδους εργασίες οι οποίες είναι πιο αποδοτικό να επιτελούνται με είσοδο από command line interface και ορισμένες αλλες που είναι πιο αποδοτικό να εισάγονται από γραφικό, Point-and-click interface. Ο "ανθρώπινος" χαρακτήρας που προσπαθούν να παρουσιάσουν τα windows κάνει τις πρώτες ακόμα πιο επώδυνες. ;)

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re guys, egw pote ma pote den eixa autes tis kathusterhseis me windows. kai an xreiastei na kleisei o explorer gia na svistei kapoio arxeio auto den einai katholou kopos kai ginete se thema deuteroleptwn apo ton task manager. kai ontws mou sunevhke arketes fores kai gi'auto uparxei kai to command prompt.

 

kai html pragmatika kai poios den gnwrizei shmera! einai paneukolo to atimo kai mexri kai sta gumnasia tous ta mathenoun auta. kai poios den exei sto resume tou shmera gnwseis html. akoma kai oi non-developers gnwrizoun html oxi poso autoi pou einai kai pros ston tomea. Vgenoun gia spoudes oi mathites kai exoun idi arketa akseligmenes gnwseis kai se html kai css (siga ta pragmata dld). an poume gia frontpage ok, autoi pou douleuoun frontpage tis plhstes fores den exoun kan endiaferthei na psaksoun akoma kai to w3schools, kai ta sites tous einai mia matea trupa sto nero tha elega. kai auto apo personal people-experience to lew. Kapoios pou anoigei Dreamweaver omws kai apokaleite developer tote tha htan geloio na mhn kserei html. Pisteuw den isxuei o oros "douleuw vi giati eimai foveros sto html enw douleuw Dreamweaver giati den exw idea". Toulaxisto stis sxoles pou pernoun thn mathisi tous polloi developers den tous epitrepete oute h xrhsh Dreamweaver alla notepad kai allous aplous text editors exw akousei pollous na douleuoun. Argotera otan arpaksoun macromedia vgazoun websites pou gemizoun ta matia, giati einai para polu fovero tool kai oloi to paradexontai auto. den katalavenw giati uparxei auth h antistash edw, akoma kai sto macromedia.

 

Kai thn ennow thn pragmatikothta nske oti oi perissoteroi web developers pou xrhsimopoioun Dreamweaver exoun arketa kales gnwseis html kai oxi to antitheto. kai mou einai pragmatikothta giati to exw viwsei kai exw gnwrisei para pollous pros kai exw mathei para polla apo autous. ki'egw ta sites mou kai oti project mou pesei sta xeria ta vgazw sthn epifaneia me text editors kai oxi "fancy tools" alla den pauw na thaumazw thn aksiologh douleia pollwn allwn pou ksumerwnontai me Dremweaver kai Flash. uparxoun Megala talenta kai polla sites pou tous vgazw to kapelo.

 

Xronia Polla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά κι από εμένα :)

Vakilos νομίζω πως ο συγγραφέας του άρθρου υπερβάλλει λιγάααακι έως πολύ θα έλεγα:)

Πάντως όντως με το Linux έχω εθιστεί αρκετά σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν αυτό είναι καλό ή κακό. Μάλλον είναι και τα δυο, ανάλογα το πως το βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai oxi bandito (kai euxomai na mhn vriseis h na thn vgaleis na thn sugkrinoume giati h apanthsh tha einai oxi. pekse monos sou me ta sxetika sou antikimena)

 

Κόφτο αυτό, κρύωσε. Έκφραση είναι, αν δεν είσαι απο τα μέρη μας και δεν την γνωρίζεις, ρώτα να μάθεις.

 

den tha vgalei kanenas developer eksisou paragwgikh douleia me vi oso me dreamweaver. An eleges quanta+ tote polloi epaggelmaties tha isxurizontan oti kontraroun thn eueliksia tou dreamweaver. oxi omws den einai alhthes. ta doulepsa kai ta duo xronia kai den sumfwnw oute m'autous. macromedia studio einai The Way gia web developments.

 

Απλό. Μου δείχνετε αυτά τα γαμάτα sites, και σας λεω με αποδείξεις οτι είναι της πλάκας. Και τα βάζω με όποιον θέλει για παραγωγικότητα σε vi (οχι για να το παίξω έξυπνος, αλλά αλλο πράγμα να θέλω 1 γραμμή για να κάνω refactor σε 200 αρχεία και άλλο να θέλεις 300 click και προσευχές για να δουλέψει. Και σιγά μην ξέρει κανενας dw developer τι ειναι το regular expression δηλαδη).

 

kai Gimp einai foverotato tool alla den einai photoshop opws kai na to kanoume.

Δεν νομίζω να είπε κανένας οτι το gimp είναι το ίδιο με το photoshop.

Κάθε εργαλείο για την δουλειά του.

Αν θέλω να διαλέξω ενα χρώμα και να κοψω μια φωτογραφία στην μέση, σιγα μην κάτσω να βάλω το θηρίο των τριών giga στον σκληρό και 1,5 γιγα στην μνήμη. Και για εσας είμαι σίγουρος οτι το photoshop το παίζεται στα δάκτυλα όσοι το έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια....Ρε παιδιά είναι πολύ απλό.Το τι OS έχει ο καθένας εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει με αυτό.Και ναι,μερικές εργασίες στα windows γίνονται πολύ πιο εύκολα από ότι στο linux όπου πρέπει να κάνεις πολύυυυ RTFM για να τα φτιάξεις.Όχι όμως ότι και το linux δεν είναι μια χαρά.Όλα τα κάνει,απλά θέλει περισσότερο ψάξιμο.Ευτυχώς εκδόσεις linux,όπως το ubuntu,έγιναν πολύ πιο απλές στο χειρισμό από άλλες παλιότερες.

Επίσης τα κολλήματα των windows στα οποία αναφέρθηκε ο φίλος vakilos παραπάνω είναι υπερβολικά.Εμένα πάρα πολύ σπάνια μου εμφανίζονται. Χρησιμοποιώντας λοιπόν πια και windows και linux(ubuntu edgy eft) και χωρίς να υποβαθμίζω κανένα,θα προτιμήσω windows.Στο εγγύς μέλλον μάλιστα σκέφτομαι και την προοπτική του MacOS(που είσαι paredwse να χαρείς....).

 

ΥΣ:μην τσακώνεστε Χριστουγεννιάτικα....:-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα παιδια και καλες γιορτες.

 

@vakilos respekt.gifrespekt.gif

Kαταρχας συγχαρητηρια για το κουραγιο σου.

 

worthy.gifworthy.gif Αν και λιγο πριν τα 30 τοσο γελιο ειχα πολυ καιρο να ριξω!!

Θυμηθηκα τον ιο του Michelangelo,το Norton Commander και τον 800αρη (mb)σκληρο που μου εχει μεινει πειραματοζωο για το openbsd που καποτε θυμιζε αποθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους και καλές (υπόλοιπες) γιορτές!

 

kai oxi bandito (kai euxomai na mhn vriseis h na thn vgaleis na thn sugkrinoume giati h apanthsh tha einai oxi. pekse monos sou me ta sxetika sou antikimena)

Γύρνα πίσω και ξανακοίτα το post σου που προκάλεσε την όλη αναταραχή: είσαι 100% φάουλ και σε παρακαλώ να μη δώσεις συνέχεια στο θέμα. Από εξυπνακισμούς εδώ μέσα άλλο τίποτα...

 

den tha vgalei kanenas developer eksisou paragwgikh douleia me vi oso me dreamweaver.

Speak for yourself. Επειδή ακριβώς δεν ξέρεις με ποιους μιλάς και τι έχουν γράψει αυτοί (ναι, στον bandito αναφέρομαι), άσε τις γενικεύσεις στην άκρη. Όταν η (ελληνική) αγορά είναι κολλημένη στην PHP κάποιοι τολμούν να βγάζουν καινοτομικές εφαρμογές σε Ruby on Rails, γραμμένες σε vim (σοβαρά). Και ναι, αν μάθεις καλά τον vim μπορεί να είσαι εξίσου παραγωγικός (και παραγωγικότερος σε συγκεκριμένες διαδικασίες) με το οποιοδήποτε εμπορικό πακέτο.

 

kai Gimp einai foverotato tool alla den einai photoshop opws kai na to kanoume. kai doksa Ton Theo pou exoume kai peiratiko aima kai epofeloumaste me dwrean tools kai emeis kai polloi alloi pou mas klene gia voithia, alla oute euxaristw den lene tis plhstes fores (allh axaristia twn windozoviwn).

Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο Gimp εδώ και πολλάααα χρόνια (και στο Linux και σε Windows όπου έχει χρειαστεί). Δε μου έχει χρειαστεί ποτέ τίποτα που να μην μπορεί να μου προσφέρει το Gimp και για την ιστορία κάνω κυρίως επεξεργασία φωτογραφίας (μέχρι και RAW φωτογραφιών από την dSLR μου). Για να έχουμε καλό ερώτημα λοιπόν, εσένα (και όλων των άλλων που πιπιλάνε την καραμέλα «καλό το Gimp αλλά δεν είναι και photoshop» πού σου χρειάζεται το Photoshop που δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με το Gimp; Εδώ μέχρι και στο Hollywood για CGI σε πολύ γνωστές παραγωγές, το cinepaint χρησιμοποιούν (fork του Gimp με υποστήριξη για HDR εικόνες) και ξαφνικά ο μέσος χρήστης δεν μπορεί αν δεν έχει εγκατεστημένο το Photoshop στον Η/Υ του;

 

kai html pragmatika kai poios den gnwrizei shmera!

Απ' ότι φαίνεται, πολλοί!

 

einai paneukolo to atimo kai mexri kai sta gumnasia tous ta mathenoun auta. kai poios den exei sto resume tou shmera gnwseis html. akoma kai oi non-developers gnwrizoun html oxi poso autoi pou einai kai pros ston tomea. Vgenoun gia spoudes oi mathites kai exoun idi arketa akseligmenes gnwseis kai se html kai css (siga ta pragmata dld).

Άλλο η HTML και άλλο πράγμα η σωστή HTML. Χαίρω πολύ, όλοι λίγο-πολύ ξέρουν αν γράψουν μια απλή σελίδα χωρίς πολλά φρου-φρου. Τι γίνεται όμως όταν πας σε πολυπλοκότερες δομές; Εκεί είναι που αρχίζουν οι γυφτιές από τους «γνωστικούς»: frames, iframes, java applets, tables και λοιπές αηδίες. Και κανείς - μα κανείς - δεν κάθεται να κάνει ένα απλό validation με τους validators του W3C.

 

Toulaxisto stis sxoles pou pernoun thn mathisi tous polloi developers den tous epitrepete oute h xrhsh Dreamweaver alla notepad kai allous aplous text editors exw akousei pollous na douleuoun. Argotera otan arpaksoun macromedia vgazoun websites pou gemizoun ta matia, giati einai para polu fovero tool kai oloi to paradexontai auto. den katalavenw giati uparxei auth h antistash edw, akoma kai sto macromedia.

Το πρόβλημα είναι ότι όσο φοβερό «tool» και να είναι το Dreamweaver, δεν πρέπει να καθορίζει αυτό το «code» που θα γράφεις. Τι εννοώ; Ο καλός «developer» πρέπει να μπορεί να φτιάξει «page» που να γεμίζει τα μάτια ακόμα και με notepad και με edlin αμά λάχει. Αν μπορεί να το κάνει μόνο με γραφικά «tools», τότε απλά σημαίνει ότι δεν έχει πιάσει τα «concepts» και δεν μπορεί να ιεραρχήσει τη σκέψη του σύμφωνα με τη γλώσσα στην οποία γράφει.

 

 

Kai thn ennow thn pragmatikothta nske oti oi perissoteroi web developers pou xrhsimopoioun Dreamweaver exoun arketa kales gnwseis html kai oxi to antitheto.

Αυτό τιμά τους «developers» και όχι το «tool».

 

thn aksiologh douleia pollwn allwn pou ksumerwnontai me Dremweaver kai Flash.

Μπορώ να δω σελίδα αποκλειστικά γραμμένη σε flash στον lynx μου; Ή στο SGI Indy μου με IRIX 5.3; Δεν μπορώ. Άρα το flash να καεί στην πυρά. . και _

 

Χρόνια Πολλά κι από εμένα :)

Πάντως όντως με το Linux έχω εθιστεί αρκετά σε σημείο που να αναρωτιέμαι αν αυτό είναι καλό ή κακό. Μάλλον είναι και τα δυο, ανάλογα το πως το βλέπεις.

 

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα: ναι, είναι εθιστικό. Είναι όμως πολλά τα καλά που βγαίνουν από την όλη ιστορία, με βασικότερο το ότι αποκομίζεις σημαντικές γνώσεις για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ένας υπολογιστής και ένα λειτουργικό σύστημα, και αντιμετωπίζεις τους Η/Υ με τελείως διαφορετικό μάτι από ένα σημείο και έπειτα. Προσωπικά λοιπόν δεν έχω μετανιώσει για το χρόνο που έχω δαπανήσει πάνω στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια κάπου πήρε το μάτι μου ένα linux με όνομα freespire που,απ'ό,τι λέει στην αντίστοιχη ιστοσελίδα,περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα codecs,οπότε δε χρειάζεται να τα κατεβάσεις μέσω internet.Μου φαίνεται αρκετά καλό και λέω να το δοκιμάσω. :)

(Άντε πάλι partitions κλπ κλπ).

 

Ontopic τώρα,είναι αλήθεια ότι πολλές εφαρμογές του linux είναι αρκετά πιο ελαφριές από τις αντίστοιχες των windows.Πχ εκείνο το Photoshop στα windows όντως πολύ βαρύ ρε παιδί μου...Αν το δουλεύεις μαζί με κάτι άλλο,"τρώει" συχνά κόλλημα....Το gimp του linux δεν το έχω δουλέψει ακόμα,οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.Τώρα,όσον αφορά τον vi ,πραγματικά αν το συνηθίσεις είναι πολύ ευχάριστο να γράφεις με αυτόν. :)

Παρ'όλα αυτά επιμένω σε windows για τη μεγάλη ευκολία χρήσης,αλλά περισσότερο για την πληθώρα των εφαρμογών που υποστηρίζουν(αν και το linux έχει ήδη αναπτυχθεί πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές οτι το Dreamweaver παράγει χάλια HTML. Προσωπικά δεν ειμαι web designer, αν και έκανα για 1 χρόνο. Τοτε το Dreamweaver ήταν στην έκδοση 4 που μόλις είχε βγει, και θεωρούνταν το καλύτερο προγραμμα editing, για καποιον που δεν ήξερε (και εδω που τα λέμε δεν χρειάζεται να μάθει πλέον) HTML κώδικα.

 

Απτην πλευρά του επισκέπτη λοιπόν, ουτε μπορώ να καταλάβω αν ενα site εχει φτιαχτει με το ένα η το αλλο πρόγραμμα. Και επειδή έχω εμπειρία απο εταιρία που φτιάχνει και site, το Dreamweaver χρησιμοποιείται κατα κόρον απο επαγγελματίες. Οταν λοιπον ο αλλος εχει μαθει να το παίζει στα δαχτυλα εδω και 5 χρόνια, γιατί να αλλάξει? Ή ο επαγγελματίας γραφίστας, γιατί να αλλάξει απτο Photoshop. Δηλαδή ειλικρινά, τι να κλάσει το Gimp μπροστά στο photoshop?

 

Ο επισκέπτης το καταλαβαίνει αν είναι φτιαγμένο από κάποιον που ξέρει τις γλώσσες του web και γράφει σωστό κώδικα. Απλά ο επισκέπτης δεν ξέρει ότι η διαφορά οφείλεται εκεί.

 

Π.χ., μερικά απολαυστικά σάιτ:

 

http://www.mezzoblue.com/ -> http://validator.w3.org/check?uri=www.mezzoblue.com

http://www.m******a.org/ <- Γνωστό αλλά ακατονόμαστο. :-P

http://www.python.org/ -> http://validator.w3.org/check?uri=www.python.org

http://www.skype.com/ -> http://validator.w3.org/check?uri=www.skype.com

http://www.easyjet.com/ -> http://validator.w3.org/check?uri=www.easyjet.com

http://www.skroutz.gr/ -> http://validator.w3.org/check?uri=www.skroutz.gr ;-)

 

Για το validation, που το είπαν και ο bandito και ο apoikos, επιμένω και προσθέτω τα λινκ διότι το θέμα έχει πρακτικότατη συνάφεια:

 

http://www.allpeers.com/blog/2006/12/08/firefox-usage-in-europe/

 

Αν βάλουμε και τον Σαφάρι και την Όπερα και τον Konqueror, σοβαρεύει ακόμα περισσότερο. :-) (Για να μην πιάσουμε και το accessibility και τα λοιπά.)

 

*Σημείωση: Αυτό δε σημαίνει ότι ένα Linux σύστημα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άτομα χωρίς καθόλου γνώσεις υπολογιστών εξίσου αποδοτικά με τα windows για τις περισσότερες εργασίες. Σημαίνει μόνο ότι θα πρέπει να συντηρείται από κάποιον με γνώσεις και ότι οι χρήστες θα πρέπει να δρομολογούν οποιεσδήποτε νέες ανάγκες τους μέσω αυτού.

 

nske, έχεις κάνει καμιά βόλτα από το φόρουμ των Win εδώ στο Insomnia;... :-) :-P (Για το «θα πρέπει να συντηρείται από κάποιον με γνώσεις»...)

 

2 απλές λέξεις: Άλλαξε διανομή

Άμα τραβιέστε με κωλοδιανομές του τύπου Fedora/Suse/Mandriva/whatever-else-company-driven-here-or-even-ubuntu,

 

Αυτό το or-even με στενοχώρησε πολύ. :-P

 

Έχει το Ubuntu ζητήματα βιβλιοθηκών και εξαρτήσεων; Τί κακό έχει το Ubuntu; (Πέρα από το θέμα sudo/root, για το οποίο δεν έχω βρει μια καλή ανάλυση να διαβάσω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ διαφωτιστικά τα links. Ωραίος..αλλά...

 

>Έχει το Ubuntu ζητήματα βιβλιοθηκών και εξαρτήσεων; Τί κακό έχει το Ubuntu; (Πέρα από το θέμα sudo/root, για το οποίο δεν έχω βρει μια καλή ανάλυση να διαβάσω...)

 

Eiναι το μοναδικό Linux(no comments) που κατάφερε να ξεπεράσει το Red hat και το Mandrake σε τρυπες.

Κατά τη γνώνη μου,το χειρότερο Linux Που κυκλοφόρησε ποτέ από θέμα security. Οι τρύπες στα προγράμματα του υπάρχουν μόνο σε αυτό :-P

 

Και στην τελική αν θέλεις χρηστικότητα γιατί δεν πάς σε pure Debian?

Mε το synaptic όλα τζετ γίνονται με λίγα κλικ. Δεν συζητάω αν βάλεις παραπάνω mirrors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το or-even με στενοχώρησε πολύ. :-P

 

Έχει το Ubuntu ζητήματα βιβλιοθηκών και εξαρτήσεων; Τί κακό έχει το Ubuntu; (Πέρα από το θέμα sudo/root, για το οποίο δεν έχω βρει μια καλή ανάλυση να διαβάσω...)

Χεχε, ομολογώ ότι το «or-even-ubuntu» ήταν περισσότερο προβοκάτσια για να δω αντιδράσεις (οι οποίες άργησαν να έρθουν). Σε κάθε περίπτωση, το apt σε προφυλλάσσει από τέτοιου είδους προβλήματα, ωστόσο δημιουργεί άλλα, ειδικά αν επιχειρήσεις να βάλεις πακέτα «με το χέρι». Άλλα συστήματα διαχείρισης πακέτων (όπως π.χ. το portage του gentoo ή το ABS του arch linux) επιτρέπουν να έχεις ένα «μεικτό» σύστημα πακέτων (stable/unstable), καθώς και να προσθέτεις εύκολα πράγματα που δεν υπάρχουν στα επίσημα repositories.

 

Μιας και θίξαμε όμως το ubuntu, ας προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα. Το sudo vs. root ζήτημα δε με ενοχλεί (είναι γελοίο το να μιλάμε για θέματα ασφαλείας sudo vs root σε ένα single-user desktop και εξάλλου μπορείς εύκολα να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό του root), με ενοχλεί όμως η ύπαρξη ενός «default desktop environment» και γενικότερα μιας default φιλοσοφίας παντού μέσα στο λειτουργικό, και εξηγούμαι· το μεγάλο πλεονέκτημα του GNU/Linux είναι η δυνατότητα επιλογής: υπάρχουν πολλά περιβάλλοντα, πολλά προγράμματα για την ίδια δουλειά, ακόμα και πολλά διαφορετικά kernel trees και δίνεται η δυνατότητα επιλογής στο χρήστη ανάλογα με τις ανάγκες του. Το Ubuntu λοιπόν, μέσα σε αυτό το χώρο των πολλαπλών εναλλακτικών, έρχεται με ένα GNOME προεγκατεστημένο (ή KDE, ή XFCe, δεν έχει σημασία, απλά θεωρούμε GNOME διότι η πλειοψηφία ζητάει Ubuntu σκέτο, χωρίς γάλα), και δεν δίνει σαφώς στο χρήστη την πληροφορία ότι μπορεί να το αλλάξει ή ότι υπάρχουν και άλλα. Ναι, μπορείς να βάλεις το kubuntu-desktop πακέτο, αλλά στην τελική γιατί να μη σε ρωτάει κατά την εγκατάσταση αν θες GNOME, KDE, XFCe, Ε16 ή οτιδήποτε άλλο; Λεπτομέρειες θα μου πεις, και έχεις δίκιο, απλά το αναφέρω γιατί έτσι το βλέπω, ότι θα έπρεπε δηλαδή να έχει λίγο περισσότερο από τον πλουραλισμό του Linux και λίγο λιγότερο από το «έτοιμο καταναλωτικό προϊόν» των Windows. Επιπλέον - τελείως υποκειμενικό, αλλά το αναφέρω και αυτό - με ενοχλεί που το default desktop είναι GNOME γιατί δε γουστάρω το GNOME. Κατά τ' άλλα χαίρομαι σαφώς που η πλειοψηφία των νέων χρηστών στρέφεται (ή οδηγείται ;;) προς το {U,Ku,Xu}buntu αντί να στραφεί στο SuSE, το Fedora ή το Mandriva, παρόλο που η πλειοψηφία της πλειοψηφίας αυτής ποτέ δε θα μάθει ότι το {U,Ku,Xu}buntu είναι valid bash syntax ;-) Ναι λοιπόν, προσωπικά συνιστώ στους νέους Ubuntu, αλλά δεν είναι καθόλου του γούστου μου για να το χρησιμοποιήσω ο ίδιος.

 

Υ.Γ.: και βγάζω σπυρία όταν ακούω για servers στημένους σε ubuntu :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...