Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταθερότητα και ασφάλεια θα βρείτε μόνο σε σταθερό μείγμα υλικό+λειτουργικό+εφαρμογές+έμπειρος χρήστης.

 

true

αν κατι αλλάξει, κανε την προσευχή σου.

 

false

 

και ναι, στο λινουξ τα σφαλματα επιδέχονται αναζήτησης επειδη βλεπεις τον πηγαίο κώδικα :)

ναι. αν μαθεις πρωτα c, perl, και oti shell scripting κυκλοφορει σε διανομη.

 

Καμία σχέση. Σιγά μην αρχίζεις να πατσάρεις με το παραμικρό προβλημα.

 

ενω στα win, εισαι χαμένος. δεν βλεπεις τον πηγαίο κώδικα!

ναι. αν δεν εχεις συνδεση ιντερνετ, εισαι χαμένος.

 

Για εμένα τουλάχιστον δεν ισχύει αυτό. Και linux και win, αν προκύψει κάποιο προβλημα θα το λύσω, ακόμα και αν googlaρω μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως στην Microsoft για 2 πράγματα βγάζω το καπέλο:

 

Πρώτον έχει κάνει ένα από τα ποιο user friendly περιβάλλοντα. Κλεμμένες ιδέες μεν, έχει εμπλουτίσει με δικές της έρευνες δε. Σε κάποιο blog διάβαζα ότι έχει πληρώσει ακόμα και για έρευνα πως πρέπει να φωτίζονται τα εικονίδια για να είναι πιο ευδιάκριτα για τον χρήστη. Εχουν γίνει τόσο εύκολα που μπορεί και η κουτσή Μαρία με δύο ώρες εκπαίδευση να ρυθμίσει μία dialup σύνδεση. Όλη αυτή η ευκολία εις βάρος της βέβαια αφού έχει by default δικαιώματα admin, αλλά αυτήν δεν την νοιάζει.

 

Ισχύει αυτό. Η ms τα κάνει σκατά όπου παει να προστατέψει την πνευματική της ιδιοκτησία με ηλίθιους τρόπους (βλέπε φτιάχνω δικά μου tags απο την γκλάβα μου ,που δεν παίζουν σε κανέναν άλλον browser....). Πιστεύω οτι έχει καταλάβει οτι αυτό ειναι ξεροκεφαλιά και προσπαθεί να το αλλάξει (συνεργασία με novell, ψιλο-υποστήριξη του mono κτλ).

 

Ο μέσος χρήστης θα συγχωρέσει ένα κρασάρισμα, αν κολλίσει ιό θα φωνάξει το ανιψάκι να το καθαρίσει, αν χάσει τα αρχεία του θα βρίζει τον εαυτό του που δεν πήρε backup, αλλά αν το εργαλείο είναι δύσχρηστο ή άβολο θα το στείλει στον κάδο ανακύκλωσης (uninstall = μαγικά για γκουρου).

 

Αυτό ειναι μεγάλη κουβέντα αλλα εν μέρη έχεις δίκιο. Και είναι και η επιτυχία της microsoft αυτό. Το πράγμα δυσκολεύει λίγο, όταν 1 δις χρήστες κλαψουρίζαν για τα χαμένα τους mp3 και τις χαμένες τους φωτογραφίες.

 

Δεύτερον έχει φτιάξει το Visual Studio που ακολουθεί την παραπάνω φιλοσοφία. Οι πιο πολλοί γερόλυκοι developers ορκίζονται στο όνομα του vi και emacs αλλά ένας νέοπας νομίζει ότι μιλάμε για βουντού (εγώ έτσι νομίζω ακόμα). Με το VS ο σπουδαστής παλεύει 1 - 2 ώρες με το IDE και μετά ασχολείται με τον κώδικα. Αυτό σημαίνει πιο πολλούς προγραμματιστές για win -> περισσότερα προγράμματα για win -> περισσότερη αξία τα win.

 

Ηοld your horses.

Έγω φάει 2 χρόνια με το visual studio (αν υπολογίσεις τις υπερωρίες, κάντα 4 τα χρόνια).

Έχω φάει και 2 χρόνια με vi.

Every tool for its job.

To Visual Studio ειναι φοβερό εργαλείο, και το ίδιο και ο vi. Δεν καταλαβάινω γιατι πρέπει κάποιος να κολλήσει με το ένα η με το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantws oi ermhneies pou mou dwsate emena mastores einai ths dekaras. alloi den endiaferthikate na peite tpt. who cares etsi? na skalizete thn allh pleura kai na thn zugizete me 99% axrhstous enanti 1% gnwstikous einai pio eukolo sigoura omws.

 

Ρε σταύρακα την έχω 22 πόντους , εσύ πόσο την έχεις;

Θές να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε;

Ξέρεις με ποιούς μιλάς, παλικάρι μου;

Εγώ δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να είσαι ο Torvalds και να γαμείς σε γνώσεις, εσύ γιατι το αποκλείεις;

Κάνεις μαγκίτσες;

Ή μήπως να αρχίσουμε και εμείς να κάνουμε ερωτήσεις, χωρίς wikipedia crap, και μετά οτι και να απαντήσεις να σου λέω οτι λες μαλακίες;

Θα πάει μακριά η κουβέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηοld your horses.

Έγω φάει 2 χρόνια με το visual studio (αν υπολογίσεις τις υπερωρίες, κάντα 4 τα χρόνια).

Έχω φάει και 2 χρόνια με vi.

Every tool for its job.

To Visual Studio ειναι φοβερό εργαλείο, και το ίδιο και ο vi. Δεν καταλαβάινω γιατι πρέπει κάποιος να κολλήσει με το ένα η με το άλλο.

 

Επειδή το vi έχει μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης και δεν προσφέρει τις ευκολίες ενός IDE. Όπως είπα οι γερόλυκοι μπορεί να ορκίζονται στο όνομα του vi, του emacs και των plugins αμήν αλλά άλλοι τρομάζουν. Αν κάνεις ένα search στο linuxquestions θα δεις κάποιους προγραμματιστές που έρχονται από windows και αναζητούν κάτι αντίστοιχο του VS. Νιώθουν δε ότι το vi δεν τους καλύπτει. Και δεν νομίζω ότι μιλάμε για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο τους. Εγώ ακόμα δεν έχω βρει ένα tutorial πώς να ρυθμίσω και να χρησιμοποιήσω το vi ως περιβάλλον προγραμματισμού. Επίσης τώρα μαθαίνω και προγραμματισμό. Αφού το πάλεψα 2 -3 μέρες το παράτησα και τώρα παίζω αμπεμπαμπλομ μεταξύ eclipse και kdevelop. Και τα 2 σε μισή ώρα τα κατάλαβα σε βαθμό να μπορώ να κάνω compile τις ασκήσεις.

 

Γενικά η ουσία του προηγούμενου post μου ήταν ότι το Linux παρότι φοβερό λειτουργικό, πρέπει να προσφέρει πιο user friendly εργαλεία για την διαχείριση του αν θέλει να καθιερωθεί στο desktop. Ετσι θα συνδυάζει τα καλύτερα από τους δύο κόσμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το vi έχει μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης και δεν προσφέρει τις ευκολίες ενός IDE. Όπως είπα οι γερόλυκοι μπορεί να ορκίζονται στο όνομα του vi, του emacs και των plugins αμήν αλλά άλλοι τρομάζουν. Αν κάνεις ένα search στο linuxquestions θα δεις κάποιους προγραμματιστές που έρχονται από windows και αναζητούν κάτι αντίστοιχο του VS. Νιώθουν δε ότι το vi δεν τους καλύπτει. Και δεν νομίζω ότι μιλάμε για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο τους. Εγώ ακόμα δεν έχω βρει ένα tutorial πώς να ρυθμίσω και να χρησιμοποιήσω το vi ως περιβάλλον προγραμματισμού. Επίσης τώρα μαθαίνω και προγραμματισμό. Αφού το πάλεψα 2 -3 μέρες το παράτησα και τώρα παίζω αμπεμπαμπλομ μεταξύ eclipse και kdevelop. Και τα 2 σε μισή ώρα τα κατάλαβα σε βαθμό να μπορώ να κάνω compile τις ασκήσεις.

 

Γενικά η ουσία του προηγούμενου post μου ήταν ότι το Linux παρότι φοβερό λειτουργικό, πρέπει να προσφέρει πιο user friendly εργαλεία για την διαχείριση του αν θέλει να καθιερωθεί στο desktop. Ετσι θα συνδυάζει τα καλύτερα από τους δύο κόσμους.

 

Αυτό εννούσα every tool for its job.

Την ταχύτητα που έχω στο vi κάνοντας συγκεκριμένα πραγματα, δεν μπορώ να την έχω στο visual studio (αν και έχω κάνει οτι δυνατή ρύθμιση υπάρχει και να μην σηκώνω τα χέρια απο το πληκτρολόγιο).Το ίδιο ισχύει για ανάποδα.

Το θέμα είναι, οτι αν εμαθες στα windows, δεν ξεμαθαίνεις χωρίς αυτό να ειναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σταύρακα την έχω 22 πόντους , εσύ πόσο την έχεις;

Θές να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε;

Ξέρεις με ποιούς μιλάς, παλικάρι μου;

Εγώ δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να είσαι ο Torvalds και να γαμείς σε γνώσεις, εσύ γιατι το αποκλείεις;

Κάνεις μαγκίτσες;

Ή μήπως να αρχίσουμε και εμείς να κάνουμε ερωτήσεις, χωρίς wikipedia crap, και μετά οτι και να απαντήσεις να σου λέω οτι λες μαλακίες;

Θα πάει μακριά η κουβέντα;

 

twra auto deixnei anwterwthta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia na kanw mia erwtisi twra pou mou exei dimiourgithei. den mporw na katalabw giati oi perissoteroi edw mesa den pane tis "eukoles" dianomes tou linux (suse/*buntu/mandriva/kai opoiadipote alli dianomi upagetai se autes) kai tous aresoun oi "duskoles" linux (arch/gentoo).

 

Pragmatika aporisa!!! as mou dwsei kapoios mia apantisi parakalw

 

Με 2 λόγια, γιατί προκαλούν προβλήματα. Αμα προσέξεις, στα forums θα δεις σχεδόν αποκλειστικά δημοσιεύσεις χρηστών τέτοιων διανομών.

 

Γιατί κάνουν τον κόσμο να νομίζει ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει Linux χωρίς διάβασμα, σα να ήταν windows. Δε ξέρω κανέναν χρήστη τέτοιας διανομής που να είναι ευχαριστημένος και να τις χρησιμοποιεί για βασικό του λειτουργικό. Ξέρεις εσύ; ;)

 

Είναι επικύνδυνες διανομές γιατί ο χρήστης δε γνωρίζει τι γίνεται από πίσω και δεν έχει ιδέα από που να αρχίσει να ψάχνει για να δει, οπότε μένει στην άγνοια. Μπορεί κάλλιστα να χάσει τα αρχεία του, να βρεθεί με unusable μηχάνημα και άλλα χίλια δυο ωραία, πολύ πιο εύκολα από ότι στα windows.

 

Επισήμανση: Καλά κάνεις και βάζεις το "εύκολες" σε εισαγωγικά, γιατί είναι κάτι υποκειμενικό, υπόκειται πάνω απ' όλα στη δύναμη της συνήθειας.

 

Εχουν γίνει τόσο εύκολα που μπορεί και η κουτσή Μαρία με δύο ώρες εκπαίδευση να ρυθμίσει μία dialup σύνδεση

 

Είναι σίγουρα καλύτερο η κουτσή Μαρία να μπορεί κουτσά στραβά να κάνει αυτό που λες, εν αγνοία της διακινδυνεύοντας τυχόν ευαίσθητα δεδομένα, αντί να φωνάξει κάποιον να της κάνει σωστή δουλειά και να της δείξει μόνο ότι χρειάζεται να ξέρει; Που ούτως η άλλως θα τον φωνάξει, και θα τον ταλαιπωρήσει και περισσότερο, γιατί παρά τις προσπάθειες της MS, τα windows είναι απρόβλεπτα στη συμπεριφορά τους. Για αυτό βρίσκεται σε τέτοια κατάντια το μεγαλύτερο μέρος του συστημάτων σήμερα σε ό,τι αφορά την ασφάλεια και την αποδοτικότητα, επειδή ο καθένας νομίζει ότι τα πάντα είναι μερικά τυφλά "βήματα" υπόθεση.

 

Αν κάνεις ένα search στο linuxquestions θα δεις κάποιους προγραμματιστές που έρχονται από windows και αναζητούν κάτι αντίστοιχο του VS. Νιώθουν δε ότι το vi δεν τους καλύπτει.

 

Υπάρχει επίσης μία τεράστια μερίδα χρηστών που νοιώθει τελείως διαφορετικά και αυτή τη στιγμή τυχαίνει να αποτελεί την πλειονότητα όσων συνεισφέρουν στο GNU/Linux (και σε άλλα παρόμοια λειτουργικά). Αν κάποιοι προγραμματιστές αισθάνονται ότι το vi δεν τους καλύπτει, είναι ελεύθεροι να φτιάξουν αυτό που θέλουν (στο κάτω κάτω προγραμματιστές είναι :)) αντί να γκρινιάζουν. Φυσικά επειδή κάποιοι όντος κάθισαν και το έκαναν, υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές εφαρμογές οι οποίες προσεγγίζουν την λογική άλλων windows εφαρμογών, όμως αυτό δε σημαίνει ότι το Linux αυτόματα μπορεί να συγκριθεί με τα windows σε αυτό που τα windows κάνουν καλύτερα (την δυνατότητα χρήσης σύνθετων τεχνολογιών από άτομα χωρίς γνώσεις και την εκπαραθυροποίηση των πάντων) ή ότι πρόκειται ποτέ να πάψει ο απαραίτητος ρόλος των "voodoo" εφαρμογών/τεχνολογιών για τη διαχείριση του συστήματος. Το Linux δεν υπόσχεται και δε μπορεί να προσφέρει μία εμπειρία χρήσης ανάλογη με αυτήν των windows, είναι κάτι τελειώς διαφορετικό. Μην ακούτε τις σάπιες υποσχέσεις ορισμένων εταιριών. Μην ευελπιστείτε να χρησιμοποιήσετε Linux αν δε σας ενδιαφέρει πραγματικά το αντικείμενο της πληροφορικής*. Αν το κάνετε και απογοητευτείτε, όπως πολλοί που απάντησαν εδώ, μην βγείτε να βρίσετε το Linux, βρίστε αυτούς που σας παρουσίασαν τα πράγματα διαφορετικά: το Linux απλά δεν απευθύνετε σε εσάς.

 

*Σημείωση: Αυτό δε σημαίνει ότι ένα Linux σύστημα δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άτομα χωρίς καθόλου γνώσεις υπολογιστών εξίσου αποδοτικά με τα windows για τις περισσότερες εργασίες. Σημαίνει μόνο ότι θα πρέπει να συντηρείται από κάποιον με γνώσεις και ότι οι χρήστες θα πρέπει να δρομολογούν οποιεσδήποτε νέες ανάγκες τους μέσω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twra auto deixnei anwterwthta?

 

Το αντίθετο.

Ουτε εξυπνακισμούς έκανα, ουτε ερωτήσεις για να το παίξω μάγκας, ούτε σε ειπα υποτιμητικά "μάστορα".

Επειδή λοιπόν ούτε εγώ ξέρω αν ξέρεις , ούτε εσυ ξέρεις αν ξέρω/ξέρουμε άσε τις εξυπνάδες "πείτε μου τι είναι inode γιατι είμαι σίγουρος οτι δεν ξέρετε, άσχετοι" και συγκεντρώσου στην συζήτηση που κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνουν τον κόσμο να νομίζει ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει Linux χωρίς διάβασμα, σα να ήταν windows. Δε ξέρω κανέναν χρήστη τέτοιας διανομής που να είναι ευχαριστημένος και να τις χρησιμοποιεί για βασικό του λειτουργικό. Ξέρεις εσύ;

 

Egw xrisimopoiw suse linux 10.2 ws basiko leitourgiko!!!! Eimai euxaristimenos alla ta sfalmatakia tou ta exei. isws allaksw gnwmi an allaksw dianomi. alla an den brw 2o PC den to kanw. den thelw na kanw peiramata me to basiko mou PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντίθετο.

Ουτε εξυπνακισμούς έκανα, ουτε ερωτήσεις για να το παίξω μάγκας, ούτε σε ειπα υποτιμητικά "μάστορα".

Επειδή λοιπόν ούτε εγώ ξέρω αν ξέρεις , ούτε εσυ ξέρεις αν ξέρω/ξέρουμε άσε τις εξυπνάδες "πείτε μου τι είναι inode γιατι είμαι σίγουρος οτι δεν ξέρεται, άσχετοι" και συγκεντρώσου στην συζήτηση που κάνουμε.

 

pragmatika an ta logia sou pio pisw einai kai o tropos pou diaxeirizese opoioudipote eidous provlhmata, tote den kserw ti na pw. i hope you are not like that in real life as well. big shame if you are.

 

An to paizw magkas me to na rwtw kapoious pou vazoun tosh genikeusis sta logia tous (gia to % ennow) gia na to paiksoun autoi eksupnoi, alla na apanthsoun omws den mpenoun ston kopo (kai eixa kalo logo pou rwthsa gia inode alla ton ksefteluses me ta "vromologa" sou kurie eugenestate mod) tote apla egw pernw to sumperasma mou kai mou peftei idio me auto pou exw parei kai toses alles fores.

 

Merry Christmas, kai eimai sigouros oti in real life den trigurnas kai rwtas kosmo an tha katsei na metrhsei to peos tou mazi sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο πλευρες πρεπει να καταλάβουν οτι υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα να κανει κανεις απτο να φανατίζεται (εναντίον της "αντιπαλης" ομαδας) με το πιο λειτουργικό ειναι καλύτερο. Απτη στιγμη που ο καθένας βολευεται με κάτι, ας το χρησιμοποιεί όσο θέλει να κανει τη δουλειά του.

 

Οταν το θεμα δουλειά έχει να κάνει πλέον και με χρήματα, με την έννοια του οτι το επάγγελμα του έχει να κάνει με τον υπολογιστή, γιατί να μπει στη διαδικασία να παιδευτει τόσο πολυ?

 

Λές οτι το Dreamweaver παράγει χάλια HTML. Προσωπικά δεν ειμαι web designer, αν και έκανα για 1 χρόνο. Τοτε το Dreamweaver ήταν στην έκδοση 4 που μόλις είχε βγει, και θεωρούνταν το καλύτερο προγραμμα editing, για καποιον που δεν ήξερε (και εδω που τα λέμε δεν χρειάζεται να μάθει πλέον) HTML κώδικα.

 

Απτην πλευρά του επισκέπτη λοιπόν, ουτε μπορώ να καταλάβω αν ενα site εχει φτιαχτει με το ένα η το αλλο πρόγραμμα. Και επειδή έχω εμπειρία απο εταιρία που φτιάχνει και site, το Dreamweaver χρησιμοποιείται κατα κόρον απο επαγγελματίες. Οταν λοιπον ο αλλος εχει μαθει να το παίζει στα δαχτυλα εδω και 5 χρόνια, γιατί να αλλάξει? Ή ο επαγγελματίας γραφίστας, γιατί να αλλάξει απτο Photoshop. Δηλαδή ειλικρινά, τι να κλάσει το Gimp μπροστά στο photoshop?

 

Όπως και να το κάνουμε κάποια πραγματα δεν βολευει να τα κάνεις στο linux, γιατί η λογική του είναι πιο πολυ για χρήση server. Στείσε ενα μηχάνημα linux για σερβερ (και πλήρωνε μετά 180? την ώρα γιατί ΤΟΣΟ είναι) μια εταιρία να στο υποστηρίξει, και ας μην κανει ρεσταρτ ποτε. Αλλά αν είναι να βγάλω το χτικιό επειδή δεν μου λειτουργεί το photoshop ή το Premier, χάνω σε παραγωγικότητα, δηλαδή χανω ΧΡΗΜΑ. Ας είμαι στα windows και ας κανω 3 φορές ρεσταρτ την ημέρα, στο τέλος όμως ξέρω ότι θα το βγάλω το project και θα τα πάρω τα λεφτά μου. Απο θέμα software το linux ΠΑΣΧΕΙ, πώς να το κάνουμε δηλαδή.

 

Οσο για την αστάθεια, όλα ειναι θεμα του χρηστη. Αν ειναι επαγγελματικο εργαλείο δεν εγκαθηστάς emule και λοιπές αηδίες για downloads, τσοντες και λοιπά. Κάνεις τη δουλειά σου, με τα XP, και τα 2-3 προγραμματα που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ. Εγω δηλαδή είμαι ο έξυπνος που στη δουλειά τα XP των χρηστών μου τα είχα 2.5 χρόνια χωρίς να χρειάζεται το παραμικρό? Τους κλείδωσα τα πάντα και τελειώσε η υπόθεση. 120 μηχανήματα διαχειριζόμουν τοπικά και αλλα τοσα remotely, ξερω πολυ καλα οτι ο καφρος χρηστης θα τα κοπρέψει ολα.

Windows, Office, το ERP και σε 4-5 ατομα κάποια προγραμματάκια που χρειαζόντουσαν, στυλ photoshop, Nero etc.

 

Το ότι τρώνε μπλέ οθόνες στο άσχετο (πχ στην παρουσίαση των Win98 του Bill Gates), στατιστικά γίνεται μία στις 1000. Και εγω εχω καταφέρει SERVER LINUX να κολλήσει, λέει κάτι αυτό? ΕΤΥΧΕ. 100 φορές να κάνω τις ίδιες κινήσεις δεν θα κολλήσει ξανα.

 

Απτν άλλη το linux εχει σαφως καλυτερη διαχείριση πόρων, σταθερότητα, κλπ κλπ. Οποιον τον βολεύει ας το χρησιμοποιεί, απλο ειναι το θέμα. Γιατι να προσπαθήσω εγω να σε κανω να χρησιμοποιείς windows?

 

Εμενα στην εταιρία ήρθε ενας μαγκάκος και το έπαιζε linuxhead, του λέω στεγνά του προυστάμενου ότι αυτόν θα τον αφήσω να στησει linux μονο και μονο για να δω τί θα καταφέρει, αλλά δεν θα τον εξυπηρετίσω, ούτε θα τρέχω στις 2 εταιρίες που μας έχουν φτιάξει τα 2 ERP για να ψαχτούμε αγκαλιά για το πώς θα τρέξουν σε linux. 2 βδομάδες είχε linux λοιπόν, και πάλευε με virtual OS να τρεχει τα ERP, το οποίο με τιποτα δεν λειτουργούσε σωστα.. Προφανώς και ο ίδιος κατάλαβε ότι εδώ δεν είναι σπίτι του, και στήσαμε windows να τελειώνει.

 

Αφου ο χρόνος του ήταν 8 ώρες μεσα σε ενα ERP, για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει linux?

 

Μακάρι και εγω να είχα τον απειρο χρόνο να πειραματιστω με αλλο λειτουργικο (δεν θα ήταν linux αλλά MacOS), αλλά τον ελέυθερο χρονο θέλω ή να βγαινω έξω ή αν μεινω μεσα να παίξω κανα παιχνίδι να ξεχαστώ.

 

Αλλα οπως πολυ σωστα ειπε καποιος το linux ειναι για να εχεις ενα βιβλιο απο διπλα στην αρχη να ξερεις τι γινεται. Δεν ειναι αντε το βαζω 1 βδομαδα και μετά το κραζω επειδη δεν εχω καταλάβει πως λειτουργει.

 

Ο λογος να τσακωνομαστε ποιος ειναι δεν εχω καταλάβει.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia min vgalete maxairia. Oti ton volevei ton ka8ena. O enas volevetai me Linux o allos me Windows. Ego prosopika mono me windows boro na kano tin douleia mou. Exo vevea kai linux alla den me eksipiretei. Den simenei pos den einai kalo leitourgiko..

auta :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο πλευρες πρεπει να καταλάβουν οτι υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα να κανει κανεις απτο να φανατίζεται (εναντίον της "αντιπαλης" ομαδας) με το πιο λειτουργικό ειναι καλύτερο. Απτη στιγμη που ο καθένας βολευεται με κάτι, ας το χρησιμοποιεί όσο θέλει να κανει τη δουλειά του.

 

Ποιός είπε το αντίθετο;

Ίσα ισα, είπε οτι χρησιμοποιώ και τα δυο λειτουργικά το καθένα εκεί που με βολεύει.

 

Οταν το θεμα δουλειά έχει να κάνει πλέον και με χρήματα, με την έννοια του οτι το επάγγελμα του έχει να κάνει με τον υπολογιστή, γιατί να μπει στη διαδικασία να παιδευτει τόσο πολυ?

 

Να μην μπεί. Να αγοράσει τις αδείουλες του (που ειναι και το σωστό, είτε μιλάμε για το erp είτε για το photoshop, είτε για το winzip). Και να κάνει την δουλειά του. Έιπε κανείς το αντίθετο;

 

Λές οτι το Dreamweaver παράγει χάλια HTML. Προσωπικά δεν ειμαι web designer, αν και έκανα για 1 χρόνο. Τοτε το Dreamweaver ήταν στην έκδοση 4 που μόλις είχε βγει, και θεωρούνταν το καλύτερο προγραμμα editing, για καποιον που δεν ήξερε (και εδω που τα λέμε δεν χρειάζεται να μάθει πλέον) HTML κώδικα.

 

Αυτο που είναι σε bold το λες εσύ που δεν είσαι Web Designer και δεν ξέρεις σωστά;

Εγώ που έχω φάει τα μούτρα να σου πώ οτι όποιος δεν ξέρει HTML δεν ξέρει την τύφλα του, ή επειδή έχεις δει να φτιάχνουν σελιδες σε dreamweaver θα μου πείς οτι λέω βλακείες; Είναι εντελώς off -topic το θέμα, αλλά το παραπάνω δεν ισχύει.

 

Απτην πλευρά του επισκέπτη λοιπόν, ουτε μπορώ να καταλάβω αν ενα site εχει φτιαχτει με το ένα η το αλλο πρόγραμμα. Και επειδή έχω εμπειρία απο εταιρία που φτιάχνει και site, το Dreamweaver χρησιμοποιείται κατα κόρον απο επαγγελματίες. Οταν λοιπον ο αλλος εχει μαθει να το παίζει στα δαχτυλα εδω και 5 χρόνια, γιατί να αλλάξει? Ή ο επαγγελματίας γραφίστας, γιατί να αλλάξει απτο Photoshop. Δηλαδή ειλικρινά, τι να κλάσει το Gimp μπροστά στο photoshop?

 

Δείξε μου ενα τέτοιο site. 99% θα πεθάνω στα γέλια. Η Ελλάδα γαμώτο ειναι 100 χρόνια πισω στο internet. Στο εξωτερικό τα tables έχουν πεθάνει εδώ και 10 χρόνια, στην ελλάδα οι μισοί απο τους επαγγελματίες που λες δεν ξέρουν καν τι ειναι το validation (να μην μιλήσουμε για web usability και τέτοια που θα γελάμε για κανένα μήνα).

 

Όπως και να το κάνουμε κάποια πραγματα δεν βολευει να τα κάνεις στο linux, γιατί η λογική του είναι πιο πολυ για χρήση server. Στείσε ενα μηχάνημα linux για σερβερ (και πλήρωνε μετά 180� την ώρα γιατί ΤΟΣΟ είναι) μια εταιρία να στο υποστηρίξει, και ας μην κανει ρεσταρτ ποτε. Αλλά αν είναι να βγάλω το χτικιό επειδή δεν μου λειτουργεί το photoshop ή το Premier, χάνω σε παραγωγικότητα, δηλαδή χανω ΧΡΗΜΑ. Ας είμαι στα windows και ας κανω 3 φορές ρεσταρτ την ημέρα, στο τέλος όμως ξέρω ότι θα το βγάλω το project και θα τα πάρω τα λεφτά μου. Απο θέμα software το linux ΠΑΣΧΕΙ, πώς να το κάνουμε δηλαδή.

 

Θα προσπαθήσω να το πω αλλη μια φορά, γιατί νομίζω οτι μιλάω αλλη γλώσσα.

Αν ημουν ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ θα είχα windows και photoshop (η macOS και photoshop).

Όταν είμαι web developer γράφω με vi γιατί ΕΙΜΑΙ 100 φορές πιο γρήγορος απ'οτι αν εγραφα με dreamweaver (και επειδή έχω εταιρία είμαι και βιώσιμος μιας και δεν χρειάζομαι 5000 ευρώ σε licences).

Every tool for its fucking job.

Είναι τοσο δύσκολο το παραπάνω;

 

Οσο για την αστάθεια, όλα ειναι θεμα του χρηστη. Αν ειναι επαγγελματικο εργαλείο δεν εγκαθηστάς emule και λοιπές αηδίες για downloads, τσοντες και λοιπά. Κάνεις τη δουλειά σου, με τα XP, και τα 2-3 προγραμματα που ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ. Εγω δηλαδή είμαι ο έξυπνος που στη δουλειά τα XP των χρηστών μου τα είχα 2.5 χρόνια χωρίς να χρειάζεται το παραμικρό? Τους κλείδωσα τα πάντα και τελειώσε η υπόθεση. 120 μηχανήματα διαχειριζόμουν τοπικά και αλλα τοσα remotely, ξερω πολυ καλα οτι ο καφρος χρηστης θα τα κοπρέψει ολα.

 

Εγώ επειδή δεν είμαι γραφίστας η πρόβατο, θέλω το pc μου να τα κάνει όλα. ΕΓΩ. Για αυτο χρησιμοποιώ linux. ΕΣΥ ή οι χρήστες σου που τους αρέσει να πρέπει να ρωτήσουν 100 ανθρώπους για να βάλουν ενα app, μπορούν να εχουν windows. Κανένα προβλημα.

Every tool for its fucking job.

 

Το ότι τρώνε μπλέ οθόνες στο άσχετο (πχ στην παρουσίαση των Win98 του Bill Gates), στατιστικά γίνεται μία στις 1000. Και εγω εχω καταφέρει SERVER LINUX να κολλήσει, λέει κάτι αυτό? ΕΤΥΧΕ. 100 φορές να κάνω τις ίδιες κινήσεις δεν θα κολλήσει ξανα.

 

Μάλλιασε η γλώσσα μου. Είπα 100 φορές οτι θεωρώ τα XP καλό λειτουργικό. Γιατί σας τρώει να αποδείξετε οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΕΣ?

 

Απτν άλλη το linux εχει σαφως καλυτερη διαχείριση πόρων, σταθερότητα, κλπ κλπ. Οποιον τον βολεύει ας το χρησιμοποιεί, απλο ειναι το θέμα. Γιατι να προσπαθήσω εγω να σε κανω να χρησιμοποιείς windows?

 

Το θέμα ειναι, πότε προσπάθησα εγώ να σε κάνω να χρησιμοποιήσεις linux. Ρώτησε ο άλλος αν ειναι εθιστικό, και ειπα οτι εγω εχω εθιστεί.

Άλλος είναι εθισμένος στο τσιγάρο, άλλος στο ποτό, άλλος στις Βουλγάρες.

Δεν με νοιάζει αν βάλεις windows ή οχι, όσο δεν με νοιάζει αν σου αρέσει η πειραματική θεατρική σκηνή της Βενεζουέλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 6 μηνες χρησιμοποιω linux σαν βασικο συστημα και τα win τα εχω καθαρα για παιχνιδια.και ο λογος ειναι απλος επειδη ειμαι χομπιστας με τα pc θελω ενα λειτουργικο να αλαζω συχνα εφαρμογες,να δοκιμαζω πραγματα που βρισκονται στην αιχμη της τεχνολογιας,να πειραζω το συστημα μου αλλα και παραληλα να κατεβαζω οτι αρχεια θελω, να μπαινω σε οποια σελιδα θελω στο internet να ακουω μουσικη απο το internet να δοκιμαζω διαφορους editor για προγραμματισμο και γενικα να κανω οτι μου καπνισει με το pc .

ολα αυτα θα μου πειτε γινονται και στα windows,σιγουρα γινονται αλλα ολοι ξερουμε τα αποτελεσματα αν πας και τους φωρτοσεις πολλα πραγματα.στο τελος θα εχεις ενα συστημα που κρασαρει σερνεται με απειρα κοληματα με το format να ειναι η μονη λυση σωτηριας

παιδια το linux ειναι για το μεσο χρηστη οτι πρεπει και αν καποιος ξεπερασει το πρωτο δυσκολο σταδιο και αποκτησει καποια εμπειρια μετα δυσκολα θα μπορεσει να ξαναγυρισει στα win αφου θα μπορει να ασχοληται με πραγματα που στα win ουτε θα τα εβλέπε ποτε.

πρωσοπικα με τα win δεν εχω κανα μισος αλλα επειδη βαρεθηκα το συχνο format και το αγχος των ιων και το νταβατζιλικη των antivirus τα εχω πλεον τελειως καθαρα μονο με τους driver για να παιζω τα παιχνιδια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε πολύ πινελίκι(κι είχα 2 μήνες να πατήσω).

Δυστηχώς δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι άνθρωποι κάποια πράγματα,επειδή έτσι έμαθαν.

 

Και το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για αυτό.

 

Kαλά και εσύ nske που σε έχω πετύχει σε forum του εξωτερικού τι ασχολείσαι ρε παίχτη?

 

Να κάτσεις να εξηγήσεις τα πλεονεκτήματα του Linux σε ποιούς? Σε ανθρώπους που δεν πρόκειται ποτέ να μάθουν για το hdparm,το dd,το nmap,το etherape και άλλα πολλά? Chillout man,δεν αξίζει ...ξέρω πώς είναι...τα έχω περάσει...

 

Διάβαζα σιγά σιγά τις σελίδες και ήμουνα σίγουρος ότι θα φορτώνατε σε μια φάση.

 

Δεν πρόκειται ποτέ η μιά πλευρά να καταλάβει την άλλη

Είμαστε ο καθένας σε διαφορετικές δουλειές και διαφορετικές φιλοσοφίες.

Και σε διαφορετικά λειτουργικά. Unite

 

Και για να απαντήσω και στον συγγραφέα του post.

 

Μόνο ένα είναι πραγματικά εθιστικό που σε κάνει να ξεχνάς την ζωή σου,την κοπέλα σου,τον ύπνο σου,τους φίλους σου και την έξω ζωή.

 

Slackware

 

SWaddict.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...