Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kala stin teliki as bali o kathenas oti goustari kai oti ton eksipireti apla ego opos ipa kai pano auta pou brisko sto linux einai oti epsaxna toso kairo kai den mporesan pote na mou ta kalipsoun ta windows opote meta apo tin doki mou me linux theoro oti kathe mera pou pernai olo kai pio poli katalabeno kai katanoo tis basikes arxes enos ipologisti enos diktiou kai genika tis texnologias ton ipologiston eno tosa xronia imoun ena aplo double click kai ena format.

 

Eftixos eimaste akoma zontanoi kai oxi nekrozontanoi ! ! !

Thanks TUX !!! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικό μήνυμα απο bchris

Αν εχεις μια παλια εφαρμογη και πας να βαλεις κατι καινουργιο, την πατησες.

Θα σου ζητησει 1000 dependencies και στο τελος η εφαρμιγη σου δεν θα παιζει.

 

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

Κατα την γνωμη μου το linux ειναι μια μαλακια και μιση. Καλο σαν ιδεολογια, καλο σαν παιχνιδι για να δεις μερικα πραγματα παραπανω, αλλα μεχρι εκει.

 

oxi file bchris tha katsw sta windows kai tha mporei o kathe xristis na kanei oti malakia thelei sto sistima (mexri kai na sbisei to system32) kai min pw alla 250 paradeigmata. Parto xampari.... den lew ta windows einai polu kalo leitourgiko kai i microsoft suto pou thelei na kanei stous pelates tis to exei kanei. SE KOLISE!!! an esu den thes na matheis polla pragmata parapanw einai diko sou problima. den mas afora. alla den simainei oti epeidi esu den thes na matheis to linux einai m@l@kia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν βλεπω ποτε να αναφερεται ομως ειναι οτι το pipe υπαρχει και στα windows. Για την ακριβεια υπηρχε ακομα και στο dos οπου μπορουσες να κανεις το output μιας εντολης | more, | find "text" κλπ.

 

Δεν χρειάζεται να το αναφέρω ότι υπάρχει, το θεωρώ δεδομένο. αυτό που λέω είναι ότι το 99% των χρηστών που ασχολούνται με windows δεν το ξέρουν. Ενώ στο linux το μαθαίνουν σχεδόν αμέσως καθώς και την μεγάλη χρησιμότητα που έχει αφού μπορεί να σου λύσει τα χέρια πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@borror: Μαλλον κατι σου ξεφυγε απο τα λεγομενα μου...

Δεν ειπα οτι ειμαι microsoft fan, καθε αλλο.

 

Ειπα οτι στο κομματι *NIX υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες απο το linux.

 

BTW: Ειμαι RHCE (μεταξυ αλλων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw what's an inode? Ellhnikh ermhneia an ginete, paradeigmata, pws einai structed, giati einai xrhsima, poios o skopos tous kai ti elattwmata vriskete. mallon tha xreiazotan 1000+ grammes gia kati tetoio alla as poume kante to me ena minimum 10 grammes kai max infinity.

 

no wikipedia cr@p please. apo working knowledge an ginete kai valte kati oloi oi mastores, alla mono autoi pou postarate hdh se auto to thread an ginete. As poume einai kati antistoixo me na rwtoume kapoion windozovio pou uposthrizei akeraia to windows kai einai meros kapoias sovarhs suzhthsis na mas dwsei kserw gw ena gero description kai tropous diaxeirisis tou registry as poume (kamia sxesh ta duo omws etsi? paradeigma auto. apla ta duo skeptika tha eprepe na einai polu familiar stis duo antixtoixes pleures gnwstikwn kai diamarturomenwn users pisteuw).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πολύ περιλιπτικά, το inode είναι ένα "structure" που καθορίζεται από έναν μοναδικό αριθμό και υπάρχει ένα inode για κάθε file στο filesystem (θυμίζω, και τα directories, files είναι). Το struct αυτό έχει πληροφορίες για το file το οποιό "περιγράφει", σε ποιό physical location βρίσκονται τα data του file, timestamps κτλ κτλ. Υπάρχει επίσης και η έννοια του inode cache που είναι ουσιαστικά ένα "hash table" από inodes για πιό πρήγορο searching και οχι μόνο. Επίσης, το idnoe είναι βασικό συστατικό των journaling filesystems στο UNIX καθώς δεν γίνονται journal τα data αλλά τα inodes για ευκολότερο management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενας μοναδικος αριθμος μεσω του οποιου το συστημα εχει προσβαση στα data blocks του αρχειου.Στα ελληνικα αναφερεται ως "κομβος πληροφοριων" και περιεχει ολες εκεινες τις πληροφοριες οι οποιες εμφανιζονται μεσω της εντολης

ls -l

Ητοι τον τυπο του αρχειου, τα δικαιωματα προσπελασης, τα links, τον ιδιοκτητη και την ομαδα, το μεγεθος, ημερομηνια και ωρα τελευταιας προσπελασης κτλ.

 

Ta links του ιδιου αρχειου εχουν το ιδιο inode. Το συστημα θα αναγνωρισει οτι προκειται για links διαβαζοντας το inode.

Για να παρουμε πληροφοριες σχετικα με το inode ενος αρχειου χρησιμοποιουμε την εντολη

od -c onoma_arxeiou

εμφανιζοντας ετσι το περιεχομενο του αρχειου byte προς byte.

Τα δυο πρωτα bytes αναφερονται στον inode number του αρχειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχύσατε πάλι και γράφω και από Dial-up :-P Έχετε χάρη που δεν είμαι διαρκώς on-line για να βάλω το λουκέτο :-P

 

Αν εχεις μια παλια εφαρμογη και πας να βαλεις κατι καινουργιο, την πατησες.

Θα σου ζητησει 1000 dependencies και στο τελος η εφαρμιγη σου δεν θα παιζει.

 

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

2 απλές λέξεις: Άλλαξε διανομή

Άμα τραβιέστε με κωλοδιανομές του τύπου Fedora/Suse/Mandriva/whatever-else-company-driven-here-or-even-ubuntu, δε σας φταίει κανείς και δεν μπορείτε να βγάζετε συμπεράσματα γενικού τύπου. 3 χρόνια τώρα που έχω περάσει σε gentoo και arch δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ασχοληθώ με dependencies και τα συστήματά μου δουλεύουν απροβλημάτιστα και πολλές φορές σε σχετικά mission-critical περιβάλλοντα.

 

Κατα την γνωμη μου το linux ειναι μια μαλακια και μιση. Καλο σαν ιδεολογια, καλο σαν παιχνιδι για να δεις μερικα πραγματα παραπανω, αλλα μεχρι εκει.

 

Για σοβαρες εφαρμογες και για να κανεις την δουλεια σου trouble-free η απαντηση ακουει στο ονομα UNIX (Solaris, AIX)

Αν θες κατι free τοτε *BSD

Μάλιστα, ένα μεγάλο ποσοστό του internet δηλαδή που τρέχει τα συστήματά του πάνω σε Linux ή μαλάκες είναι ή Δον Κιχότες; Ομοίως και το LCG ας πούμε (HC Computing Grid - τι να ξέρει και αυτό το CERN δηλαδή, απλά επειδή έτυχε να έχει τον Tim Berners Lee που έτυχε να φτιάξει το Web;). Όχι, το Linux δεν είναι απλά ένα παιχνίδι: είναι ένα συνεχώς εξελισσόμενο πολύ καλό λειτουργικό για αυτά που κάνει και δεν είναι τυχαίο ότι πάνω του έχουν επενδύσει κάτι «ονοματάκια» όπως IBM, SGI, HP κλπ...

 

Να ρωτήσω επιπλέον σε τι είναι καλύτερα τα BSD; Πρόσεξε, εδώ τίθεται επίσης θέμα GNU/Linux vs BSD όπως το θέτεις, βάζεις και το GNU στην κρεμάλα δηλαδή. Και προσωπικά όσο και αν εκτιμώ τα BSD, σιχαίνομαι το BSD userland :-P

 

Ξεκοληστε απο το linux. Καλο ηταν σαν ιδεα, αλλα καπου πρεπει να τελειωσει η ολη ιστορια...

Και γιατί «πρέπει» να τελειώσει η ιστορία αν επιτρέπεται; Προσωπικά νομίζω ότι μόλις αρχίσε ;-)

 

Αυτά προς το παρόν γιατί η dial-up μου ενοχλεί την ψυχή :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχύσατε πάλι και γράφω και από Dial-up :-P Έχετε χάρη που δεν είμαι διαρκώς on-line για να βάλω το λουκέτο :-P ...

 

Είχα αρχίσει να ανησυχώ, ότι δεν θα κάνεις την εμφάνιση σου... Αλλά μάλλον περιμένεις για να κάνεις εντυπωσιακή είσοδο! :) :) :)

 

 

Αυτά προς το παρόν γιατί η dial-up μου ενοχλεί την ψυχή :-/

 

Να δεις πως αισθανόμαστε μερικοί από εμάς...:( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερότητα και ασφάλεια θα βρείτε μόνο σε σταθερό μείγμα υλικό+λειτουργικό+εφαρμογές+έμπειρος χρήστης.

αν κατι αλλάξει, κάνε την προσευχή σου.

 

και ναι, στο λινουξ τα σφαλματα επιδέχονται αναζήτησης επειδη βλεπεις τον πηγαίο κώδικα :)

ναι. αν μαθεις πρωτα c, perl, και oti shell scripting κυκλοφορει σε διανομη.

 

ενω στα win, εισαι χαμένος. δεν βλεπεις τον πηγαίο κώδικα!

ναι. αν δεν εχεις συνδεση ιντερνετ, εισαι χαμένος.

 

Για σοβαρες εφαρμογες και για να κανεις την δουλεια σου trouble-free η απαντηση ακουει στο ονομα UNIX (Solaris, AIX)

καλό κι αυτό. :-D

ισχύουν τα ίδια.

εστησες oracle, application server, x-windows, ελληνικά, java, σε AIX ?

παιζει?

Ε! αν παιζει, κλειδωσέ το το κωλομηχάνημα σε ενα υπόγειο, και πέτα τα κλειδιά. ετσι και του πειράξεις ενα νι, με τιποτα patches, upgrades, kai optimizations, την έκατσες. trouble-free my ass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia na kanw mia erwtisi twra pou mou exei dimiourgithei. den mporw na katalabw giati oi perissoteroi edw mesa den pane tis "eukoles" dianomes tou linux (suse/*buntu/mandriva/kai opoiadipote alli dianomi upagetai se autes) kai tous aresoun oi "duskoles" linux (arch/gentoo).

 

Pragmatika aporisa!!! as mou dwsei kapoios mia apantisi parakalw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην Microsoft για 2 πράγματα βγάζω το καπέλο:

 

Πρώτον έχει κάνει ένα από τα ποιο user friendly περιβάλλοντα. Κλεμμένες ιδέες μεν, έχει εμπλουτίσει με δικές της έρευνες δε. Σε κάποιο blog διάβαζα ότι έχει πληρώσει ακόμα και για έρευνα πως πρέπει να φωτίζονται τα εικονίδια για να είναι πιο ευδιάκριτα για τον χρήστη. Εχουν γίνει τόσο εύκολα που μπορεί και η κουτσή Μαρία με δύο ώρες εκπαίδευση να ρυθμίσει μία dialup σύνδεση. Όλη αυτή η ευκολία εις βάρος της βέβαια αφού έχει by default δικαιώματα admin, αλλά αυτήν δεν την νοιάζει.

 

Αν δεν κάνω λάθος ο Bjarne Stroustrup ήταν που έλεγε ότι ο χρήστης δεν έχει πάντα το manual, και αν το έχει δεν το διαβάζει. Επίσης λέει ότι να απαιτείς ο χρήστης να έχει τεχνικές γνώσεις είναι αλαζονικό και ηλίθιο.

 

Ο μέσος χρήστης θα συγχωρέσει ένα κρασάρισμα, αν κολλίσει ιό θα φωνάξει το ανιψάκι να το καθαρίσει, αν χάσει τα αρχεία του θα βρίζει τον εαυτό του που δεν πήρε backup, αλλά αν το εργαλείο είναι δύσχρηστο ή άβολο θα το στείλει στον κάδο ανακύκλωσης (uninstall = μαγικά για γκουρου).

 

 

Δεύτερον έχει φτιάξει το Visual Studio που ακολουθεί την παραπάνω φιλοσοφία. Οι πιο πολλοί γερόλυκοι developers ορκίζονται στο όνομα του vi και emacs αλλά ένας νέοπας νομίζει ότι μιλάμε για βουντού (εγώ έτσι νομίζω ακόμα). Με το VS ο σπουδαστής παλεύει 1 - 2 ώρες με το IDE και μετά ασχολείται με τον κώδικα. Αυτό σημαίνει πιο πολλούς προγραμματιστές για win -> περισσότερα προγράμματα για win -> περισσότερη αξία τα win. Αντίστοιχα στο Linux τώρα εμφανίζονται ανάλογα εργαλεία και είναι ακόμα ελλείπει ή έχουν χτυπητά bugs.

 

Η άποψη μου είναι ότι το Linux ξεκίνησε από επαγγελματίες με τεχνική σκέψη για να καλύψει τεχνικές σοβαρές ανάγκες. Ειδικά στον τομέα των servers έχει μαμίσει. Τώρα κάνει στροφή στο Desktop και προχωρά με γρήγορο ρυθμό. Γιατί νομίζετε ότι το Suse και το Ubuntu είναι τόσο δημοφιλή; Τα win από την άλλη ξεκίνησαν από επιχειρηματίες με γνώση της αγοράς καλύψουν σοβαρές χρηστικές ανάγκες και αφού μαμισαν στο Desktop έκαναν στροφή και στους servers και από τι ξέρω τα πάνε καλά.

 

Για τo mac δεν ξέρω δεν απαντώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pantws oi ermhneies pou mou dwsate emena mastores einai ths dekaras. alloi den endiaferthikate na peite tpt. who cares etsi? na skalizete thn allh pleura kai na thn zugizete me 99% axrhstous enanti 1% gnwstikous einai pio eukolo sigoura omws.

 

@borror den einai duskoles dianomes oi slackware/debian/arch klp. apla theloun ligo perissoterh ennoia kai frontida para alles pou einai ola automated. tutorials einai pantou kai den afhnoun stou Theou thn moira oi fans twn dianomwn. kamia fora to pezoun ligo eksupnoi giati prospathisan ligo perissotero (toulaxisto auto exw proseksei o idios polles fores) alla auto den einai uper tous. apla diwxnoun ton kosmo makria kai meta tous vara to parapono a.k.a. akrivws ti ginete se auto to thread. o kathe anthrwpos exei tous logous tou na susthnei kapoies sugkekrimenes dianomes kai mhn akous polla parapanw. uparxoun ekatontades kai olo kai kapoia ginete h favorite mas. Ubuntu exei ginei polu diashmh kai isws kalutera na apofeugete apo sovarous users afou siga siga tha katanthsei kai stoxos. auto tha htan to diko mou incentive na thn apofhgw. an kai mou aresei na eimai meros kapoiou monternou culture. Fedora exei ginei diashmh tha elega metaksu Ellhnwn, afou prwth fora exw paei se forum dianomhs kai na vrw tosous Ellhnes. alla kai se organismous afou ginontai invest arketa mpilia se auth thn dianomh. einai kai public corporation h Fedora. Kai servers apo Dell as poume an epithimei kapoios na parei me Linux leitourgika para windows servers h epilogh einai Red Hat ap'oti thumamai. so katalaves....on the way to trojan city!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...