Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον κατι εχει γινει λαθος.

Νομιζω οτι το αρχικο ποστ ειναι "ο εθισμός" του Linux.

Οχι το τι προγραμματα εχει το καθενα...

 

Σαν λειτουργικα τα *nix base ειναι πολυ σταθεροτερα και κατα την γνωμη μου καλυτερα απο τα "παραθυρια"...

 

Οι Windows users εχουν καταλαβει τι ειναι η Registry?

 

Οn topic.

Προσωπικά είμαι εθισμένος.

Δεν σιχαίνομαι τα windows, στο σπίτι μου έχω και windows και linux.

Θεωρώ οτι τα windows είναι μια χαρα λειτουργικό, αλλά αυτά που κάνω ΕΓΩ στο linux, τα windows δεν μπορούν ουτε να τα σκεφτούν. Και κυρίως γουστάρω που διάλεγω. Διάλεγω να τα κάνω όλα με το πληκτρολόγιο γιατί μου φαίνεται γελοιο να κάνω 200 click γιατι κάτι που μπορεί να ειναι μια γραμμή. Άλλος διαλέγει τα click. Περι ορέξεως...

 

Τα περι free κτλ, είναι θέμα ιδεολογίας. Όποιος θέλει την θεωρεί σημαντική, όποιος δεν θέλει την αγνοεί.

 

Ελπίζω να μην αποφασίσει ΠΟΤΕ η adobe να βγάλει το dreamweaver για linux. Αρκετός σάπιος HTML υπάρχει εκει έξω, δεν θέλουμε άλλο.

 

Και το linux έχει προβλήματα. Για κάποιον σαν εμένα μπορεί να φαίνονται μικρά, σε κάποιον άλλον τεράστια.

 

Στην προηγούμενη δουλειά μου, δυο φορές κάναμε αναγκαστικό re-install γιατι ο windows installer είχε αποφασίσει οτι δεν θέλει να ξανατρέξει ποτε (και η ίδια η MS στο KB έλεγε οτι υπάρχει πιθανότητα τα workarounds να μην δουλέψουν). Υπήρχαν και Linux μηχανήματα που έτρεχαν χωρίς αλλαγές τα τελευταία τρια χρόνια.

 

Οπότε όλα καταλήγουν στο τι θέλει τελικά ο καθένας.

(προσωπικά έχω λόγους που θα ήθελα ο κόσμος να χρησιμοποιεί linux, αλλά shit happens).

 

Έχω 3d desktop εδώ και 6 μήνες. Η microsoft ακόμα το παλεύει για αρχές 2007. Το Linux δεν είναι το console παιχνιδάκι που νομίζεται μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα αποφασίσει να μην ξαναμπώ σε τέτοια διαμάχη ξανά αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.

 

Θα ήθελα πάντως να δώσω μιά άλλη διάσταση στο θέμα. Όταν μιλάμε για λειτουργικά πρωτίστως στο μυαλό μου έχω kernel space. Και όσον αφορά αυτό το κομμάτι, ναι το *NIX και κυρίως το Linux είναι εθιστικότατο. Ο λόγος είναι διότι σε αυτήν την κοινότητα γίνονται συνεχώς καινοτομίες όσον αφορά τον kernel, εκφράζονται ενδιαφέρουσες ιδέες και δίνονται πολύ κομψές λύσεις σε όποιο πρόβλημα παρουσιάζεται. Μιά απλή βόλτα από τα archives του mailing list του development branch του kernel θα σας πείσει αν και δεν είναι για τους light hearted, προσωπικά 100 διαβάζω, 30 αντιλαμβάνομαι την κεντρική ιδέα και 10 καταλαβαίνω. Αντίθετα στα Windows οι καινοτομίες, εαν αυτές γίνονται, είναι κρυμμένες, δεν περνούν στον χρήστη και δεν γίνονται documented για τον λαουτζίκο. Πρέπει να είναι το 2ο καλύτερα κρυμμένο μυστικό στον πλανήτη μετά την συνταγή της coca cola. Αυτό το βρίσκω τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Παραμερίζω το γεγονός ότι με την πορεία που έχει διαγράψει η MS δεν με πείθει ότι ασχολείται πλέον με αυτό το κομμάτι του λειτουργικού της.

 

Όσον αφορά το user space θα αρκεστώ να πώ ότι ο τρόπος με τον οποίο δουλεύουν τα προγράμματα στο Linux όπως ανέφερε και το nske σε προηγούμενο post (nske, i bow για το post σου) απλώς με υπερκαλύπτει και μου δίνει την ελευθερία που απαιτώ από το OS μου. Παρ' όλα αυτά είναι θέμα γούστου το τί αρέσει στον καθένα σε αυτόν τον τομέα. Και, οχι τα window animations, transparent decorations κλπ δεν τα συμπεριλαμβάνω σε αυτή τη κατηγορία είτε λέγεται Aero είτε XGL/Beryl.

 

Τέλος, ακόμα και το interoperability του *UNIX μεταξύ kernel space και user space θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο μελέτης καθώς είναι πολύ καλά οργανωμένο ενώ των Windows μέχρι και τα XP (επίκειται μελέτη του θέματος και για τα Vista όταν βρώ τον χρόνο) είναι τουλάχιστον... ελλειπές.

 

Αυτά τα ολίγα και btw δεν είναι θέμα OS για λίγους και OS για πολλούς. Είναι θέμα όρεξης για μάθηση. Αν κάποιος δεν έχει όρεξη, μεγειά του με χαρά του. Αλλά δεν δικαιούται να ομιλεί αν δεν έχει αφιερώσει σεβαστό χρονικό διάστημα είτε με το ένα είτε με το άλλο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polu swsta Nullscan. an kapoios den exei ksodepsei arketo xrono me ena leitourgiko kai den mporei na to aksiologisei.apla kai pera apo auto polu theloun tin eukoli lisi. diladi ennow ena leitourgiko pou to bazeis, bazeis 5 programatta kai eisai comple. oute na psaxneis giati den paizei mp3 na katebaqzeis bibliothikes kai ta loipa. auto einai bitsio tou kathenws an thelei na faei wres na brei giati den paizei mp3 to pc tou kai na to kanei na paizei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas kai apo emena. Ego gia arxi tha apantiso sto arxiko thema . Nai gia mena to Linux einai ethistiko..kai mallon ethistikotato..o logos einai aplos.

Mou aresoin ta pc kai genikotera i texnologia kai etsi lipon to linux mou anikse enan olokainourgio kosmo xoris teliomo..me auto enoo oti apla oti goustaris na kaneis arki na psaktis na mathis na doulepsis kai na to petixis ta panta einai anixta kai tha ftasis oso makria thelis na ftasis.eno sta windows apla anigis ena programataki kaneis ti doulitsa sou to kaneis save kai to ksanaklinis.os eki

Apo eki kai pera ean prospathisis na piramatistis na kaneis kati parapano i na apolausis basika pragmata (programata) ston ipologisti sou i apla na dokimasis kapia alla gia na epimorfothis kai na min eise toublo tote legese Piratis - Listarxos-

Kakopios kai den ksero kai ego ti allo kai diokese pinika.Ego epidi aniko stin genia ton Windows (arxisa na asxoloume apo ta 3.11) eftase ena simio opou barethika giati san xristis windows eniotha san na eimai klismenos mesa se ena klouvi.eipa na dokimaso mia linux dianomi tote arxisan ola.to magiko taksidi sto linux arxise kai den exi teliomo oso mathenis kati thes na mathenis perisotera kai na dimiourgisis perisotera.Apo epagelmatikis apopsis sto grafio mou xrisimopio se ola ta pc linux kai exo ola ta katalila ergalia na kano mia xara ti doulia mou. + statherotita + asfalia. Sto spiti mou exo pali linux sto kirio pc mou kai ena pc windows gia na pezo games. an kai genika me 5 pc eimai ekso sinexia sti diktio ta 4 forane linux pote den xriastike na kano tipota sto 1 gia ta paixnidia me ta windows apla kapote elikse to antibiotiko kai den ekana update 1 mina meta irthe to format (xanontas ta panta ston kirio disko mou).

 

As min to kourazoume o kathenas mpori na feri polla paradigmata gia ton logo pou den goustaroume win alla ego pou exo kanei tin allagi 1 xrono tora 1 pragma tha po : MAS THELOUN ZOA. NA MIN KSEROUME NA KANOUME TIPOTA PARAPANO APO ENA KLIK..OXI EUXARISTO DEN THA PARO :twisted:

 

Kai oso afora merikous filous pou krinoun to suse - ubuntu - freespire ktl thelo na po oti distixos ekso iparxi kosmos pou den tous apasxoli na psaksoun ligo parapano tha to dite kai mesa apo auto to thema apla na anigoun ta pc na kanoun auto pou exoun na kanoun kai na ta klnoun.ean theloume tin epikratisi tou linux kai tin diadosi tou tote autous tous xristes pou einai kai poloi tous xriazomaste konta mas kai kati teties dianomes einai oti prepi gia autous opote brisko simantiko ton rolo pou pezoun kai episis ti mas niazi pou apla tha anigoun to openoffice kai meta tha klnoun to pc? emis tha kseroume oti apo piso trexi pigkouinos kai auto einai to kalo :mrgreen:

 

auta ta liga :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που η απορία σου είναι σοβαρή θα πώ ότι το | παίρνει το output της εντολής που βρίσκεται στα αριστερά του συμβόλου και το περνάει σαν input στην εντολή που βρίσκεται δεξιά του....

 

Εννοείτε ότι δεν ήταν σοβαρή η απορία μου. Για τους χρήστες των Windows αναφερόμουν. Που στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν κατέχουν τον όρο pipeline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα topic που εγινε windows vs linux, αντε οι mackintoshαδες λειπουν -να τους το σφυρίξει κανεις- να απομαμηθει το topic..

Οτιδήποτε καινουργιο προκαλει ενδιαφερον, ο εθισμος ερχεται αργότερα (αν ερθει βεβαια), η microsoft κανει συνεργασια με την Novell και εσεις ακομη χωρίζετε τα αγγουρια απο τις ντοματες... Έκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφέδες, που λεει και ο λαος, και για ακομη μια φορα θα τονισω οτι τα OS ειναι για μας, ΝΑΙ στα linux ΝΑΙ στην Microsoft, ΝΑΙ στην Apple, NAI στo BSD σε ολα λεμε NAI.. Αυτο το πραγμα με τους "κολλημενους" των μεν και των δε, εχει φτασει στα προθυρα χουλιγκανισμου, Εγω λέω να δώσουμε ενα ραντεβου σε μια αλανα με δοκαρια και σιδερολοστους να θυμηθουμε, γαρδελη ,εποχες στα τσακαλια, και παει λεγοντας :) με θυμασαι ρε πουστη, ναι εγω με τον πιγκουινο χαχα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μεινουμε on topic (τουλαχιστον τωρα στην αρχη) To linux ειναι εθιστικο σε οσους αρεσκονται να διαβαζουν και να μαθαινουν τα εσωτερικα μυστικα του συστηματος τους ΤΣΑΜΠΑ.

Και λεω τσαμπα γιατι μεσω του MSDN και λοιπων, μπορεις καλλιστα να ασχοληθεις με το τι υπαρχει κατω απο το καπω. Απλα θα πληρωσεις μερικες συνδρομες, πραγμα που ειναι αρκετα λογικο, αφου μια εταιρεια σου εκμυστηρευεται τα μυστικα της.... Εγω προσωπικα ξερω αρκετους windows admins, που γραφουν τις φορολογικες τους δηλωσεις σε δεκαεξαδικο :-)

 

Δεν θελω να παρεξηγηθω για m$ fanatic --το καθε αλλο-- την σιχαινομα«ι την ms αλλα οχι για αυτα που λετε.

Την σιχαινομαι γιατι οι πρακτικες που χρησιμοποιει, δεν ειναι οι πρεπουσες (για να χρησιμοποιισω κοσμια γλωσσα).

 

Απο την αλλη, το linux ειναι το πιο self-incompatible system που εχω δει!!!

 

Αν εχεις μια παλια εφαρμογη και πας να βαλεις κατι καινουργιο, την πατησες.

Θα σου ζητησει 1000 dependencies και στο τελος η εφαρμιγη σου δεν θα παιζει.

 

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

Κατα την γνωμη μου το linux ειναι μια μαλακια και μιση. Καλο σαν ιδεολογια, καλο σαν παιχνιδι για να δεις μερικα πραγματα παραπανω, αλλα μεχρι εκει.

 

Για σοβαρες εφαρμογες και για να κανεις την δουλεια σου trouble-free η απαντηση ακουει στο ονομα UNIX (Solaris, AIX)

Αν θες κατι free τοτε *BSD

 

Ξεκοληστε απο το linux. Καλο ηταν σαν ιδεα, αλλα καπου πρεπει να τελειωσει η ολη ιστορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθιστικό ίσως να είναι με ότι κάνεις καλά την δουλειά σου, είτε windows λέγεται, είτε linux...βέβαια εθιστικό μπορεί να γίνει και ότι σε βασανίζει (μαζοχισμός) ή ότι νομίζεις ότι κάνει καλό (δουλειά), είναι δείγμα καταξίωσης κλπ.

 

Το linux το ίδιο από μόνο του δεν είναι εθιστικό. Μπορεί να γίνει μισητό ή εθιστικό για διαφορετικούς λόγους για τον καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

Δεν ισχύει αυτο. Στο δικό μου σύστημα έχω 700 βιβλιοθήκες και καμια δεν σπάει την άλλη (βέβαια ειναι και gentoo). Παρ'ολα αυτά θα συμφωνήσω εν μέρει οτι έχει κάποια προβληματα το linux, κυρίως λόγο της άναρχης δομής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linux είναι από τις πιο ακίνδυνες μορφές εθισμού. Έχω την αίσθηση ότι ένα σύστημα σε linux θυμίζει περισσότερο "υπολογιστή" απ' ότι όταν τρέχει σε windows. Τα τελευταία δε σου δίνουν περιθώρια ελιγμών - παραμετροποίησης...

Η μόνη ένσταση: το linux δεν είναι πια τόσο ελαφρύ όσο παλιότερα. Συναγωνίζεται -καμιά φορά- σε απαιτήσεις τα windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

Έχεις δίκιο. Για αυτό όμως φταίνε διανομές που προσπαθούν να μοιάσουν την λογική των windows. Είναι το λεγόμενο rpm hell. Σε διανομές που είναι Linux (Debian, Arch, Gentoo, Slackware κ.α.) δύσκολα συμβαίνει αυτό. Αλλά ακόμα και αν φτάσεις σε αδιέξοδο σίγουρα θα υπάρχει μία καλά οργανωμένη κοινότητα από πίσω πρόθυμη να σε βοηθήσει.

 

Η μόνη ένσταση: το linux δεν είναι πια τόσο ελαφρύ όσο παλιότερα. Συναγωνίζεται -καμιά φορά- σε απαιτήσεις τα windows...

 

Σίγουρα δεν είναι τόσο ελαφρύ. Καμία σχέση όμως με windows. Στον δικό μου PIII @ 900 με 384 Mbytes RAM μπορώ να σερφάρω στο Internet γράφοντας dvd και ακούγοντας μουσική με το Beryl ενεργοποιημένο. Σε windows δεν μπορώ να τα κάνω αυτά (ακόμη και με 2k ή 98 ). Ο επεξεργαστής βέβαια μένει καρφωμένος στο 100% αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι mac-ηδες εδω ειναι........

Αλλα οπως ειπα πιο πανω *nix base OS is the Best and all others is the Rest...

 

Καλά, κάτσε να πέσει πρώτα το θηρίο και θα το δούμε αυτό! :lol:

 

Αν εχεις μια παλια εφαρμογη και πας να βαλεις κατι καινουργιο' date=' την πατησες.

Θα σου ζητησει 1000 dependencies και στο τελος η εφαρμιγη σου δεν θα παιζει.

 

Το ταδε προγραμμα θελει την lib-ta-@@-kouniountai-2.3.4 αλλα αυτο απαιτει το lib-gamiseme-3.0.2

το οποιο "σπαει" το lib-ta-@@-kouniountai-1.9.4 που θελει το αλλο προγραμμα για να παιξει.... ΦΡΙΚΗ

 

Κατα την γνωμη μου το linux ειναι μια μαλακια και μιση. Καλο σαν ιδεολογια, καλο σαν παιχνιδι για να δεις μερικα πραγματα παραπανω, αλλα μεχρι εκει.

[/quote']

Μήπως θα ήθελες κάθε εφαρμογή να έχει το δικό της αντίγραφο από τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται, κατασπαταλόντας χόρο, ή ακόμη να είναι statically compiled? Και αυτό γίνεται και μάλιστα πάρα πολύ εύκολα. Το Linux είναι για τη δυνατότητα επιλογής. Πραγματικά, προβλήματα με βιβλιοθήκες είναι τόσο trivial στη λύση τους που δε θυμάμαι καν πότε συνάντησα τελευταία φορά. Τώρα, όπως είπε και ο firewalker, αν θέλεις να περιορίσεις την ενασχόλησή σου σε παραπληγικά συστήματα σαν το RPM, δεν είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις ότι το Linux είναι μ@λ@κία. Μόνο ότι στο μέτρο που ασχολήθηκες (και το οποίο προφανώς δεν ήταν αρκετό) δεν ανταποκρίθηκε στις δικές σου προσωπικές windows-άδικες, θέλω-όλα-να-παίζουν-μόνα-τους-και-το-θέλω-τώρα προσδοκίες.. :)

 

Με κλανιές αυγά δεν βάφεις.

++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι δεν ήταν σοβαρή η απορία μου. Για τους χρήστες των Windows αναφερόμουν. Που στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν κατέχουν τον όρο pipeline.

 

Αυτο που δεν βλεπω ποτε να αναφερεται ομως ειναι οτι το pipe υπαρχει και στα windows. Για την ακριβεια υπηρχε ακομα και στο dos οπου μπορουσες να κανεις το output μιας εντολης | more, | find "text" κλπ.

 

Εχω γνωρισει φανατικους (αλλα και wannabe) linuxαδες που δεν με πιστεύανε οταν τους ελεγα οτι ισχύει αυτο.

Με την ελευση των windows server 2003 και xp sp2 και αλλα CL utilities εχουν εμφανιστει που περασαν στα ψιλα γράμματα. Πχ το findstr εχει παρομοια λειτουργικοτητα με το grep, συμπεριλαμβανομενων και των regular expressions.

Θα πειτε, μα επρεπε να φτασουμε στο 2004 για να αποκτήσουν τα windows ενα grep της προκοπης? Και εχετε δίκιο, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε.

Ενα αλλο που εμαθα προσφατα ειναι οτι μπορω να κανω mount ενα iso file στα windows εντελως μεσω command line! (με την τελευταια εκδοση του miso.exe, το command line συμπληρωμα του magic iso)

 

Για οσους δεν τους αρεσει ο windows explorer εχουν τη δυνατοτητα να τον αντικαταστησουν με desktop της αρεσκειας τους. Και δεν εννοω βλακειες του τυπου styleXP που σου επιτρεπει να αλλαζεις skin στον explorer, αλλα πραγματικα να τον αντικαταστησουν, και μαλιστα με προβλεπόμενο τροπο απο τη Microsoft (υπαρχει η επιλογη καπου στο gpedit.msc), οχι χακεριες. Πολλα freeware desktops εδω http://www.litestep.net/

 

Αυτο που θελω να δειξω ειναι οτι υπαρχουν πολλα πραγματα και στα windows που θα ενδιεφεραν εναν advanced user με την προυποθεση οτι εχει ορεξη να ψαξει, χωρις να υποθετει οτι δεν θα υπαρχουν επειδη "ειναι windoze, για τους ασχετους". Δεν ειναι ολα point and click εκτος αμα καποιος εχει μονο τετοιες απαιτησεις. Αλλα αυτο πλεον δεν ισχυει και για καποιες διανομές Linux? Διολου απιθανο λοιπον οτι καποιοι hardcore linuxαδες τις εχουν αποκυρηξει ως πολυ ευκολες(!), οτι κρυβουν τη λογικη, ειναι βαριες και... unstable (το τελευταιο παει για καποια σχολια που ακουω για το fedora συγκεκριμενα).

 

Το να λεει καποιος οτι τα windows δεν εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον για καποιον που του αρεσουν οι υπολογιστες πιστευω οτι ειναι αναληθες. Οπως και το οτι αμα καποιος εχει ενδιαφερον για τους υπολογιστες ειναι σιγουρο οτι θα αγαπησει το Linux. Εχω δει αρκετες περιπτωσεις αντιθετες με αυτη τη λογικη για να πειστω οτι ειναι εσφαλμενη.

 

Η αντιγραφη που εχει κανει η microsoft απο apple, unix κλπ ειναι γνωστη και εχει ξεκινησει απο παρα πολυ παλια. Ακομα και το documents and settings θα μπορουσε να το δει κανεις σαν αντιγραφη του /home στα unixοειδή. Για την ακριβεια η microsoft δεν εχει γραψει ουτε το MS-DOS (το αγορασε!). Αλλα και η apple την ιδεα του υπολογιστη με GUI & mouse μηπως η ιδια την εφευρε? Good artists copy. Great artists steal. Δεν ειναι αρκετος λογος για να σνομπαρουμε ενα προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αρκετος λογος για να σνομπαρουμε ενα προιον.

Σίγουρα όχι. Υπάρχουν 1 εκατομμύριο άλλοι αρκετοί λόγοι για να το κάνουμε αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...