Προς το περιεχόμενο

Το linux τελικά είναι εθιστικό???


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

polu swstos o patrinos!

 

sumfnw me ola alla eidika me to β. Otan katafereis kati sto linux niwtheis mia ikanopoiisi, den kserw pws ginetai auto alla den einai apla katevazeis ton kainourio media player kai teleiwses. thelei bibliothikes, compile kai ena swro malakies. alla gia mena auto einai to kolima sto linux. oti ena prog den einai gia mia arxitektoniki. katebazeis ton source code, kaneis configure kai blepeis oti leipoun kapoies bibliothikes (stin kaluteri periptwsi). tis katebazeis kai eisai komple

etsi..... KSEREIS TI EXEI MESA TO SISIMA SOU. oxi to kathe programma na mou bazei to otidipote mesa kai na min kserw ti exw pera apo to programma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ πρέπει και εγώ να συμφωνήσω ότι το να φτιάξεις κάτι στο linux είναι άλλη αίσθηση.Πχ όταν κατάφερα να λειτουργήσω το sagem modem που έχω στο ubuntu ,αν και ήθελε αρκετή δουλειά και εντολές,στο τέλος πολύ το χάρηκα που μπόρεσα να συνδεθώ στο net.Και από εκεί και πέρα είναι και πολλά άλλα που ρυθμίζεις και βλέπεις πώς δουλεύουν.Προσωπικά πιστεύω ότι σιγά σιγά το linux θα γίνει ακόμα πιο προσιτό και σε αρχάριους,όπως είμαι εγώ ακόμα.Από την άλλη,όπως είπε ο trospe παραπάνω,τα windows είναι σίγουρη δουλειά για τεχνικούς pc.Χεχεχεχε......:twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, ομολογώ ότι το «or-even-ubuntu» ήταν περισσότερο προβοκάτσια για να δω αντιδράσεις (οι οποίες άργησαν να έρθουν). Σε κάθε περίπτωση, το apt σε προφυλλάσσει από τέτοιου είδους προβλήματα, ωστόσο δημιουργεί άλλα, ειδικά αν επιχειρήσεις να βάλεις πακέτα «με το χέρι». Άλλα συστήματα διαχείρισης πακέτων (όπως π.χ. το portage του gentoo ή το ABS του arch linux) επιτρέπουν να έχεις ένα «μεικτό» σύστημα πακέτων (stable/unstable), καθώς και να προσθέτεις εύκολα πράγματα που δεν υπάρχουν στα επίσημα repositories.

 

Μιας και θίξαμε όμως το ubuntu, ας προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα. Το sudo vs. root ζήτημα δε με ενοχλεί (είναι γελοίο το να μιλάμε για θέματα ασφαλείας sudo vs root σε ένα single-user desktop και εξάλλου μπορείς εύκολα να ενεργοποιήσεις το λογαριασμό του root), με ενοχλεί όμως η ύπαρξη ενός «default desktop environment» και γενικότερα μιας default φιλοσοφίας παντού μέσα στο λειτουργικό, και εξηγούμαι· το μεγάλο πλεονέκτημα του GNU/Linux είναι η δυνατότητα επιλογής: υπάρχουν πολλά περιβάλλοντα, πολλά προγράμματα για την ίδια δουλειά, ακόμα και πολλά διαφορετικά kernel trees και δίνεται η δυνατότητα επιλογής στο χρήστη ανάλογα με τις ανάγκες του. Το Ubuntu λοιπόν, μέσα σε αυτό το χώρο των πολλαπλών εναλλακτικών, έρχεται με ένα GNOME προεγκατεστημένο (ή KDE, ή XFCe, δεν έχει σημασία, απλά θεωρούμε GNOME διότι η πλειοψηφία ζητάει Ubuntu σκέτο, χωρίς γάλα), και δεν δίνει σαφώς στο χρήστη την πληροφορία ότι μπορεί να το αλλάξει ή ότι υπάρχουν και άλλα. Ναι, μπορείς να βάλεις το kubuntu-desktop πακέτο, αλλά στην τελική γιατί να μη σε ρωτάει κατά την εγκατάσταση αν θες GNOME, KDE, XFCe, Ε16 ή οτιδήποτε άλλο; Λεπτομέρειες θα μου πεις, και έχεις δίκιο, απλά το αναφέρω γιατί έτσι το βλέπω, ότι θα έπρεπε δηλαδή να έχει λίγο περισσότερο από τον πλουραλισμό του Linux και λίγο λιγότερο από το «έτοιμο καταναλωτικό προϊόν» των Windows. Επιπλέον - τελείως υποκειμενικό, αλλά το αναφέρω και αυτό - με ενοχλεί που το default desktop είναι GNOME γιατί δε γουστάρω το GNOME. Κατά τ' άλλα χαίρομαι σαφώς που η πλειοψηφία των νέων χρηστών στρέφεται (ή οδηγείται ;;) προς το {U,Ku,Xu}buntu αντί να στραφεί στο SuSE, το Fedora ή το Mandriva, παρόλο που η πλειοψηφία της πλειοψηφίας αυτής ποτέ δε θα μάθει ότι το {U,Ku,Xu}buntu είναι valid bash syntax ;-) Ναι λοιπόν, προσωπικά συνιστώ στους νέους Ubuntu, αλλά δεν είναι καθόλου του γούστου μου για να το χρησιμοποιήσω ο ίδιος.

 

Υ.Γ.: και βγάζω σπυρία όταν ακούω για servers στημένους σε ubuntu :-P

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το υποψιάστηκα ότι είναι προβοκάτσια, αλλά είπα να ρωτήσω για να μαθαίνω. :-) Επειδή έχω δει να λένε ότι με κάποιες διανομές δεν μαθαίνεις Linux αλλά τη μία συγκεκριμένη διανομή, θέλω να ξέρω πού πέφτει το Ubuntu απ' αυτή την άποψη. Αν είναι να επενδύω χρόνο καλύτερα να τον επενδύω σε πράγματα που είναι γενικά χρήσιμα στο Linux. Το θέμα sudo/root μ' ενδιαφέρει περισσότερο απ' αυτή την άποψη, την εκπαιδευτική, όχι ότι φοβάμαι την ασφάλεια στο desktp: δηλ., τί σημαίνει να μαθαίνεις με μια διανομή που δεν έχει root by default;...

 

Αυτό για τα μεικτά συστήματα πακέτων δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι δεν γίνεται καλύτερα από το APT. :-)

 

Για τις επιλογές των ουμπούντηδων, κατανοώ τις ενστάσεις, μικρές και μεγάλες (κάποια πράγματα έχουν προλάβει να με ενοχλήσουν κι εμένα), και νομίζω ότι είναι απαραίτητο να καταγράφονται, για να μη νομίζει ο κόσμος ότι το Linux είναι το ένα πακέτο που του προσφέρει η μία διανομή που δοκιμάζει, αλλά, από την άλλη, δεν ζηλεύω καθόλου τη θέση του Ubuntu. Είναι πολύ δύσκολη η ισορροπία. Έχουν το Debian* και όλο το credit που κερδίζουν στα μάτια πολλών επειδή πατάνε σε μια τέτοια διανομή (μαζί με την πίεση να μην απομακρύνονται από τις αρχές του Debian), έχουν τα desktop environments, έχουν την πίεση για μεγαλύτερη «φιλικότητα» (καμιά φορά το νόημα αυτής της «φιλικότητας» δεν μου αρέσει καθόλου), έχουν και τις προσδοκίες που γεννάει μια επιτυχημένη διανομή...

 

Το υπαινικτικό ερώτημα «στρέφεται (ή οδηγείται;)» μου μοιάζει με προβοκάτσια κι αυτό, αφού λες μάλιστα ότι κι εσύ συστήνεις Ubuntu στους νέους. :-) Αλλά κάποιοι τα λένε στα σοβαρά αυτά τα πράγματα (π.χ., «πολλή διαφήμιση πέφτει στο Ubuntu»), που δεν το καταλαβαίνω. Ανάλογα σχόλια έχω δει και για τον Firefox, που πάλι δεν το καταλαβαίνω... :-| Τα δοκιμάζουμε, μας αρέσουν, τα διαφημίζουμε! Απαγορεύεται;

 

* Για μένα ήταν ο ένας από τους δύο λόγους που διάλεξα Ubuntu (αυτό και το ότι λέγανε ότι δουλεύει χωρίς πολλά-πολλά). Οι άλλες διανομές που έχω μάθει να έχω σε μεγάλη υπόληψη (Gentoo, Slackware, τελευταία και το Arch) δεν είχαν Ubuntu. :-) Το πιο αστείο και εύστοχο που έχω δει για τη σχέση Ubuntu και Debian:

 

Ubuntu, which is an ancient African word meaning “canʼt install Debian”.

 

Και ωραία λίστα προγραμμάτων για τους νέους στο Ubuntu και το Linux, by the way.

 

ΥΓ. Έχει ξεφύγει τελείως το τόπικ. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι αποδεικνύει αυτό; Ότι το Linux δεν είναι εθιστικό για όποιον ενδιαφέρεται για το αντικείμενο της πληροφορικής; Γιατί αυτό είναι το θέμα. Πάντως αυτό που λες μια φορά, δεν εγγυάται την τεχνική ανωτερότητα, εμένα αυτό με ενδιαφέρει. Όποιος θέλει κάποιον να του καθορίζει τις επιλογές του και να του λέει τι θα χρησιμοποιεί, μπορεί να βρει εύκολα πολλές εταιρίες-πατρόνους με ασημένια γλώσσα, αλλά να ξέρει ότι τα προϊόντα τους δεν είναι απαραίτητα τεχνικά καλύτερά. Να έχει συνείδηση ότι στην ουσία συμβιβάζεται, λόγω του γεγονότος ότι δεν έχει χρόνο να ψάξει και να διαβάσει, όπως είπες, και να μη βγαίνει στα forums να υποστηρίζει τις επιλογές που ουσιαστικά έκαναν άλλοι για αυτόν.

 

Σαν λειτουργικο το linux ειναι εθιστικοτατο, εχω φαει και εγω απιστευτα μερονυχτα για να το ανακαλύψω και να μαθω πραγματα γι'αυτο. Και επειδη δυσκολευομουν έσβησα τελειως το partition των Windows ωστε να αναγκαστω να μαθω.

 

Η απαντηση στο τοπικ θα επρεπε να ειναι αυτη απο πλευρας μου, απλα στα μεγάλα μου ποστς (χαρα στο κουράγιο σας που τα διαβαζετε ολα) εξηγω τους λογους για τους οποιους δεν ειναι ευκολο για καποιον που δεν το εχει σαν χομπι του τους υπολογιστες, να κατσει να μαθει ενα αλλο λειτουργικο.

 

Τα standars πρεπει να υποστηρίζονται, και μου τη σπαει που η microsoft εχει μπασταρδέψει τόσα πολλά πράγματα πλέον με αποτέλεσμα να δημιουργείται συνχιση στον κοσμο οταν παει να χρησιμοποιήσει καποιο αλλο εργαλειο για να κανει τη δουλειά του.

 

Ανεφερα την forthnet γιατι ειναι μια εταιρια που την ξερουν ολοι (ουσιαστικα η HellasNet ειναι που σχεδιάζει τα sites, η οποια ανοικει στην Forthnet), και φυσικα υποστηρίζω και εγω οτι φταίει ο developer. Συγκεκριμένα η HellasNet χρησιμοποιεί το CMT (content management tool) για content management του site που σου παραδίδει, το οποιο εγω δεν κατάφερα ποτε να κανω να λειτουργησει σωστα με firefox. Φταίει ο firefox? φταιει ο developer? Εγω και συ καταλαβαινουμε ποιος φταίει, αλλα το tool αυτο εχει φτιαχτει ωστε να μπορει και ο πλεον ασχετος να κανει διαχειριση, και αυτος ουσιαστικά εχει μονοδρομο τη χρηση του explorer.

 

Υποστηρίζω το λινουξ και κάθε open source project, γιατι και εγω εχω βαρεθει τα νταβατζιλίκια των εκαστοτε εταιριων. Εσεις και εγω ομως ειμαστε μια μειωνοτητα που χρησιμοποιούμε το pc σαν χομπι ΚΑΙ σαν εργαλειο δουλειας. Και ετσι εχουμε την ορεξη να ψαχτουμε. Ο αλλος που ειναι απλα δουλεια του, δεν θα ψαχτει ιδιαίτερα γιατι δεν τον ενδιαφέρει. Στο περιβαλλον των windows ξερει πως οτι και να χρησιμοποιήσει θα του βγαλει τη δουλεια του, αλλά (πολυ συμαντικο που κανενας δεν ανεφερε) αν καπου χρειαστει βοηθεια, θα ρωτησει μεχρι και τον γειτονά του την ώρα που ποτιζει τον κήπο για το αν ξερει πως να κάνει το ταδε πράγμα.

 

Η κοινοτητα του λινουξ, οσο καλη, οργανωμενη και βοηθητική και αν ειναι, δυστυχως ειναι περιορισμένη στο διαδίκτυο, που σημαινει κατ'αρχας οτι χρειαζεται να ψαχτει ο αλλος, και κατα δευτερον δεν εχει τοσο αμεση λυση στο προβλημα του.

 

Για παράδειγμα οταν η Σοφια του λογιστηριου ρωτησει "πώς κανω map network drive για να βλέπω τα shares του Νίκου", θα πάρει την απαντηση της σε δευτερόλεπτα. Αυτη ειναι η επιτυχία των windows, οτι εχουν γινει σαν την κοκα κολα, μπορεί η "X-cola" να εχει πιο ωραια γευση, λιγοτερες θερμίδες, και να ειναι πιο φθηνη, αλλά ο κόσμος στην ταβέρνα πάλι κοκα κολα θα ζητήσει.

 

Ακομα λοιπον και αν κανω εγω τη Σοφια να ψηθει για το λινουξ και όχι για κανενα μπαράκι να της την πέσω, ειναι θεμα χρονου να γυρίσει παλι στα windows. Ή αν θελετε στην καλυτερη περίπτωση, να εχει dual boot. Τα windows πλεον ειναι στο αιμα μας και ειναι πολυ δυσκολο για καποιον που δεν τον ενδιαφέρει το ολο θέμα να ασχοληθει με κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αυτο που εχω προσέξει απο την πλειψηφια των linuxheads ειναι οτι έρχεται ενας newbie και σου λέει "έβαλα την ΤΑΔΕ διανομή", οι αλλοι του την πεφτουν με τη μία οτι δεν ειναι καλή, οτι ειναι υπερφορτωμενη, κλπ κλπ... Μερικοι το πανε και παραπέρα και του λενε αν δεν χειριζεσαι console δεν ξερεις τίποτα.

 

Ε οκ ρε φιλε, ο ανθρωπος κανει μια προσπάθεια, υποστηριξέ τον και μην τον κράζεις που επέλεξε την πιο εύκολη διανομή για να κανει τα πρώτα του βηματα...

 

Ειναι σα να παω εγω να μαθω οδηγηση, και με το που πάρω διπλωμα με το Micra να έρθει ο χεράς και να μου το παίζει "YOU KNOW NOTHING" επειδή δεν ξέρω να βάζω το S2000 στη στροφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αυτο που εχω προσέξει απο την πλειψηφια των linuxheads ειναι οτι έρχεται ενας newbie και σου λέει "έβαλα την ΤΑΔΕ διανομή", οι αλλοι του την πεφτουν με τη μία οτι δεν ειναι καλή, οτι ειναι υπερφορτωμενη, κλπ κλπ... Μερικοι το πανε και παραπέρα και του λενε αν δεν χειριζεσαι console δεν ξερεις τίποτα.

 

Ε οκ ρε φιλε, ο ανθρωπος κανει μια προσπάθεια, υποστηριξέ τον και μην τον κράζεις που επέλεξε την πιο εύκολη διανομή για να κανει τα πρώτα του βηματα...

 

Ειναι σα να παω εγω να μαθω οδηγηση, και με το που πάρω διπλωμα με το Micra να έρθει ο χεράς και να μου το παίζει "YOU KNOW NOTHING" επειδή δεν ξέρω να βάζω το S2000 στη στροφή...

 

koita. exeis kai ena dikio alla den einai oli etsi. egw xrisimopoiw monima san leitougiko to suse linux 10.2 edw kai 1 mina to polu kai asxoloume kana 6mino pio prin alla me dual boot sistima. den lew... safos kai einai pio kales kai ksereis ti trexei pio kala sto sistima me tis ""duskoles"" diuanomes alla (den kserw) pisteuw oti se kapoia xronia kai autes tha aftomatopoiithoune kata kapoio tropo. Kako den kanei na mathei kaneis ftiaxnontas ena arch mixanima. antithetws. alla isws auta pou tha kane twra se kapoia xronia ginontai apo mona tous... pera apo tin apopsi pou ekferw eimai antithetos se auti kai gia auto thelw na peiramatistw panw stis ""duskoles"" dianomes. alla den thelw sto basiko mou PC pou exw ta panta mesa. kai osi mas apopairnoune pou xtisimopoioume suse/ubuntu/mandriva/* as mathoun oti kaneis den mporei na ksekinisei apo ta bathia!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Polaki

 

"πες μου έναν λόγο να σε εμπιστευτω να το βάλω στο συστημα μου που στηρίζει μια ολοκληρη πολυεθνική (λεμε τωρα)."

 

www.insomnia.gr

www.yahoo.com

www.hotmail.com

www.google.com

 

Kαι κατι αλλο...κανεις δεν εκραξε τους νεους στο Linux...

To ubuntu κραξαμε...υπαρχουν και αλλες καλες διανομες για ξεκινημα

(Suse,Mandriva.Fedora) που και εχουν αρκετα αυτοματοποιημενες λειτουργιες και ειναι φιλικες προς τον χρηστη αλλα και πιο επεκτασιμες στο ευρος λειτουργιας τους.

 

θα συμφωνησω με τον apoiko...προσωπικα οταν σκεφτομαι servers se ubuntu με πιανει μια ανακατοσoυρα στην κοιλια.. :S

 

 

Το ubuntu ειναι το θεμα. Για αυτο κανενας Linuxas δεν λεει καλα λογια για αυτη την διανομη.Βαζω και τον εαυτο μου μεσα μετα απο 6 χρονια παρεα με τον tux.

 

Δεν ειμαστε ποζεραδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατι αλλο...κανεις δεν εκραξε τους νεους στο Linux...

To ubuntu κραξαμε...υπαρχουν και αλλες καλες διανομες για ξεκινημα

(Suse,Mandriva.Fedora) που και εχουν αρκετα αυτοματοποιημενες λειτουργιες και ειναι φιλικες προς τον χρηστη αλλα και πιο επεκτασιμες στο ευρος λειτουργιας τους.

 

θα συμφωνησω με τον apoiko...προσωπικα οταν σκεφτομαι servers se ubuntu με πιανει μια ανακατοσoυρα στην κοιλια.. :S

 

Το ubuntu ειναι το θεμα. Για αυτο κανενας Linuxas δεν λεει καλα λογια για αυτη την διανομη.Βαζω και τον εαυτο μου μεσα μετα απο 6 χρονια παρεα με τον tux.

 

Δεν ειμαστε ποζεραδες.

 

Τί σημαίνει «[τ]o ubuntu κραξαμε»; Ποιοι «κράζετε» το Ubuntu Desktop; Δείξε μας μερικούς εδώ στο Insomnia! ;-)

 

«κανενας Linuxas δεν λεει καλα λογια για αυτη την διανομη». Αυτό πού το είδες; Έχω δει το αντίθετο: ότι οι περισσότεροι λένε καλά λόγια ή πολύ καλά λόγια.

 

Δες το κομμάτι Reviews:

 

http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να μαζευτούμε σε μια καφετέρια και να λύσουμε εκεί τις "διαφορές" μας με ζεστό καφέ και ωραίες παρουσίες. Πόση ώρα θα περνούσε μέχρι να μας διώξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω να αφησουμε τους win χρηστες στον ησηχια τους αν και αργα η γρηγορα θα ερθουν και αυτοι προς τα εδω μετα βεβαια απο καποια δεκαδες format που θα κανουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω να αφησουμε τους win χρηστες στον ησηχια τους

 

Πριν γινει αυτο, προτεινω να συμφωνησουμε οτι ολοι οι Linux users (ασχετως διανομης) ειμαστε στην ιδια πλευρα του ποταμου....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Polaki

 

Kαι κατι αλλο...κανεις δεν εκραξε τους νεους στο Linux...

To ubuntu κραξαμε...υπαρχουν και αλλες καλες διανομες για ξεκινημα

(Suse,Mandriva.Fedora) που και εχουν αρκετα αυτοματοποιημενες λειτουργιες και ειναι φιλικες προς τον χρηστη αλλα και πιο επεκτασιμες στο ευρος λειτουργιας τους.

 

θα συμφωνησω με τον apoiko...προσωπικα οταν σκεφτομαι servers se ubuntu με πιανει μια ανακατοσoυρα στην κοιλια.. :S

 

 

Το ubuntu ειναι το θεμα. Για αυτο κανενας Linuxas δεν λεει καλα λογια για αυτη την διανομη.Βαζω και τον εαυτο μου μεσα μετα απο 6 χρονια παρεα με τον tux.

 

Δεν ειμαστε ποζεραδες.

είμαι κ γω ένας απο αυτούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να μαζευτούμε σε μια καφετέρια και να λύσουμε εκεί τις "διαφορές" μας με ζεστό καφέ και ωραίες παρουσίες. Πόση ώρα θα περνούσε μέχρι να μας διώξουν...

 

Ναι αμέ ξεκινήστε εσείς συζήτηση για πόλεμο των OS και θα δεις για πότε θα εξαφανιστούν οι ωραίες παρουσίες lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...