Προς το περιεχόμενο

Λάθος στο fstab???


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

# /etc/fstab: static file system information.

#

# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>

proc /proc proc defaults 0 0

# /dev/hda1

UUID=18701f9d-abbb-4c67-9480-854c3627b7cd / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

# /dev/hda3

UUID=df5809cd-5d6f-4fd1-b3b9-e7fb54e20f7a /home ext3 defaults 0 2

# /dev/hda4

UUID=bbf20f59-5d71-4496-a8c3-d4d604191f01 /media/Deposit ext3 defaults 0 2

# /dev/hda2

UUID=eb1f6138-d6ed-40f6-b0b3-b4561978c906 none swap sw 0 0

/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/ /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

/dev/hdb1 /media/Assistant ext3 defaults 0 2

1)Γιατί έχει το UUID στη πρώτη στηλη το fstab μου? Είναι λογικό? Τρέχω Ubuntu 6.10. Νέα μόδα???

2) Οτιδήποτε γίνεται mount στο /media μου είχαν πεί κάποτε ότι εμφανίζεται αυτόματα στo "my Computer". Επίσης το /dev/hda4 που είναι mounted στο /media/Deposit εμφανίζεται μόνο του και εκεί και στην επιφάνεια εργασίας, και στα bookmarks του Ναυτίλου (όπως κι όλα τα άλλα human readable περιεχόμενα του). Το /dev/hdb1 αντιθέτως που είναι mounted στο /media/Assistant δεν εμφανίζεται πουθένα, ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ μπορώ και να πλοηγηθώ στους φακέλους του /media/Assistant, να γράψω, να σβύσω κλπ. Γιατί γίνεται αυτό? Είναι η πρώτη φορά που καταχωρώ εντελώς από την αρχή μια νέα συσκευή και πιθθανώς να έχω κάνει κάπου λάθος στο <dump> και <pass> κυρίως που είναι οι πιο μπερδεμένες στήλες του fstab κατά τη γνώμη μου.

3) Στο "my Computer" το εικονίδιο της δισκέτας εμφανίζεται 2 φορές. Ένα "Δισκέτα 1" και ένα "Οδηγός δισκέτας". Γιατί? Στο Ubuntu 6.06 το είχα ξαναπάθει τον πρώτο μήνα του upgrade από το 5.10 αλλά μετά από κάποια αυτόματα updates πακέτων συνήλθε. Τώρα εδώ και 2 μήνες δεν έχει διορθωθεί -από μόνο του τουλάχιστον.

4) Πού μπορώ να δω τα UUID των στατικών file systems?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι ένας τρόπος για να γίνει αναφορά σε συσκευές. Το UUID είναι πιο αξιόπιστος τρόπος αντιπροσώπευσης, αντίθετα με την αρίθμηση τύπου "/dev/sda" που σε διαύλους όπως το SCSI όπου κάθε συσκευή δεν έχει διακριτή θέση πάνω στον controller μπορεί να αλλάξει σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/UUID

 

2) Αυτό είναι υπόθεση του gnome (μάλλον του "gnome-volume-manager") που θέλει να κάνει τέτοιες αυτοματοποιήσεις, το fstab μια χαρά κάνει τη δουλειά του. Μιας και είναι σταθερή αποθηκευτική μονάδα, γιατί θέλεις να γίνεται αυτόματα και δεν φτιάχνεις στατικά οτιδήποτε;

 

4) Φυσιολογικά θα έχεις μια διαδρομή "/dev/disk/by-uuid". Κάθε filename (uuid) εκεί μέσα είναι symbolically linked στο block device με το οποίο αντιστοιχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Πάτησα

>apropos UUID

και μου έβγαλε:

 

findfs ( 8 ) - Find a filesystem by label or UUID

uuidgen (1) - command-line utility to create a new UUID value

vol_id ( 8 ) - probe filesystem type and read label and uuid

 

Οπότε με

>sudo nol_id -u /dev/hdb1

μου έδωσε το UUID.

Χωρίς το -u δίνει και άλλες πληροφορίες.

 

2) Δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή.... Όσο για το "να φτιάξω στατικά οτιδήποτε" τι εννοείς?

3) Για τις δισκέτες δέν έχεις υπ' όψη σου τι στο διάολο μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου nske.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Όντως, είναι πιο βολικό. Δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοια εφαρμογούλα.

 

2)

Δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή.... Όσο για το "να φτιάξω στατικά οτιδήποτε" τι εννοείς?

 

Να βάλεις symbolic links όπου σε βολεύει και να το προσθέσεις μόνος σου στα bookmarks του ναυτίλου και όπου αλλού θέλεις. Δε γνωρίζω απο που αντλούνται οι πληροφορίες για τα αντικείμενα της ειδικής διαδρομή "my computer" του gnome.

 

Πιθανό να είναι και θέμα permissions, δοκίμασε να δώσεις mount δικαιώματα στον user σου από το fstab:

 

/dev/hdb1 /media/Assistant ext3 uid=giannis,user 0 2

 

3) Δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...