Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για SATA σε Linux


DimAslan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτάω χωρίς να έχω ψάξει πολύ, γιατί δεν με παίρνει καθόλου ο χρόνος...

 

Θέλω να φτιάξω μηχάνημα για κατεβαστήρι, αλλά τα μόνα που έχω είναι μητρική χωρίς SATA controller και δίσκους SATA...

 

Το ερώτημα στα γρήγορα λοιπόν είναι:

 

Να πάω να αγοράσω έναν SATA controller και αν ναι, ποιόν;

 

Το βασικό είναι να ξέρω ότι θα μπορεί το Linux να κάνει boot από το BIOS του controller και να μην έχει πρόβλημα...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, κατέβασα την τελευταία έκδοση του Ubuntu και ο controller που αγόρασα είναι της Adaptec και κάνει boot κανονικότατα...

 

Βέβαια δεν έχω μπορέσει ακόμα να στήσω λειτουργικό, γιατί ο δίσκος (250άρης SATA) μου παρουσίασε πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι θα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An thes akoma mia apopsh, vale Debian kalutera para Ubuntu, eidika an to thes gia katevasthri to pc sou. Mallon tha xreiastei na to psakseis ligo kalutera omws giati den einai TOSO aplo to installation oso me Ubuntu, alla aksizei ton kopo kai an mh ti allo tha matheis 2-3 pragmata pou allws den tha mathenes pote me Ubuntu. Tha sou pesei kai ligo vareto to Afrikaniko an kai tha mporouses omws na dokimaseis Xubuntu pou einai pio elafru. Psakse to an thes kai mporw na pw eimai vevaios oti o installer tou Etch tha sou anagnwrisei ta sata drives sou oti kai na'ne np. Ftiakse ta partitions sou omws me to live cd pou exeis prwta h katevase to rescue CD pou anaferontai se diafora tutorials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...