Προς το περιεχόμενο

File Server με Linux


ectoplasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν ξέρω αν είναι το σωστό μερος για να ρωτήσω βάζω εδώ το θέμα. Αν είναι λάθος διορθώστε με.

 

Θέλω να φτιάξω έναν file server στον οποίο θα έχω διάφορα αρχεία και κυρίως να αποθηκεύω αρχεία κατα το κατεβεσμα.Ο υπολογιστής είναι ενας Celeron 800mhz, NVIDIA 5200fx, περίτα 256 RAM, HDD για OS δεν ξέρω πόσο, και εναν SATA Seagate 250GB πάνω σε SATA Controller Silicon Image Sil 3114 SATARaid.

Επίσης δεν θα εχει οθόνη,keyboard,mouse. Θέλω να τον συνδέσω και να τον διαχειρίζομαι μέσω LAN, κατα προτίμηση με Remote Desktop. Θα ήθελα να τον διαχειρίζομαι και απο Linux και από Windows. O λόγος που το κάνω είναι για να μην εχω συνέχεια ανοιχτό το κύριο PC μου και να βουίζει(φοιτητής,μικρό σπίτι,καταλαβαίνετε....:) :) ). Δηλαδή θέλω ο file server να λειτουργεί αυτόνομα κυρίως στο κατέβασμα.Ποιά διανομή μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω ως OS και τί προγράμματα θα χρειαστώ για την διαχείρησή του;

 

Διάφορες προτάσεις δεκτές και αν εχετε καμια καλύτερη ιδέα πήτε την γιατι είμαι σχετικά άσχετος απο Linux(αν και νέος κολλημένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν καποιες διανομες NAS storage (π.χ. freenas) που ελεγχονται μεσα απο web GUI ρίξε και μία ματια στο distrowatch.com και κανε μια αναζητηση... Δεν ξέρω κατα πόσο βεβαια έχει wifi drivers. Αλλιως αν δεν εχει θα πρεπει να δουλεψεις κονσολα και αν μπουν οι drivers. Aλλη εκδοχη ειναι να κανεις κανονικη εγκατάσταση linux και να κανεις implement την οποια διανομη βρεις...

Αν δεν έχεις σκοπό να φας τα μουτρας σου, να χασεις τον υπνο σου, να παραμελήσεις την γυναίκα σου, τους φιλους σου για να ασχοληθεις με linux καλυτερα βαλε οτι βρεις ετοιμο... Αν πάλι εχεις χρόνο ελεύθερο και ορεξη για γνώση go for it και εμεις εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...