Προς το περιεχόμενο

Μόνο Linux


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!!!!

Είμαι χρήστης του linux εδώ και κάνα χρόνο και απο μέσα δεκέμβρη θα καταργίσω τελείως τα windows. Η διανομή που έχω ειναι suse 10.1.

Μου προτίνεται κάτι άλλο ή μήπως την ταυτόχρονη εγκατάσταση 2 διανομών???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια!!!!

Είμαι χρήστης του linux εδώ και κάνα χρόνο και απο μέσα δεκέμβρη θα καταργίσω τελείως τα windows. Η διανομή που έχω ειναι suse 10.1.

Μου προτίνεται κάτι άλλο ή μήπως την ταυτόχρονη εγκατάσταση 2 διανομών???

 

Συγνωμη αλλα δεν αντεχω να μην ρωτησω?

Γιατι απο μεσα δεκεμβρη και οχι πρωτη του νεου ετους... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σου πω τι να βάλεις, είμαι 99.9% σίγουρος ό,τι μέσα σε λίγους μήνες ή θα έχεις παρατήσεις το SUSE για κάποια πιο σοβαρή διανομή όπως το archlinux ή το gentoo, ή θα έχεις ξαναβάλει windows. Αν έχω άδικο θα βάλω κι εγώ... SUSE (κάπου :P)

 

Αυτό το λέω γιατί, κατά τη γνώμη μου, δε μπορείς να έχεις σοβαρές αξιώσεις από ένα λειτουργικό σαν το Linux χωρίς να ασχοληθείς με τα ενδότερα υποσυστήματά του και διανομές σαν το SUSE, όπως θα δεις, σου βάζουν συνέχεια τρικλοποδιές για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω άδικο θα βάλω κι εγώ... SUSE (κάπου :P)

στο ράφι ε?

 

και εγώ θα συμφωνήσω με τα παραπάνω! από το να έχω SUSE/Fedora/Mandriva προτιμώ τα windows

και μην κοιτάς που αυτά στα γραφώ από fedora λόγο περιστάσεων (είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που κάθομαι σε fedora :P)

 

ενα arch/gentoo σου δίνουν μια άλλη οπτική γωνία

αν τώρα δεν έχεις τον χρόνο (όπως πολλοί άλλοι και όπως και εγώ) να ασχολιθείς με το arch ή το gentoo τότε θα έλεγα ένα ubuntaki, που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αλλά δεν παύω ποτέ να πιστεύω ότι είναι μια ωραιότατη και προσεγμένη προσπάθεια να γίνει το linux φιλικό προς τον χρήστη (κάπου τα καταφέρνει, αλλού τα κάνει χειρότερα)

 

από την άλλη όμως... είναι καθαρά θέμα γούστου! αν δεν δοκιμάσεις δεν θα καταλήξεις στην distro που θες

εδω μπορούμε να σου πούμε ποιες να έχεις υπόψην σου, αλλα όχι ποια σου ταιριάζει!

έχω και φίλους που δουλεύουν fedora και τα καταφέρνουν μια χαρά :)

(εδώ ξέρω κάτι άλλους που ακόμα έχουνε debian... τι να πει κανείς!

let the flame wars start :P :P :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως την χρηση που θες να κανεις, εχεις διαφορες επιλογες.

Θα συμφωνησω με τον nske οτι το Suse δεν ενδεικνυται για να μπεις στα βαθυτερα του λειτουργικου. Κατα συνεπεια, εφοσον εχεις προθεση να κανεις κατι τετοιο θα πρεπει να προσανατολιστεις σε καποια αλλη διανομη.

Εφοσον ομως δεν θελεις να μπεις στα βαθια και εχοντας σχετικα καλη εμπειρια στο Suse, θεωρω οτι προκειται για μια πολυ σταθερη διανομη ικανη να καλυψει τις αναγκες ενος χρηστη σε ολες τις καθημερινες του εργασιες.

Προσωπικα το χρησιμοποιω στην καθημερινη μου εργασια (εφαρμογες γραφειου, mail, internet κτλ) αλλα διπλα εχω και ενα Slackware (και συντομα και καποια αλλη διανομη) που μου τρωει περισσοτερες ωρες ;) και το απολαμβανω ιδιαιτερως!

Προσωπικα και για διαφορετικους λογους χαιρομαι και τις δυο διανομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!!!

Στο 2ο PC θα του βάλω κάτι χαλαρό (ίσως Ubuntu) επειδή δεν είναι και το τρελό PC (celeron 2,8 Ghz, 512 RAM, GeForce 4 MX440) και θα κοιτάξω να ψαχτώ με κάτι πιο καλό στο βασικό PC. Για αρχή θα δοκιμάσω Arch και βλέπουμε!!!!

 

Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο στείλτε το!!!!

 

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ράφι ε?

 

ενα arch/gentoo σου δίνουν μια άλλη οπτική γωνία

αν τώρα δεν έχεις τον χρόνο (όπως πολλοί άλλοι και όπως και εγώ) να ασχολιθείς με το arch ή το gentoo τότε θα έλεγα ένα ubuntaki, που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αλλά δεν παύω ποτέ να πιστεύω ότι είναι μια ωραιότατη και προσεγμένη προσπάθεια να γίνει το linux φιλικό προς τον χρήστη (κάπου τα καταφέρνει, αλλού τα κάνει χειρότερα)

 

:P)

Αν και τη Novell δεν τη πάω, 1.000 φορές Suse παρά Ubuntu.

Τα έχω τεσταρι και τα δύο και τα suse έχουν το ισχυρό Yast δηλαδή το εργαλείο διαχείρισης το οποίο έχει πάρα πολλές δυνατότητες και είναι χρήσιμο για άσχετους και σχετικούς.

το εργαλείο διαχείρισης του ubuntu δε θυμάμε πως λέγετε αλλά δεν έχει τις δυνατότητες του yast.επίσης του λοίπουν πολλά βασικά προγράμματα του ubuntu για μένα. :)

 

 

αφου είσαι 1 χρόνο χρήστης Linux προτείνω Gentoo αυτά έχω κ 'γω.

Τώρα χωρίς windows τα παιχνιδάκια ξέχνατα και αν σκέφτεσε για Wine και ιστορίες για μένα ξεχασέτο! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχω ξαναπει, θεωρώ το Gentoo μια distro που αξίζει να δοκιμάσεις

αλλά ο χρόνος που χρειάζεται είναι (συνίθος) απαγορευτικός ακόμα και για δοκιμές :(

 

thumbs up αν πας για gentoo πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το kubuntu δεν το αλαζω με τιποτα ομορφο περιβαλλον αλλα πιο πολυ λογο της υποστιριξης που εχεις σε οποιο προβλημα σου παρουσιαστει

παντως αν δεν υπηρχαν τα game και εγω τα win θα τα ειχα πεταξει απο το pc μου εδω και πολυ καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει καποιος να εχει ενα λειτουργικο μονο... Αφιέρωσε 10GB του σκληρου (αν εχεις τετοιο προβλημα χωρου πια) και ασε τα Windows και κανε dual boot ή και triple boot με οτι θες... Mην κολάμε και μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα και για κανεναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...