Προς το περιεχόμενο

αγανκτησα με το flashακι....αναζητειται λύση!!!!!


mpregos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις αγόρασα ενα usb flash kingston 1GB και θέλω να το κάνω Mount στο slackware 10.0....κλάσσικα γράφω:

 

mount /dev/sda1 /mnt/usbflash

....κανει 5 λεπτά μέχρι να μου βγάλει πάλι ....@darkstar#

και μηνυμα λάθους :sda1 it is not a valid block device

 

ξαναγραφω μετά από αναζητηση σε forum :

mount -t vfat /dev/sda1 /mnt/usbflash

 

....το ιδιο μηνυμα λάθους.

έκανα Login στα windows και το έκανα φορματ σε fat32.ξαναματα έγραψα

 

mount -t vfat /dev/sda1 /mnt/usbflash

 

τιποτα.....

Λύση????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή κοίτα τι γίνεται στο /var/log/messages. Δηλαδή ως root γράφεις

 

>
# tail -f /var/log/messages

 

μετά βάζεις το usb στην υποδοχή και βλέπεις τα μηνύματα.

Έχω παρόμοιο (αν όχι το ίδιο) πρόβλημα με συσκευή usb 2.0 (ψηφιακή μηχανή) και όταν το συνδέω σε θύρα που είναι usb 1 δεν το αναγνωρίζει με τίποτα. Δε λέω αν είναι το ίδιο αλλά ευκαιρία να το ψάξουμε λίγο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dmesg εβγαζε μηνυματα kingston usb κτλοιπα.......κανονικα!!!!

στο car/log/message I/O error κατι τετοιο.....

Όμως καθώς θυμηθηκα τώρα το πληκτρολογιο κ το ποντικι ειναι USB.οποτε μ'άλλον αντι για :mount -t vfat /mnt/sda1 /mnt/usbflash

ΘΕΛΕΙ---->>>>

mount -t vfat /mnt/sdc1 /mnt/usbflash

θα το κανω το απογευμα στο σπιτι κ θα σας πω αυριο αν επαιξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SDX ονομάζονται οι SCSI και SATA συσκευές. Οι "usb storage devices" είναι ειδική κατηγορία συσκευών USB που ακολουθούν συγκεκριμένα standards και έχουν έναν driver στο Linux (usb_storage). Ο driver αυτός χρησιμοποιεί ένα υποσύστημα, το SCSI emulation, για να παρέχει πρόσβαση σε αυτές τις συσκευές, σα να ήταν SCSI συσκευές. Το mouse και το keyboard ανήκουν σε μία διαφορετική κατηγορία usb συσκευών, την "Human Interface Devices", αυτές δεν προορίζονται για να αποθηκεύουν δεδομένα, οπότε ο αντίστοιχος driver δεν έχει λόγο να μπλέξει με scsi emulation και κατά συνέπεια τέτοιες συσκευές δε δεσμεύουν ονόματα συσκευών sdx στο /dev. Οπότε, εκτός και αν έχεις συνδεδεμένη κάποια άλλη usb storage συσκευή, καλά κάνεις και κοιτάς να την προσπελάσεις από το /dev/sda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρότεινα να δεις το messages log επειδή ακριβώς εκεί σε εμένα, αναγράφει το όνομα της συσκευής που δημιουργείται μόλις γίνεται η σύνδεση. Άλλοτε είναι /dev/sda1 ενώ άλλοτε γίνεται /dev/sdb1 κ.ο.κ . Οπότε πρέπει να δεις ακριβώς το όνομα της συσκευής για να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει το mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας υπενθιμιζω οτι η διανομή ειναι Slackware 10.0.

στο var/log/messages δεν μου εμφανιζει μια μονο συσκευη ,η καλυτερα μονο την sda και μετά sda1 sda2 sda3 sda4 .

στο dmesg το μηνυμα το θεωρω σωστό ,γιατι αναγνωριζει το Kingston , usb storage ....

τώρα,στο var/log/message οταν δίνω την εντολή

mount [-t vfat,προαιρετικα] /dev/sda1 /mnt/usbflash

περιμενει 5 λεπτα............\όπου εν τω μεταξύ εγώ από αλλό τερματικο μπορω κ καλα να βάλω αρχεια στο φλασακι,τα βλέπει ....αλλά που τα πάει δεν ξέρω,γιατι απο windows μετα δεν βλέπω τπτ.

και όταν μου εμφανίζει το μήνυμα

sda1 is not a valid block device

sto var/log/messages μου λέει κάτι για I/O error

θα το τυπώσω και θα το κανω post αυριο για να δειτε τι μηνυματα βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εβρεθει λυση......

Η συσκευη που αντιστοιχουσε στο φλασακι ηταν......

sda4

k μένει ένα ερωτημα τωρα--->

εφ'οσον οι μονες usb συσκευες που έχω ειναι το πληκτρολογιο κ το ποντίκι,me IDE δισκους, γιατί αντιστοιχει η sda4, και οχι οι sda1,που ειναι κ λογικό.

μια παρατήρηση:οι θυρες usb δεν ειναι ο κλασσικεσ πίσω στην motherboard,διπλα στην σειριακη κ του εκτυπωτή αλλά από extra usb που έχει η μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ'οσον οι μονες usb συσκευες που έχω ειναι το πληκτρολογιο κ το ποντίκι,me IDE δισκους, γιατί αντιστοιχει η sda4, και οχι οι sda1,που ειναι κ λογικό.

Μη μπερδεύεις την αρίθμηση των partitions με την αρίθμηση των συσκευών. ;)

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1287332&postcount=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα δεν υπάρχει προβλημα,εν μερει γιατι ειχα το openoffice το 2.0 που ειναι 120 ΜΒ και δεν μου το εκανε αντιγραφη.

μονο τα 20 μου εκανε κ μετα έβγαλε λάθος ενω απο windows μια χαρα.

η εντολή:

df -h /dev/sda4 ειχε κανονικά αποτελεσματα

θα κάνω fdisk -l /dev/sda και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...