Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τις χρεώσεις τραπεζών πχ από paypal σε λογαριασμό που τις βρίσκω; Με ενδιαφέρει για πειραιώς και εθνική.

Θυμάμαι είχα κάνει μεταφορά 20 ευρώ από paypal σε εθνική και είχα χρεωθεί 4 ευρώ. Κάποιοι στο συγκεκριμένο νήμα μου είχαν πει ότι για μεταφορά εώς 15 ευρώ δεν ισχύουν χρεώσεις και ότι αν θέλεις να μεταφέρεις παραπάνω απλά σπάς τις μεταφορές σε 15ευρα και έτσι δεν χρεώνεσαι. Ισχύει ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, antbyron είπε

Παιδιά τις χρεώσεις τραπεζών πχ από paypal σε λογαριασμό που τις βρίσκω; Με ενδιαφέρει για πειραιώς και εθνική.

Θυμάμαι είχα κάνει μεταφορά 20 ευρώ από paypal σε εθνική και είχα χρεωθεί 4 ευρώ. Κάποιοι στο συγκεκριμένο νήμα μου είχαν πει ότι για μεταφορά εώς 15 ευρώ δεν ισχύουν χρεώσεις και ότι αν θέλεις να μεταφέρεις παραπάνω απλά σπάς τις μεταφορές σε 15ευρα και έτσι δεν χρεώνεσαι. Ισχύει ακόμα;

Ισχύει διαφορετική πολιτική από τράπεζα σε τράπεζα και πολλές φορές διαφορετική πολιτική χρέωσης ανάλογα με το είδος του τραπεζικού λογαριασμού. Τα μεχρι 15€ ισχύουν για κάποιους λογαριασμούς της Eurobank. Για καποιους λογαριασμούς της Alpha bank το όριο είναι 5€. Για κάποιους λογαριασμούς Μισθοδοσίας είναι χωρίς χρέωση. Πρέπει να βρεις το τιμολόγιο της κάθε τράπεζας και να δεις Χρέωση εισερχόμενου εμβασματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, είδα για την πειραιώς είναι δωρεάν εώς 15 ευρώ για stp. Για non stp 2 ευρώ χρέωση. Το ίδιο ισχύει και για εθνική με την διαφορά ότι για non stp είναι 3 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antbyron είπε

Ευχαριστώ, είδα για την πειραιώς είναι δωρεάν εώς 15 ευρώ για stp. Για non stp 2 ευρώ χρέωση. Το ίδιο ισχύει και για εθνική με την διαφορά ότι για non stp είναι 3 ευρώ.

Τι είναι το stp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alfeios είπε

Τι είναι το stp ?

Το stp τώρα που το έψαξα στο νετ σημαίνει αυτόματη μεταφορά(για stp) ή όχι(πχ ελλιπείς οδηγίες όπου χρειάζεται υπάλληλος να επέμβει).

Απ 'ότι καταλαβαίνω το paypal είναι stp μεταφορά.

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/xrisimes-simvoules-emvasmaton

Επεξ/σία από antbyron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2019 στις 5:23 ΜΜ, Γιαούρτι είπε

η βλακεία επιβεβαιώθηκε.

στο paypal το γράφει ότι ο δικαιούχος του τραπεζικού λογαριασμού πρέπει να είναι ο ίδιος με του λογαριασμού paypal.

Παρόλο αυτά η μεταφορά έγινε και δεν εμφανίστηκε στο paypal και προφανώς δε θα εμφανιστεί αφού δεν είναι κοινό το όνομα.

Θα επιστραφούν τα χρήματα άμεσα ή θα περιμένουμε κανένα μήνα; είχε κανείς προσωπική εμπειρία; Να δούμε και τι θα πει το paypal....

Αυτοί στο paypal κοιμούνται όρθιοι;

τους έστειλα μήνυμα στέλνοντας τους τα αποδεικτικά από την τράπεζα και μέχρι να μου απαντήσουν τα χρήματα είχαν εμφανιστεί από την τράπεζα στο paypal. Άρα δεν έπαιξε ρόλο που ήταν σε άλλο όνομα. Μια χαρά έγινε η μεταφορά.

Τους στέλνω μήνυμα και τους λέω όλα καλά με τη μεταφορά, thanks.

Και μου απαντούν σήμερα ότι δυστυχώς με βάση τα στοιχεία που τους έδωσα δε μπορούν να εντοπίσουν τη μεταφορά και να επικοινωνήσω με την τράπεζα.

Καλά δε βλέπουν ότι εδώ και μια εβδομάδα έχουν μπει τα χρήματα στο λογαριασμό μου;

Ούτε στο ελληνικό δημόσιο τέτοιο χάλι.

Να τους στείλω πάλι μήνυμα να τους πω για 2η φορά ότι τα χρήματα έχουν εμφανιστεί;

Έχω στείλει άλλο ένα έμβασμα τώρα από τον ίδιο λογαριασμό. Φαντάζομαι μέσα στην εβδομάδα θα εμφανιστεί.

Θα περιμένω να δω κι αν εμφανιστεί θα τους στείλω να πω ότι όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μου πιστώθηκε από τα τέλη της προηγούμενης βδομάδας ένα ποσό επιστροφής από ένα διαδικτυακό κατάστημα το οποίο από σήμερα το πρωί φαίνεται μεν κανονικά στην ''πρόσφατη δραστηριότητα'' στη σελίδα μου στο paypal αλλά το υπόλοιπο του λογαριασμού μου εξακολουθεί να φαίνεται μηδενικό. Είναι λογικό αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Αν πληρώσεις με ελληνική καρτα τα χρηματα θα φανουν μαξ σε καμια 10αρια εργάσιμες

Κανονικα σε 2-3 εργασθμες πρεπει να τα δεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, efkola είπε

Καλησπέρα!

Μου πιστώθηκε από τα τέλη της προηγούμενης βδομάδας ένα ποσό επιστροφής από ένα διαδικτυακό κατάστημα το οποίο από σήμερα το πρωί φαίνεται μεν κανονικά στην ''πρόσφατη δραστηριότητα'' στη σελίδα μου στο paypal αλλά το υπόλοιπο του λογαριασμού μου εξακολουθεί να φαίνεται μηδενικό. Είναι λογικό αυτό;;

Το υπόλοιπο του λογαριασμού σου στο PayPal  φαίνεται μηδενικό και μηδενικό θα παραμείνει. Τα χρήματα θα πιστωθούν στην κάρτα που χρεώθηκε κατά την αγορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να ρωτήσω... συνήθως όταν θέλουν φίλοι να τους παραγγείλω πράγματα, για να μην μπαίνω στην διαδικασία να τους φτιάχνω PayPal ή ακόμα και να τα βάζω σε δικούς μου λογαριασμούς(βαριέμαι κάθε φορά να τρέχω στην τράπεζα), προσθέτω την κάρτα τους στο PayPal μου επιτόπου, και μετά την αφαιρούμε εφόσον παραλάβουμε το προϊόν.

-Είναι σωστός ο τρόπος;

-Θα έχω κάποιο θέμα με PayPal για παράδειγμα ή με την τράπεζα μιας και είναι στην ουσία δική τους κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα το έκανα όχι για να μην έχω θέμα με το PayPal η με την τράπεζα αλλά επειδή οι περισσότεροι είναι άσχετοι και η ασχετοσύνη τους και η άρνηση να ασχοληθούν, τους κάνει ηλίθιους.

Και όταν μπλέκεις με ηλίθιους, είναι θέμα χρόνου να γίνει η στραβή.

Έχω παραγγείλει κι εγώ για άλλους αλλά τώρα τα έχω κόψει. Κι αν πει κανένας τίποτα... Δε συμφέρει φίλε, θα πληρώσουμε τελωνείο. Παρτο από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω... συνήθως όταν θέλουν φίλοι να τους παραγγείλω πράγματα, για να μην μπαίνω στην διαδικασία να τους φτιάχνω PayPal ή ακόμα και να τα βάζω σε δικούς μου λογαριασμούς(βαριέμαι κάθε φορά να τρέχω στην τράπεζα), προσθέτω την κάρτα τους στο PayPal μου επιτόπου, και μετά την αφαιρούμε εφόσον παραλάβουμε το προϊόν.

-Είναι σωστός ο τρόπος;

-Θα έχω κάποιο θέμα με PayPal για παράδειγμα ή με την τράπεζα μιας και είναι στην ουσία δική τους κάρτα

Δεν μπορείς να συνδέεις στο λογαριασμο σου στο ππ ξενες καρτες, για χιλιους διό λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις επέλεξα να αγοράσω χρόνο ομιλίας απο το F2go app μέσω paypal, αλλα μετά είδα μέσω e-banking οτι αντι να χρεωθω 10 ευρω,  χρεώθηκα στην τράπεζα 10,45 ευρω... Ξερεις κανείς γιατί? Κάρτα συνδεδεμένη με το paypal είναι (diners-dιscover).  

Επεξ/σία από GeminiMAX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, GeminiMAX είπε

Μόλις επέλεξα να αγοράσω χρόνο ομιλίας απο το F2go app μέσω paypal, αλλα μετά είδα μέσω e-banking οτι αντι να χρεωθω 10 ευρω,  χρεώθηκα στην τράπεζα 10,45 ευρω... Ξερεις κανείς γιατί? Κάρτα συνδεδεμένη με το paypal είναι (diners-dιscover).  

Δες το Paypal. Μάλλον σε χρεωσε δολάρια και έκανε τη μετατροπή με τη δική του ισοτιμία (ασυμφορη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δες το Paypal. Μάλλον σε χρεωσε δολάρια και έκανε τη μετατροπή με τη δική του ισοτιμία (ασυμφορη)

Σε λίρες Αγγλίας τον χρεωσε, όχι δολάρια.

.

Αλλα αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι καποιος να πληρωσει με ππ το κινητο

Βαλε την κάρτα και πλήρωσε κατευθείαν

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...