Προς το περιεχόμενο

helppp!!! bootmanager linux windows etc


lakisvf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

θελω την βοηθεια εμπειρων για λυση προβληματος που δημιουργησα

θα τα πω αναλυτικα για να μπορεσετε να με βοηθησετε

 

εχω εναν υπολογιστη στον οποιο εχω δυο σκληρους δισκους

στον εναν σκληρο εγκατεστησα windows xp pro

στον αλλο σκληρο εγκατεστησα linux mandriva 2006

πρωτα ειχα εγκαταστησει τα windows στον ενα σκληρο c: και μετα απο καιρο το linux στον αλλο σκληρο d:

τα παντα δουλευαν καλα εδω και καιρο με τον boot manager του linux που ηταν εγκατεστημενος μαζι με το linux στον δευτερο

σκληρο d:

σημερα ειπα να βαλω το fedora στη θεση του mandriva οπως και το εκανα

οταν τελειωσε η εγκατασταση στον d: και εκανα reboot εβγαλε τον bootmanager που ειχα απο πριν με το mandriva και ειχε τις

ιδιες επιλογες δηλαδη linux , safemode linux , windows

καλα δεν επρεπε να βαλει εναν καινουργιο boot manager loader οπως θες πες το αλλα αυτη τη φορα του fedora και οχι του mandriva που προυπηρχε

καλα εαν δουλευε το fedora δεν θα με πειραζε απο πιο ειναι ο boot manager αλλα το θεμα ειναι οτι δεν δουλευει

οταν επιλεξω windows κανενα προβλημα φορτωνει κανονικα τα windows αλλα οταν επιλεγω linux φορτωνει μια οθονη με text και μετα βγαζει λαθος

kernel panic - non syncing: no init fount. try passing init =option to kernel

 

και τωρα στα χερια των ειδικων

 

τι εχω μπερδεψει ? παντως κατα την εγκατασταση του fedora ολα πηγαν καλα και η εγκατασταση επιτυχης τωρα κατα την εγκατασταση δεν μου εβγαλε επιλογη για να τοποθετησω bootmanager ισως επειδη ειδε οτι ειδη υπαρχει ναι αλλα αυτος που υπηρχε ηταν του mandriva και οχι του fedora δεν το καταλαβε ?

 

τελος παντων τωρα μπορουμε να βρουμε λυση και να διορθωσω το προβλημα ?

παντως το fedora ειναι στον d: εγκατεστημενο και ο boot manager και αυτος στο d: αλλα φορτωνει μονο windows και οχι linux

 

να ρωτησω και κατι τελευταιο εαν καποτε αποφασισω να βγαλω τελειως το linux και να φυγει και ο boot manager τι θα γινει

με τα windows πως θα φορτωνονται μηπως θα πρεπει να κανω καποια διορθωση για να μπει ο boot manager των windows ?

 

σας παρακαλω πειτε μου με απλα λογια τι να κανω για το προβλημα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...