Προς το περιεχόμενο

SB Live! + DTT2500 Digital + PowerDVD 2.55 + DVD Pioneer 105


-saturn-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Επειδή δεν πιστεύω ότι η παραπάνω σύνθεση είναι πολύ ασυνήθιστη, ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε.<BR>Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάρω αΛηθινό Dolby Digital 5.1 ήχο από τα ηχεία μου. <BR>Από το DVD drive παίρνω την έξοδο SPDIF και την οδηγώ στην αντίστοιχη είσοδο της Sound Blaster. Η σύνδεση της SB γίνεται με το βύσμα Digital DIN, ώστε να πάρω ψηφιακό ήχο.<P>Πρώτο ερώτημα: Πώς θα πρέπει να ρυθμίσω την έξοδο στα ηχεία, από το πρόγραμμα Speaker της SB? <BR>4 Speakers ή Live!Surround? Εννοείται ότι έχω επιλέξει το "Digital Output only".<P>Πάμε στο PowerDVD τώρα. Τι επιλογή κάνω εκεί όσον αφορά τον ήχο; AC3D ή DirectSound 3D? Υπόψιν ότι θέλω και τα έξι κανάλια, όχι downsampling σε Dolby Surround κλπ...<P>Το εγχειρίδιο των ηχείων λέει ότι άμα ανιχνευτεί σήμα Dolby Digital ανάβει ένα ledάκι αυτόματα, σε μένα όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο! Ήχο παίρνω ΜΟΝΟ άμα πατήσω την επιλογή "Pro Logic (Analog In)".<P>Περιμένω τις απόψεις σας επί του θέματος και απορώ πώς κανένα περιοδικό του χώρου ή site δεν έχει κάνει μια απλή περιγραφή βήμα προς βήμα για το θέμα αυτό. <P>Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipoooon..<BR>Exw sxedon ta idia mixanimata mayta pou exeis ki esy..<P>As arxisoume me mia alitheia.<BR>Dolby digital 5.1 ixo den mporei na dwsei i SBlive. Gi ayto to logo oi kleftes tis Creative vgalan tin Platinum 5.1<P>Kai twra as tin kataripsoume.<BR>Tha pas san kalo paidi, kai tha katevaseis to DVD Genie. Apo kei mesa, sto CineMaster section tha deis ena More>> koumpaki.. tha to patiseis kai tha deis epiloges gia ti hxo thes na vgaleis aptin SB sou :)<BR>Peiramatisou ligo kai mallon tha to vreis.. Egw vevea exw programa tis ATI alla logika prepei na doulepsei ki esena..<P>Ayto pou de kserw omws einai, an mporeis na pareis tetoion hxo apo Digital DIN. Mou fenetai prepei na vgaleis apo to SPDIF..<P>Try :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Winner:<BR><B>Re paidia ego exo tin SB Live! Player 5.1 kai ta hxeia Creative Desktop Surround 5.1 DTT 2200.<BR>Ti mporo na kano gia na ekmetaleuomai sto megisto to iliko ayto?</B><HR></BLOCKQUOTE><P>Να το εκμεταλεύεσαι με ποιά έννοια? Για DVD, για παιχίδια, γιατί?<P>Για παιχνίδια, αν υποστηρίζουν Dolby 5.1 τότε δεν κάνεις τίποτε. Απλώς ενεργοποιείς στο Surround mixer της κάρτας το Dolby, και παίζεις (πχ StarTrek Voyager Elite Force - τρομερό!). Για DVD, εγώ χρησιμοποιώ το WinDVD 2000 2.3 και έχω ενεργοποιήσει την επιλογή "6 Speakers".<P>Αυτά...<P>Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NeTeD, επειδή εγώ έχω κάρτα Hercules με τσιπάκι nVidia το κόλπο με το Cinemaster δε δουλεύει.<P>Γιατί όμως λες ότι δε μπορώ να πάρω 5.1 Dolby Digital από την SB Live; Είναι σαν να λες ότι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.<P>Καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...