Προς το περιεχόμενο

2 βασικες ερωτησεις απο εναν αρχαριο


Lemuria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το παρον συστημα. amd athlon 3700, asus vm-csm m-ATX, 2x512 ddr 400 dual channel, ati x1600 pro 256mb, 1xsata 250gb seagate, 1x sata 80gb seagate. Στον 250αρη σκληρο εχω εγκατεστημενα windows xp pro sp2 και στον 80αρη δοκιμαζω κατα καιρους διαφορες διανομες. Το προβλημα που εχω ειναι οτι καμμια 64bit διανομη δεν εγκαθισταται αν και εχω προσπαθησει και τα ubuntu και fedora και suse και αλλα και οσες 32 bit εχουν μπει δεν ειναι καθολου σταθερες. Τι εννοω? Ομολογω πως εχω ελαχιστη πειρα απο linux εως καθολου, ομως δεν ειναι δυνατον ολοες οι εφαρμγες να με πετανε στην οθονη υποδοχης και να χρειαζεται να ξανακανω login στα καλα του αθουμενου. Τι θελω απο σας?

 

1Οποιος εχει καποιο pc με τα ιδια ή περιπου ιδια χαρακτηριστικα να μου πει ποια διανομη εχει να την βαλω.

 

2Δεδομενου οτι o boot manager εχει αντικαταστησει τον προηγουμενο των xp μιας και ειναι στον mσκληρο αν θελησω να εγκαταστησω τα vista ή καποια αλλη εκδοση των xp στον δευτερο σκληρο που τωρα εχω Linux θα εχω προβλημα με τον boot manager? θα εγκατασταθει κανενας καινουριος ή θα μεινει ο ήδη υπαρχον και δεν θα μπορω να μπω καν στα windows μου? Μπορει να σας φεναεται αστεια η ερωτηση αλλα ρωταωεπειδη παλαιοτερα που αποφασισα να κανω φορματ στον 80αρη, ειχα προβλημα και δεν εβλεπε κανεναν λειτουργικο κατα το boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πρώτη ερώτηση δεν έχω ιδέα...

Όσον αφορά το 2ο όμως, τα windows μέχρι και τα XP εγκαθιστούσαν τον boot loader στο MBR θλες δε θές αλλά αναγνώριζαν άν έχεις εγκατεστημένη αλλη έκδοση windows στο PC και αυτόματα σου δίναν την επιλογή να bootaρεις σε όποια ήθελες.

Το linux όμως το αγνοούν και συνεπώς (εφ' όσον δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά του boot manager των windows στα vista) αν εγκαταστήσεις οποιαδήποτε έκδοση windows στο PC σου χάνεις την επιλογή του linux.

Η λύση είναι αφού εγκαταστήσεις τα windows που θέλεις, να χρησιμοποιήσεις ένα live cd linux ώστε να επαναφέρεις τον grub στο MBR και να τον κάνεις configure κατάλληλα ώστε να έχει και την επιλογή της νέας εγκατάστασης windows. Άλλη επιλογή είναι να κάνεις ένα image του /boot partition σου και να εγκαταστήσεις εκεί τον grub. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να έχεις σε ένα αρχείο τις πληροφορίες που χρειάζεται ο boot loader των windows για να "δεί" το linux. Τις πληροφορίες για το πώς κάνεις είτε το ένα είτε το άλλο θα τις βρείς πολλές φορές σε αυτό το forum και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει και sticky για αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το παρον συστημα. amd athlon 3700, asus vm-csm m-ATX, 2x512 ddr 400 dual channel, ati x1600 pro 256mb, 1xsata 250gb seagate, 1x sata 80gb seagate. Στον 250αρη σκληρο εχω εγκατεστημενα windows xp pro sp2 και στον 80αρη δοκιμαζω κατα καιρους διαφορες διανομες. Το προβλημα που εχω ειναι οτι καμμια 64bit διανομη δεν εγκαθισταται αν και εχω προσπαθησει και τα ubuntu και fedora και suse και αλλα και οσες 32 bit εχουν μπει δεν ειναι καθολου σταθερες. Τι εννοω? Ομολογω πως εχω ελαχιστη πειρα απο linux εως καθολου, ομως δεν ειναι δυνατον ολοες οι εφαρμγες να με πετανε στην οθονη υποδοχης και να χρειαζεται να ξανακανω login στα καλα του αθουμενου. Τι θελω απο σας?

 

1Οποιος εχει καποιο pc με τα ιδια ή περιπου ιδια χαρακτηριστικα να μου πει ποια διανομη εχει να την βαλω.

 

 

Σε ποιο σημείο κολλάνε οι 64bit διανομές;

Οι 32bit σε πετάνε αναπάντεχα εντελώς ή μπορείς να αναπαράγεις το πρόβλημα με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 64μπιτες κολλανε στην φαση του formating των σκληρων ή στη δημιουργια των διαμερισματων. Βγαινει λαθος πυρηνα και με πεταει στην επιφανεια εργασιας και αντε παλι απο την αρχη. Οι 32 μπιτες σε ασχετες στιγμες συνηθως ομως οταν παω να δουλεψβ κονσολα, οχι μονο τοτε ομως. Η μονη 32 μπιτη που δουλευε καλα ηταν η ubuntu 6.06 αλλα χρειαστηκε να την κανω format γιατι επρεπε να δανεισω τον σκληρο αλλου οποτε βαζοντας μετα την ubuntu 6.10 ειχα το ιδιο προβλημα. Θα εβαζα ubuntu 6.06 αλλα θελω μια 64 μπιτη κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ubuntu 6.10 είναι edgy και υπάρχουν πολλά παράπονα για προβλήματα ακόμα κ από αναβάθμιση 6.06-6.10. θα σου λεγα να περιμένεις λίγο ή να βάλεις την 6.06. επίσης στις 64bit οι κλειστοί codecs είναι λίγο εως πολύ προβληματικοί: θέλουν ρυθμίσεις κ κόλπα για να δουλέψουν, οπότε προτίμησε κάτι σε 32bit, όπως έκανα εγώ και περίμενε κάτι πιο εύκολο στη ρύθμιση (υπάρχουν βέβαια αναλυτικές οδηγίες στο community της ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...