Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΙΩΣΗ Windows ΚΑΙ Suse 10.1


bisnessman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο προηγουμενη εμπειρια οδυνηρη μαλλον, συνυπαρξης των δυο λογισμικων θα ηθελα να ξερω εαν καποιος απο εσας θα μπορουσε να βοηθησει. και εξηγουμαι: τι γινεται με τον boot loader (GRUB) του linux ????? διοτι την προηγουμενη φορα μου μπλοκαρησε το συστημα εξαφανιζοντας τα windows. Tα windows ομως μου ειναι απαραιτητα για ορισμενες εργασιες, ενω θα ηθελα σταδιακα να περασω στο linux. Στο τελευταιο τευχος του περιοδικου "ελληνικο linux format" το γραφει καθαρα: δηλαδη οτι αρκει να επιλεξουμε to master boot record του πρωτου κατα σειρα εκινησης σκληρου δισκου και να εγκαταστησοπυμε το GRUB, αλλα αυτη η επιλογη μπορει να δημιουργησει προβληματα ( οπως μου συνεβη στο παρελθον). Γιαυτο μπορουμε να επιλεξουμε την εγκατασταση του σε καποιον αλλο δισκο. Ειναι ομως αυτη μια σιγουρη λυση??? Εξηπακουεται οτι το SUSE 10.1 θα το εγκαταστησω σε μια κατατμηση του 2 δισκου. Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να χρησιμοποιησω το Acronis??? ειναι καποιοσ που εχει τετοιυ ειδους εμπειρια????

ευχαριστω για την κατανοηση!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιω το SuSe 10.1 και εχω και ενα pertition win XP με το AutoCAD (οπως λες κι εσυ απαραιτητο μεχρι να βρεθει καποιο προγραμμα αναλογο του AutoCAD στο Linux).

Η αρχικη εγκατασταση μου προτεινε το grub αλλα αλλαξα την επιλογη και εγκατεστησα το lilo. Σε καποια φαση δοκιμων ξαναπερασα στο grub για λιγο πριν επαναφερω οριστικα το lilo. Σε ολα αυτα τα σταδια δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Και με το lilo δεν ειχα ποτε προβλημα σε οσες διανομες περασαν απο τα χερια μου.

Ο λογος που το επιλεγω ειναι ο απλος τροπος απεγκαταστασης του μεσω της εντολης lilo -U και επαναφορας του προηγουμενου διαχειριστη εκκινησης (μεσω κονσολας), κατι που δεν προσφερει ο grub, ο οποιος για να βγει πρεπει να εγκατασταθει καποιος αλλος επανω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κι εγώ μόλις πέρασα τα SUSE Linux 10.1 και έχω το εξής πρόβλημα.

 

Αρχικά: c:\ Windows XP

d:\ Windows Vista

 

και στο boot ερώτηση για ποιο απ' τα δυο.

 

Τώρα πέρασα τα SUSE σε partition του c: και στο boot μου έχει τρεις επιλογές

 

1. SUSE Linux 10.1

2. Windows

3. Safe

 

πατάω Windows και μου βγάζει Chainload{0,0}1 (κάπως έτσι ήταν..) και κολλάει εκεί, δεν φορτώνει ούτε XP ούτε Vista.

 

Τι να κάνω? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. όταν κάνετε νέα εγκατάσταση στα Linux θα ήταν συνετό να δημιουργείτε μια extended κατάτμηση ( με το εργαλείο κατατμήσεων ) και μέσα σε αυτή να δημιουργήσετε ώσες ( logical partitions ) καταμήσεις θέλετε έσεις. καλό θα ήταν να κάνετε μια / μια /home και μια swap με το δηπλάσειο μέγεθος της μνήμης Ram που έχετε. καλό θα ήταν επίσης να βάλετε και ενα mount point με δικιά σας ονομασία στις κατατμήσεις των windows.

Στα suse 10.1 ο grub-lilo δεν χρειάζετε καμιά αλλαγή για να δουλέψει σωστά.

 

Αν έχετε δύο δίσκους τότε:

Θα πρέπει να εγκαταστήσετε τον Bootloader στον δίσκο που τρέχουν τα windows και όχι εκεί που κάνατε εγκατάσταση τα Linux.

Αλλιώς θα πρέπει να πάτε στα Bios και να βάλετε ως δίσκο εκκίνησης εκείνον όπου εγκαταστάθηκε ο BootLoader

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το ήξερα αυτό από πιο πριν.

Πήρα το 40GB σκληρό μου, τον χώρισα σε 20 και 20 και εγκατέστησα εκεί τα SUSE.

Δηλαδή:

 

WD40GB / c: Windows XP

\ e: SUSE 10.1

 

WD40GB - d: VISTA

 

Όπως εξήγησα και πιο πάνω το bootloader μου έχει μόνο μια επιλογή για Windows και μετά δεν φορτώνει κανένα απ' τα δύο Windows.

Τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω πρόσβαση στα XP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους δεν τους κάθεται ο GRUB ας

κατεβάσουν το SUPER GRUB DISC (Google it)

το οποίο είναι free και με λίγες ρυθμίσεις σου τα

κάνει όλα τέλεια.ΠΧ εγώ είχα σε multi boot

στον ίδιο δίσκο SATA Windows XP , Suse 10.1 και Ubuntu 6.10 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...