Προς το περιεχόμενο

Linux XP Desktop 2006


george1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε capthookb για το πρόβλημα που λες αν κάνεις reinstall και αν δεν πιάσει format, άστο το άθλημα καλύτερα. Όπως κάθε λειτουργικό, όταν γνωρίζεις να το στήνεις σωστά και να το χειρίζεσαι άψογα, δεν παρουσιάζει κανένα άλυτο πρόβλημα. Τέλειο λειτουργικό δεν είναι κανένα, οπότε οι συκρίσεις μεταξύ τους είναι τελείως άστοχες. Διότι όσοι υποστηρίζουν ότι το λινουξ είναι πιο σταθερό/ασφαλές από τα windows ας δούνε πόσα established connections έχουνε στο background και τα λέμε. Όλα τα λειτουργικά είναι το ίδιο ασφαλή για κάποιον που γνωρίζει να "σκουπίζει" το σύστημά του ουσιαστικά, και το ίδιο σταθερά για κάποιον που γνωρίζει να το κρατάει ουσιαστικά τακτοποιημένο. Από εκεί και πέρα, εμένα μου αρέσουν οι σημαιούλες, εσένα οι πιγκουίνοι, στον άλλον τα μηλαράκια. Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

+1 να κλείδωσει το τοπικ...

το παλικαρι σας είπε για μια διανομή κ εσεις το κάταληξατε στο φαύλο κύκλο της διαμάχης μεταξύ των 2 λειτουργικών.......

Πάντως για άλλη μια φορά είδα οτι αυτοί που ασχολούνται λίγο η πολύ με τους υπολογιστες,είτε hobbie ειτε δουλεια, το παίζουν guru(....sorry ξερόλες θέλω να πω) κ ειδικοτερα κάτι παληκάρια πού ασχολούνται με το linux......Λήξης!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος μίλησε για debugging κώδικα; :)

 

Σοβαρά; Και τι άλλες επιλογές έχει δηλαδή για να λύσει το πρόβλημά του; Πέρα από το να απεγκατασησει και να εγκαταστήσει το ίδιο ή άλλη έκδοση προγράμματος ή άλλο πρόγραμμα που να κάνει την ίδια δουλειά; Ποια διαδικασία θα ακολουθήσει για να βρει τι φταίει;

 

Να ψαξει πιθανες διενεξεις με αλλα προγραμματα? να το εγκαταστησει αυθεντικο? Ποσες φορες σου χει τυχει ενα αυθεντικο προγραμματακι να μη τρεχει ή να κολλαει χωρις καποιο προφανες αιτιο? Μηπως εχεις να βαλεις windows απο το 98? Γιατι τα xp ειναι αρκετα σταθερο συστημα... οπως και τα 2000pro ήταν αλλωστε...! Δεν καταλαβαινω τι εννοεις πραγματικα, μου φαινονται λιγο οπισθοδρομικα και ανοητα αυτα που μου λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε βγει εκτος θεματος. Και την αρχη την εκανα εγω που εκανα μια παρατηρηση για ευχρηστια (φιλικοτητα την ειπε καποιος αλλος πιο ευστοχα) .Για μενα οσο δεν σχολιαζετε φρασεις μου το θεμα εχει ληξει εφοσον αυτο που ειπα εστω καιι ενας εδω μεσα το καταλαβε. Οσο ομως βλεπω απαντησεις σε λεγομενα μου χαζες θα απανταω. Δεχομαι υποδειξη μονο απο καποιον που δουλευει και τα 2 λειτουργικα εξισου καλα και μπορει να κρινει αυτο που λεω και να μου πει που κανω λαθος.Ολοι οι υπολοιποι που εχουν εγκατεστημενα τα windows για να παιζουν τα παιχνιδακια τους και υποστηριζουν σαν τρελλοι την φιλοσοφια και τα linux ονειροπολωντας μου φαινονται ανοητοι και δεν θα υπολογιζω τις απαντησεις τους εφοσον αυτεσ δεν ειναι τραγικα γελοιοες! (σαν τηνα απαντηση περι φορματ).

 

Α! Και να ασχοληθουμε και με ενα ψεμμα, οτι τα linux ειναι πιο ασφαλη! Αν ηταν δεν θα βαζαμε firewall και ιοι υπαρχουν λιγοι γιατι απολουστατα λιγοι τα εχουν! Αν τα ειχαν ολοι και λιγοι ειχαν windows τα τελευταια θα ταν πιο ασφαλη! Οπως ειναι τωρα τα 95 και τα 98!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Και να ασχοληθουμε και με ενα ψεμμα, οτι τα linux ειναι πιο ασφαλη! Αν ηταν δεν θα βαζαμε firewall και ιοι υπαρχουν λιγοι γιατι απολουστατα λιγοι τα εχουν! Αν τα ειχαν ολοι και λιγοι ειχαν windows τα τελευταια θα ταν πιο ασφαλη! Οπως ειναι τωρα τα 95 και τα 98!

 

Διατηρείς όμως για τον εαυτό σου το δικαίωμα να σέρνεις τη συζήτηση από το ένα off-topic στο άλλο, ε; :-P

 

Αυτή τη φορά δε θα πέσω στην παγίδα να απαντήσω, απλά θα σε αφήσω να θεωρείς ότι το Linux είναι πιο ανασφαλές. That's fine by my book ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ψαξει πιθανες διενεξεις με αλλα προγραμματα? να το εγκαταστησει αυθεντικο? Ποσες φορες σου χει τυχει ενα αυθεντικο προγραμματακι να μη τρεχει ή να κολλαει χωρις καποιο προφανες αιτιο? Μηπως εχεις να βαλεις windows απο το 98? Γιατι τα xp ειναι αρκετα σταθερο συστημα... οπως και τα 2000pro ήταν αλλωστε...! Δεν καταλαβαινω τι εννοεις πραγματικα, μου φαινονται λιγο οπισθοδρομικα και ανοητα αυτα που μου λες!

Ουσιαστικά δηλαδή θα προσπαθήσει να λύσει το υποθετικό πρόβλημα με δοκιμή και σφάλμα. Δοκιμάζοντας το ένα και το άλλο και ότι κάτσει και άμα κάτσει.... Όμορφα :)

 

Τελικά τώρα που το σκέφτομαι ρε παιδιά, μάλλον είμαι ο γελοίος, ο άσχετος, ο οπισθοδρομικός και ο ανόητος της παρέας (να χαρώ εγώ επιχειρήματα!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"να το εγκαταστησει αυθεντικο?"

 

XAxaxaxa!!! 3n fora noumero 1 stin peiratia h Ellada kai esy milas akoma

gia gnisia windows?

 

A kalo!

 

" Α! Και να ασχοληθουμε και με ενα ψεμμα, οτι τα linux ειναι πιο ασφαλη!"

 

"-Οπως ειναι τωρα τα 95 και τα 98!"

 

----------------------------------------------------------------------

 

Ta linux den einai pio asfali? Mpaxaxaxaxa! :mrgreen:

 

(Psst pou eisai metaksy mas twra etsi,min mas akoune ki alloi,afto to pisteveis??)

 

100ades an oxi 1000ades hardware firewalls se olo ton planiti ti leitoyrgiko exoun??????

95,98,2000,Millenium,XP,2003,Longhorn,Vista

H mhpws 3.1???

 

"και ιοι υπαρχουν λιγοι γιατι απολουστατα λιγοι τα εχουν!"

:twisted: Mipws giati den plirwneis gia ta programmata kai den exoun ofelos ta spyware? Mipws prepei prwta na parei prosvasi ston ypologisti sou o allos

(stin megalyteri twn periptwsewn) kai meta na treksei o ios?

Registry? ntfs data streams??? p@p@ria!!

 

 

"Αν τα ειχαν ολοι και λιγοι ειχαν windows τα τελευταια θα ταν πιο ασφαλη! Οπως ειναι τωρα τα 95 και τα 98!"

 

Ena giatrooooooooooooo..........!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen:

 

Paw na kanw secure enan isp...mou irthe idea 2 grammes pio panw!!!!!

 

 

Kollite....afti tin stigmi afto pou diavazeis.....se unix einai stimeno! :-P :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προσπαθείσεις να τα βάλεις με 1 ηλίθιο, θα σε κατεβάσει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας

 

Δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει 1ος, αλλά μιας και μιλάμε για off topic πράγματα:rolleyes:

I am {sick} :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηριζουν σαν τρελλοι την φιλοσοφια και τα linux ονειροπολωντας μου φαινονται ανοητοι και δεν θα υπολογιζω τις απαντησεις τους εφοσον αυτεσ δεν ειναι τραγικα γελοιοες! (σαν τηνα απαντηση περι φορματ)

 

περι φιλικότητας ο λόγος: εδώ οι χρήστες των win δεν είναι φιλικοί, θα ναι το λειτουργικό τους :mrgreen:

 

μα που ναι το alt+ctrl+del στη σκέψη σου; :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εκτος του δικου σας θεματος

αν πληρωσω και οντως παρω αυτην την εκδοση

δηλαδη θα εχω linux αλλα με την ευχριστια windows?

δηλαδη θα μπορω να παιζω παιχνιδια να εχω msn emule winamp

και λοιπα οπως στα χρ η δεν υποστυριζονται?

ξερει κανεις?

επειδη οντως σκεφτομαι να τα αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τα παλικάρια που φτιαξαν αυτή τη διανομή πήραν εικονίδια, login screen κ ταπετσαρίες των windows, ανακάτεψαν τα μενού να είναι σαν των win κ πάνε να βγάλουν λεφτά πουλώντας μούρη ότι έφτιαξαν ενα φιλικό "λίνουξ" χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθεί κ πάρα πολύ. έβαλαν κ μερικούς κλειστούς drivers κ codecs κ κάνουν μπίζνες...

 

τώρα, δε βλέπω πουθενά κάτι σε cedega για να παίξεις παιχνίδια, crossoveroffice για να τρέξεις κάποιος M$ Office... μάλλον θα χουν το μόνο wine... έλεος!!

 

για msn (χωρίς ενοχλητικές διαφημίσεις) έχεις το gaim, για winamp έχει το rythmbox. για παιχνίδια θέλεις το cedega...

 

δηλαδη θα εχω linux αλλα με την ευχριστια windows?

 

μάλλον θα χεις linux με τη δυσχρηστία των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εκτος του δικου σας θεματος

αν πληρωσω και οντως παρω αυτην την εκδοση

δηλαδη θα εχω linux αλλα με την ευχριστια windows?

Με μια λέξη: όχι

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το άθρο και θα καταλάβεις γιατί όσοι υποστηρίζουν ότι το linux μπορεί να γίνει drop-in replacement των windows απλά κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...