Προς το περιεχόμενο

Linux XP Desktop 2006


george1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

/fearthemoderator

εγώ αυτό καταλαβαίνω :P

 

Σοβαρά τώρα, ο Πίκος Αποίκος , σαν σωστός δημοσιογράφος τεκμηρίωσε την άποψη του, εμείς οι απλοί Κάφτες ακόμα τρέχουμε.Ίσως επειδή το κάρβουνο ήταν κακής ποιότητας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που τσακώνονται για τα windows και το linux?? Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Τι ανάγκες έχω? Αυτήν και αυτήν, άρα βάζω linux/windows/τίποτα-και-πετάω-το-pc-στη-θάλασσα-γίνομαι-συνδρομητής-στο-playboy-και-καθαρίζω.

Τόσο απλά. Όταν αρχίσει και κόντρα fifa/pro evo και intel/amd φωνάξτε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που τσακώνονται για τα windows και το linux?? Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Τι ανάγκες έχω? Αυτήν και αυτήν, άρα βάζω linux/windows/τίποτα-και-πετάω-το-pc-στη-θάλασσα-γίνομαι-συνδρομητής-στο-playboy-και-καθαρίζω.

Τόσο απλά. Όταν αρχίσει και κόντρα fifa/pro evo και intel/amd φωνάξτε με...

 

Φιλε μου δεν διαφωνω εγω για τα λειτουργικα απλα εκανα ενα σχολιο και πεσανε ολοι και αρχισαν να λενε του κοσμου τα ασχετα. Δεν εχω λογο να τσακωθω για τα windows και τα linux και τα 2 μου αρεσουν για διαφορετικους λογους το καθενα. Τωρα τι να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που τσακώνονται για τα windows και το linux?? Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Τι ανάγκες έχω? Αυτήν και αυτήν, άρα βάζω linux/windows/τίποτα-και-πετάω-το-pc-στη-θάλασσα-γίνομαι-συνδρομητής-στο-playboy-και-καθαρίζω.

Τόσο απλά. Όταν αρχίσει και κόντρα fifa/pro evo και intel/amd φωνάξτε με...

Πολύ σωστά. Εσύ έβαλες linux/windows/τίποτα. Αν πεις όμως πως ο άλλος που έβαλε windows/linux/όλα ή κάτι άλλο οτι προσκυνάει ή προσκυνούσε κάποιον και πως δεν καταλαβαίνει τι κάνει, ε, όπως και να το δεις σηκώνει συζήτηση:)

 

Ευχρηστία και φιλικότητα ε; Άραγε τι επιλογές έχει ένας χρήστης windows όταν ένα πρόγραμμα κολλάει, ή δεν τρέχει, ή βγάζει λάθη; Μήπως το στρουθοκαμηλισμό (format) ή τι άλλο; Ή μήπως μπορεί να αναζητήσει λύση σε κάποια κοινότητα; Η ανιψιά μου που δεν ξέρει και είναι 15 χρόνων θα στείλει το pc στο μαγαζί για service. Ο κολλητός μου που ειναι "ψαγμένος" θα κάνει format και θα "λύσει" ? το πρόβλημά του.

Δικαίωμά τους θα μου πείς.

Συμφωνώ!!

Το οτι πάσχουν από κονσολοφοβία όμως δε σημαίνει πως και τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι τα βλέπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχρηστία και φιλικότητα ε; Άραγε τι επιλογές έχει ένας χρήστης windows όταν ένα πρόγραμμα κολλάει, ή δεν τρέχει, ή βγάζει λάθη; Μήπως το στρουθοκαμηλισμό (format) ή τι άλλο; Ή μήπως μπορεί να αναζητήσει λύση σε κάποια κοινότητα; Η ανιψιά μου που δεν ξέρει και είναι 15 χρόνων θα στείλει το pc στο μαγαζί για service. Ο κολλητός μου που ειναι "ψαγμένος" θα κάνει format και θα "λύσει" ? το πρόβλημά του.

 

Το debuging σε κώδικα άλλου γενικά ούτε εύχρηστο ούτε φιλικό θεωρείται, είτε πρόκειται για open source είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λίνουξ όταν είχα βάλει, ενώ είχα προσπαθήσει αρκετά, δεν κατάφερα ποτέ να εγκαταστήσω το νετμοντ, υποθέτω και με άλλες συσκευές υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα! Όσο λοιπόν ο χρήστης συναντάει τέτοιες δυσκολίες από ένα λειτουργικό , τόσο θα το αποφεύγει! Στο μόνο που μου είχε φανεί χρήσιμο ήταν για να μάθω C στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχρηστία και φιλικότητα ε; Άραγε τι επιλογές έχει ένας χρήστης windows όταν ένα πρόγραμμα κολλάει, ή δεν τρέχει, ή βγάζει λάθη; Μήπως το στρουθοκαμηλισμό (format) ή τι άλλο; Ή μήπως μπορεί να αναζητήσει λύση σε κάποια κοινότητα; Η ανιψιά μου που δεν ξέρει και είναι 15 χρόνων θα στείλει το pc στο μαγαζί για service. Ο κολλητός μου που ειναι "ψαγμένος" θα κάνει format και θα "λύσει" ? το πρόβλημά του.

Δικαίωμά τους θα μου πείς.

Συμφωνώ!!

Το οτι πάσχουν από κονσολοφοβία όμως δε σημαίνει πως και τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι τα βλέπουν...

 

 

ο κολλητος σου ο ψαγμενος θα κανει φορματ? Καλα αν ο κολλητος σου ειναι τοσο ψαγμενος που στο καθε προβλημα θα κανει φορματ επειδη ενα προγραμμα κολλαει η βγαζει λαθη καταλαβα και αυτος ποσο γνωριζει τα windows και εσυ που δεν εισαι ο ψαγμενος ποσο ασχετος εισαι!!! Το φορματ ειναι το τελευταιο πραγμα που κανει κανεις ειτε το λειτουργικο λεγεται winodws ειτε linux ειτε mac, ειτε sun. τωρα τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το debuging σε κώδικα άλλου γενικά ούτε εύχρηστο ούτε φιλικό θεωρείται, είτε πρόκειται για open source είτε όχι.

Και ποιος μίλησε για debugging κώδικα; :)

ο κολλητος σου ο ψαγμενος θα κανει φορματ? Καλα αν ο κολλητος σου ειναι τοσο ψαγμενος που στο καθε προβλημα θα κανει φορματ επειδη ενα προγραμμα κολλαει η βγαζει λαθη καταλαβα και αυτος ποσο γνωριζει τα windows και εσυ που δεν εισαι ο ψαγμενος ποσο ασχετος εισαι!!! Το φορματ ειναι το τελευταιο πραγμα που κανει κανεις ειτε το λειτουργικο λεγεται winodws ειτε linux ειτε mac, ειτε sun. τωρα τι να πω!

Σοβαρά; Και τι άλλες επιλογές έχει δηλαδή για να λύσει το πρόβλημά του; Πέρα από το να απεγκατασησει και να εγκαταστήσει το ίδιο ή άλλη έκδοση προγράμματος ή άλλο πρόγραμμα που να κάνει την ίδια δουλειά; Ποια διαδικασία θα ακολουθήσει για να βρει τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Kόκκινη γωνία)-Μη μασάς είσαι μια μπουλντόζα. Μια μπουλντόζα που θα τον ισοπεδώσει.

(Μπλέ γωνία)-Ψηλά το αριστερό και στην πρώτη ευκαιρία ένα καλό ίσιο δεξί :-)

 

Ρε μάγκες,δεν έχετε καταλάβει ότι αυτό το post απλά δεν έχει τέλος;

Το μόνο τέλος είναι το σήμα με το λουκέτο..

 

Θα πλακώνεστε μέχρι να βάλει ο mod λουκέτο;

 

 

Στην Αγ.γραφή στο κατά Λουκάν ο Χρηστός είπε μια αλληγορικής σημασίας φράση:

-Δεν μπορείς να βάλεις στα παλιά "ασκιά" καινούριο "κρασί" γιατί τα ασκιά θα σχιστούν και το κρασί θα χυθεί στο πάτωμα.

Ούτε μπορείς να βάλεις παλιό "κρασί" σε καινούρια "ασκιά" γιατί το κρασί θα χαλάσει..

-Δεν το θέλουν,γιατί το παλιό λένε,είναι το καλύτερο..

 

Μήπως κάτι τέτοιο συμβαίνει με τους χρήστες των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Θεωρούμε σιωπηλά ότι η taskbar προήλθε από τα Windows, ενώ στην πραγματικότητα προϋπήρχε με άλλη μορφή σε άλλα περιβάλλοντα ;-)

 

GUIdebook: Graphical User Interface gallery

 

http://www.guidebookgallery.org/index

http://www.guidebookgallery.org/timelines

 

Τώρα που το θυμήθηκα, πάω να το ποστάρω και στο ίντερνετ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος μίλησε για debugging κώδικα; :)

 

 

Δίκιο έχεις, άλλωστε στις διανομές linux όταν κάποιο πρόγραμμα/component έχει πρoβλήματα πολύ σπάνια θα οφείλεται σε κάποιο bug!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GUIdebook: Graphical User Interface gallery

 

http://www.guidebookgallery.org/index

http://www.guidebookgallery.org/timelines

 

Τώρα που το θυμήθηκα, πάω να το ποστάρω και στο ίντερνετ. :-)

 

Μπράβο ρε φίλε έχεις καλή μνήμη..

 

Mήπως ήταν η πιο lame έκδοση Linux που βγήκε ποτέ?

Mήπως αυτή η έκδοση ήτανε η μοναδική που αντέγραψε παταγωδώς το windows portable executable? (exe)

Το ότι η Xerox ήτανε ή πρώτη που έβγαλε GUI άν κάποιος είχε έναν γνωστό που δούλευε PC το '80 το γνωρίζει.

 

Γιατί δεν δουλεύεις λίγο Xerox OS? :P

 

@getty Τουλάχιστον my friend στο L*n*x δεν έχεις backdoors ούτε από το λειτουργικό ούτε από τα προγράμματα που κάνεις Install. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...