Προς το περιεχόμενο

Linux XP Desktop 2006


george1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, ενταξει με τα linux καταλαβαινω ολων την ..αυλα να εχουν τζαμπε λογισμικο και τη σταθεροτητα που θελουν αλλα τα linux ποτε δεν θα γινουν τοσο ευχρηστα σε γραφικο περιβαλλον οσο τα windows. Και αν καποτε γινουν θα ειναι τοσες οι εφαρμογες που θα τρεχουνν για να το πετυχουν αυτο που θα εχουν αυξημενες απαιτησεις σε πορους!!! Και μενα μαρεσουν τα linux αν και αρχαριος αλλα δεν ειναι ευχρηστα. Μπορει να φταιει το γεγονος οτι χειριζομαι απτεστα τα windows αι την φιοσοφια τους εχω συνηθισει αλλα πως να το κανουμε αν δεν υπηρχε ο bill... Αλλωστε το γραφικο περιβαλλον απο τα windows το ζηλεψανε!!! Μην περιφρονειτε λοιπον τοσο πολυ την Microsoft. Ολοι σας πριν ασχοληθειτε με linux την προσκυναγατε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μην περιφρονειτε λοιπον τοσο πολυ την Microsoft. Ολοι σας πριν ασχοληθειτε με linux την προσκυναγατε!!!

 

Ας προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας. Εχεις δικαιωμα να προσκυνας οποιον θες. Δεν εχεις ομως δικαιωμα να προσβαλεις τους υπολοιπους κατατασσοντας τους στην ιδια κατηγορια με σενα!

Για τα υπολοιπα ουδεν σχολιον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια κατηγορια πιστευεις οτι ανηκω? Δεν ειναι προσβολη να λεω οτι τα προσκυνουσαν . Ποσοι ασχολουνταν το 87 με linux και ποσοι τωρα? Εχω pc απο το 86 σπιτι και θυμαμαι καλα ολη την ιστορια των windows. Δεν εχω σκοπο να προβαλω κανεναν απλα με ενοχλουνε τα πικροχολα σχολια (και ισως να ταν πιο σωστο να ανοιξω καινουριο θεμα απο το να μπαινω σφηνα σε αυτο εδω.) για ενα λειτουργικο που στο κατω κατω ολοι απο αυτο ξεκινησαν. Και αυτο μιμουνταν εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το '87 δεν υπήρχε Linux :-P. Το έχω ξαναπεί, όταν έχεις μάθει σε μία πλατφόρμα, μιας συγκεκριμένης εταιρίας, και μάλιστα όταν αυτό δεν έχει συμβεί από ελεύθερη επιλογή, αλλά εκβιασμένα από τις κρατούσες συνθήκες, προφανώς και δε δεσμεύεσαι να προσκυνάς τη συγκεκριμένη εταιρία μια ζωή. Έχεις κάθε δικαίωμα προφανώς να γνωρίσεις κάτι - κατά τη γνώμη σου - καλύτερο και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου, όσο βέβαια έχεις επιχειρήματα για τις κρίσεις που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικο επιχειρημα ειναι η ευχρηστια και σε αυτην αναφερομαι φιλε apoikos. Δεν αναφερθηκα ουτε στην ασφαλεια, ουτε στην σταθεροτητα, ουτε στην τιμη, ουτε στην πολιτικη της microsoft. Αναφερθηκα μονο στην ευχρηστια! Και δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να μου πει εδω μεσα οτι τα linux ειναι σε γενικες γραμμες πιο ευχρηστα απο τα windows!!! Αυτο σχολιαζω και μονο! Ειπα οτι τα linux δεν θα γινουν ποτε τοσο ευχρηστα οσο τα windows. Αλλωστε αν ηταν ολες οι εταιρειες unix θα χρησιμοποιουσαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ψάξε σε παρακαλώ στο δίκτυο κ πες μας που βασίζεται ο πυρήνας των XP.... ΤΙ ΔΕ ΣΕ ΑΚΟΥΣΑ?? στο FreeBSD??? αλήθεια;

 

Αλλωστε αν ηταν ολες οι εταιρειες unix θα χρησιμοποιουσαν!!!

 

 

ρε, πλάκα μας κάνεις ή υποτιμάς τη νοημοσύνη μας;! μέχρι κ οι mail κ web servers της msn-hotmail ως το 2002 τρέχανε κάποιο bsd... φαντάζομαι ότι αυτά δεν τα λες στα σοβαρά... οι δημόσιες υπηρεσίες και ο στρατός στη Γερμανία χρησιμοποιεί μόνο linux για να μην είναι εξαρτημένος από τα αμερικανάκια...

 

τώρα εαν στην ελλάδα γίνονται λαμογιές στο δημόσιο τομέα για την προμήθεια λογισμικού, ε το λίνουξ δεν έχει κ πολύ ψωμί.

 

δεν είναι εύχρηστο το kde που έρχεται εγκατεστημένο με πάρα πολλά προγράμματα και είναι εύχρηστα τα παράθυρα που έρχονται μόνο με τον ναρκαλιευτή κ το κομπιουτεράκι;

 

δεν είναι εύχρηστο να επιλέγεις από μια λίστα τα προγράμματα που θέλεις να εγκατασταθούν και να κατεβαίνουν από το δίκτυο κ οι αναβαθμίσεις να γίνονται καθολικά για όλα τα προγράμματα;

 

στα παράθυρα τι κάνεις; κατεβάζεις ενα πρόγραμμα, το εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις... κατεβάζεις άλλο πρόγραμμα, το εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις κ πάει λέγοντας... και για να τα αναβαθμίσεις τα απειγκαθιστάς ή τα εγκαθιστάς από πάνω;

 

αυτό εννοείς με ευχρηστία των παραθύρων;

 

σε ενημερώνω ότι έχω συνεργάτες με πολύ λίγη εμπειρία στους Η/Υ που βρήκαν το gnome πιο συμμαζεμένο από την ακαταστασία των XP (είχα ρυθμίσει βέβαια εκτυπωτές δίκτυα, σαρωτές, φωτογραφικές μηχανές, κάμερες κοκ, αλλά κ στα win αυτοί οι άνθρωποι δε θα μπορούσαν να το κάνουν).

 

εν πάση περπτώση, η συζήτηση έγινε διαμάχη amiga-atari, nintendo-sega... πάντως εμένα δε μου αρέσουν οι αποτυχημένες κόπιες των λειτουργικών της apple, οπότε μένω στο λίνουξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) ειναι ΤΟ linux

Β) που είναι η registry οέο ------> /flame

 

Σαν χρόνιος χρήστης παραθύρων βλέπε (Games & DirectX)

 

εν πάση περπτώση, η συζήτηση έγινε διαμάχη amiga-atari, nintendo-sega... πάντως εμένα δε μου αρέσουν οι αποτυχημένες κόπιες των λειτουργικών της apple, οπότε μένω στο λίνουξ...

 

ένα μεγάλο ΝΑΙ στο πραναφερθέν όσο αφορά γενικής χρήσης computing (mail/serfing/downloads/DVDs/programming/learning/educating)

 

έχω εγκατεστημένα Win XP x64 για 2 προγράμματα για το ΤΕΙ και 3-4 παιχνίδια. Για ολα τα άλλα υπάρχει ΤΟ linux

 

 

όσο για την ευχρηστία, για πεσμας, ποια διανομή δοκίμασες, γιατί μάλλον τότε η 13χρονη αδερφή μου που χρησιμοποιεί mandriva για να κάνει chat, να βλέπει βιντεάκια στο youtube και να ακούει μουσική/βλέπει dvd θεωρήται Αινστάιν σύμφωνα με τα δικά σου κριτίρια:shock:

 

 

Εάν αυτό που άκουσα αληθεύει, το GUI των Win95 το σχεδίασε η γυναίκα του Μπίλη.. αυτό μόνο αρκεί:twisted:

 

 

/discuss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια "ανόητη" διαμάχη...

 

εντάξει... το λινουξ είναι για "ψαγμένους"...

τα παράθυρα για τον απλό "κοσμάκη"...

 

Οταν το πρώτο καταφέρει να αντιστρέψει την

κατάσταση και δεν παραμένει η πανακεια των

ψαγμένων... τότε τα λέμε...

 

υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν χρόνια

και με τα 2 και ίσως έχουν μια πιο εμπεριστατωμένη

άποψη...

 

Αλλά ξέχασα... Το λίνουξ είναι σε όλα καλύτερο...

και τα παράθυρα μονίμως αντιγραφές και λοιπά...

 

Με εντελώς φιλική διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Εδώ να προσθέσω και εγώ κάτι.

Μπορεί να έχω καψουρευτεί το Slack,να "μαγεύομαι" με τα *BSD,αλλά την ευχρηστιά/απλότητα/λειτουργικότητα που έχει το Debian δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποιο άλλο λειτουργικό παγκοσμίως. Debian. Kανένα από τα περίπου 13 παράγωγα του που έχουν εφευρεθεί! Εχω βάλει σε ένα μηχάνημα Debian στο σπίτι για file server και εδώ και μήνες δεν χρειάστηκε να ανοίξω κονσόλα παρά μόνο για την ip < dhcp.

 

Οταν ένα λειτουργικό έρχεται με 30GB στα 2 dvd (!!) και κοντά στα 130GB full στους mirrors προγράμματα που ίσως να λέω και λίγα, ποιος να του σταθεί μέτρο σύγκρισης? Δεν το συζητάω ότι είναι όλα δωρεάν!

 

Και κάτι που δεν ξέρουν πολλοί:

Η Microsoft αγόρασε τη SUSE!

Είναι στα σκαριά για το κοντινό μέλλον MS LINUX!

Φτού...μπλιάχ...αηδία...χρρρττ...φτού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Εδώ να προσθέσω και εγώ κάτι.

Μπορεί να έχω καψουρευτεί το Slack,να "μαγεύομαι" με τα *BSD,αλλά την ευχρηστιά/απλότητα/λειτουργικότητα που έχει το Debian δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποιο άλλο λειτουργικό παγκοσμίως. Debian. Kανένα από τα περίπου 13 παράγωγα του που έχουν εφευρεθεί! Εχω βάλει σε ένα μηχάνημα Debian στο σπίτι για file server και εδώ και μήνες δεν χρειάστηκε να ανοίξω κονσόλα παρά μόνο για την ip < dhcp.

 

Οταν ένα λειτουργικό έρχεται με 30GB στα 2 dvd (!!) και κοντά στα 130GB full στους mirrors προγράμματα που ίσως να λέω και λίγα, ποιος να του σταθεί μέτρο σύγκρισης? Δεν το συζητάω ότι είναι όλα δωρεάν!

 

Και κάτι που δεν ξέρουν πολλοί:

Η Microsoft αγόρασε τη SUSE!

Είναι στα σκαριά για το κοντινό μέλλον MS LINUX!

Φτού...μπλιάχ...αηδία...χρρρττ...φτού!

 

 

καλά... να υποθέσω ότι είναι "αυτονόητο" ότι όταν και όταν (ή αν?)

βγει MS build θα είναι η χειρότερη?...

 

χμμ... ανοικτόμυαλους σας βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά... να υποθέσω ότι είναι "αυτονόητο" ότι όταν και όταν (ή αν?)

βγει MS build θα είναι η χειρότερη?...

 

χμμ... ανοικτόμυαλους σας βρίσκω...

 

Από αυτά που έγραψα πρίν μόνο αυτό είδες ? :roll::-D

 

EDIT: Δουλέυω και με τα 2 almost 7 χρόνια

win2k/Mandrake 7.2/Redhat 7.3 τότε που δεν υπήρχαν Blue Screens Of Death (XP) και δεν χρειαζότανε WGA και μ@λ@κίες για να κάνεις update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ψάξε σε παρακαλώ στο δίκτυο κ πες μας που βασίζεται ο πυρήνας των XP.... ΤΙ ΔΕ ΣΕ ΑΚΟΥΣΑ?? στο FreeBSD??? αλήθεια;

 

 

 

 

ρε, πλάκα μας κάνεις ή υποτιμάς τη νοημοσύνη μας;! μέχρι κ οι mail κ web servers της msn-hotmail ως το 2002 τρέχανε κάποιο bsd... φαντάζομαι ότι αυτά δεν τα λες στα σοβαρά... οι δημόσιες υπηρεσίες και ο στρατός στη Γερμανία χρησιμοποιεί μόνο linux για να μην είναι εξαρτημένος από τα αμερικανάκια...

 

τώρα εαν στην ελλάδα γίνονται λαμογιές στο δημόσιο τομέα για την προμήθεια λογισμικού, ε το λίνουξ δεν έχει κ πολύ ψωμί.

 

δεν είναι εύχρηστο το kde που έρχεται εγκατεστημένο με πάρα πολλά προγράμματα και είναι εύχρηστα τα παράθυρα που έρχονται μόνο με τον ναρκαλιευτή κ το κομπιουτεράκι;

 

δεν είναι εύχρηστο να επιλέγεις από μια λίστα τα προγράμματα που θέλεις να εγκατασταθούν και να κατεβαίνουν από το δίκτυο κ οι αναβαθμίσεις να γίνονται καθολικά για όλα τα προγράμματα;

 

στα παράθυρα τι κάνεις; κατεβάζεις ενα πρόγραμμα, το εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις... κατεβάζεις άλλο πρόγραμμα, το εγκαθιστάς, το ρυθμίζεις κ πάει λέγοντας... και για να τα αναβαθμίσεις τα απειγκαθιστάς ή τα εγκαθιστάς από πάνω;

 

αυτό εννοείς με ευχρηστία των παραθύρων;

 

σε ενημερώνω ότι έχω συνεργάτες με πολύ λίγη εμπειρία στους Η/Υ που βρήκαν το gnome πιο συμμαζεμένο από την ακαταστασία των XP (είχα ρυθμίσει βέβαια εκτυπωτές δίκτυα, σαρωτές, φωτογραφικές μηχανές, κάμερες κοκ, αλλά κ στα win αυτοί οι άνθρωποι δε θα μπορούσαν να το κάνουν).

 

εν πάση περπτώση, η συζήτηση έγινε διαμάχη amiga-atari, nintendo-sega... πάντως εμένα δε μου αρέσουν οι αποτυχημένες κόπιες των λειτουργικών της apple, οπότε μένω στο λίνουξ...

 

 

Ναι ειναι ευχρηστο πολυ να επιλεγεις απο μια λιστα με προγραμματα που δεν ξερεις τι κανει το καθενα (βλ το χαος στη fedora core 5) και απο αυτα ειναι απαραιτητα για το pc σου.

 

Ναι ειναι πολυ ευχρηστο να εγκαιθιστας ενα λειτουργικο και μεχρι να ρυθμισεις μια συσκευη να σου βγαινει το λαδι για να βρες drivers.

 

Ναι ειναι πολυ ευχρηστο να εχεις ενα συστημα που σε πεταει αν πασα στιγμη στην οθονη υποδοχης και σου ξαναζηταει login και που για να το λυσεις αυτο πρεπει να συμβουλευτεις ειδημονα στα linux

 

Το οτι οι συναδελφοι σου δεν μπορουνα εγκαταστησουν συσκευες στα windows δεν σημαινει οτι τα η ρυθμιση συσκευων σε linux και windows ειναι το ιδιο πραγμα!!! Το οτι ο αστυνομικος ειναι οργανο και το μπουζουκι οργανο δεν σημαινει οτι ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι!!!

 

Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει... το λινουξ είναι για "ψαγμένους"...

 

Οταν το πρώτο καταφέρει να αντιστρέψει την

κατάσταση και δεν παραμένει η πανακεια των

ψαγμένων... τότε τα λέμε...

 

 

ναι, υπάρχουν κ ψαγμένοι παππούδες που χρησιμοποιούνε λίνουξ γιατί η κολτσίνα κ ο θανάσης τους φαίνονται πολύ απλά για να ασχοληθούνε... για ρίξε εδώ μια ματιά τι κάνανε οι γερμανοί παππούδες... ο συγκεκριμένος είναι χάκερ κ ασχολείται μόνο με λίνουξ :razz:

 

αυτά περι φιλικότητας...

 

ε, όταν δε μπορεί να φτιάξει ο Μπίλ μόνος του το αγοράζει... έλεος, έτσι κ αλλιώς δεν την είχα κ σε πολύ εκτίμηση σαν διανομή

 

LinuxVista??!! άντε να δείτε κ εσείς οι χρήστες Win μια γκρί μέρα, γιατί την άσπρη την έχει πατεντάρει το Linux :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Και κάτι που δεν ξέρουν πολλοί:

Η Microsoft αγόρασε τη SUSE!

Είναι στα σκαριά για το κοντινό μέλλον MS LINUX!

Φτού...μπλιάχ...αηδία...χρρρττ...φτού!

 

Δεν αγόρασε το SuSE. Έκαναν συμφωνία συνεργασίας με την Novell. Μεταξύ άλλων η συμφωνία περιλαμβάνει και αυτό: όσοι ψωνίζουν από την Novell έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι δεν θα τους κάνει αγωγή η MS για ευρεσιτεχνίες όσο διαρκεί η συμφωνία...

 

http://www.novell.com/linux/microsoft/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ευχρηστο πολυ να επιλεγεις απο μια λιστα με προγραμματα που δεν ξερεις τι κανει το καθενα

 

Μπορείς να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τις περιγραφές τους (όπως κάνω εγώ στο Ubuntu)

 

Ναι ειναι πολυ ευχρηστο να εγκαιθιστας ενα λειτουργικο και μεχρι να ρυθμισεις μια συσκευη να σου βγαινει το λαδι για να βρες drivers.

 

Σε πιάνω αδιάβαστο εδώ. Δε φταίει το λίνουξ για τους οδηγούς, αλλά οι εταιρίες που δεν τους γράφουν... φαντάζομαι ότι τους δικούς σου τους οδηγούς δεν του γράφει ο βασίλης...

 

Ναι ειναι πολυ ευχρηστο να εχεις ενα συστημα που σε πεταει αν πασα στιγμη στην οθονη υποδοχης και σου ξαναζηταει login και που για να το λυσεις αυτο πρεπει να συμβουλευτεις ειδημονα στα linux

 

κάτι πρέπει να κάνεις λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...