Προς το περιεχόμενο

Linux XP Desktop 2006


george1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Vrika auto to link gi' autin tin periergi dianomi tou Linux, opws leei sto site mporei na treksei Linux kai Windows efarmoges. Den kserw ean exei dothei ksana auto to link... to katevazw apo to torrent link pou exoune, pantos einai commercial.

 

http://www.linux-xp.com/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αηδία σκέτη... είπαμε αμαν να ξεφύγουμε από τα βασιλοπαράθυρα...

 

Η Microsoft από την εποχή των windows 95 (και στη συνέχεια) έχει επενδύσει πολύ μεγάλα ποσά σε έρευνες για το user interface. Οταν κάτι μπαίνει / βγαίνει / αλλάζει στο interface των windows δεν γίνεται τυχαία ή επειδή αρέσει έτσι στους developers που γράφουν τον κώδικα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως ο κόσμος του linux αντί να απορίπτει οτιδήποτε έχει την υπογραφή της M$ μπορεί να επωφεληθεί από τα παραπάνω μιμούμενος όχι το ακριβές look and feel των windows αλλά τις βασικές αρχές.

 

Για παράδειγμα η πρώτη μου επαφή με τα configuration εργαλία που έχει το fedora (και μάλλον ολες οι gnome διανομές) ήταν και είναι απογοητευτηκές. Επίσης π.χ. δουλεύω σε ανάλυση 1024 x 768 και οταν έχω ανοιχτό το file manager ακόμα και maximazied ο χώρος στην οθόνη δεν επαρκεί. Η γραμμή διευθύνσεων είναι ιδιότροπη, τα κενά ανάμεσα στα εικονίδια είναι πολύ μεγάλα, τα κενά στα κουμπιά και στις γραμματοσειρές επίσης ενώ η πλοήγηση στο δέντρο των folders δεν είναι τόσο εύκολη οσο θα έπρεπε. Λεπτομέριες που όμως κάνουν την διαφορά στην αίσθηση του desktop.

 

Μην υποτοιμάμε την αίσθηση του τελικού χρήστη. Εγώ οταν βρέθηκα στο δίλημα πια διανομή να διαλέξω για να αρχίσω, το ευχάριστο look & feel του fedora έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση.

 

lol από το faq του linux xp

 

I found that GNOME graphic environment was installed with Linux XP Desktop. Is KDE available for Linux XP Desktop?

 

Forget about KDE. KDE is for hackers and that is why it sucks in end-user oriented distribution.

We are not supporting it in any way. You can install it from Fedora repositories and use it on your own risk.

 

http://www.linux-xp.com/faq/1987.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμπλήρωνα ότι το kde είναιθ πιο κοντά στην φιλοσοφία του MacOS look n feel παρά σε αυτό του Μπίλη.

Να ένας λόγος να το γυρίσεις σε kde... η ευχρηστία ενός Μακ>all :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft από την εποχή των windows 95 (και στη συνέχεια) έχει επενδύσει πολύ μεγάλα ποσά σε έρευνες για το user interface. Οταν κάτι μπαίνει / βγαίνει / αλλάζει στο interface των windows δεν γίνεται τυχαία ή επειδή αρέσει έτσι στους developers που γράφουν τον κώδικα.

 

Την επιφάνεια των win95 τη σχεδίασε η γυναίκα του gates... οπότε τα συμπεράσματα δικά σας

 

Προσωπική μου άποψη είναι πως ο κόσμος του linux αντί να απορίπτει οτιδήποτε έχει την υπογραφή της M$ μπορεί να επωφεληθεί

 

μα δεν απέρριψα όλα τα προϊόντα της Μ$... το age of empires II ήταν υπέροχο... :-D

 

από τα παραπάνω μιμούμενος όχι το ακριβές look and feel των windows αλλά τις βασικές αρχές

 

και η Μ$ μόνιμα κάνει αποτυχημένες προσπάθειες να μιμηθεί το look and feel των λειτουργικών της Apple... So what??!!

 

Λεπτομέριες που όμως κάνουν την διαφορά στην αίσθηση του desktop

 

μια μικρή λεπτομέρεια: για να τρέξεις το xgl χρειάζεσαι εναν P4, 512 μνήμη και μια χάλια κάρτα γραφικών... για να τρέξεις τα sVista θέλεις ένα ολόκληρο beowulf cluster . και μη μου πεις ότι το αερο θα ναι πιο λειτουργικό από το xgl που το χουμε εδώ κ 2 χρόνια περίπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Προσωπική μου άποψη είναι πως ο κόσμος του linux αντί να απορίπτει οτιδήποτε έχει την υπογραφή της M$ μπορεί να επωφεληθεί από τα παραπάνω μιμούμενος όχι το ακριβές look and feel των windows αλλά τις βασικές αρχές."

 

Καλά μιλάμε για πολύ γέλιο η συζήτηση!

Ποιες βασικές αρχές?? Τα system/function calls των windows api?? :mrgreen: ή μήπως το windows pe? Γιατί αν μιλάμε για βασικές αρχές και όχι τόσο για το look τότε μάλλον στη δομή του λειτουργικού μιλάς.

 

Μήπως ο ΙΕ7 είναι μια αντιγραφή του konqueror?

Μήπως ο konqueror είναι ο κορυφαιότερος file manager που υπάρχει μεταξύ

win32 & linux/unix?

Μήπως το gnome που δοκίμασες είναι "λίγο " ξεπερασμένο?

Μήπως να δοκίμαζες λίγο το elive-live cd να σου έφευγε το καφάσι?

Vector graphics σε windows manager? Σκέψου ότι σε vector graphics στηριζεται η φιλοσοφία του Macromedia Flash..

Aς είναι καλά το enlightement.

 

Mάλλον πρέπει να ξέρεις αρκετά λίγο τα Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Προσωπική μου άποψη είναι πως ο κόσμος του linux αντί να απορίπτει οτιδήποτε έχει την υπογραφή της M$ μπορεί να επωφεληθεί από τα παραπάνω μιμούμενος όχι το ακριβές look and feel των windows αλλά τις βασικές αρχές."

 

Καλά μιλάμε για πολύ γέλιο η συζήτηση!

Νομίζω αναφέρεται στην "αίσθηση" του Desktop, τη διάταξη των εικονιδίων, την πλοήγηση στον windows explorer κτλ. Όμως αυτό δε σημαίνει πως στα windows οι λειτουργίες είναι βέλτιστες. Κι εμένα με βόλευε πολύ η μετακίνηση με το tab στον windows explorer και μόλις άρχισα να χρησιμοποιώ kde και konqueror τα είδα σκούρα. Τώρα απλά κατάλαβα οτι δε μου χρειάζεται :)

 

Υποσημείωση: Το eliva κατεβαίνει ολοταχώς για δοκιμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Oraios o paixtis.

 

@Turrican

Telika to Linux mporei na ginei poly asximo sto grafiko perivalon kai disxristo

na....san kai afto ena pragma... http://www.elivecd.org/gb/Main/Screenshots/User/_images/princeamd-1.jpg

akoma kai an trexei se 1600mhz pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...