Προς το περιεχόμενο

Linux mail server


thundercat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης:

Θελω να βαλω στο δικτυο της εταιριας ενα server με δυο βασικους ρολους

1.Ως mail server (σαν τον Microsoft Exchange)

2. Ως proxy firewall (σαν τον ISA Server)

 

Ποια διανομη μου προτεινετε ως την πιο ευκολη στο στησιμο της?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα red hat (αν και πολλοί θα διαφωνήσουν) γιατί κατά την γνώμη μου θα εκτελέσε εύκολα τις δουλειές που θες. έχει και το ανάλογο support.

βέβαια μπορείς με παραπάνω κόπο να στήσεις μια οποιαδήποτε άλλα διανομή, όπως gentoo, slack,debian,arch.

 

απλά ανέφερες σαν πρωτεύων το ζήτημα της ευκολίας και το κόκκινο καπέλο είναι προσδιορισμένο για τέτοιες χρήσεις σαν διανομή , απο όσο ξέρω πάντα.

 

Οι παλιότεροι ας με διορθώσουν εάν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε θα πρότεινα σε κανένα να χρησιμοποιήσει Linux για σοβαρή δουλειά αν κινείται με γνώμονα την "ευκολία" (σε εισαγωγικά, υποθέτω ότι με την έννοια που αναφέρεται μεταφράζεται σε "λιγότερο χρόνο ενασχόλησης για το στήσιμο").

 

Τώρα αν το ζητούμενο είναι να στηθεί ένα μηχάνημα που να κάνει αυτές τις δουλειές στο συντομότερο χρονικό διάστημα και με το μικρότερο απαιτούμενο επίπεδο γνώσης, το Redhat/fedora μάλλον θα ήταν από τις πρώτες επιλογές, αν και ένα τέτοιο ζητούμενο συνεπάγεται αναπόφευκτα χειρότερη ασφάλεια, μεγαλύτερο χρόνο επίλυσης των όποιων (αναπόφευκτων) "προβλημάτων" (εξήγηση: πραγμάτων που δεν συμπεριφέρονται όπως θα περίμενε ένας μη εξοικειωμένος με τέτοια λειτουργικά χρήστης να συμπεριφερθούν) και, στην τελική, μεγαλύτερη πιθανότητα να μείνει κρεμασμένη η επιχείριση την πιο ακατάλληλη στιγμή (αυτή είναι η αιτιολόγηση της πρώτης πρότασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε θα πρότεινα σε κανένα να χρησιμοποιήσει Linux για σοβαρή δουλειά αν κινείται με γνώμονα την "ευκολία" (σε εισαγωγικά, υποθέτω ότι με την έννοια που αναφέρεται μεταφράζεται σε "λιγότερο χρόνο ενασχόλησης για το στήσιμο").

 

Τώρα αν το ζητούμενο είναι να στηθεί ένα μηχάνημα που να κάνει αυτές τις δουλειές στο συντομότερο χρονικό διάστημα και με το μικρότερο απαιτούμενο επίπεδο γνώσης, το Redhat/fedora μάλλον θα ήταν από τις πρώτες επιλογές, αν και ένα τέτοιο ζητούμενο συνεπάγεται αναπόφευκτα χειρότερη ασφάλεια, μεγαλύτερο χρόνο επίλυσης των όποιων (αναπόφευκτων) "προβλημάτων" (εξήγηση: πραγμάτων που δεν συμπεριφέρονται όπως θα περίμενε ένας μη εξοικειωμένος με τέτοια λειτουργικά χρήστης να συμπεριφερθούν) και, στην τελική, μεγαλύτερη πιθανότητα να μείνει κρεμασμένη η επιχείριση την πιο ακατάλληλη στιγμή (αυτή είναι η αιτιολόγηση της πρώτης πρότασης).

 

Και τι προτείνεις εκτός απο Linux;;;

Μ$;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι προτείνεις εκτός απο Linux;;;

Μ$;;;

 

Δε νομίζω ότι προτείνει κάτι εκτός από linux, αλλά προτείνει linux με μεθόδους εκμάθησης που αρμόζουν σε linux και όχι σε windows. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι προτείνει κάτι εκτός από linux, αλλά προτείνει linux με μεθόδους εκμάθησης που αρμόζουν σε linux και όχι σε windows. ;)

 

 

+1 στον προλαλήσαντα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...