Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη διανομη linux για παλιοτερα μηχανηματα????!!!


gust

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gust, το πρόβλημα σε σχέση με τις σύγχρονες διανομές που κυκλοφορούν δεν είναι ότι οι ίδιες είναι απαιτητικές, αλλά ότι οι εξ ορισμού ρυθμίσεις και τα γραφικά ενδιάμεσα που χρησιμοποιούν (KDE, Gnome, XFce λιγότερο) έχουν αυξημένες απαιτήσεις, κυρίως σε μνήμη RAM.

Αν είχες π.χ. 256MB RAM θα μπορούσες να βάλεις ο,τι θέλεις και να ανταποκρίνεται αξιοπρεπώς, αλλά με 128ΜΒ νομίζω πως κάποιος window manager τύπου Fluxbox θα ταίριαζε κουτί. Από αυτήν την άποψη, θεωρώ πως πολλές είναι οι διανομές που μπορούν να σε καλύψουν, αρκεί μετά από κάποιο χρόνο που θα χρειαστείς για εξοικείωση, να ασχοληθείς με tuning και customization της εγκατάστασής σου.

Όπως καταλαβαίνεις, όταν αρχίζεις να αφαιρείς πακέτα, "δαίμονες" που τρέχουν στο παρασκήνιο και άλλα, πιο εύκολο είναι να ξεκινήσεις από μία ήδη λιτή διανομή. Η δική μου πρόταση είναι Zenwalk και κατά 2ον, Vector Linux. Και τα 2 είναι Slackware based, με το 1ο πολλά υποσχόμενο στον τομέα του package management (παραδοσιακός τομέας όπου πάσχει το Slackware και "λάμπουν" Debianοειδή/Gentooειδή)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To arch μπορει να δεχτει fluxbox?(Απο οτι συμπεραινω ειναι το ελαφρυτερο της κατηγοριας και αρκετα ευχρηστο...)

Βασικα εχει καποιο γραφικο περιβαλλον ή εγκαθισταται αργοτερα απο τον χρηστη?

Ρωταω γιατι ως νεος χρηστης δεν εχω και μεγαλη εξοικιωση με την κονσολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gust: Το arch δεν έχει κάποιο default γραφικό περιβάλλον. Έχει όμως διαθέσιμο σχεδόν οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς (KDE, GNOME, XFCe, {Flux,Open,Black}box, e16, e17, fvwm, windowmaker, wmii, ion3 είναι μια πρόχειρη λίστα). Γενικά αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο λατρεύω τις διανομές τύπου gentoo και arch και απεχθάνομαι τις τύπου SuSE, Fedora, RedHat: μου δίνουν τη δυνατότητα επιλογής, χωρίς να με «δεσμεύουν» σε ένα γραφικό περιβάλλον που κάποιοι έχουν επιλέξει για εμένα ;-).

 

Συνοπτικά, το Arch Linux είναι - απ' όσες έχω δει - η μόνη διανομή που διαθέτει πληθώρα πακέτων σε τελευταίες εκδόσεις πάντα, παραμένοντας ταυτόχρονα πανάλαφρη και απλούστατη στο σετάρισμα (προσοχή, απλή, όχι «εύκολη»).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει το arch αλλά για τα πακέτα και τη διαχείριση τους νομίζω με διαφορά είναι καλύτερο το portage (http://gentoo-portage.com) του gentoo!!

Ολα τα πακέτα χωρίς να χρειάζεται να προσθέτεις repos (πχ. Ubuntu), δοκιμασμένα και χωρισμένα σε stable και unstable (masked)...

Και ας μην ξεχνάμε και τα USE Flags του Gentoo μιας και ο φίλος gust θέλει όσο το δυνατόν πιο "ανάλαφρα" πακέτα!!!

 

Αν έχει το Handbook του Gentoo μπροστά του, σε μια ωρίτσα αντε μιαμιση θα έχει μια νέα εγκατάσταση δίχως γραφικό περιβάλλον!! Επειτα διαλέγει ένα και απλά το αφήνει να κάνει compile...

Αν διαλέξει κανένα Gnome-KDE θα πάρει κανα δυο μέρες είναι η αλήθεια...

Αλλά με xfce και ειδικά με fluxbox θα γίνει μπάμ μπάμ το compile...

 

Τέλος πιστευω οτι το Gentoo (και νομίζω εδώ συμφωνούμε όλοι) έχει με διαφορά το καλύτερο Documentation, και τουςofficial οδηγούς, το forums του και το gentoo-wiki.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει το arch αλλά για τα πακέτα και τη διαχείριση τους νομίζω με διαφορά είναι καλύτερο το portage (http://gentoo-portage.com) του gentoo!!

Ολα τα πακέτα χωρίς να χρειάζεται να προσθέτεις repos (πχ. Ubuntu), δοκιμασμένα και χωρισμένα σε stable και unstable (masked)...

Και ας μην ξεχνάμε και τα USE Flags του Gentoo μιας και ο φίλος gust θέλει όσο το δυνατόν πιο "ανάλαφρα" πακέτα!!!

Ναι, σύμφωνοι, το gentoo είναι κατ' εμέ η πιο ολοκληρωμένη διανομή που υπάρχει αυτή τη στιγμή και μακράν η καλύτερη σε επίπεδο οργάνωσης. Όμως, δε θα την πρότεινα στη συγκεκριμένη περίπτωση, κυρίως λόγω του αργού επεξεργαστή και της λίγης μνήμης, που θα κάνουν το compile πολύ κουραστικό.

Αν έχει το Handbook του Gentoo μπροστά του, σε μια ωρίτσα αντε μιαμιση θα έχει μια νέα εγκατάσταση δίχως γραφικό περιβάλλον!! Επειτα διαλέγει ένα και απλά το αφήνει να κάνει compile...

Ναι, σε μιάμιση ωρίτσα θα έχει ένα stage3 install. Για να φτάσει σε πλήρως λειτουργικό σύστημα όμως θα χρειαστεί πάνω από βδομάδα με το συγκεκριμένο μηχάνημα ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτάσει σε πλήρως λειτουργικό σύστημα όμως θα χρειαστεί πάνω από βδομάδα με το συγκεκριμένο μηχάνημα ;-)

 

Τα 2 τελευταία LiveCDs (άντε, DVD για το 2006.1) έχουν αρκετά πακέτα σε binaries, νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα liveCD's ναι. Όμως εδώ δε μιλάμε για LiveCD και σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να θεωρούμε ότι το πρόβλημα με μια διανομή είναι απλά το στήσιμο, αλλά και η συντήρησή της. Ναι, το gentoo πλεόν έχει stage3 by default (που σημαίνει ότι το αρχικό σύστημα εγκαθίσταται από binary packages), όμως για κάθε update ή νέο πακέτο που θα θέλει να περάσει θα πρέπει να κάνει compile. Για να μην παρεξηγούμαι, τρέχω gentoo σε 1 desktop και 2 servers: και τα 3 μηχανήματα είναι πολύ δυνατά, είναι 24/7 ανοιχτά κάπου μακριά από το κεφάλι μου και είναι απόλαυση να τρέχεις το gentoo πάνω τους. Όμως επειδή το έχω τρέξει και σε παλιότερα συστήματα (έναν 800άρη Athlon ας πούμε), τελικά γίνεται περισσότερο ταλαιπωρία παρά απόλαυση όσο πέφτουν οι πόροι. Προσωπικά λοιπόν προτείνω κάποια binary-based διανομή για το συγκεκριμένο μηχάνημα, ειδικά αν προορίζεται για desktop χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να αρχισω να κατεβαζω την εκδοση iso του arch και να την συνδιασω με το fluxbox.Το σαββατοκυριακο που θα εχω χρονο θα ξεκινησω!Θα στειλω και τις δικες μου εντυπωσεις και ισως και πιθανες ερωτησεις!

Ευχαριστω παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να αρχισω να κατεβαζω την εκδοση iso του arch και να την συνδιασω με το fluxbox.Το σαββατοκυριακο που θα εχω χρονο θα ξεκινησω!Θα στειλω και τις δικες μου εντυπωσεις και ισως και πιθανες ερωτησεις!

Ευχαριστω παιδια!

 

να προτείνω ένα base install άμα θες fluxbox (nice to see there are more fluxbox supporters out there... αν και εγώ gnomaρω πλέων :( )

μην ξεχάσεις να δεις το wiki του archlinux, καλύπτει σχεδόν τα πάντα

 

ααα, και επειδή έχουν γίνει πολλές αλλαγές από την 0.7.2

μόλις κάνεις το setup και στήσεις δίκτυο: pacman -Syu

(αν έχεις όρεξη για ψάξιμο βάλε και το ntua πρώτο στους servers)

 

good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...