Προς το περιεχόμενο

Εκτέλεση εντολής(συμπίεσης) των Linux, στα Windows


georgep800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα φάκελο και θέλω να εκτελέσω την εντολή gtar -zcvf general.tar.gz my_dir, όπου general είναι ο φάκελος. Είναι εντολή των Linux και υποθέτω ότι είναι εντολή συμπίεσης. Επειδή δεν χρησιμοποιώ Linux και δεν έχω σκοπό να εγκαταστήσω κάποια έκδοση, μήπως ξέρει κάποιος αν γίνεται να εκτελέσω την συγκεκριμένη εντολή στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα .tar.gz είναι απλά συμπιεσμένα αρχεία, που υποστηρίζονται κανονικότατα τόσο από το WinRar, όσο και από το πολύ-καλό-και-opensource 7Zip. Επομένως δε χρειάζεται να τρέξεις καμία εντολή ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να κάνεις μια εγκατάσταση το cygwin και να κρατήσεις τα win32 binaries (aka .exe). Τα βάζεις σε ένα dir κάπου στο σύστημά σου, βάζεις το path για το dir αυτό στο PATH των windows και με command prompt του DOS μπορείς να χρησιμοποιείς τα περισσότερα από τα προγράμματα του linux στο Windows PC σου.

Αφού μεταφέρεις τα binaries από το install του cygwin μπορείς μετά να το κάνεις uninstall/delete. Σου είναι άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, το συμπίεσα, όμως το αρχείο έχει την κατάληξη .tar

Αν εκτελούσα την παραπάνω εντολή, δεν θα έπαιρνε το αρχείο την κατάληξη .tar.gz;;

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μπορεί να διαβαστεί σε Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgep800, κατάληξη .tar.gz υποδηλώνει ότι τα αρχεία σε πρώτη φάση έχουν "πακεταριστεί" (και όχι συμπιεστεί) σε ένα tar με το ομώνυμο GNU προγραμματάκι, και στη συνέχεια συμπίεση του tar σε gz με το gzip.

 

Όπως σωστά ανέφερε και ο apoikos, το 7-zip σε Windows διαχειρίζεται άψογα και τα 2 formats. Απλώς, πρέπει το tar που παρήγαγες να το συμπιέσεις εκ νέου με το 7-zip, επιλέγοντας στο Archive format: GZip...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το .tar το παρήγαγα με το 7-zip. Την επιλογή Archive format: GZip δεν την βρίσκω.. Επίσης όταν το συμπίεσα, το όναμα του αρχείου που βρισκόταν μέσα στον φάκελο, άλλαξε όνομα. Με την έννεια ότι στην θέση του ονόματος μπήκαν παράξενοι χαρακτήρες(κουτάκια).

Μήπως ξέρεις τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 4.29 beta και αυτή τη στιγμή βλέπω ότι έχει φτάσει στην 4.42. Μήπως έχεις κάποια παλαιότερη?

 

Από τον Explorer, με δεξί κλικ στο αρχείο tar επιλέγεις "Add to Archive...", και στο ομώνυμο παράθυρο που ανοίγει, έχεις τις εξής επιλογές:

7zipmg0.th.jpg

 

Γι'αυτό με την αλλαγή του filename που αναφέρεις, μου μυρίζει πρόβλημα με το Unicode...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τώρα τα κατάφερα!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αρχικά ο φάκελος είχε το όναμα "Φάκελος". Το συμπιεσμένο αρχείο .tar.gz έχει αυτό το όνομα. Όμως όταν ανοίξω το αρχείο, ο φάκελος μέσα έχει το όνομα "”α΅œΆ¦" και το αρχείο μέσα στο φάκελο το όνομα "Œβ¦ - λšš¨˜*¦ ΅œ £β¤¦¬ (2).txt "

Αυτό γιατί συμβαίνει;

 

Edit:

Οκ, είδα παραπάνω ότι αναφέρεις ότι ίσως οφείλεται σε πρόβλημα με το Unicode.

Όπως και να έχει όμως, θα μπορεί να αποσυμπιεστεί και να τρέξει σε linux, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα αποσυμπιεστεί κανονικά. Τώρα, αν και το περιεχόμενο του txt είναι σε ελληνικά 8859-7 ή UTF-8 και δεν έχεις αντίστοιχη υποστήριξη για τέτοια set χαρακτήρων στη διανομή Linux που θα δουλέψεις, αυτό είναι άλλη ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί λειτουργικό έχεις; Έκανα δυο-τρία τεστ σε XP SP2 + 7-Zip 4.43 beta + .tar -- τα αποτελέσματα, μήπως βγάλουμε καλύτερα άκρη:

 

Ελληνικά όλα εντάξει εκτός από τα ΰ και ΐ.

 

ß, ü, ö κλπ. τα κάνει ερωτηματικά.

 

Στο φορμάτ .7z όλα βγαίνουν εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...