Προς το περιεχόμενο

help ψαχνω player για ubuntu


dkangel000039

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την ubuntu6.0.6 για 32μπιτο pc

-δυστυχως ΔΕΝ εχω προσβαση στο internet απο τα linux-

υπαρχει τροπος να βρω καπου στο intenet(απο τα windows)καποιον MP3 player για ubuntu και να τον κατεβασω στα xp, να τον αντιγραψω μετα στα linux και απο κονσολα με τις κλασσικες εντολες

cd ...

./configure

make

sudo make install

 

να μπορω και εγω να ακουω μουσικουλα?

υπαρχει καποιο τετοιο site?αν ναι ποιο?

και γενικα γινεται αυτο που λεω?

ειμαι αρχαρειος μη με παρεξηγησετε αν αυτα που λεω δεν ισχυουν:roll: :roll:

ειναι ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω για να περναω στα linux εφαρμογες αφου δεν εχουν συνδεση στο internet.

αν καποιος μπορει ας βοηθησει please ειναι κριμα να χανεις τα linux λογο μοντεμ(παλιοcrypto):cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Applications > sounds & videos > movie player σου κάνει αυτό? :)

 

μια χαρα μου κανει αλλα αυτο δεν παιζει mp3 λεει οτι χρειαζεται τα καταληλλα codecs kai οπως ειπα απο linux δεν εχω προσβαση στο internet:-|

ετσι οι εντολες apt-get kai wget μου ειναι αχρηστες...

για αυτο και ψαχνω αν γινεται αυτο που λεω παραπανω δηλαδη:

να τα κατεβαζω απο windows τις εφαρμογες και να τις εγκαθιστω μεσα απο linux(με κονσολα κανονικα)

γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτό σε βοηθήσει. Είναι οδηγός για να εγκαταστήσεις τα codecs στο Ubuntu. Οπότε μετά πιστεύω ότι όλοι οι players θα παίζουν Mp3.

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=75278

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά αυτό που θες είναι να μπορέσεις με κάποιο τρόπο να κατεβάσεις τα packages από τα Windows και να τα περάσεις στο Ubuntu.

 

Εγώ θα σου πρότεινα τον mplayer γιατί παίζει σχεδόν τα πάντα (προσωπικά δεν έχω βρεί κάτι που να μην παίζει).

 

Γενικότερα στο Ubuntu μπορείς να βρείς πληροφορίες για τα πακέτα εδώ.

 

Εδώ μπορείς να βρείς πληροφορίες για το τι dependencies έχει ο mplayer. Στο κάτω μέρος τις σελίδας υπάρχει ένα πινακάκι το οποίο έχει διάφορες αρχιτεκτονικές στην πρώτη στήλη. Ανάλογα με το τι επεξεργαστή έχεις θα πρέπει να κατεβάσεις και το ανάλογο πακέτο. Αν έχεις 32-μπιτο pc τότε το πακέτο που χρειάζεσαι είναι αυτό, πληροφορίες για τα περιεχόμενα του πακέτου μπορείς να βρείς εδώ.

 

Από εδώ μπορείς να κατεβάσεις και το plugin για τον Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikosdimos

 

με καταλαβες ακριβως

αυτο λεω οτι θελω να κανω μεχρι να βγαλω ακρη με το μοντεμ...

 

ωραια βρηκα ποιο πακετακι ειναι για τη cpu μου και θα παω στα linux να το περασω μεχρι εδω ολα καλα, με τα dependencies τι παιζει αυτο δε καταλαβα?

 

edit

ακυρο καταλαβα εχει multiverse, εγω που μπορω να διαβασω τι πρεπει να κανω για το δεχτουν τα ubuntu?

εννοω ξερεις πως ενεργοποιω το να δεχετε multiverse εφαρμογες ή εστω καπου να διαβασω για αυτο(ορεξη υπαρχει!)

 

@Theoxaris

αν δε πιασει το παραπανω θα το δοκιμασω και αυτο

 

@gtroza

δε μπαινει βγαζει σφαλμα κατα το make...

με το μοντεμ θα το ξαναπαλεψω αλλα ειναι απελπισια το crypto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikosdimos

 

με καταλαβες ακριβως

αυτο λεω οτι θελω να κανω μεχρι να βγαλω ακρη με το μοντεμ...

 

ωραια βρηκα ποιο πακετακι ειναι για τη cpu μου και θα παω στα linux να το περασω μεχρι εδω ολα καλα, με τα dependencies τι παιζει αυτο δε καταλαβα?

 

edit

ακυρο καταλαβα εχει multiverse, εγω που μπορω να διαβασω τι πρεπει να κανω για το δεχτουν τα ubuntu?

εννοω ξερεις πως ενεργοποιω το να δεχετε multiverse εφαρμογες ή εστω καπου να διαβασω για αυτο(ορεξη υπαρχει!)

 

Για το πως βάζεις repositories μπορείς να διαβάσεις εδώ.

 

Δεν χρειάζεται όμως τώρα να κάνεις κάτι με τα repositories αυτά σου χρειάζονται σε περίπτωση που θες να κατεβάσεις τα πακέτα από το internet. τώρα θα κατεβάσεις ένα αρχειάκι .deb το οποίο περιέχει όλα όσα χρειάζεσαι. Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το πακέτο από εδώ γιατί αυτό το mirror έιναι στην Ελλάδα και συγκεκριμμένα στο NTUA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμω τη τυχη μου, δε μπορω να το βαλω μου βγαζει

error:dependency is not satisfiable:libartsc0

τωρα τι κανω?υπαρχει κατι περα απο το σταυρο μου?

 

edit: διαβασα πως να γινεται να βαλω εγω τα universe kai multiverse αλλα και οι 2 τροποι που λεει προυποθετουν χρηση διαδυκτιου για να ολοκληρωθουν-υπαρχει αλλος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να κατεβάσεις και την βιβλιοθήκη libartsc0 απο εδώ.

 

Τώρα για τα universe, multiverse αν μπορέις κάνε copy εδώ τα περιεχόμενα του αρχείου

>/etc/apt/sources.list

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To windows pc ειναι κοντα? Υπαρχει δυνατοτητα να τα ενωσεις σε τοπικο δικτυο? Θα μπορεις μετα να μοιραζεσαι τη συνδεση του modem και με τις καταλληλες ρυθμισεις σε gateway & dns απο το linux να εχεις προσβαση στο net.

 

Αν παντως δεν λυσεις το προβλημα του modem θα σου προτεινα να βρεις μια διανομη καπως πιο αυτονομη. Το ubuntu εξυπηρετει κυριως το χρηστη που εχει internet και μαλιστα γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To windows pc ειναι κοντα? Υπαρχει δυνατοτητα να τα ενωσεις σε τοπικο δικτυο? Θα μπορεις μετα να μοιραζεσαι τη συνδεση του modem και με τις καταλληλες ρυθμισεις σε gateway & dns απο το linux να εχεις προσβαση στο net.

 

Αν παντως δεν λυσεις το προβλημα του modem θα σου προτεινα να βρεις μια διανομη καπως πιο αυτονομη. Το ubuntu εξυπηρετει κυριως το χρηστη που εχει internet και μαλιστα γρηγορο.

 

linux kai windows ειναι στο ιδιο pc απλα απο linux δεν μπορουσα να μπω internet επειδη ειχα usb μοντεμ(crypto f200-εφιαλτης).

τελικα μπορεσα και εγκατεστησα το μοντεμ και ετσι ολα καλα, κανω πλεον τις δουλειες μου μεσω linux αφου μπορεσα να συνδεσθω με νετ

απο εκει γραφω και τωρα:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...