Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 23,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • ilos

    1550

  • nzeppos

    1532

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1045

Επειδή δε πολυ παρακολουθώ σε ποια θέση τον βάζουν και παίζει στο μιλγουοκι; Απο κατι στιγμιοτυπα για 2αρι μου έκανε. Εχει κορμί παντως τώρα με τον ογκο που εβαλε να παίξει απο 2 εως 4. Φοβερός και με πολύ εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τον Γιαννη συνηθως παιζει point forward ,τυπικα καταλαμβανει το 4 την πιο πολυ ωρα ή το 3 πιο σπανια αλλα αυτος κατεβαζει συνηθως την μπαλα και φτιαχνει το παιχνιδι.Αναλογα με τις αναγκες μπορει βεβαια να καλυψει 1-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατον να ξαναβγει τετοιος παιχτης γενικοτερα.

 

Ευκολα μπορω να σκεφτω 4-5 κατηγορίες χαρακτηριστικών που ηταν καλύτερος όλων οσως εχουν περασει απο το ΝΒΑ . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνουμε μια κανονικοποίηση και σκεφτούμε πως κανένα από τα σωματικά του προσόντα δεν προσφερόταν για το επίπεδο του ΝΒΑ (εκτός ίσως από το ύψος, που πρακτικά δεν λέει τίποτα), πιθανότατα μιλάμε για τον πραγματικό GOAT.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό, είναι ολόκληρος ο ασύλληπτος μύθος του. Έχουμε έναν άνθρωπο που παράτησε το κολλέγιο στα 19 επειδή δεν την πάλευε, γύρισε στην πόλη του και μάζευε σκουπίδια στο δήμο (με αποτέλεσμα να πάει στο ΝΒΑ 23-24 χρονών).

 

Πέντε χρόνια αργότερα ξεκίνησαν τα φοβερά προβλήματα με τη μέση του, παρ' ολ' αυτά συνέχισε να κάνει πλάκα στους πάντες μέχρι τις αρχές της επόμενης δεκαετίας. Έγινε από το πουθενά προπονητής σε ομάδα ΝΒΑ και υποσχέθηκε ότι μέσα σε τρία χρόνια θα τους πήγαινε τελικό και θα εγκατέλειπε. Το είπε και το έκανε.

 

Δεν ξαναγίνονται αυτά τα πράγματα. Δυστυχώς αν και τον είχα προλάβει στα τελευταία του, δεν μπορούσα να εκτιμήσω τότε τι ακριβώς ήταν αυτό που έβλεπα. Το κατάλαβα πολλά χρόνια αργότερα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνουμε μια κανονικοποίηση και σκεφτούμε πως κανένα από τα σωματικά του προσόντα δεν προσφερόταν για το επίπεδο του ΝΒΑ (εκτός ίσως από το ύψος, που πρακτικά δεν λέει τίποτα), πιθανότατα μιλάμε για τον πραγματικό GOAT.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό, είναι ολόκληρος ο ασύλληπτος μύθος του. Έχουμε έναν άνθρωπο που παράτησε το κολλέγιο στα 19 επειδή δεν την πάλευε, γύρισε στην πόλη του και μάζευε σκουπίδια στο δήμο (με αποτέλεσμα να πάει στο ΝΒΑ 23-24 χρονών).

 

Πέντε χρόνια αργότερα ξεκίνησαν τα φοβερά προβλήματα με τη μέση του, παρ' ολ' αυτά συνέχισε να κάνει πλάκα στους πάντες μέχρι τις αρχές της επόμενης δεκαετίας. Έγινε από το πουθενά προπονητής σε ομάδα ΝΒΑ και υποσχέθηκε ότι μέσα σε τρία χρόνια θα τους πήγαινε τελικό και θα εγκατέλειπε. Το είπε και το έκανε.

 

Δεν ξαναγίνονται αυτά τα πράγματα. Δυστυχώς αν και τον είχα προλάβει στα τελευταία του, δεν μπορούσα να εκτιμήσω τότε τι ακριβώς ήταν αυτό που έβλεπα. Το κατάλαβα πολλά χρόνια αργότερα.

   Μοιάζει να είναι ο GOAT αλλά σίγουρα έτσι αδικείς άλλα ιερά τερατα. Αυτο που εγω μπορώ να πω είναι ότι ίσως είναι το καλύτερο 4αρι (αν και πρακτικά δεν είχε θεση έτσι όπως έπαιζε, παρότι το ύψος, η σωματοδομή και η θέση απο όπου σκόραρε ήταν τυπικά ένος PF). Σίγουρα μαζι με Ματζικ, Τζόρνταν και Πίπεν είναι στη GOAT πεντάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pippen γιατί;

 

Σίγουρα, δεν έχω παρακολουθήσει όσο θα έπρεπε ώστε να εκφέρω σοβαρή άποψη, αλλά έστω από αυτά τα λίγα που έχω δει, σίγουρα δε θα τον τοποθετούσα τόσο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπέρντ ξεπέρασε καθε προσδοκία και λογική για να φτάσει εκεί που έφτασε. Οι υπόλοιποι γεννήθηκαν με το ταλέντο και τα φυσικά προσόντα για να το κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα απ' τη στιγμή που δεν ήταν πολύ αθλητικός, λογικά πρέπει να είχε πολύ ταλέντο για να κάνει αυτά που έκανε.

 

Δεν ξέρω, εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι απλά γεννήθηκε γι' αυτό, όχι ότι έφτασε εκεί λόγω δουλειάς και επιμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ινδιάνος δεν είναι για εκεί. Αλλά εντάξει μωρέ, γούστα.

 

 

Pippen γιατί;

 

Σίγουρα, δεν έχω παρακολουθήσει όσο θα έπρεπε ώστε να εκφέρω σοβαρή άποψη, αλλά έστω από αυτά τα λίγα που έχω δει, σίγουρα δε θα τον τοποθετούσα τόσο ψηλά.

 

Ήταν πολύ αθλητικός και ο πληρέστερος all around SF, ο καλύτερος αμυντικός, με συνδρομή σε ριμπαουντ, τάπες, κλεψίματα. Επισκιάστηκε σιγουρα απο τον Jordan αλλά η συνεισφορά του ήταν σημαντική. Για μένα ήταν τέρμα θεαματικός και ο πιο ολοκληρώμενος παίκτης που είχα δει τόσο σε άμυνα (κυρίως) αλλά και σε επίθεση αφού συχνα τραβούσε αυτος το σκόρ. Τότε κατάλαβα ότι στο μπασκετ ένας παίκτης μπορεί να προσφέρει τόσο πολλά, όταν τον είδα να παίζει απο PG εως ελαφρύ πεντάρι σε κάποια σχήματα.

Βρείτε μου εσεις κάποιο καλύτερο 3αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το "μέταλλο" που είχε μέσα του, είναι πολύ υψηλά σε οποιαδήποτε λίστα.

Οι τίτλοι των Bulls άλλωστε ξεκίνησαν με την παρουσία του.

3αρια είναι o LeBron και ο Bird. Δεν είναι σε αυτό το επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...