Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 23,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • ilos

    1549

  • nzeppos

    1532

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1045

Στις 18/5/2024 στις 1:18 ΜΜ, avacan23 είπε

Επιτέλους 2 game 7 σε πλέι-οφ nba! Οι έδρες δεν παίζουν κανένα ρόλο αλλά οι ομάδες και οι προπονητές. Όποτε για κάποιο ακατανόητο λόγο πιστεύω όπως και στην Ευρωλίγκα θα χούμε δυο δίπλα μινεσοτα και Ιντιάνα για τελικούς.  
 Αξίζει το ξενύχτι την Κυριακή 

Τελικά έπεσα μέσα! 2 δίπλα σε game 7! Φοβερό το nba φέτος. Βέβαια δεν ήταν δύσκολο να το προβλέψουμε .. σκοτωμένη η νέα Υόρκη χωρίς ενέργεια με Καμμένους παίχτες λογικά δεν άντεξε στον ίδιο ρυθμό που έπαιξε η Ιντιάνα.. που δεν έχανε σουτ χτες! 
 

ανεβηκε ο Ριντ και ο μακντανιελ αλλά όταν βλέπεις τον ΚΑΤ να παίζει τέτοια άμυνα και τον  Γκονμπερ  να βάζει σουτ από 6 μέτρα με πλάτη τότε πως να χάσει η μινεσοτα. Αξία στον τελικό ως καλύτερη ομάδα όλη τη χρόνια . 
ωραια σειρά θα ναι με Ντάλας! 
 

αντιθετα η Βοστώνη βλέπω να κλειδώνει τον χαλιμπερτον και να περνάει εύκολα με 4-1 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw να κάνω μια διόρθωση στη κουβέντα που είχαμε μερικές σελίδες πίσω. Οι Bucks δεν είναι 2nd αλλά 1st apron team για του χρόνου (πάει βάσει των εγγυημένων συμβολαίων για την επόμενη season και όχι βάση του current cap). Αυτό αλλάζει από καθόλου (γιατί έχουν μόνο ένα 1st round pick για asset) έως αρκετά τα πράγματα.😅

Αφήνει πάντως την δυνατότητα να κάνεις trades σπάζοντας συμβόλαια (πχ του Λόπεζ).

Ακούστε επίσης στο τέλος τι λέει ο Ant για τον Finch που για μένα είναι το νούμερο 1 πρόβλημα με τις περισσότερες ντίβες/ομάδες στο NBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ο Γιοκιτς δε θα κατέβει με την Σερβία; Μεγάλο στοίχημα αν δεν κατέβει ούτε στους Ολυμπιακούς. Ακόμα και οι Αμερικανοί θεωρούν τους αγώνες ως το πιο σημαντικό γεγονός για έναν αθλητή. Δεν ξέρω πως το έχουν πάρει αλλά τελικά από τους σύγχρονους μεγάλους σταρ μόνο ο Λούκα δίνει πάντα το παρών κι από κοντά ακολουθεί ο Γκομπέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Speculoos said:

Πάλι ο Γιοκιτς δε θα κατέβει με την Σερβία; Μεγάλο στοίχημα αν δεν κατέβει ούτε στους Ολυμπιακούς. Ακόμα και οι Αμερικανοί θεωρούν τους αγώνες ως το πιο σημαντικό γεγονός για έναν αθλητή. Δεν ξέρω πως το έχουν πάρει αλλά τελικά από τους σύγχρονους μεγάλους σταρ μόνο ο Λούκα δίνει πάντα το παρών κι από κοντά ακολουθεί ο Γκομπέρ. 


o Usyk  που νικησε προχθες τον Fury θα χασει μια ζωνη γιατι επελεξε να μη παει σε εναν ηδη κανονισμενο challenge αγωνα που ειναι αρχες φθινοπωρου, εξηγησε λεγοντας μετα τον αγωνα:

δε σκεφτομαι το μποξ αυτη τη στιγμη, ξεκινησα τις προπονησεις τον Σεπτεμβριο του 2023 για 9 σερι μηνες μετα και την αναβολη του Φεβρουαριου, εχασα την Πρωτοχρονια με την οικογενεια μου, τα γενεθλια των 2 γιων μου της κορης μου, την γεννηση του παιδιου μου και την οικογενεια μου, χαιρομαι που νικησα τωρα θελω απλα να παω σπιτι μου,

ο Οικονομου προχθες που ο Ηρακλης επαιζε τελικο πηγε αμερικη να παρευρεθει στην ορκομωσια της κορης του, ο Γκομπερ της προαλλες ηταν στο μαιευτηριο στη γεννηση του παιδιου του 

ο Σαρας ειχε γουρλωσει τα ματια και ειχε απαντησει αναλογως σε δημοσιογραφο που τον ειχε ρωτησει πριν μερικα χρονια γιατι ειχε δωσει ρεπο σε ενα παικτη για τον ιδιο λογο με τον Γκομπερ..

υπαρχουν καποια πραγματα στη ζωη που ειναι σημαντικοτερα και πολυτιμοτερα απο ενα παιχνιδι..

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Odyss3us said:


o Usyk  που νικησε προχθες τον Fury θα χασει μια ζωνη γιατι επελεξε να μη παει σε εναν ηδη κανονισμενο challenge αγωνα που ειναι αρχες φθινοπωρου, εξηγησε λεγοντας μετα τον αγωνα:

δε σκεφτομαι το μποξ αυτη τη στιγμη, ξεκινησα τις προπονησεις τον Σεπτεμβριο του 2023 για 9 σερι μηνες μετα και την αναβολη του Φεβρουαριου, εχασα την Πρωτοχρονια με την οικογενεια μου, τα γενεθλια των 2 γιων μου της κορης μου, την γεννηση του παιδιου μου και την οικογενεια μου, χαιρομαι που νικησα τωρα θελω απλα να παω σπιτι μου,

ο Οικονομου προχθες που ο Ηρακλης επαιζε τελικο πηγε αμερικη να παρευρεθει στην ορκομωσια της κορης του, ο Γκομπερ της προαλλες ηταν στο μαιευτηριο στη γεννηση του παιδιου του 

ο Σαρας ειχε γουρλωσει τα ματια και ειχε απαντησει αναλογως σε δημοσιογραφο που τον ειχε ρωτησει πριν μερικα χρονια γιατι ειχε δωσει ρεπο σε ενα παικτη για τον ιδιο λογο με τον Γκομπερ..

υπαρχουν καποια πραγματα στη ζωη που ειναι σημαντικοτερα και πολυτιμοτερα απο ενα παιχνιδι..

Είπε κάτι αντίστοιχο ο Γιόκιτς ότι θέλει να περάσει χρόνο με την οικογένειά του ή ότι υπάρχει κάποιο οικογενειακό πρόβλημα; Το έχασα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγε η Ιντιάνα να κάνει το μπαμ αλλά ο μπραουν γλίτωσε τη Βοστώνη

με τρίποντο στην τελευταία επίθεση αφού ο Σιακαμ τον άφησε να σουτάρει αμαρκάριστος με τα χέρια πίσω από την πλάτη σαν να την ποδοσφαιριστής… κρίμα γιατί θα χε ενδιαφέρον η σειρά.. η Βοστώνη δεν πείθει ότι μπορεί να κερδίσει τον πρωταθλητή της Δύσης. Αν γυρίσει ο μονοκερος από τη Λετονία κάτι μπορεί να γίνει. 
 

τρελο ότι κάθε 10 χρόνια από το 1994 και το ρετσι μιλερ η Ιντιάνα είναι τελικούς! Το 2004 με αρτεστ και ονιλ έχασε από πιστονς, το 2014 με πολ τζωρτζ έχασε από μαιαμι big 3 και τώρα 2024 με χαλιμπερτον παλεύει να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλάβει στο ΝΒΑ είναι ότι έχουν καταργήσει τον όρο travelling, βήματα. Ότι θέλει κάνει ο καθένας και δεν τρέχει τίποτα.... Απίστευτο. Χτες ο Jaylen Brown έδωσε ρέστα. Έλεος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IcemanGr71 είπε

Αυτό που έχω καταλάβει στο ΝΒΑ είναι ότι έχουν καταργήσει τον όρο travelling, βήματα. Ότι θέλει κάνει ο καθένας και δεν τρέχει τίποτα.... Απίστευτο. Χτες ο Jaylen Brown έδωσε ρέστα. Έλεος...

 

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα και αναρωτιόμουν αν είναι ιδέα μου. Τουλάχιστον 2 φάσεις θυμάμαι στις οποίες είχε σταθερό, έκανε προσποίηση στον Τέρνερ και στη συνέχεια μπάσιμο!

Κρίμα για την Ιντιάνα, πιο παθιασμένα έπαιξε και μου άρεσε καλύτερα η εμφάνισή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεγαμε οι Pacers μπορουν να προβληματισουν τη Βοστωνη, χθες χτυπησαν στα ισια τους Celtics και στα τελευταια 2 λεπτα εκαναν τα παντα για να χασουν το παιχνιδι, βεβαια οι διαιτητες αφησαν το βρωμικο παιχνιδι των Celtics, αν οι Pacers προσανατολισουν ενα 30-40% του παιχνιδιου τους μεσα στη ρακετα οι Celtics δεν εχουν καμια τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό τους παιχνίδι χάσανε χτες οι Pacers (περίπου όπως παραλίγο να την πατήσουν και στο game 3 με τους Bucks και τον Middleton). Αυτό να μη κάνει κανείς σχεδόν foul στα 5 δεύτερα ενώ είναι στο +3 με ξεπερνάει. Και τους αφήνουν κιόλας όταν ο αντίπαλος δεν έχει άλλα timeouts, που σημαίνει ότι δε μπορεί καν να κάνει advance ball μετά το επόμενο foul lol.

Tatum υποτονικός όλα τα playoffs. Τα winning plays ήρθαν από τον κακομοίρη τον Jrue και τον Brown. Ο Horford όσο καλός και φιλότιμος να είναι, στην άμυνα είναι Lopez no2, τρώει exploit στα picnroll στη περιφέρεια και από το elbow με τον Siakam.

Θα περάσουν τους Pacers γιατί είναι ακόμα νέοι και άπειροι και κάνουν φάβες, αλλά θα βαρέσουν κλαρίνο με τους Wolves. Καλή τύχη με Ant, KAT και Reid που θα στήσουν αντίσκηνο στη ρακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, ilos said:

Δικό τους παιχνίδι χάσανε χτες οι Pacers (περίπου όπως παραλίγο να την πατήσουν και στο game 3 με τους Bucks και τον Middleton). Αυτό να μη κάνει κανείς σχεδόν foul στα 5 δεύτερα ενώ είναι στο +3 με ξεπερνάει. Και τους αφήνουν κιόλας όταν ο αντίπαλος δεν έχει άλλα timeouts, που σημαίνει ότι δε μπορεί καν να κάνει advance ball μετά το επόμενο foul lol.

Tatum υποτονικός όλα τα playoffs. Τα winning plays ήρθαν από τον κακομοίρη τον Jrue και τον Brown. Ο Horford όσο καλός και φιλότιμος να είναι, στην άμυνα είναι Lopez no2, τρώει exploit στα picnroll στη περιφέρεια και από το elbow με τον Siakam.

Θα περάσουν τους Pacers γιατί είναι ακόμα νέοι και άπειροι και κάνουν φάβες, αλλά θα βαρέσουν κλαρίνο με τους Wolves. Καλή τύχη με Ant, KAT και Reid που θα στήσουν αντίσκηνο στη ρακέτα.


εκαναν παιδαριωδη λαθη και ατομικα και τακτικης χαριζοντας δικο τους παιχνιδι,
απειρια ναι, αλλα οι γ#$%νες οι σειρες στο NBA ειναι ολες μεχρι τελους best of 7 και δεν αρκει μονο η εμπειρια, ουτε φυσικα η νεανικη κ@υλα,
οι εμπειροι Nuggets για παραδειγμα εμειναν απο καυσιμα, στο 6ο παιχνιδι ειπαμε το παρατησαν στο ημιχρονο και κρατησαν δυναμεις για το 7ο αλλα και στο εβδομο ψοφησαν, αφου καταφεραν να χασουν διαφορα 20 ποντων και τελικα να χασουν με +10 στα τελευταια 20 λεπτα..

αν εισαι προπονητης/manager τι adjustments να κανεις πανω σαυτο για του χρονου... να ψαξεις για δευτερο ψηλο διπλα στον Γιοκιτς ή να φερεις κανενα Κουνταλινι-γιογκα μαστερ trainer.. 😄

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Nuggets ο αποκλεισμός ήταν καθαρά θέμα matchup (η πιο ικανή ομάδα να τους κοντράρει από πλευράς roster ήταν οι wolves) και μη συνεισφοράς του πάγκου σε σχέση με πέρσι από την στιγμή που χάσανε Brown και Green και δεν αντικαταστάθηκαν ουσιαστικά ποτέ. Δεν είναι πχ Lakers να χρειάζονται ολοκληρωτικό ρεκτιφιέ γύρω από Lebron, AD 1-2 παίχτες θέλουν. Ένα τίμιο αναπληρωματικό 5ρι να δίνει ανάσες στον Joker και άλλον έναν 3+D να κάνει λίγο βρώμικη δουλίτσα όταν κάθονται KCP/Gordon.

Btw ο Brunson το έσπασε εντελώς το χέρι του... Για να δούμε σήμερα τι θα κάνουν Luka και Ant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ilos said:

Για τους Nuggets ο αποκλεισμός ήταν καθαρά θέμα matchup (η πιο ικανή ομάδα να τους κοντράρει από πλευράς roster ήταν οι wolves) και μη συνεισφοράς του πάγκου σε σχέση με πέρσι από την στιγμή που χάσανε Brown και Green και δεν αντικαταστάθηκαν ουσιαστικά ποτέ. Δεν είναι πχ Lakers να χρειάζονται ολοκληρωτικό ρεκτιφιέ γύρω από Lebron, AD 1-2 παίχτες θέλουν. Ένα τίμιο αναπληρωματικό 5ρι να δίνει ανάσες στον Joker και άλλον έναν 3+D να κάνει λίγο βρώμικη δουλίτσα όταν κάθονται KCP/Gordon.

Btw ο Brunson το έσπασε εντελώς το χέρι του... Για να δούμε σήμερα τι θα κάνουν Luka και Ant.


για το matchup συμφωνω απολυτως, και περισυ παντως μικρο rotation ειχαν στα playoffs, ο Christian σκουπιζε παγκο και ο Green επαιζε ελαχιστα, μεχρι χθες το Ντενβερ ηταν η ομαδα "ελατε να μας κερδισετε" αν ειχαν εντοπισει κενα στον παγκο ειχαν ολη τη χρονια να τα φτιαξουν

το ερωτημα λοιπον ειναι αν κουραστηκαν ή κατατροπωθηκαν στο matchup? αν πχ επαιζαν στον 1ο γυρο θα ειχε παλι την ιδια εκβαση η σειρα; ή ειναι θεμα κουρασης και αρα πιθανον οι Nuggets να εχαναν στη πορεια απο οποιονδηποτε αντιπαλο τους κοντραριζε αρκετα..

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...