Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εγκατάσταση...


The_Mentor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πειραματικό PC με [email protected] 1gb RAM 80Hdd πάνω σε μια ASUS P4P800 Deluxe. Το σύστημα έχει πάρει από 2000 έως και vista και λειτουργεί απρόσκοπτα. Προσπάθησα σε αυτό να βάλω (ΚΑΘΑΡΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ) Ubuntu 606, 610 Fedora core 6, core 5, core 3 Suse 9.3, Arch 0.7.2 ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ. Για την ακρίβεια κολάει σα εισαγωγικά πόστ (η fedora κολαγε στο /sbin/loader, το SUSE στο Configuring Devices. Η fedora επίσης μου έλεγε κάτι για disabling IRQ)...

Δοκίμασα linux irqpoll ide=nodma nofb nousb και δεν θυμάμαι τι άλλο αλλά τίποτε... ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.... :evil:

Και το καλό πιο είναι ξέρετε? Από το Ultimate CD εγκατέστησε σε 5 λεπτά DOS 7.1 και είδε ΌΛΟ τον δίσκο, και κατόπιν έτσι για να μου κανει τα νεύρα κουρέλια μπήκαν και τα Windows σε 30 λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Τώρα? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SATA PATA κλπ είναι ΟΚ... Ο δίσκος είναι σωστά αναγνωρισμένος όπως κα τo DVD

Επίσης τα δισκάκια είναι ΟΚ διότι ελέγχθηκαν με το media check και βγήκαν ΟΚ αλλά δοκιμάστηκαν και σε άλλο PC...

 

Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είναι SATA αλλά απλός IDE. Στα κανάλια SATA δεν έχω βάλει δίσκο.

Στην Fedora κολάει στο /sbin/loader στο arch έβγαλε disabling IRQ 169 στο suse στο διάβασμα τον συσκευών, στο ubuntu δεν πρόλαβε να πάρει αναπνοή...

Also έκανα και check disk τον σκληρό και πήγε ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Irq 169;;;; Τι είναι αυτό;

Ακριβώς το μήνυμα; Ποιο είναι; Kernel panic; Κάτι άλλο;

Δοκίμασε να κάνεις disable όσες συσκευές μπορείς από bios ή να βγάλεις, αν έχεις, τίποτα επιπλέον κάρτες ώστε να μείνεις με τα βασικά.

Κανένα memtest έχεις τρέξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

The_Mentor, αν και απαντάω λιγάκι αργά... Πιστεύω φταίνε τα δισκάκια σου, συγκεκριμένα η ταχύτητα που τα έγραψες. Ποτέ μη γράφεις διανομές Linux σε μεγαλύτερη ταχύτητα απο 8x. Επίσης να είναι Disc-at-once.

Δοκίμασε το και όλα θα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...