Προς το περιεχόμενο

Απο windows σε linux


Turrican

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα επιτέλους να εγκαταλείψω τα windows για το linux. Αν και χρησιμοποιώ υπολογιστές πάνω από 15 χρόνια είναι η πρώτη μου επαφή με unix-like os και θέλω μερικές βοήθειες. Κατέβασα το fedora 6 και εκανα install με επιτυχία. Έχω 1 δίσκο serial-ata (με το λειτουργικό) και δύο ata (για data).

 

Το πρώτο περίεργο που μου φάνηκε είναι το filesystem οπου δεν έχει ο κάθε δίσκος το δικό του αλλά είναι ένα ενιαίο και δεν ξέρεις που ακριβώς βρίσκονται τα αρχεία σου. Πιο συγγεκριμένα έμαθα οτι τα drives είναι στο /dev. Οταν το ανοίγω όμως βλέπω 109 αντικείμενα και κάμποσους υποκαταλόγους, δηλαδή χάος! Επείσης δεν μπορώ να δώ τα αρχεία από τους δίσκους που είναι φορμαρισμένοι με NTFS αλλά νομίζω πως είναι φυσιολογικό αυτό. Το θέμα είναι πως τα μεταφέρω;

 

Επίσης έχω εξερευνήσει τα menu preferenses και administration και μου μένει μια εντύπωση προχειρότητας και πως όλα είναι λίγο "χύμα". Δεν υπάρχει κάτι σαν το control panel και το device manager στα win; Δηλαδή αν θέλω να δώ αναλυτικά τις εγκατεστημένες συσκευές του συστήματος και να ενημερώσω drivers από που το κάνω;

 

Τρίτο και τελευταίο θέμα είναι τα προγράμματα. Έμαθα πως όλα μπαίνουν στο /usr. Με λίγο ψάξιμο βρήκα στο /usr/local/bin (νομίζω) όλα τα προγράμματα (εκατοντάδες αρχεία) τελείως χύμα! Ετσι είναι δηλαδή γενικά στο Linux; Δεν μπαίνει στο κάθε πρόγραμμα σε δικό του ξεχωριστό κατάλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς σου εύχομαι καλή αρχή!

 

Όσα αναφέρεις είναι πρωτίστως θέμα συνήθειας και νοοτροπίας. Αυτό που απαιτείται για να στεριώσεις τελικά στο linux είναι να αποβάλεις τη νοοτροπία χρήσης των Windows, πράγμα φυσικά πολύ δύσκολο ύστερα από 15 χρόνια χρήσης του εν λόγω λειτουργικού. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να νομίσεις ότι το linux είναι σαν τα windows, απλά με λίγο διαφορετικό user interface. Είναι δύο τελείως διαφορετικά λειτουργικά και οι γνώσεις που έχεις από το ένα κατά κανόνα δε μεταφέρονται στο άλλο.

 

Το πρώτο περίεργο που μου φάνηκε είναι το filesystem οπου δεν έχει ο κάθε δίσκος το δικό του αλλά είναι ένα ενιαίο και δεν ξέρεις που ακριβώς βρίσκονται τα αρχεία σου.

Αν εξοικειωθείς λίγο με τη δομή του λειτουργικού, θα ξέρεις πολύ καλά που βρίσκονται τα αρχεία σου: τα έγγραφά σου θα είναι πάντα στο /home/username, τα προγράμματα στο /usr/bin, τα αρχεία ρυθμίσεων του συστήματος στο /etc, κλπ. Θα σε συμβούλευα για αρχή να ρίξεις μια ματιά εδώ.

 

Πιο συγγεκριμένα έμαθα οτι τα drives είναι στο /dev. Οταν το ανοίγω όμως βλέπω 109 αντικείμενα και κάμποσους υποκαταλόγους, δηλαδή χάος!

Στο /dev δε βρίσκονται μόνο τα drives, βρίσκονται πρακτικά όλες οι συσκευές του συστήματός σου! Το ότι βλέπεις τόσα πολλά αντικείμενα δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει, γενικά είναι εύκολο να τα κατηγοριοποιήσεις: οι σκληροί δίσκοι π.χ είναι τα αρχεία /dev/hd* ή /dev/sd*.

 

Επείσης δεν μπορώ να δώ τα αρχεία από τους δίσκους που είναι φορμαρισμένοι με NTFS αλλά νομίζω πως είναι φυσιολογικό αυτό. Το θέμα είναι πως τα μεταφέρω;

Μπορείς να τα δεις, απλά εδώ έχεις πέσει στα ψυχολογικά του fedora, που είναι μια από τις ελάχιστες διανομές που δεν προσφέρουν υποστήριξη για NTFS out-of-the-box. Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ.

 

Επίσης έχω εξερευνήσει τα menu preferenses και administration και μου μένει μια εντύπωση προχειρότητας και πως όλα είναι λίγο "χύμα". Δεν υπάρχει κάτι σαν το control panel και το device manager στα win;

Δυστυχώς δεν ξέρω σε ποια μενού αναφέρεσαι, μιας και φαντάζομαι είναι κάτι fedora-specific. Το θέμα είναι ότι το linux είναι από τη φύση του πιο modular από τα windows, γι' αυτό και δεν υπάρχει ένα κεντρικό "control panel". Κάθε πακέτο έχει τα απλά αρχεία ή εργαλεία ρυθμίσεών του.

 

Δηλαδή αν θέλω να δώ αναλυτικά τις εγκατεστημένες συσκευές του συστήματος και να ενημερώσω drivers από που το κάνω;

Υπάρχουν διάφορα εργαλεία γι' αυτή τη δουλειά, από το lshal, το lspci και το lsusb σε κονσόλα, μέχρι και το KDE info center.

 

Τρίτο και τελευταίο θέμα είναι τα προγράμματα. Έμαθα πως όλα μπαίνουν στο /usr. Με λίγο ψάξιμο βρήκα στο /usr/local/bin (νομίζω) όλα τα προγράμματα (εκατοντάδες αρχεία) τελείως χύμα! Ετσι είναι δηλαδή γενικά στο Linux; Δεν μπαίνει στο κάθε πρόγραμμα σε δικό του ξεχωριστό κατάλογο;

Γενικά τα προγράμματα που χρειάζονται οι απλοί χρήστες είναι στο /usr/bin και τα δεδομένα τους στο /usr/share/<program-name>. Κατ' εμέ ορθώς είναι έτσι, μιας και δε χρειάζεται να ξέρεις που είναι ένα πρόγραμμα. Αυτό το κακό με τα windows και τα program files δεν το καταλαβαίνω, θέλω απλά να μπορώ να ανοίγω ένα "run program" παράθυρο, να δίνω το όνομα του προγράμματος και να το τρέχει ;-)

 

Κλείνοντας σου ξαναλέω ότι δεν πρέπει να παίρνεις αβίαστα την απόφαση αλλαγής του λειτουργικού: είναι μια αλλαγή που θα χρειαστεί κόπο και - κυρίως - πολύ διάβασμα. Μόνο μέσα από το διάβασμα και τον πειραματισμό θα μπορέσεις πραγματικά να εκτιμήσεις τις δυνατότητες που σου προσφέρει το Linux, ειδάλλως θα είναι πάντα κάτι «πιο δύσκολο από τα Windows που κάνει λιγότερα πράγματα από τα Windows». Ξεκίνα λοιπόν από εδώ και καλή συνέχεια ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

redhat... διανομή του διαβόλου... φίλε καλωσόρισες! θα δεις που κάποια στιγμή που στο μηχάνημά σου θα κάνεις πράγματα θα κάνουν τους φίλους σου να παθαίνουν ταράκουλο... θέλει όμως αρκετό διάβασμα. προσωπικά είμαι υπέρ του βιβλίου και των φόρουμ... κάνε μια βόλτα σε κανα βιβλιοπωλείο, ψάξε στα φόρουμ ελληνικά κ ξένα κ αφού έχεις εξαντλήσει ότι ήταν δυνατόν να σκεφτείς εκείνη την ώρα κάνε τις ερωτήσεις σου.

 

κ κυρίως ότι ανακαλύψεις το μοιράζεσαι με όλους μας... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Apoike τα links σου μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα, αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.

 

Πάντως για να πώ την γκρίνια μου κατάλαβα πως το linux οχι μόνο δεν θα αντικαταστήσει τα win σύντομα αλλά μάλλον δεν θα τα καταφέρει ποτέ και αυτό λόγο σχεδίασης. Παράδειγμα, οταν βάζεις clean τα XP σχεδόν όλα τα βασικά τα καταλαβαίνεις χωρίς να χρειαστείς να ρωτήσεις κάποιον ειδικό και χωρίς να πρέπει να ψάχνεις ώρες ατελείωτες στο internet. Πως να το πώ everything just makes sence! Βλέπεις Start και MyComputer - λογικό και απλό. Ανοίγεις, βλέπεις το τη δισκέτα, το σκληρό και το CD - επίσης λογικό γιατί συνήθως ξέρεις οτι ο υπολογιστής σου έχει δισκέτα, σκληρό και CD. Μετά μπαίνεις στο σκληρό και βλέπεις φακέλους και αρχεία Windows, Program Files και Documents and Settings - έ πιο απλή και σωστή οργάνωση δεν γίνεται. κλπ κλπ

 

Τώρα άντε να δώσεις στην μητέρα μου ή στη γραμματέα μου να καταλάβει τι εστί /root, /usr, /dev και /var. Άσε αυτά τα ατελείωτα logs του συστήματος οταν ξεκινά και οταν κλείνει τα οποία αν δεν είσαι admin σου φαίνοται σαν τον κώδικα του matrix.

 

Anyway χτές πάλεψα 4 ώρες και βάλε να μπώ στο internet με το linuxaki χωρίς επιτυχία. Έχω εξωτερικό modem Supra 33600 το οποίο δεν είχε εντοπισθεί. Το εγκατέστησα με το χέρι από το menu Networking -> New hardware, ρύθμισα και τον provider μου (τη σύνδεση την λέει device άλλο και τούτο) αλλά οταν πατάω activate ακούω το modem να ανοίγει την γραμμή χωρίς ομως να παίρνει τηλέφωνο (μάλλον περιμένει dial-tone). Έξαψα όλες τις ρυθμίσεις και τα menu αλλά τζίφος. Any help?

 

Οφείλω να παραδεχτώ κάτι ομως. Είχα διαβάσει για τα περίφημα 3D OpenGL εφέ και σκεφτόμουν "ωραία όλα αυτά αλλά linux + 3D = εφιάλτης ρυθμίσεων". Λοιπόν ήταν 1 κλίκ! και όλα δουλέψαν τέλεια - αφού σκεφτόμουν οτι κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καλωσορίσω κι εγώ το νέο μέλος στην κοινότητα του linux. Το μόνο που έχω να πω παραπάνω είναι να έχεις στο μυαλό σου το ενδεχόμενο να αλλάξεις διανομή αργά η γρήγορα αν κάτι δεν σου αρέσει στο fedora ή αν βρείς κάτι πιό ενδιαφέρον σε κάποια άλλη διανομή ή απλώς από περιέργεια. Φρόντισε μόνο να έχεις το /home σου σε ξεχωριστό partition για να μην χάνεις τα data του χρήστη σου. Μιά βόλτα στο distrowatch.com θα σε κατατοπίσει. Επίσης (δεν ξέρω πως ξέφυγε από τον apoiko) σε όλους τους νέους χρήστες προτείνω μια καλή ανάγνωση αυτού του άρθρου. Θα σου δώσει μιά ιδέα για το πόσο διαφορετικό είναι το linux από τα windows.

Καλή αρχή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πώ την γκρίνια μου κατάλαβα πως το linux οχι μόνο δεν θα αντικαταστήσει τα win σύντομα αλλά μάλλον δεν θα τα καταφέρει ποτέ και αυτό λόγο σχεδίασης. Παράδειγμα, οταν βάζεις clean τα XP σχεδόν όλα τα βασικά τα καταλαβαίνεις χωρίς να χρειαστείς να ρωτήσεις κάποιον ειδικό και χωρίς να πρέπει να ψάχνεις ώρες ατελείωτες στο internet. Πως να το πώ everything just makes sence! Βλέπεις Start και MyComputer - λογικό και απλό. Ανοίγεις, βλέπεις το τη δισκέτα, το σκληρό και το CD - επίσης λογικό γιατί συνήθως ξέρεις οτι ο υπολογιστής σου έχει δισκέτα, σκληρό και CD. Μετά μπαίνεις στο σκληρό και βλέπεις φακέλους και αρχεία Windows, Program Files και Documents and Settings - έ πιο απλή και σωστή οργάνωση δεν γίνεται. κλπ κλπ

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Επειδή έχω βοηθήσει κάποιους παλιότερα που δεν είχαν ιδέα από υπολογιστή, όχι μόνο δε μπορούσαν να δουν που είναι η δισκέτα ή τα documents τους αλλά κάθονταν μπροστά στο notepad και με ρωτούσαν πως θα πάνε τον κέρσορα στην αποπάνω ή αποκάτω γραμμή. Εντάξει τυχαίο το περιστατικό, αλλά και τα πρώτα μαθήματα σε windows σε κάποιο βιβλίο ή φροντιστήριο (για αρχάριους) εξηγούν όλα αυτά, δηλαδή τις τοποθεσίες των φακέλων, των αρχείων κτλ. Πιστεύω πως αυτό που σε παραξενεύει (όπως κι εμένα αρχικά) είναι ότι το Linux σε ξε-βολεύει από αυτό που έχεις συνηθίσει, αλλά έτσι είναι με κάθε νέο πρόγραμμα.

 

Π.χ αν ανοίξει κάποιος τον konqueror και δει αυτό:

konquerortt6.th.jpg

υπάρχει κάτι που δε μπορεί να κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πώ ωραίος ο Konqueror (μπορώ να το τρέξω και εγώ στο fedora που έχει gnome ή απαιτεί kde?) και πολύ user friendly ομως ισως δεν το έθεσα σωστά.

 

Το linux είναι χτισμένο κατά πολύπλοκο τρόπο και από εκει και πέρα τα διάφορα περιβάλοντα (π.χ. gnome & kde) προσπαθούν να κρύψουν οσο περισσότερο μπορούν αυτήν την πολυπλοκότητα. Είναι αδύνατο ομως να τα καταφέρουν καλύτερα από το να ήταν χτισμένο το λειτουργικό εξαρχής απλούστερο.

 

Αυτό το φαινόμενο περιγράφεται πολύ καλά εδώ: The Law of Leaky Abstractions.

 

Πρόσεξε οτι δεν λέω πως το linux είναι χειρότερο από τα Windows γενικά σαν OS! Ισα ισα επειδή πιστεύω πως είναι καλύτερο πήρα την απόφαση να ενδώσω. Απλά λέω πως δεν πιστεύω οτι θα αποκτήσει την ευρεία διάδοση των win στους απλούς χρήστες.

 

Κανένα tip για το modem μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip για το modem σου δεν μπορώ να σου δώσω γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε που το είχα φτιάξει κι εγώ. Αλλά επειδή είναι η 2η φορά που το αναφέρεις, δεν είναι ο στόχος του linux να αποκτήσει το user base των windows. Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ και από διάφορα forums στα οποία μιλάνε developers διανομών, του kernel ακόμα και ο ίδιος ο torvalds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι εννοείς, απλά θέλω να σου πω πως πρέπει να ασχοληθείς λιγάκι για να καταλάβεις πως λειτουργεί και τι πρέπει να κάνεις για να κάνεις τις διάφορες εργασίες που επιθυμείς. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το Linux αλλά και για κάθε λειτουργικό.

Για τον konqueror λογικά μπορείς να τον τρέξεις αν υπάρχουν οι κατάλληλες βιβλιοθήκες του kde.

Για το modem τώρα, δεν χρειάζεται drivers. Στο kde χρησιμοποιούσα μέχρι πρόσφατα το kppp. Μην περιμένεις δηλαδή να "δει" το λειτουργικό το modem. Απλά του λες σε ποια com είναι συνδεδεμένο, φτιάχνεις το account και λειτουργεί. Σε gnome δε γνωρίζω τι πρόγραμμα υπάρχει για dial up ώστε να σε βοηθήσω περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα άντε να δώσεις στην μητέρα μου ή στη γραμματέα μου να καταλάβει τι εστί /root, /usr, /dev και /var.

 

Μέχρι κ ο παππούς μου ξέρει να χειρίζεται μηχάνημα με λίνουξ... δες πως η Fujitsu Siemens κατάφερε να κάνει αυτό που η M$ μόνο το ονειρεύεται... τους υπολογιστές πιο φιλικούς (προς το παρόν μόνο στη Γερμανία)

 

Η γραμματέας δεν έχει καμιά δουλειά ούτε στο /var ούτε στο /root ούτε πουθενά αλλού εκτός από το /home/grammateas ... και στα windows δεν πιστεύω να χεις την απαίτηση να ρυθμίσει το firewall ή να αλλάξει entries στη registry... είπα μήπως :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lipon paidia ta katafera! Xexe prwto post apo linux. Oli i istoria itan na valw tin entoli ATX3 sto modem initialization string. Mou pire vevaia konta 7 wres psaksimo sto internet kai arketa reboots (pali kala pou kratisa kai ta win eukaira) alla xalali.

 

Twra prepei na vrw pws grafoume ellinika...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, γιά το modem δε φταίει το linux ;-) Φταίει ο ΟΤΕ. Γιατί και στα windows έχεις ξε-τικαρισμένο το "Wait for dialtone before dialing" (που αντιστοιχεί στο ATX3). Την ίδια επιλογή έχει και το kppp ;-)

Για τα ελληνικά κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, έχει ξαναειπωθεί πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικιά μου πρόταση είναι να χρησιμοποιήσεις KDE para GNOME σαν γραφικό περιβάλλον, μιας και κατά την άποψή μου πάντα , είναι πιο φιλικό και εύχρηστο σε όσους έρχονται απο τα παράθυρα {σαν και του λόγου μου}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia sas paidia, exw merikes kainouries apories.

 

1. Sto "/usr/bin" vriskontai ta programmata pou mpainoun automata mesw tou package manager enw sto "/usr/local/bin" vazw auta pou thelw monos mou? P.X. twra pou thelw na valw to firefox 2.0 prepei na to katevasw apo to mozilla.com kai na to valw sto "/usr/local/bin/firefox 2.0"?

 

2. Gia na mpw sto internet prepei na paw: System -> Network [zitaei to password tou root] -> klik sti sindesi ->klik sto enable. Pws mporw na mpainw xwris na prepei na grafw ton kodiko tou root? Episis ginetai na kanw tin sindesi san sortcut sto desktop (like windows)?

 

3. Otan kanei boot fortwnei 1000 pragmata kai kanei polyyy wra. Kserete kanena site pou na leei pws na apenergopioume merika axrista services?

 

thanx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...