Προς το περιεχόμενο

Elive


DiNoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'οσο είδα δεν υπάρχει καμία αναφορά σε αυτή τη διανομή Linux.

Για αυτους που γνωρίζουν κάτι, ας δουν τα screenshots στο site και να μου λύσουν την απορία πως μπορεί να έχει τόσο καλά γραφικα και οι minimum απαιτήσεις του να είναι 100 Mhz CPU με 64 MB of RAM, συνιστόμενη 300 Mhz με 128 Mb of RAM, χωρίς να είναι απαραίτητη μια καλή κάρτα γραφικών ή 3d acceleration.

 

http://www.elivecd.org/

 

Θέλω να κάνω την αλλαγή απο winblows σε Linux, έχω δοκιμάσει κατα καιρούς διανομές αλλα πραγματικα αυτό που με ξενέρωνε ήταν το γραφικό περιβάλλον και έτσι πάλι επέστρεφα στα windows...

Πιστεύω αυτή η διανομή είναι αρκετά καλή για να ξεκινήσω. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το γραφικό περιβάλλον του Linux το φτιάχνεις/προσαρμόζεις ο ίδιος στις ανάγκες και τα γούστα σου.

Μπορεί πχ. να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση του Suse,και να μην σου αρέσει το γραφικό περιβάλλον,και να δεις κάποιο screenshot απο γραφικό περιβάλλον που έχει τροποποιήσει κάποιος άλλος και να μην πιστεύεις οτι χρησιμοποιεί την ίδια διανομή με εσένα. ;)

Θέλει λίγη δουλίτσα για να το φέρεις στα μέτρα σου,αλλά το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κατα πολύ ωραιότερο απο τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί για window manager το Enlightenment το οποίο είναι αρκετά ελαφρύ. Τώρα δεν ξέρω αν θα τρέχει πολύ άνετα σε 100mhz cpu, πάντως θα τρέχει.

Έτσι από περιέργεια, τι υπολογιστή έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω την αλλαγή απο winblows σε Linux, έχω δοκιμάσει κατα καιρούς διανομές αλλα πραγματικα αυτό που με ξενέρωνε ήταν το γραφικό περιβάλλον και έτσι πάλι επέστρεφα στα windows...

Πιστεύω αυτή η διανομή είναι αρκετά καλή για να ξεκινήσω. Τι λέτε?

 

ma kala pws einai dunaton na s aresoun ta windows ?

oi xodres mpares tous mono kalais8ites dn einai kai gia na tis tropopoiiseis prepei na fas ola s ta resources ....

 

an odws 8es ena wraio desktop 8a s proteina apla na psa3eis pws mporei kaneis na tropopoiisei ena linux distro kai na to fereis esu sta metra s ...

 

to idio kai gia windows .. mono p ekei 8a proteina ena enallaktiko shell replacement px bblean i litestep

 

des as poume to trexon desktop m

291006xa0.th.jpg

 

dn 3erw poso aneta 8a trexei se 100ari to Enlightenment....

pio kalo isws 8a itan kati san auto : http://vsbabu.org/gnu/blackbox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P4 στα 2,66 εχω αλλα αυτο το ρώτησα απο περιέργια...

Οσο για το γραφικο περιβάλλον, τοσο καιρό windows εχω, δεν είναι και οτι πιο ευκολο η μετάβαση σε linux.. οσο αφορα αυτο που λες οτι μπορώ να τροποποιήσω το inderface σύμφωνα με τις ανάγκες μου το γνωρίζω αλλα δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ αρκετα με αυτό. Η ουσία είναι πως τωρα πια είμαι αποφασισμένος να το κάνω και θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...